Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2842 / 3971
(#) pucuka válasza GmS hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Tán kicsi a trafód teljesítménye. Nem ártana, ha a szekunder átmérője 5 - 8 -szor vastagabb lenne, mint a vágószál.
(#) GmS válasza pucuka hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Értem.
Ez volt itthon . Holnapra meg kell hogy működjön .
(#) RoliNyh válasza GmS hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Két egyforma hosszúságú huzalt sodorj össze jó szorosan
(ha így is megfelelő a vágás minősége próbáld ki),
a huzal hossza legyen az eredeti mostani huzal hosszának másfélszerese ebből sodorj össze kettőt.
Ettől jobban fog fűteni.

Szükségmegoldás, de lehet, hogy jó míg nem veszel kissebb ellenállású huzalt...
A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2016
(#) GmS válasza granpa hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
21.1V -ról 18.6Vra és terhelés alatt 2.4A . vágószál hossza : 116cm és 8,4Ohm
(#) GmS válasza RoliNyh hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Ezt megpróbálom ! Köszönöm a tippet .
(#) pucuka válasza GmS hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Ha pár oldallal, és némi idővel előbb konkrét feladatra tetted volna fel a kérdésed, nem kerültél volna időzavarba.
Az ellenállás huzal (vágószál) felfelelő hőfokra való felmelegítéséhez kiszámolható (legalábbis jó közelítéssel) teljesítmény szükséges. Ezt, vagy inkább nagyobbat a trafónak szolgáltatnia kell tudni.
Megoldás, ha a nagyobb teljesítményt szolgáltatni tudó transzformátor primer oldalát átkapcsolhatóvá teszed, vagy folyamatos (fázishasítós) teljesítmény szabályzót használsz.
(#) granpa válasza GmS hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Akkor ez bizony, nem 150 VA-es!
(#) Coller225 válasza RoliNyh hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Valaki még el tudná magyarázni nekem ezt az ellenállás dolgot?
Ha jól értem, a segédprogram által kiírt szabvány ellenállást kell nézni, akkora, vagy attól nagyobb kell, hogy a ledeket ne nyírjam ki.
A teljesítménynél is csak annyi a lényeg, hogy legalább annyi legyen, amennyit a segédprogram az "Ellenállás min. teljesítmény"-hez ír?
(#) pucuka válasza RoliNyh hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Ezzel csak az lehet a baj, hogy a trafót túlterheli, ki tudja meddíg melegedhet. A feszültség csökkenésből látszik, (25 V -ról 18 -ra) hogy a trafó elég gyenguszka, a dupla terheléstől minden baja is lehet. Melegedés biztosan, de a feszültség további csökkenése miatt nem biztos, hogy túl sok teljesítmény növekedés lesz.
(#) GmS válasza pucuka hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
21ről megy 18.6 ra , egyenirányítás nélkül 25V
(#) RoliNyh válasza pucuka hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Mivel gyorsan kell, egy próbát megér. És direkt nem ugyanolyan hosszúságu huzalt javasoltam, akkor duplázódna a teljesítmény elvileg. Így csak 1.5 szöröződik...
(#) pucuka válasza GmS hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Ezekután mérd meg a trafó üresjárási feszültségét, majd mérd meg a vágószállal terhelve, az egyenirányítót meg tedd el jobb napokra.
(#) pucuka válasza RoliNyh hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
A csoda tudja, ahhoz tudni kéne a trafó belső ellenállását is. Ha jön a válasz, megtudjuk.
A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2016
(#) GmS válasza RoliNyh hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Van viszont itthon olyan huzalom ami vékonyabb és nem ~8 Ohm /m hanem 13 Ohm/m . Ha mindkettőből egyet össze sodrok ?
A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2016
(#) GmS válasza pucuka hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Kiszedtem. Így 23.9V üresjárat , terhelve 22.9V , 2.7 A
A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2016
(#) RoliNyh válasza GmS hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Ha a két véknyabból sodorsz össze az is jó, de akkor abból ugyanolyan hosszút sodorj, mint az eredeti méret. A lényeg, hogy csökkentsd a vágószál ellenállását.

Egyébként még nem mondta senki, de jó lenne megmérni a szekunder tápvezetékeken mennyi feszültség esik? Hány mm2 -es amúgy? (Lehet ott is esik feszültség, akkor növelld a keresztmetszetét.)

Terhelés alatt mérd meg a feszültséget a szekunder kimenet, és a vágóhuzal bemenet között mind a két tápvezetéken...
A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2016
(#) pucuka válasza RoliNyh hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Ha a terhelés 8,4 ohm, a feszültség 22,9 V, akkor 2,72 A áram folyik. Ebből, és az üresjárási feszültségből a trafó belső ellenállása 0,36 ohm. Ha a vágószálon mérte, akkor a hozzávezetésekkel együtt.
Ezek szerint lehet vastagabb, kisebb ellenállású huzalt is használni, jó az ugyanolyan hosszú Párhuzamosan tekert is. 4, ill. 6,5 ohm.
A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2016
(#) GmS válasza pucuka hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
0,37 Ohm a trafó belső ellenállása ( Kínai multiméterem van )
(#) GmS válasza RoliNyh hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Kipróbáltam a 2 szál vékonyat össze sodorva , kb ugyan az az eredmény vágás időben .
Most kipróbálom majd a két szál vastagabbat is . És beletörődök , hogy csak ilyen sebességgel tudok vágni
(#) RoliNyh válasza pucuka hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Az igaz, én nem kezdtem el matekozni, amit mérni lehet, azt egyszerűbb megmérni...
Csak azért ajánlottam a mérést, mert jó tudni, ha esetleg máshol is fűt a rendszer, ahol nem kellene...
(#) RoliNyh válasza GmS hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Ha nem változik a helyzet, akkor csak egy megoldás van, növellni kell a feszültséget...
De jó lenne mérned is az eredményeket, hogy pontosan tudd is, hány W -al fűtöd a huzalt, mert ha folyamatosan nagyon közeli értékeket kapsz (tehát nem nő a teljesítmény), akkor az a trafó bizony jócskán gyenge...

Az eddigi adatból kb 62W -al dolgoztál, egy 150VA -es trafótól szerintem kevéske az a 62W szekunder max teljesítmény. Kéne még ott lenni tartaléknak, vagy rosszul gondolom?
(#) gazspe hozzászólása Aug 31, 2016 /
 
Sziasztok!

Az itthoni 1,7 kW-is black & decker sarokcsiszolónk beadta a szolgálatot. A kapcsoló megnyomásakor elindul, majd levágja az automatát. Nem volt előtte megerőltetve, agyonhajtva, nem akadt meg. Kapcsoló 4 pólus, megfelelően működik, két álló tekercs rendben, nem égett, nem szakadt, szénkefék rendben, nem rég lettek cserélve, de ki lettek mérve. Kollektorra rámértem, minden zár mindennel (nem tudom, hogy ez jó-e). Valaki tud segíteni diagnosztizálni szegényt?
Válaszokat előre is köszönöm.
(#) kadarist válasza gazspe hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Szia!
Korábban ugyanazon a kismegszakítón keresztül jól működött?
(#) GmS válasza RoliNyh hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
A 2 vastagabb szálat összesodorva már közelít ahhoz amit szeretnék elérni vágás sebességet . Most egyenlőre így marad . Majd szerzek erősebb trafót .
Nekem is kevésnek tűnik az a 60W . Néztem egy gyári gépet , az ha jól emlékszem akkor 36V és 5A



Köszönöm szépen a segítséget mindenkinek !
A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2016
(#) morfi007 válasza Coller225 hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Igy van. De ez a 220 ohm nekem soknak tunik fehér és UV LED-hez. Itt van egykis segédlet hogy kb. mennyi ezeknek a nyitofeszültsége / vagyis mennyi rajtuk a feszultségesés/ : http://www.hobbielektronika.hu/segedprogramok/?prog=led_params

csak válaszd ki a színt és "számolás"

persze ez a LED-edtől is függ, hogy mekkora a max. teljesitménye, árama

pl. 3 ilyen LED-del : http://www.avelmak.sk/media/dsc_items/57145/osw5dk5b61a-pq_plu57145.pdf

12V -nál, 30mA-ral az eredmény 90 ohm
(#) nedudgi válasza morfi007 hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Attól nem lesz senkinek semmi baja, ha a LED kisebb áramot kap, mint a megengedett maximum. Cserébe hosszabb élettartammal hálálja meg. Jelen felhasználás -feltételezem- egy hangulatvilágítás lesz, oda valószínűleg bőven elég lesz a kapott fény.
(#) morfi007 válasza nedudgi hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
na jó, legyen csak 20mA, de akkor is csak 135 ohm kell. Ezért irtam hogy a LED-ektől függ. Jobb lesz oda egy potméter pl. 220 ohm 0,5W + 100 ohm /esetleg 150 ohm/ ellenállás sorba, igy nem fog elégni sem, és szabályozni is lehet majd a fényerőt.
(#) pucuka válasza GmS hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Azért egy trafó belső ellenállása nem azonosan egyenlő a szekunder tekercs multiméterrel mért ellenállásával.
(#) dudzsi válasza proli007 hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Hello! Ma volt időm és megnéztem tüzetesebben az áramkört. Mint kiderült minden rendben van és tökéletesen működik. Kiderült az is hogy mi okozta a hibát. Előjároba azért le írnám mi is volt a feladata. Jó pár éve kellet építenem egy ózongenerátort autó klíma tisztítására. A klímás emberke hozott egy olyan ózongenerátort ami AC12V-ról üzemelt. Persze ö szivargyújtóról szerette volna működtetni. Ezért készült ez az időzítő ami indított egy 555 ic-böl létrehozott AC12V ami egy FET-et kapcsolgatott ami közvetlen rávolt kötve a szerkezetre. Ez az ózongenerátor egy kis teljesítményű volt, de mivel bedobta az unalmast egy újat építettem. Egy ilyet vettem ami DC12V-ról üzemel. Itt ugye már kellet a relé a be és kikapcsoláshoz. Ma hogy jobban bele tudtam merülni, kiderült hogy minden megy úgy ahogy kell míg rá nem kötöm az ózongenerátort. Na akkor összeomlik még úgy is ha a lapok amik az ózont csinálják nincsenek rákötve. Jól gondolom hogy annyira elkezdi rángatni a feszt hogy megzavarodik tőle a 4060-as? Segítene az ha egy stab feszültséget csinálok pl:7808-al „ez pont van” és ezzel adom a 4060 tápfeszültségét. A tranzisztor ami a relét kapcsolja az kapja a sima 12V-ot és ezt kapja a trafója is az ózon készítőnek. Gondolom ilyenkor a tranzisztor ellenállását csökkentenem kell. Jól gondolom az egészet? Köszönöm
A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2016
(#) kameleon2 válasza Coller225 hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Szia! Ha nagyon nagy macera a LED. akkor vegyél sima fehér led szalagot. Azt 12cm vagy 15cm-enként darabolhatod és tartalmazza az előtét ellenállásokat. Már csak 12V-os tápot kell neki biztosítanod. LED szalagok például.
Következő: »»   2842 / 3971
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem