Fórum témák
» Több friss téma |
Azt hiszem ilyen típusú földkábel megy a föld alatt. A melléképület és a főépület kb. 8 m vezetékkel lett összekötve.
Semmi ipari célú melléképület, sőt szerintem az utcában nincs is kiépítve a 3 fázis.
Lehet én nem voltam érhető, az össze-vissza rajzolással. Itt a kép az összekötésről.
Érthetően leírták a többiek. Ha a mérőhelyen egyszer szétválasztották a PEN vezetőt, nem szabad újra összekötni. Érthetőbben: vedd ki a zöld/sárga hidalást.
Már kivettem.
Hidd el, nem bántóak vagy rosszindulatúak vagyunk, egyszerűen ez a szabály és próbálunk segíteni.
Tudom, nagyon jó közösség van itt. Csak azért a biztonság kedvért beraktam a képet is.
Hamár itt tartunk, ez így mennyire szabályos?
Semennyire. Ha a kábelben nulla megy, nem köthető össze a földeléssel. Ha földelés megy, nem köthető össze a nullával.
Négy eres kábelbe elfér egy fázis, egy nulla és egy földelés. Ha a túl hosszú szakasz miatt vannak duplán használva a kábelek erei, akkor ki kell cserélni a kábelt megfelelőre.Nem két Ford Ka -val vontatunk egy nagy pótkocsit, hanem a megfelelő géppel.
Nem kötözködés, de ha így módosítom a képet?
Ez sem szabályos, mert a csatlakozó vezeték a lakásra az utcáról nem lehet 16 mm2, hanem legalább 25 mm2 Alu .
2x16=32
Nem kötheted össze, az sem szabályos.
De mi a gond a vezetékek párhuzamosításával?
sany kérdésére is írtatok választ, meg mások kérdésére is írtok választ. Ezt vagy azt úgy nem szabad, így csináld, mert így a szabályos. De nincs ott a "azért mert ..." Sokkal jobban megértené mindenki, hogy mit miért kell igy vagy úgy csinálni. Mi az oka annak, hogy összekötöm a nullát a földdel, vagy nem kötöm össze, vannak esetek mikor össze kell kötni, máskor meg tilos, de miért? Attól hogy "ez a szabály" még nem tudjuk, hogy miért. "Fi relé után nem kötünk össze nullát földdel, mert nem szabályos, és persze a relé is lekapcsolna." És nincs itt a miért. Ha valaki nem érti a fi relé müködését (persze nem kell lemenni a tranzisztorok, ellenállások szintjéig) fogalma nem lessz róla miért kapcsol le. 15w-os égőt kapcsolok be működik, 100w-os égőt kapcsolok be, leold a relé, és nem érti, hogy miért. Én a kérdésemre 3 válasz is kaptam, de egyikben sem volt ott a "mert ..." A hozzászólás módosítva: Okt 14, 2016
Ebben neked tökéletesen igazad van.
Tényleg sokszor nincs leirva a "miért". Meg van, hogy sokszor le van irva, csak néhány oldallal korábban...
Ez sem olyan dolog, amit "majd ha megértem akkor úgy csinálom" kategória. Pont azért, hogy ne kelljen mindenkinek feltalálnia/megértenie a villamos energia szállítás minden rejtelmét, megalkották a kötelezően betartandó szabályokat, és ezért pontosan elégséges azt megválaszolni, hogy hogyan lesz szabályos.
-A párhuzamosításoknak általában az a hátránya, hogy semmi sem garantálja, hogy egyenlő nagyságú áramok folynak az egyes ágakon. -Semmikor sem kell összekötni a nullát a földel, a négyvezetékes rendszernél ami a szolgáltatótól jön ott van a 3 fázis és a PEN ahol még össze van kötve, de ha egyszer már szétválasztották PE és N re utána már nem lehet összekötni. Egy szabályos négyeres kábelben van három fekete és egy zöld/sárga színű ér, nincs kék a nullának, az az öteres kábelben van, színhelyesen csak így tudod bekötni. -A fi relé nem vág le 100w-os égőtől sem még a 6000w-ostól sem, csak ha a fázis és a nullán folyó áramok különbsége eléri a rá jellemző Pl. 30mA értéket. A hozzászólás módosítva: Okt 14, 2016
Hali!
Olvasom itt, visszáb a szóváltásokat. Az utcáról bejövő hálózatról, a mérőnk előtt össze van kötve a nulla, és a földelés. Innen tvább, a szolgáltató tulajdonában lévő kismegszakító(k)ra, majd a mérőre, innen a Fi relére. Ezt követően, képtelenség a nullát a főldelésses összeköti, mert ezt az ÉV (Fi)relé nem fogja tűrni. ??? Idézet: „Meg van, hogy sokszor le van irva, csak néhány oldallal korábban...” ....vagy egy másik topikban, csak utána kell olvasni... Idézet: Igazad van Gallfy mester ... „Ebben neked tökéletesen igazad van.” A hozzászólás módosítva: Okt 14, 2016
Ha kérdés volt, akkor a válasz igen, a Fi-relé folyamatosan le fog kapcsolni.
Sziasztok!
Először is nagyon köszönöm mindenkinek az eddigi hozzászólását, sajnos csak most tudok újra foglalkozni a témával így szeretném a hétvégén megcsinálni. Ha jól értelmezem, akkor az alábbi szerint bekötve működni kell neki? Köszönöm. Üdv. G.
Sokszor le van írva oldalakkal korábban, hogy a nullát és a földet össze kell kötni, ezt kéri a szolgáltató.
A szolgáltatói oldalon más fizika érvényes, mint a fogyasztói oldalon? Nem, csak a szabályok mások. Régen nem volt kötelező mindenhova kiépíteni a földelést, most mindenhova kell. Megváltozott a fizika? Nem, csak a szabályok. Megnyugodhat mindenki, most is pontosan ugyanúgy fogja megrázni az áram, mint 60 évvel ezelőtt. A szabályokat nem úgy hozzák, hogy összeül néhány ember, nézegetnek egymásra, na akkor mi legyen? Kössük össze a nullát, vagy ne kössük? Ok rendben van, innentől kezdve összekötjük. Ez a szabály, és kész! Mindennek oka van. Fiatal, kezdő villanyszerelővel futottam össze,(nem véletlenül hoztam fel a fi relés példát) kérdeztem tőle valamit, nézett rám bambán, és csak annyit tudott kinyögni " mert ez a szabály" fogalma nem volt a dologról. Néhány év múlva ilyen lesz minden szakember? El nem tudta képzelni, hogy miért működik a 15w-os égő, a 100 w-nál meg lekapcsol. Én most nem azt mondom, hogy írjatok regényt az elektronok kvantummechanikai viselkedéséről, azzal is tisztában vagyok hogy ez a fórum nem iskola. De ennyivel elintéztek valamit, hogy ez a szabály. Na jó, kicsit elragadtattam magam, nem kell senkinek megsértődni.
Mindössze azt felejtetted ki a történetből, hogy sok szabályt vérrel írtak. Azért változtatnak, hogy bizonságosabb legyen az egész rendszer.
Idézet: Ez igaz, de az esélyek ma már alacsonyabbak még úgy is, hogy jóval többen használják. „most is pontosan ugyanúgy fogja megrázni az áram, mint 60 évvel ezelőtt”
Ezzel 100%-ig egyetértek.
Ezért is írtam, hogy mindennek oka van. A hozzászólás módosítva: Okt 14, 2016
Azt se felejtsd el, hogy 60 éve az elektoncsöves rádión és világításon kívül más nem volt egy átlagos háztartásban. Ma már ennél jóval több. A rádióhoz a földelés is csak a jobb vétel miatt kellett. Más készülék nem volt, amihez kellett volna védőföldelés.
A villanyóra is csak 5A-es automatával volt ellátva és ez elég volt. Automata mosógép, mikrosütő, villanybojler, ... Hát ezért változtak a szabályok is, mert az otthon berendezései is változtak, bővültek. A hozzászólás módosítva: Okt 14, 2016
Technikus minősítőre jártam. Szeptembertől más oktatta a gyakorlatot. Előző oktatónkat (fiatalabb volt, mint én), úgy hozták le a háztetőről. Pedig ismerte a szabályokat. Gyakorlati oktató. !!! Volt. Nem feszültség, hanem volt.
A hozzászólás módosítva: Okt 14, 2016
Ezzel is 100%-ig egyetértek.
Még egy dolog, ezt még csak leírom. (ha már sok vagyok majd legfeljebb valaki kitörli) Ez kb. 2 hete történt, egy fűrészüzemben nézegettem valami villanymotort. Odajön hozzám, egy illető, ő ott ilyen mindenes, megcsinálgat ezt azt. Mondja nekem, ha van valami meló eljönne segíteni, mert ö szokott csinálni házakban is villanyt. Rendben van, akkor nem vagy teljesen hülye, holnap jöhetsz is. Másnap ott vagyunk a lakásban, egy kevéske fűzés volt elmaradva, gyorsan lefüztük, ő dugta a befűzőt én akasztottam rá a vezetéket. Aztán jöttek a kötések. Odaadok neki 3 db 5-ös wagot, ott az a doboz csináld meg a kötést. Felmegy a létrára, és nézi a drótokat. Nézi..... Látom rajta, hogy már bajban van. Egyszer csak megkérdezi "kis darab drótokkal hidaljam át a wagót?" Ekkor pár másodpercig néztünk egymásra hülyén. Mit akarsz te áthidalni??? 4 kék, 4 fekete, 4 zöldsárga volt a dobozban.
Villanyt majdnem mindenki tud szerelni, csak nem mindegy hogy hogyan.
A párhozamosítással a gond, hogy ha az egyik vezető pl. elszakad bármi okból, a többire hárul az áramterhelés kisebb keresztmetszet mellet. Ha ez bekövetkezik, hőtermeléssel járhat, ami olyan mértékű is lehet, hogy tüzet okoz.
Ez a néhol összekötöm, néhol nem látásmód a szakmán kívülieké. Ezért tanítják ezt a szakmát, egymásra épülő ismeretalapokra, tudásra. Nagyon egyszerűnek hathat külső szemlélőnek ez a színre szín kötögetésen alapuló szakma (ahogy hallottam egyesektől), de gyakorlatban ez igencsak nem ilyen egyszerű. Már próbálták elmagyarázni a PEN vezetőt, (Protective Earth Neutral= nullával egyesített védőföld) és annak bontását N és PE vezetőre, és azt is hogy ezt a szétválasztás után nem kötheted össze újra. Röviden azért nem, mert ezzel pont a védelmi szerepét iktatod ki, amiért is létrehozták. Ha az üzemi vezető nulla pl. sorkapocsoxidáció miatt nem tölti be a szerepét, és te összekötöd a védővezetővel ami majd ezt szerinted ellátja, szépen kiülteted a hibaáramokat a védővezetővel azonos potenciálon lévő gépek fémházára, ami a bizserától a temetésedig bármit okozhat, egybeesésektől függően. Az érintésvédelmi relé működésének megértéséhez. Egy olyan védelmi eszköz, ami az üzemi vezetők (fázis(ok) nulla) közötti eltéréseket hivatott figyelni, és ezek megváltozására, szimmetria elbillenésére bontani az áramkört. Egy áramváltó gyűrűn, (transzformátormag) vezetik át a fázist (fázisokat) és a nullát. Az érzékelőtekercs (szekunder tekercs) a gyűrűmagra van tekercselve. Ha a fázisvezetőn annyi áram folyik, mint a nulla vezetőn, nem indukál feszültséget az érzékelőtekercsben, ha azonban valamerre elbillen az egyensúly, pl. az által, hogy rajtad keresztül a föld felé kezd folyni az áram, és nem az üzemi nullán visszafelé, a szekunderben íjmódon indukált feszültség hatására behúz egy mágnestekercs vasmagja, ami mechanikusan bontja a betápláló érintkezőpárokat, és így megvédi a kedves életedet. Az égős kérdésed nem értem. Idézet: „Az égős kérdésed nem értem.” Szerintem a FI-relé hibaáram határára gondol, amitől leold . Idézet: „El nem tudta képzelni, hogy miért működik a 15w-os égő, a 100 w-nál meg lekapcsol.”
100 mA-es fi relé nem(mindig) old le 15 W-tól, de egy 30 mA-es lemegy még a sorba kötött 2 db. 15 W-ostól is (400 V-os próbalámpa).
A másik ok, legtöbb esetben senki nem számít ilyen rejtett összekötésekre, így ha véletlenül ÉV relét akar felszerelni ( mert ugyebár az jó ha van, meg lassan kötelező is lesz) keresgélheti az ilyen utólagos összekötéseket. Esetleg nem mellékesen a hálózat mérését is megnehezíti, lehetetlenné teszi.
A fogyasztás függvényében a védőföld potenciálja is emelkedik (még ha nincs vezetékszakadás, akkor is) lehet jönni a rázó zuhannyal, mert ugye az EPH sem kellett régen, elég a bojlernek a védőföld. ( ami az árammentes állapotból már áramvezetővé lépett elő ) |
Bejelentkezés
Hirdetés |