Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangváltók (készítése)
 
Témaindító: crom3x, idő: Okt 30, 2005
A mértékegységeket a mérőszámtól szóköz választja el. A személynevekből képzett mértékegységek (Volt, Ohm, Amper, stb.) nagybetűvel írandók!
Lapozás: OK   113 / 132
(#) Alkotó válasza P_Laszlo hozzászólására (») Jan 22, 2016 /
 
A huzalok homogenitása nagyon jó. Anyaguk összetétele, átmérőjük és a szigetelő anyag fajtája és vastagsága is nagyon jól meghatározott és ellenőrzött. Persze azonosat kell venni/rendelni, mert csak akkor ér a dolog.
A huzal szórásából egészen minimális hibára számítanék.
(#) skulled hozzászólása Jan 22, 2016 /
 
Egy másik kérdés. Nem kaptam 15µF kondit. Helyettesíthetem egy 10-es és egy 4,7-el párhuzamba kötve?
(#) P_Laszlo válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 23, 2016 /
 
Oké.
(#) P_Laszlo válasza skulled hozzászólására (») Jan 23, 2016 /
 
Persze.
(#) Joco85 hozzászólása Jan 25, 2016 /
 
Sziasztok szeretnék készíteni egy hangváltót három utas zárt dobozhoz ez lenne az első szóval nagyon kezdő vagyok. Sokat olvastam erről és tudom hogy jót nem lehet elsőre készíteni de ha sikerülne egy kicsivel jobb hangzást elérni ezzel mint az előre gyártottakkal én nagyon örülnék. Tudom hogy vannak programok amik segítenek a Hangváltó keresztezésifrekvenciáját kiszámolni. Kérdés milyen értéket kell megadni ahová az van írva hogy magas crossower frekvencia utána alacsony crossower frekvencia. Egyébként a rendszer másodrendű butterworth 3 utas kapcsolás. 100 W szeretnék. Minden segítséget előre is köszönök.
(#) steelbird válasza Joco85 hozzászólására (») Jan 25, 2016 /
 
Szia.
A váltási frekvenciákat a hangszóróktól függően kell megválasztanod.
(#) Joco85 hozzászólása Jan 25, 2016 /
 
Tehát ahová az van írva hogy alacsony crossower frekvencia oda kell írni ahol vált a mélysugárzó, a magas crossower frekvencia pedig ahol a magassugárzó indúl? Nekem a mélysugárzóm 45-7000 Hz és 3000Hz a keresztezési frekvencia a magas pedig 1000-30000Hz a közép 450-13000Hz.
(#) steelbird válasza Joco85 hozzászólására (») Jan 26, 2016 /
 
A középsugárzót nem írtad.
Ezek csak számok, a legjobb váltási frekvencia kiválasztásához jó lenne ismerni a hangszórókat is, és egy átviteli görbe is jól jönne hozzájuk...
A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2016
(#) telnagyapo válasza skulled hozzászólására (») Jan 26, 2016 /
 
Ehhez a két értékhez 25mm-es mag méret, 34mm széles 250 menet esetén 1mH érték tartozik.
(#) telnagyapo válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 26, 2016 /
 
Így igaz. Eddigi tapasztalataim szerint legnagyobb mértékben a tekercs ellenállását befolyásolja.
Míg a számított érték pl. 0,390 Ohm, addig a mért érték 0,5 Ohm is lehet. (huzaltól függően.)
(#) telnagyapo válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 26, 2016 /
 
A két tekercs értéke: 1.20mH, illetve 1.21mH. Számolt ellenállás: 406 miliOhm, mért ellenállás: 600miliOhm. Mindkét tekercs 250 menet.
Képeken jól látni a tekercsek közti különbséget.
A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2016

1.2mH.jpg
    
(#) P_Laszlo válasza Joco85 hozzászólására (») Jan 26, 2016 /
 
Kedves Jocó, a számított hangváltó semmivel nem lesz jobb, mint az univerzális. Itt nem a keresztezési frekvencia helyes megválasztásáról van szó, az önmagában semmit nem jelent. Nem jött még el az időd háromutas váltó készítéséhez. A hangszóróidból kiindulva itt a fórumon sem nagyon tudnak segíteni a tervezésben, akusztikus és elektromos tulajdonságok mérése nélkül ez nem megy.

A legközelebbi amit én is mondhatok kb. ez:
magas: 4,7(-3,3)R + 1,0uF
közép: 3,3(-6,8)R + 3,3µF × 470uH + 220(-330)uH
mély: 820(-1000)uH ferrites, minél kisebb DC ellenállással × 15-22µF NP elkó
A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2016
(#) Joco85 válasza steelbird hozzászólására (») Jan 26, 2016 /
 
Ezek a hangszóróim magas- visaton TW6 ng/8, közép- visaton M10/8, mély- Sal sbx1620 mindegyik 8ohm.
(#) Joco85 válasza P_Laszlo hozzászólására (») Jan 26, 2016 /
 
Köszönöm a válaszod és biztosan igazad van mert még nagyon kezdő vagyok de azért nem szeretném rögtön feladni.
Köszönöm amiket leírtál értékeket.
(#) P_Laszlo válasza Joco85 hozzászólására (») Jan 27, 2016 /
 
Ez nem a feladásról szól, egyszerűen ettől jobbat nem lehet kitalálni hozzá. Mérések nélkül. És ne add fel, tényleg, rakd össze ezt, aztán olvass utána, tanulj, és ha már megy, megvannak az infók, meg az eszközök, akkor kezdhetsz gyakorolni valami egyszerűbb kétutas dobozon váltót hangolni.

Persze akkor már érdemesebb egy jobb hangszóróösszeállítást választani. Ezzel a hárommal így nehézkes igényesebb hangsugárzót összehozni.
(#) P_Laszlo válasza Joco85 hozzászólására (») Jan 27, 2016 /
 
Hangváltós témában fut már erre egy szál.

Legalább ezt olvasd el, és akkor tudni fogod (sejteni), hogy miért kérsz olyat, ami lehetetlen.
Bővebben: Link
Bővebben: Link
(#) Joco85 válasza P_Laszlo hozzászólására (») Jan 27, 2016 /
 
Ok köszönöm a választ el fogom olvasni a cikkeket. Azt pedig amiket az előzőekben leírtál adatokat összerakom. Biztosan szebben fog vele szólni mint egy bolti Hangváltóval.
(#) P_Laszlo válasza Joco85 hozzászólására (») Jan 27, 2016 /
 
Az az érdekes, hogy van ehhez hasonló kész hangváltó például a Videotonosok között. Azért nehéz dolog ez, mert a közép és a magas is berezonál, és a mélyhangszóró meg elég változékony, nem tudhatom, milyen a tiéd, a gyártás eltérései miatt. De ezt igy elfogadhatónak gondolom. Meg változtat a dolgokon a doboz, előlap, beépités is, szóval túl sok az ismeretlen tényező.
(#) pedav hozzászólása Jan 31, 2016 /
 
Sziasztok!

A segítségeteket szeretném abban kérni, hogyha van egy gyári hangváltó és a mély-közép másodfokú LC kör után található még egy RLC soros tag, ami a hangszórókkal párhuzamosan van kötve. Ez beleszól a LC rezgőkör értékeinek alakulásában vagy úgymond független attól. Ha ezt mondjuk ki vesszük belőle tehát nem építeném be akkor a váltó része nem úgy működne?

Köszönöm,
Üdv: Dávid
(#) P_Laszlo válasza pedav hozzászólására (») Feb 1, 2016 /
 
Minden összefügg. A hangváltó, hangszórók, és doboz egy egység, de még a szoba, elhelyezés és a meghajtás, erősítő is benne van ebben a körben.

Konkrétumok nélkül ennyit lehet mondani.
A hozzászólás módosítva: Feb 1, 2016
(#) skulled hozzászólása Feb 4, 2016 /
 
Sziasztok!

Nem tud valaki olyan embert aki hangváltó tekercs készítéssel foglalkozik??

2db 0,6mh és 2db 2mh kellene.

Üdv
(#) telnagyapo válasza skulled hozzászólására (») Feb 5, 2016 /
 
Üdv!
Milyen vastag huzalból? 2mH légmagos, vagy vasmagos?
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2016
(#) skulled válasza telnagyapo hozzászólására (») Feb 5, 2016 /
 
Mindegyik 0.8-as huzalbol ès lègmagos !
Esetleg te foglalkozol ezzel?

Köszönöm.
(#) P_Laszlo válasza skulled hozzászólására (») Feb 6, 2016 /
 
A 2,0 légmagos 0,8 huzalból elég gáz.
(#) skulled válasza P_Laszlo hozzászólására (») Feb 6, 2016 /
 
Mièrt is?
(#) Nagy Tamás hozzászólása Feb 6, 2016 /
 
Mert jókora lesz az ellenállása!
(#) telnagyapo válasza skulled hozzászólására (») Feb 6, 2016 /
 
Kb: 1.15 Ohm
(#) Nagy Tamás válasza telnagyapo hozzászólására (») Feb 6, 2016 /
 
Soros ágban az már nem kevés. A szakirodalom azt hiszem a hangszóró Re 1/10 javasolja maximum a tekercsekre. De ha tévedek bocs!
(#) telnagyapo válasza Nagy Tamás hozzászólására (») Feb 7, 2016 /
 
Nem tévedsz, én is így tanultam. Ezért is használok 1-es, 1,2-es huzalokat. Hamarosan próbálkozom 1,5-ös átmérőjű huzallal is. Ezekből lehet kihozni kb. 2-3 mH-t 0,8 Ohm-mal. Például az általam gyártott műgyantával kiöntött 1,2 mH-s tekercs R=0,4 Ohm és 30dkg súlyú. Múlt héten készítettem 2,7 mH-t átmérő: 1,2 mm huzal, súlyban 50 dkg! Meglehetősen anyagigényes!
(#) Nagy Tamás válasza telnagyapo hozzászólására (») Feb 7, 2016 /
 
Szerinted 300W szinuszos teljesítményű mélyládához 10-12 mH Induktivitást milyen vasmagra ,milyen átmérőjű huzalból érdemes elkészíteni? Felmerült az igény egy másodfokú passzív váltóra.
Ez egy ilyen kölcsönadós mélyláda ,de az aktív hangváltómat nem szívesen adom vele mert az nem"baromálló"
Következő: »»   113 / 132
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem