Fórum témák
» Több friss téma |
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal! - Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni! - És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Szia!
Úgy alapban meg volt a dolog, csak ezt nem vettem figyelembe: "SPI: 10 (SS), 11 (MOSI), 12 (MISO), 13 (SCK). These pins support SPI communication, which, although provided by the underlying hardware, is not currently included in the Arduino language." Tehát a Nano-nál nem megy a dolog. Utána a ledcontrol.h -val próbáltam, ami jó is lett, mihelyt rájöttem, hogy ha nem fordítva dugom bele a próba panelbe a ledet. Nem is néztem annyira, mert nem gondoltam, hogy pont fordítva is fog világítani. Azért gondolom, hogy jó lesz ha most már a kijelzőt is ráépítem teljesen, mert pl. a fényerő parancs is így már tökéletesen megy. Aki ért hozzá: A végén van 6 tüske a Nano-nak. Ebben van SCK(PIN19), MOSI(PIN17), MISO(PIN18) is. Ezeket nem lehetne esetleg használni, úgy, hogy az SS maradna a PIN10 lábon? Mert akkor felszabadulna pár kimenet. Vagy azt jobb ha nem piszkálom.... Köszi előre is a segítséget.
Ezt a kérdést inkább az arduino topikban tedd fel!
Sziasztok.
Vettem egy DSO138 oscilloscope KIT-et ,és ehhez van szükségem egy 9V DC tápegységre. Legkézenfekvőbb egy 7809 IC lett volna ,de ilyen épp nincs a fiókban és boltba sem szeretnék menni. Van egy mini 220V ->AC 9.3V /210mA dugasztáp. Terheletlenül mérek rajta 12.52V-ot Ha leterhelem egy 100 Ohm/2W ellenállással akkor kerek 11V AC. Rajzoltam a sprint layout-ban egy áteresztő tranzisztoros zeneres stabilizátort. Az áramkört meg is építettem dugaszolós panelen. Terhelve 9.3V DC. Egyedül az ellenállás értékének a meghatározásában vagyok bizonytalan, és ennek lepontosításában kérnék segítséget. Most egy 470 ohm-os ellenállás van benne. Előre is köszi!
Ehhez a 9v-os elem való, mert ha valami jó benne akkor az , hogy hordozható. És elég érzékeny a túlfeszre...
Köszi.
Az elem ha 8.77V-ra merül akkor már kikapcsol. Nem gazdaságos...
Hello!
- Az ellenállásnak az a feladata, hogy a kimenet maximális terhelése mellett, biztosítsa a tranyó szükséges bázisáramát és ezen felül, még kb. 5mA-t, hogy a zéneren is folyjon még ilyenkor áram. - A bázisáram, a kollektoráram és a béta hányadosa. A kollektoráram a maximális terhelés. Ennél a pontnál kell az adatlapon megnézni, mekkora bétára lehet számolni ebben az esetben. - A bázisáramhoz hozzá adod az 5mA zéneráramot, és meg van az ellenálláson átfolyó áram. - Az ellenállásra jutó feszültség a terhelt DC tápfeszültség (levonva belőle a búgófeszültség felét) és a zéner feszültségének különbsége. Így már az ellenállás értéke számolható. - Még egy feladat van, megnézni mi van terheletlenül. Mert ekkor az összes bázisáram a zéneren folyik át. Vagy is a terheletlen tápfeszből le kell vonni a zéner feszültségét, és elosztani az ellenállás értékével. Ekkor a maximális zéneráramot kapod meg. Megnézni, hogy ez az áram nem sok-e a zénernek. Vagy is az áramot összeszorozva a zéner feszültségével, megkapod a teljesítményt. Ennek kisebbnek kel lenni, mint az alkalmazott zénerre vezethető maximális teljesítménnyel. (Adatlap)
Akkor jó lenne kideríteni, hogy milyen fényforrás tulajdonképpen, hidegkatódos fénykisüléses (CCFL), vagy LED -es, általában ez a két verzió van.
Tehát szét kellene szedni jobban, és megnézni konkrétan a fényforrásból milyen és hány vezeték megy hová... Jobb képeket is készíthetnél, hogy magát a fényforrást lássuk... A meghajtó áramkör elvileg ott van mellette, vagy a gépben, ha van még benne valami. CCFL meghajtás... LED meghajtás...
210 mA a max kollektoráram ,mivel a kis trafó ennyit tud.
A tranzisztor bétája kereken 60. Ezt megmértem. bázisáram: 0,21/60=0,0035A Az ellenálláson átfolyó áram: 0,0035+0,005=0,0085A=8.5mA Az ellenállásra jutó feszültség: (11V*1,44)-10V=5,84V Az ellenállás értéke : 687 ohm (5,84/0,0085) terhelve: Az ellenállásra jutó feszültség: (12,52V*1,44)-10V=8,03V Az ellenállás értéke : 945 ohm (8,03/0,0085) 8,5 mA jut a zenerrre terheletlenül. A legisebb fél wattos zener is elvisel 50mA-t. Már csak az lenne a kérdés ,hogy melyik legyen? 680 ohm vagy 1K . Feltételezve hogy jól számoltam. Köszönöm a kimerítő választ! A hozzászólás módosítva: Szept 2, 2016
Üdv:
Tudja véletlenül, hogy ami a kesztyűn látható érzékelő az mi lehet? Mi az ami az új elhajlást tudja érzékelni? Kerestem, de nem találtam ilyet, de jobb lenne, mert én a kesztyűbe az új-begyekre nyomógombot gondoltam. És tudom elég könnyen lehet azzal gond.. Köszi. Zoli VIDEO
Itten van ni:
Elhajlás mérő szenzor... Elhajlásra változik az ellenállása, bár ahogy elnézem nem valami olcsó (a hosszabb drágább)... A hozzászólás módosítva: Szept 2, 2016
Két dolgot nem vettél figyelembe. Egyik, hogy a feszültség csúcsértéke csak elviekben gyökkettőszöröse az effektívnek, mert az egyenirányító diódáin is van veszteség.
A másik a feszültség hullámzása. Tehát a szűrés mértékét is figyelembe kell venni. Mert mikor az egyenirányított és szűrt jelet műszerrel méred, akkor a DC középértékét méred. De annak minimum pontja a hullámosság közel felével kisebb. A visszaszámolásnál, pedig nem ismét az ellenállás értékét kel meghatározni, hanem a zéner maximális áramát, a már kiszámolt ellenállás mellett. A hozzászólás módosítva: Szept 2, 2016
Ujjbegyre ilyen szenzor jó lehet? Mondjuk nem egyértelmű, mit szeretnél, sokféle megoldás elképzelhető.
Haglejatszó modul hang kivalasztásat akarom megoldani.
Eddigi ötlet:Újbegyen nyomógomb. Viszont nem biztos hogy eleg stabilan meg lehet oldani. Ezért tetszett ez, mert ezt a kesztyűben elrejtve nem kell konkrét kontaktot találni, csapan a megfelelő újakat egy mintázat szerint behajtani, amit mondjuk egy arduino felismer, és kiadja a hangmodulnak a parancsot az adott hang lejatszásara...
Egy kis segítséget kaphatnék?
Lemértem a feszültséget a pufferen, terhelve és terheletlenül is. Terhelve: 11.7V Üresben: 15.23V
Köszi.
Nincs vele gond. Sőt a tápegység is jól működik.Nem is melegszik csak egy picit , és a feszültség is pont jó. Itt csak az elméletre voltam kíváncsi.
Két éve használom ugyan arról az elemről.
Ahhoz, hogy terhelt állapotban a tranyó 3,5mA-t felvevő bázisát 10V-ra emeljük olyan ellenállásra van szükségünk melyen a 3,5mA nem ejt többet 1,7V-nál (11,7-10). Elvileg megfelel 470Ω.
A Zener sajátossága, hogy alacsony áram mellett a névleges értéke alatt határolja a feszültséget Bővebben: Link, de azt hiszem nem lesz zavaró.
Ha beírtad volna a segédprogramba, hogy 210mA a terhelés, 470µF a kondi és kétutas egyenirányító révén a brumm 100Hz, akkor kiszámolta volna, hogy a hullámosság 2,23V.
Ennek kb. a felét véve 1,1V. Ezt kell levonni a mért 11,7V-ból. Vagy is a brummfeszültség alja 10,6V. Az pedig kevés a 10V-os zénerhez. Mert csak 0,6V jut a zénner ellenállására. Így be fog lógni a brumm alja a kimeneti feszültségbe. De ha, a kütyüd egy 9V-os elemről működik, akkor nyilván nincs 210mA terhelése amire Te számoltad a dolgot. Tehát így nem elég a táp, a 210mA-hez, de sokkal kevesebbhez vélhetően megfelelő lesz. Ergo, ha nincs szükség 210mA áramra, akkor nem arra kell méretezni egy tápot. A hozzászólás módosítva: Szept 2, 2016
Természetesen beírtam csak ott hibáztam ,hogy 50Hz-el számoltattam...
4,47V jött ki, és itt sikerült elveszíteni a fonalat mivel 9,47 Voltot már keveselltem ,mivel a tranzisztoron legalább 0.7V esik. Az 8.765Volt és az már kevesebb mint a mért tényleges. Van egy másik trafóm az kissé nagyobb holnap majd ezek alapján újraépítem. Köszönöm a segítséget és a türelmet.
A trafó minden bizonnyal elegendő lesz, a DSO138 névleges áramfelvétele 120mA.
"Akkor inkabb a kis figyasztás lehet jobban a gond.
Az nekem jó ha kicsi a fogyasztás mert az nalam kritikus pont, de hogy lehetne kivédeni?" Nem biztos, hogy ilyen a powerbank amit használnál. De ez ugye arra van tervezve, hogy párszáz mA vagy 1-2 A terhelést ráakasztasz, nem biztos hogy egy uC pártíz mA terhelésével működik. "A szűrést mivel érdemes és hogy? (bocs a béna kérdésért)?" Alapban kondi és elkó - de függ attól hogy mit is csinálsz. Ebben én nem vagyok profi, ha konkrét rajzot beírsz szerintem segítenek mások. "Mert van egy hangmodulom is, és ha mellette ott a ventilator, akkor pár masodperc után újraindul a modul. De gondolom a 10-30 led kapcsolgatása is ilyet okozna." Ezt akár a táp is okozhatja, bár a ventit lehet érdemes lenne külön tápra tenni és pl. relével kapcsolni. A led-ek nem fognak induktív terhelést okozni.
"hogyan tudok nagyobb basszusra szert tenni egy fejhallgatónál erősítő építése nélkül , létezik rá megoldás , szűrési lehetőség?"
Röviden: sehogy. Hosszabban: a basszus leadása igényli a végfoktól a legnagyobb teljesítményt. Ha kevés a basszus az kevés lesz akkor is, ha minden mást kiszűrsz. Szóval vagy erősítő, vagy egy nagyobb érzékenységű fejhallgató a megoldás. Idézet: „Ha kevés a basszus az kevés lesz akkor is, ha minden mást kiszűrsz.” Vagy "szűrsz" és fentebb húzod a hangerőt, ha még lehet
Sziasztok.
Egy igen kezdő kérdésem lenne,EZ valóban működhet így? és ha igen akkor ezt miért nem tudják nagyba előállítani? illetve azzal a kis fa karral mit állít? Köszönöm.
Hali!
Tud valaki egy nagyon egyszerű késleltető kapcsolást, ami a tápfeszültség (5V) megjelenését késlelteti 1-5 másodpercre? Az a cél, hogy ezt betéve egy áramkör elé, késleltesse a bekapcsolást pár másodperccel. Ha lehet, minél kisebb kellene, hogy legyen, és minél egyszerűbb, mert több kell belőle.
Szia!
Relés, tranzisztoros? Mekkora áramra? Addig is: keresés. A hozzászólás módosítva: Szept 3, 2016
|
Bejelentkezés
Hirdetés |