Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   1878 / 2499
(#) Buvarruha válasza reloop hozzászólására (») Júl 19, 2016 /
 
Az 1K-án most 2.18V van, a földelt kollektoros tranyó 1K ellenállásán 1.4V, az MLE féle 150ohm-on 0.8V. Azáramgenerátor ellenállását 150ohm-ra csökkentettem, meddig mehetek lejjebb azzal? Vagy lehet, hogy hagyni kellett volna az 1.8K a diff.erősítőben? Ja látom már kimatekoztad.
A hozzászólás módosítva: Júl 19, 2016
(#) Buvarruha válasza Buvarruha hozzászólására (») Júl 20, 2016 /
 
Megtörtént a művelet, a 150ohm-on most 1.7V van, viszont a túllövés semmit sem változot..
(#) steelbird válasza Buvarruha hozzászólására (») Júl 20, 2016 /
 
Nézd már meg a visszacsatolási ponton a jelalakot négyszögjel esetén.
(#) Buvarruha válasza steelbird hozzászólására (») Júl 20, 2016 /
 
Hasonló a kimenetihez, csak picivel tovább tart a lecsengés
(#) steelbird válasza Buvarruha hozzászólására (») Júl 20, 2016 /
 
A nullaátmenetek környékén nagyíts rá, és úgy nézd meg.
(#) Buvarruha válasza steelbird hozzászólására (») Júl 20, 2016 /
 
Nem látok semmi extrát, de mit kellene látnom, mi a gond szerinted?
(#) kanyoci válasza reloop hozzászólására (») Júl 20, 2016 /
 
Szia! Megnéztem a tranzisztort a B-E dióda nincs rendben, kicserélem és meglátjuk... Köszönöm a tanácsot!
(#) dani9228 válasza dani9228 hozzászólására (») Júl 20, 2016 /
 
Hello. Összeraktam az erősítőt a fejegységgel. Minden rendben szépen is szól, amíg meg nem nyomok egy gombot a fejegységen. Akkor pattog egyet a hangszóró, mintha egyenfeszültség jutna ki rá. Ezzel lehet valamit kezdeni? Gondolom a testtel van valami. Mellékeltem a kapcsolásokat. A jel benet ugye a GND-n van, a kimenet az AGND-n. Ugyan ez a tápban egy ellenállással el van választva, de a végfok panelon a kettő össze van kötve.
A hozzászólás módosítva: Júl 20, 2016
(#) kanyoci válasza kanyoci hozzászólására (») Júl 20, 2016 /
 
Kicseréltem végfokban a tranzisztor és minden rendben van, működik. Köszönöm a segítséget!
(#) Buvarruha válasza Buvarruha hozzászólására (») Júl 20, 2016 /
 
Egészen pontosan ezt látni diff erősítő invertáló bemenetén. Ahogy nézem a zinternetet ez nem egyedi eset és talán nem is akkora probléma, lehet, hogy a másik kapcsolás igazi kuriózum, mert nagyon stabil.
(#) steelbird válasza Buvarruha hozzászólására (») Júl 20, 2016 / 1
 
Ha nagy túllövések, vagy belengések vannak a visszacsatolási ponton (mint pl. a mellékelt képen), akkor az az erősítő biztos, hogy nem jó hangú. Még akkor sem, ha a sávszélessége és a THD -je is kitűnő.
A tiednek a negatív fele instabil még.
A hozzászólás módosítva: Júl 20, 2016
(#) reloop válasza Buvarruha hozzászólására (») Júl 20, 2016 /
 
Ha megpiszkálunk egy kiforrott kapcsolást az valószínűleg csak rosszabb lesz tőle, amit összehoztál az még így is jobb azért egy átlagos erősítőnél.
(#) Buvarruha válasza steelbird hozzászólására (») Júl 20, 2016 /
 
Idézet:
„Ha nagy túllövések, vagy belengések vannak a visszacsatolási ponton (mint pl. a mellékelt képen), akkor az az erősítő biztos, hogy nem jó hangú. Még akkor sem, ha a sávszélessége és a THD -je is kitűnő.”


Ez eddig is tudtam, ezért is csinálom azt amit.

Mindkettő pontosan ugyanúgy viselkedik, miből gondolod, hogy a negatív fele lenne instabil? Arról szó sincs, ami a mellékelt képeden van. Amúgy rájöttem, hogy nem elég egy ponton lassítani, most a végfokok felé kísérletezek és eddig ígéretes.
A hozzászólás módosítva: Júl 20, 2016
(#) steelbird válasza Buvarruha hozzászólására (») Júl 20, 2016 /
 
A negatív irányú kivezérlésre még beleng a visszacsatoló kör, arra írtam.
(#) Buvarruha válasza steelbird hozzászólására (») Júl 20, 2016 /
 
A pozitívra is ugyanúgy, csak az nem látszik. Kapott 47pf kondikat a BD-k bázisa és kollekrora közé.
(#) steelbird válasza Buvarruha hozzászólására (») Júl 20, 2016 / 1
 
Azzal csökkented ugyan az eredő átvitelben a kimeneten a túllövést, de ugyanakkor a visszacsatolási ponton nagyobb lesz a túllövés, megnő az intermodulációs torzításod.
(#) Buvarruha válasza steelbird hozzászólására (») Júl 20, 2016 /
 
A túllövés nem lett nagyobb, viszont így már kezd hasonlítani a mellékelt ábrádhoz a visszcsatolás.
(#) Buvarruha válasza Buvarruha hozzászólására (») Júl 21, 2016 /
 
Mivel 96KHz mintavételezés mellett sem képes semmiféle forrásom olyan frekvenciákat generálni ami előidézné ezt a lengést, ezért egyenlőre így marad, és csinálok egy másodikat is. Ezt az egyet meghallgattam és semmi gond nincs a hangjával, viszont a mély olyan, mint a DC csatolt IC-s erősítőknél, csak ennek nem folyik el a hangja nagy hangerőn (tényleg érdemes meghallgatnia mindenkinek azt a megoldást amikor nincs alsó határfreki, sem fázistolás alacsony frekvencián). Az alacsony erősítésnek hála osztó nélkül is jobban ki lehet vezérelni, mint az előző megoldást, mégis alacsonyabb a zaj, tehát eddig küldetés teljesítve.

Ez volna a végső kapcsolás, az áramgenerátort és minden mást is visszaalakítottam az eredeti felállás szerint, rendben van ez így.
A hozzászólás módosítva: Júl 21, 2016
(#) Karesz 50 válasza Buvarruha hozzászólására (») Júl 21, 2016 /
 
Ennél a kapcsolásnál a nagyjelű erősítő Miller kapacitására az elé kötött emitterkövető dolgozik, így a differenciál erősítő lesz a leggyorsabb fokozat. Az első képen jól látszanak a kompenzálatlan erősítő sebesség viszonyai. A differenciál erősítő árama 1MHz-től folyamatosan emelkedik 12dB/oktvávval egészen addig, míg a visszacsatolási tényező "el nem fogy". A rendszernek kicsi a fázistartaléka, amit a 4MHz-en látható 5dB-es kiemelés is mutat. Ezt a kiemelést láttad a négyszög átvitelnél.

A második képen tovább rontja a helyzetet az integrálótag, ami éles rezonanciacsúcsot alakít ki. A szimulátor szerint a differenciál erősítő kimenetébe kötött 470pF+470R sem oldja meg a kérdést. Ha ennek értékét 2.2nF-ra növelem, még akkor is túllövést mutat a négyszögjel átvitel a Bode szerint.

Az utolsó képen látható kompenzálás mutat kielégítő megoldást. Így megfelelő fázistartalék mellett, az "előírt" 6dB/oktávval esik az erősítés 2-300kHz-től. A visszacsatolási tényező kb, 10kHz-ig marad állandó, tehát eddig a frekvenciáig nem fog felnőni a THD. Más kérdés, hogy ez a kompenzálási mód gyakorlatilag kiiktatja nagyfrekvenciásan az emitterkövetőt. Ebből is látszik, hogy jó erősítőt nem egyszerű tervezni.
(#) Elektro Boy hozzászólása Júl 21, 2016 /
 
Sziasztok!
Hozzám került egy erősítő javításra melynek olyan problémája van, hogy semmilyen hangot nem ad ki. Az EQ villog a zene ritmusára, viszont a kimeneten semmi hang nincs, teljesen néma. Szerintetek mi lehet a probléma? Ez egy házilag készített erősítő lehet.
Hol kezdjem a hiba okának keresését? A segítségeket köszönöm!
(#) Alkotó válasza Elektro Boy hozzászólására (») Júl 21, 2016 /
 
Tápfeszültség létének ellenőrzésével.
Majd meg kell mérni ezek eljutnak-e a panelekre, közvetlen a panelen való méréssel.
Majd a végfokozat kimeneti egyenefeszültségét kell megmérni (jó lenne itt 0V-ot mérni).
(#) Elektro Boy válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 21, 2016 /
 
A tápfeszültség +-25V, a két szélső ágon 50V. A kimeneteken 0V-ot mértem.
(#) fecameca válasza Elektro Boy hozzászólására (») Júl 21, 2016 /
 
Esetleg meg lehetne hallgatni, közvetlen a végfokokat meghajtani valamiről. Ha jól látom a képről, sztereo. Ritkán fordul elő, hogy mindkét oldala néma. Akkor valami olyat kell keresni, ami közös. Talán egy IC, ami közbenső fokozat az eleje meg a vége között. Kérdés, a LED sor honnan van kivezérelve? Mert odáig az eleje jó.
A hozzászólás módosítva: Júl 21, 2016
(#) zenebolond hozzászólása Júl 21, 2016 /
 
Sziasztok! Tudtok nekem egy olyan erősítő kapcsolást mondani, amelyik BD249-250-es párral szerelt és 2x33V kell neki. A Texas kizárva, mert feladtam a hiba keresését. Az "L" oldal tökéletesen szól a az "R" oldal rövidre zárt bement mellett is fűti a végtranyókat.
(#) Buvarruha válasza Karesz 50 hozzászólására (») Júl 21, 2016 /
 
Ohh, nem rossz, kipróbálom.
(#) Buvarruha válasza Buvarruha hozzászólására (») Júl 21, 2016 /
 
Kipróbáltam, így fűrészjel lesz a négyszögjelből. Viszont 47Pf 47ohm ilyen lesz. Mindenhol kísérletezgettem, kondikkal, de így pont nem. Még egy kicsit gyorsítani kéne, és akkor talán rendben is lesz.
A hozzászólás módosítva: Júl 21, 2016

trampek.jpg
    
(#) dani9228 hozzászólása Júl 21, 2016 /
 
Üdv! A hidalt kimenetet vissza lehet alakítani normál testhez viszonyított kimenetre? Ha a híd egyik felét és a testet használom, akkor a rádió gombnyomásaikor pattog a hangszóró, DC kerül rá.
Köszi!
(#) reloop válasza dani9228 hozzászólására (») Júl 21, 2016 /
 
Szia! Aszimmetrikus tápnál kimeneti csatoló kondenzátort kell alkalmaznod.
(#) dani9228 válasza reloop hozzászólására (») Júl 21, 2016 /
 
Ami van a végfok bemenetén az nem elég? 1µF van benne.
(#) reloop válasza Elektro Boy hozzászólására (») Júl 21, 2016 /
 
Szia! Végtranzisztorok kollektor, bázis és emitter feszültségeit mérd meg testhez képest. Amit várunk: kollektoron a táp, bázison 0,5V a kollektorral azonos polaritással, az emitteren pedig 0-10mV közötti érték.
Következő: »»   1878 / 2499
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem