Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2843 / 3971
(#) proli007 válasza dudzsi hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Hello! Ha az időzítőt tényleg a táp rángatása zavarja meg, akkor a stabilizálás megfelelő lehet. Viszont ha a 4060 kisebb feszültségről jár, akkor a relémeghajtásnak ez a módja nem járható. Hiszen a tranyó emittere 12V-on lesz, a bázisa meg maximum 8V-ra tud felmenni. Így a tranyó állandóan nyitva lesz. Jobb módszer, ha nem PNP, hanem NPN tranyót használsz a relé meghajtására.. De mivel a relének akkor kell meghúzni, mikor a 4060 kimenete alacsony szinten van, még egy invertert közbe kell iktatni. De ez nem komplikált dolog. (A 7808-hoz a kondikat nem rajzoltam bele, de kell.)
Viszont ha a generátor zavarja az időzítőt, akkor azt árnyékolni is szükséges. De az így sem ártana, nehogy belemásszon a nagyfesz a CMOS-ba..

Relé-DRV.png
    
(#) proli007 válasza levaitamas hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Hello! Istvánnak általánosságban igaza van, de mivel ez a kapcsolás szinte semmi követelményt nem állít a komparátorral szemben, nyugodtan alkalmazhatod a 324-et. De mivel az LM311 nyitott kollektoros kimenetű, az LM324 pedig nem az, az R5 ellenállásra nincs szükség. Az R4 pedig nagyobb ellenállású legyen. (Pld. 4,7k)
(#) levaitamas válasza proli007 hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Szia!
Ki fogom próbálni, ha te mondod biztosan fog működni.
(#) kadarist válasza proli007 hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Na erre a nyitott kollektorra gondoltam, mert a kimeneti szintek eltolása így benne van az áramkörben, ha műveleti erősítőt használ.
(#) Coller225 válasza kameleon2 hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Valóban hangulatvilágítás lesz belőle, ha sikerül összerakni
A tőletek kapott infók alapján szerintem azt fogom csinálni, hogy mielőtt összerakom, kipróbálom különböző ellenállásokkal a fényerőt, fentről lefelé haladva, aztán megállok ott, ahol jónak tűnik
Persze előtte bevásárolok jónéhány plusz ledet, és ellenállást, hogy ne legyen baj belőle, ha esetleg benézek valamit.

Egyébként a 2.8-as nyitófeszültséget innen és innen varázsoltam ki, feltételezve, hogy ez a sor: "Üzemi feszültség 2.8...4V" azt jelenti
(#) proli007 válasza kadarist hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Leginkább a visszacsatolás mértékét változtatja meg a dolog. De mivel ez egy LDR fényérzékelő ellenállást komparálja, túlzott jelentősége nincs a dolognak.
A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2016
(#) gazspe válasza kadarist hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Tökéletesen, sőt, probléma jelentkezése után hegesztő is üzemszerűen működött róla és bízom benne, hogy a 20-as zárszelvény hegesztési teljesítmény igénye megközelíti sarokcsiszolóét . 10 A-es biztosítékok vannak a régi aluvezetékek miatt (nem sikerült még átfogóan lecserélni a házban, ezért maradt fen).
Az, hogy a kollektor minden lamellája (nem vagyok tisztában a szakzsargonnal, a kis rézlemezkék amik tartják a kontaktot a szénkefékkel) mindegyik lamellával zár nem probléma akkor?
A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2016
(#) kadarist válasza proli007 hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Értem és köszönöm!
(#) kadarist válasza gazspe hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Úgy hívják, hogy "kommutátor szelet". Mielőtt végzetesen levonnánk a következtetéseket (zárlat....) érdemes lenne máshol is kipróbálni, ahol nagyobb kismegszakító van beépítve.
A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2016
(#) world-s hozzászólása Aug 31, 2016 /
 
Sziasztok!
Szereztem TDSG 1160-as 7 segmenses pici számjilelzőt. 7mm-es, tehát nagyon kicsi.
SM74HC595-tel akarom meghajtani.
Ennek a föld pontja a közös.
A tápfesz 5V.
Nincs valami trükk az egyesével leellenállásozás helyett?
Mert ha az IC SMD is, akkor is nagyon nagy lesz a méret a 4x8 ellenállás miatt. Találtam hálót SMD-ben, de az olyan kicsi, hogy esélytelen volt a 4-es. Nagyobb meg nem volt.
Találtam furatos hálót is, de ott meg közös a lábuk, így hirtelen nincs ötletem ezt hogy tudnám felhasználni, mert ugye már bent össze van kötve a kijelzőben a föld.

Bármi ötletet szívesen fogadok.
Köszi.
Zoli
(#) Tasznka válasza world-s hozzászólására (») Szept 1, 2016 /
 
Szia!
Elméletileg PWM (200KHz+) környékén 1-2%-os kitöltéssel tudja vinni a kijelzőt,ledet, előtét-ellenállás nélkül.555-el kipróbáltam 12v-ról 270KHz-en.
Itt pl. nem használ ellenállásokat.
De aki jártasabb a témában majd kiokosít .
A 795-ös QE bemenetére megy a pwm,és elvileg jó is lesz.
De ez csak ötlet,várj ameddig megcáfolnak
Amúgy lehet kapni 8-as háló ellenállás smd (4mm széles),bár macera a forrasztása
(#) world-s válasza Tasznka hozzászólására (») Szept 1, 2016 /
 
Én is hálóban gondolkodtam mikor még led oszlop volt a terv.
Nekem 3.3x1.6-os SMD hálót sikerült szerezni amin 4 ellenállás is van.
Mikor megláttam a zacskóban mekkora, tudtam, hogy esélytelen forrasztani.

Oszlopnál sima SQM-ből 10 darab, de 4 digites számnál most 4x8=32db lenne ami megint nem ideális, mert rettentően kevés hely van, és bele őszülök mire felforrasztom meg elkészítem a nyákot.
(#) bladerock99 hozzászólása Szept 1, 2016 /
 
Sziasztok , hogyan tudok nagyobb basszusra szert tenni egy fejhallgatónál erősítő építése nélkül , létezik rá megoldás , szűrési lehetőség?
(#) Tasznka válasza world-s hozzászólására (») Szept 1, 2016 /
 
A 8as háló 0.5mm(0.2) lábtávolságával annyira nem nehéz forrasztani .Sajna ha kevés a hely,akkor sok lehetőség nincs.
(#) world-s válasza world-s hozzászólására (») Szept 1, 2016 /
 
Több helyen látok olyat, hogy a közös föld van csak eltolva.
Bővebben: Link

Ez tudtommal nem biztonságos.
Vagy ez kijelzőknél megengedett?
(#) Tasznka válasza world-s hozzászólására (») Szept 1, 2016 /
 
Ha csak a tápra teszel korlátozót,akkor minél több digit megy annál halványabb lesz. Max. próba,talán nem lesz zavaró.
(#) Bakman válasza world-s hozzászólására (») Szept 1, 2016 /
 
Létezik olyan ellenállásháló amiben nincs közös pont, pl.: HEStore.
(#) world-s válasza Tasznka hozzászólására (») Szept 1, 2016 /
 
Köszi.
Esetleg nincs masik olyan IC amivel ki lehetne vaktani?
Mert ami gyárilag van nagy mondjuk 4 digites ott jó sokkal kevesebb az alkatrész.
De i2c kommunikació is jó.
Még az sem baj ha mondjuk 8 ellenállas kell, de azzal meg van oldva mind a 4 számjegy. Csak ne nekem keljen programból állandóan gyorsan multiplexelni (csak beküldöm amit szeretnek látni és utána az marad kiírva míg nem küldök új èrtéket).
(#) ktamas66 válasza world-s hozzászólására (») Szept 1, 2016 /
 
Esetleg nézegess az áramgenerátoros kimenetűeket. Pl.:Bővebben: Link
Léteznek ilyenek I2C-ben is, nekem pl. SAA1064 van.
A hozzászólás módosítva: Szept 1, 2016
(#) world-s válasza ktamas66 hozzászólására (») Szept 1, 2016 /
 
Én az előbb a MAX7219-et találtam.
De tetszik ez a SAA1064,mert pont tud 4 digitet.
Jól gondolom mindkettő esetén nem kell folyamatosan kézzel frissíteni a kijelezendő értéket.
Csupán beküldeni ha változik.

Kerestem rajzokat és leírást a SAA1064-hoz: Bővebben: Link

Ha erről van tapasztalatod, akkor segítenél annyit:
- nekem a negatív lábak közösek a kijelzőkben. Ez milyen módosítást igényel?
- milyen tranzisztor kell?
- Illetve a címet nem találom hol lehet beállítani, hogy más eszközt is rá lehessen kötni a sínre.

Köszi. Zoli
(#) laci58 válasza RoliNyh hozzászólására (») Szept 1, 2016 /
 
Epson 4450 multi elektronikája. A fényforrás alul a képen. A célom: világításra bírni (ha egyszerűen megoldható!).
(#) ktamas66 válasza world-s hozzászólására (») Szept 1, 2016 /
 
Az SAA közös anódoshoz való, neked akkor nem lesz jó, a MAX viszont igen.
(#) pont válasza world-s hozzászólására (») Szept 1, 2016 /
 
Max7219. Csak ha változik akkor kell küldeni új adatot, meg az elején konfigurálni, fényerő, kijelzésmód, stb... és digitenként kell kiküldeni az adatot.
(#) dudzsi válasza proli007 hozzászólására (») Szept 1, 2016 /
 
Szia! Siker csillogás. Működik a szerkezet. Segített neki a stabilizált feszültség. Köszönöm a segítséget!
(#) proli007 válasza dudzsi hozzászólására (») Szept 1, 2016 /
 
Akkor öröm. De lehet egy dióda és egy kondi is megtette volna a magáét.
(#) dudzsi válasza proli007 hozzászólására (») Szept 1, 2016 /
 
Ez a tutibb.
(#) world-s válasza pont hozzászólására (») Szept 2, 2016 /
 
Köszi.
Ezt is vettem, de nagyon szívat.

Ezt építettem meg: Bővebben: Link

Viszont nem történik semmi.
igaz hogy kijelző helyett csak egy led van: 7 és 14-es láb.
Tettem be plusz ellenállást is, mert szerintem sok a fesz (egy led el is pukkant: poti nem jó volt benne szerintem a próbapanelben).
Igaz most is látom a teljes feszt a lednél (ezért van 200OHM-os most ben, de lehet csak műszerrel nem tudom mérni mert mondjuk PWM-el oldja meg.),

Már itt nem lép be (mintha nem kommunikálna):
if(Serial.available())

(Esetleg a max keres valamit és nem hajlandó addig beszélgetni? A progiban semmit nem írtam át ami a kijelzőhöz van)

Most 2 sorba kötött 22KOHM-os ellenállás van.
Próbáltam később a tercsi MAX-al is, de ott is semmi.
Csak világít a led.
A progiba tettem egy pár sort, hogy 9-es lábon kapcsoljon be egy másik ledet ha a az IF-be belép, de nem teszi meg.

Kínai NANO az egység.
Mi lehet a gond?
Nem merem rátenni a LED kijelzőt, mert nincs kedven elpukkasztani egy teljes digitet.

Előre is köszi.
A hozzászólás módosítva: Szept 2, 2016
(#) world-s válasza world-s hozzászólására (») Szept 2, 2016 /
 
Próbáltam a LED contrl osztályt, mert lehet a nano-nál van valami gond.
De ezzel is semmi.
Annyit tudtam kihozni, hogy reset esetén néha egy picit bevillan halványan, majd továbbra is teljes fénnyel megy.

Illetve mikor akartam változtatni a 18-as láb ellenállását és lehúztam, akkor valami ütemben villogott a led. De mindegy mit állítottam, de mintha inkább valami adat jelenne meg a villogás ütemében..
A hozzászólás módosítva: Szept 2, 2016
(#) world-s válasza world-s hozzászólására (») Szept 2, 2016 /
 
Talán meg van a hiba.
Már a kijelzőt rá merem kötni.
Ha a próba led fordítva van, rajta akkor ez a hibajelenség van.
(#) pont válasza world-s hozzászólására (») Szept 2, 2016 /
 
Szia! Nem tudom mit próbálgatsz, próbált meg megérteni hogyan működik a max. SPI-n kell neki küldeni két byte-on az adatokat. az első a regiszter címe, a második az érték. az elején be kell állítani működési módot, fényerőt stb. aztán már csak a digitekre kell küldeni az adatokat

Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Szept 2, 2016
Következő: »»   2843 / 3971
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem