Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » TV adó
http://www.translocal.jp/microtv/howtotvtx.html
Na ez pontosan mi lehet?
Egy leírás hogyan lehet egy egyszerű FM audio adót átalakítani TV adóvá. Ezen a linken is felhívják a figyelmet arra hogy a siker érdekében NE (!) használj ilyen egyszerű adóhoz szintézeres TV készüléket, inkább 1990 előtt vásárolt folyamatos manuális hangolású TV t, azok miatt az okok miatt amiket korábban már leírtam nektek. Olvasd vissza a fórumot.( #181148 és #175929 )
Egyébként itt is feldobják az "RF modulátorból TV adót" projectet... Nagyobb a siker lehetősége mint a saját építésű instabil oszcillátoroknál. A modulátorokban már benne van a korrekt AM / WFM RF rész, korrekt a kép hang távolság (általában cél IC vel van felépítve) meg van oldva a tiszta, (FM mentes ) AM moduláció (ami lényeges, mert ha az AM moduláció során pl. torzul a szinkronjel akkor nem lesz értékelhető a kép...) Én biztosan erre indulnák el ha nem csak kísérkletezni akarnék hanem egy használható ki "TV adót" akarnék építeni.
üdv.
Azt szeretném kérdezni, hogy csak a végfokot célszerű modulálni am-ben / csak a kép - továbbítás -/ tápfesz modulálás videojellel 2.2 uH fojtón keresztül -1 nf. hidegítve -stb. --- vagy a meghajtó-leválasztó -fokozatot is a VÉGFOKKAL EGYÜTT. / hatékonyabb lenne ? / Az oszci. stabil-, a leválasztót már moduláltam és kiváló a kép-, a végfokot most próbálom rátenni, mert kicsi a kimenő szint. A válaszokat, segítséget előre is köszönöm.
Ha egyébként elég jó modulációs mélységet sikerült elérni az oszcillátornál (azaz esetedben (gondolom) műszer nélkül "szemre jó a kép...") akkor szerintem felesleges a végfokot is modulálni. (vagy csak ott elég modulálni, az oszcillátornál nem kell)
Az oszci.- egyáltalán nincs modulálva stabil fesz-ről megy. Ezután következik a leválasztó fokozat / kétkapus mosfet / ezt már moduláltam, és nagyon stabil . nincs jelentős visszahatása az oszci-ra.
Most az a kérdés: hogy ugyanazzal a modulált feszültséggel menjen a következő fokozat ami remélem nagyobb kimenő jelet ad. /ez is mosfet / Köszi a segítséget.
Általában az utolsó fokozatnál szokás modulálni AM ben, esetleg a középső fokozathoz hasonlóan moduláld azt is, vagy csak azt. Legfeljebb nem tolod meg annyira a modulációt nehogy túlvezéreld.
Tölts fel egy kacsolási rajzot, így vaktában nehéz segíteni...
Hát nem egyszerű az élet! A haveromnak a szomszédba olyan TV-yeee van ami nem alkalmas a kis adónk vételére... (hurrá) a jel ott van de nem képes feldolgozni, csak szalad a kép, csikozódik... nálam meg tökéletes, szines. Igaz még mindig csak hang nélkül! Lehet mégis csak koaxot kellene kihúzni?!
Ja, valószinű szintézeres ez a tv is... akkor megbukott a projektem! Köszi az infókat!
És akkor marad az RF modulátoros megoldás, nem menyus?... csak kéne valami jó erősítő kapcs rajz...
Én előre szóltam... , nem okoskodni akartam, csak én már régen túl vagyok ezeken a kapcsolásokon. Olyan kapcsolást kell megépíteni ami működik is.
A #181939 számú hozzászólásnál feltöltött rajz ígéretesebb megoldás mint amivel eddig játszottatok. Még akkor is jó lehet ha az utolsó fokozatot elhagyjátok és nem 24 V ról tápláljátok hanem 9 - 12 V ról. Ezzel nem lesznek hasonló gondok, mert a modulációt és a hang/kép távolságot egy cél áramkörrel allítják elő ezekben az RF modulátorokban.
Megépítettem az adót. Kell még egy kis finomhangolás. A fényképezőgép szépen melegszik és az elem is egy pillanat alatt lemerül. De miért?
Üdv: egy új áramkör élesztésénél, első feszültségre kapcsolásánál célszerű egy ampermérőt sorba iktatni... így ha valami gond van az egyből láthatóvá válik számunkra. Ez a kapcsolás kb 8mA vehet fel! Mérj rá mi a helyzet! A tranyó gonolom nem melegszik, mivel a kapcsolásod ahogy látom működik! Ha többet fogyaszt valahová elfolynak az amperek... Az AV jel ha jól emlékszem 4,7mikrós kondival van csatolva a fényképezőgéphez, itt egyenáram nem folyhat (ugyanis a kondenzátor egyenáramon szakadásként, míg "nagyfrekvencián" pedig vezetőként működik...ellentétben az induktivitással) Szóval mérj rá mi a szitu!
Ampermérővel nem tudok rámérni mert rosz a multim de elöször egy kis izzóval sorba kötöttem és az izzó nem világított. Ha egy leddel kötöm sorba akkor világít. Valószinű a két 10 kohm -os ellenálás miatt. A tranyó nem melegszik. Ja és nem az adónak van nagy áramfogyasztása hanem a fényképezőgépet terheli túl (szerintem) majd holnap még átnézem hogy mi a helyzet. Lehet hogy valami nem stimmel.
Sziasztok!
Múlt héten kaptam egy megrendelést egy video / audio átlövés megvalósítására TV UHF sávon. (300 m kb. házak között) Nos, készen van a szerkentyű, be is lett üzemelve és szuperul működik. Hosszas vívódás után egy szekrényből előtúrt gyári két oldalsávos AV modulátorhoz építettem egy végfokozatot, a (#181939) hozzászólásában csatolt erősítőkapcsolás alapján, annak némileg módosított változatával. Ha érdekel valakit készítek pár képet és némi technikai infóval is szolgálhatok annak aki esetleg utánépíteni szándékozik vagy csak érdekli a dolog. ( meghajtó "teljesítmény" kimenő power (75 Ω on dbm ben) spektrumkép, felharmonikus tartalom...stb. ) üdv
Gratulálok! Én már feladtam! De látom létezik működő megoldás! Jó tudni! Jöhetnek az infók!
Rendben holnap előkotrom a fényképezőt és csinálok pár képet, meg felrakom a módosított erősítő kapcsirajzát is. Bár ez nem éppen "mini TV adó " mert a gyári modulátor az féltégla méretű. De ennél a projectnél nem számított a méret, elfér az egész a padláson. A négyfokozatú mini erősítő panel viszont csak 2,5 X 1 cm. Kipróbáltam, simán rádugtam egy video RF kimenetére és onnan is működik, az alsóbb csatornákon. A videóból szuper kis TV adó lett. Az általam használt LC elemekkel 470 - 550 Mhz ig működik az erősítő, a kimeneten kb. 20 dbm jön ki, ez 100 mW. Azért "kb" mert az itthoni műszerem csak 13 dbm ig mér és a munkahelyemen van a csillapító amivel meg tudnám mérni pontosan. A modulátor kimenetén (azaz a meghajtó teljesítmény) - 25 - 0 dbm jön ki a csillapító potméter állásától függően. A fent említett kimeneti teljesítmény a 0 dbm meghajtásnál igaz.
Szia,
a 300 méter az tényleg nem rossz. Kíváncsi vagyok az áramkörödre, remélem holnap sikerül feltenned a rajzot és egy pár fényképet. Már én is sok TV adót építettem, de a legjobb is csak 100-150 m-ig volt használható (szabad téren, repülőmodellről).
Sziasztok!
Itt van az egész cucc becsomizva. Ez biztos hogy működik, használjátok fel ha gondoljátok. Sok sikert, üdv menyus
Hali
Azt szeretném kérdezni hogy miben különbözik a módosított áramköröd az eredetihez képest? Az eredetivel mi volt a gond? Talán nem működne tökletesen, mivel én is meg szertném építeni azonban már megvettem az alkatrészeket az első változathoz. És még valami, ha maradok az eredetinél akkor az az 5cm-es drót elmaradhat a kimenetről vagy pedig a te rajzodon levő 4,7nH induktivitással kiváltható ez? Van ott még egy kondenzátor is amelynek értéke nincs feltüntetve sem az eredeti sem a te rajzodon. Ez most akkor hogy is van mekkora legyen? Üdv.
Én pedig azt is megkérdeném, hogy az utolsó (vagy az utolsó kettő) tranzisztor nem lehet már nagyobb teljesítményű mint az első kettő?
De igen természetesen lehetne, ez lenne a logikus. Csak akkor méretben nagyon elment volna a panel. Eredetileg a modulátorban van egy attenuator a panelen ami át van kötve gyárilag. A panel annak a méretéhez készült és bele akartam rakni az egészet a modulátorba, így kompakt lett volna. Viszont gerjedési problémák jöttek elő amit nem sikerült megoldani, ezért kapot végülis két db SMA csatlakozót a kis panel. Szóval ezért nincsenek rajta nagyobb tranzisztorok, és ez a "teljesítmény" amit ez a BFG540 produkál bőven elegendő a feladathoz amit meg kellett oldani.
Egy fokozattal több, mint az eredeti rajzon, a tekercsek SMD 0603 méretű indutivitásokra vannak cserélve, nem 24 V ról hanem 5 - 16 V ig is működőképes, természetesen a teljesítmény a tápfeszültségtől is függ, de nem nagymértékben. Ha maradsz az eredetinél akkor célszerű az eredetileg használt induktivitást (5cm drót a kimeneten...az is egy "tekercs" ) használni. Az az ismeretlen kapacitás pedig lehet 22 p mint a többi.
Ez a modulátoros / erősítős megoldás olyan nagy sikert aratott a megrendelőnél hogy kitalálta, csináljak neki ilyet csak kicsiben. Szóval nemsokára várható egy kb 2X2 cm es SMD panel, amin egy komplett TV sávos PLL szintézeres (csak) videó adó lesz felépítve. Majd publikálom ha valakit érdekel esetleg.
Menyus! Őszintén gratulálok, nagyon szépen dolgozol! Dolgoztam már SMD-vel én is, és azt gondoltam nincs szégyenleni valóm... de tévedtem! Még egyszer le a kalappal!
Köszi, még elpirulok. .. Lehetne szebben is, ha nem én vasaltam volna a panelt hanem gyártattam volna. De mivel egy kellett belőle nem érné meg. Viszont a mini TV adó paneljét gyártatni fogom mert azon nyomtatott induktivitások lesznek és azt macerás vasalgatni.
Sziasztok!
Menyus, letöltöttem a te kapcsolásodat és a panelrajzot megnyitottam az expresspcb programmal, de ebben nem látom az egyes alkatrészeket csak magát a nyákot! Hogyan tudnám előcsalogatni az alkatrészeket is ? Most használom először ezt a programot és sajnos nem tudom!
Köszi!
Akkor megtervezem a nyákot aztán belevágok a lecsóba
Hát..igen, ez sebtében így lett megtervezve. Az alkatrészek rajzolatait nem látod, de nem olyan bonyi az a kapcsolási rajz hogy ne lehetne kb 3 perc alatt ezen végigfutni. Vagy esetleg tudom javasolni a rar ban lévő fotókat, elég jó felbontásban készültek, arról lekoppintható az elrendezési/beültetési rajz.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |