Fórum témák
» Több friss téma |
Szia. Köszi a választ! A feszültség és áram viszonyokkal tisztában voltam nagyjából, a kapacitással már valóban nem...(ezek szerint ha párhuzamosan kötök akksikat/elemeket adódik össze a kap....?) Úgy kötöttem őket, hogy 2-2-t párhuzamosan, majd sorosan a másik 4-el.(mellékelek egy gyorsan összedobott rajzot). A napelemeket is és az akkupakkot is így kötöttem! Így jöttek ki a fentebb írt értékek. Igen, 7805 volt a fesz szabályzó, néztem az adatlapját elvileg +2V elég neki ami egy 7,2 (üresjárásban 8V feletti) akkuval elvileg kb megvan amíg le nem merül. Egyébként tudom hogy nem nagy áramot adnak le ezek a napelemek, pont ezért gondoltam hogy egy akkupakkot töltenék először, ami aztán tőlem töltődhet két-három napig is ha az kell neki. Persze eredetileg 1 db ilyen napelem töltött 1 db ilyen kis akksit, szóval ha 8-al töltök 8-at gondolom nem kéne lehetetlennek lennie. Azt nem tudtam/és még mindig nem teljesen hogy akkor hogyan kéne kötnöm hogy a legtöbb kraftot kitudjam szedni belőle illetve megfelelő legyen az akkupakk kapacitása.
Akkor jobb ha teszek egy diódát a gnd és a be menet közé inkább? Gondolom a telefon töltése azért esett vissza 60% körülire mert vissza tudott folyni az áram. Az áramerősség mérő sajna nincs most nálam, félközepes napsütésnél volt 20mAh amit le tudott adni, derűs napsütésben szerintem max 40-50mAh vagy kicsivel több lehet amit le tud adni. így is vagy 3-4 nap mire feltöltene egy mai telefon akkut.
Egy ismert barkácsboltban lehet kapni napelemes világító madarakat kb 6-7 db madárban van egy-egy fehér színű led, vagy madár helyett lampion. A cella mérete kb4x5cm lehet. Télen napnemvilágította nappal is termel annyi áramot hogy világítsanak kb fél fényerőn. Na ilyennel már lehetne szerintem valami t kezdeni.
a napelem kimenete és a fesz szabályzó bemenete közé rakd a diódát sorosan.
Köszi, sajna most meg nap nincs...Lemértem augusztusi forró melegben kemény 32mAh-t adott le.
Egy mai mobil töltése úgy 10 napba is beletelne
Sziasztok!
Találtam egy napelemet, ami méretben megfelelne (max. 40x25mm-es lehet), csak kicsi a feszültsége: Bővebben: Link Azt írja, 2V 40mA tud a cella. Ami nekem kellene, az 4.5-5V és pár mA, mivel CR2032-es akkumulátort töltenék vele szép lassan. A kérdésem az lenne, hogy vajon pár mA terhelésnél lenne-e az "üresjárati" feszültsége olyan 4-4.5V körüli? Mivel mikrokontroller lesz az akksin, a maga 100uA fogyasztásával nem sok vizet zavar. Köszönöm.
Szerintem üresjáratban sem lenne 4,5-5 V. De már nagyon kicsi terhelésnél is leesik a feszültség, ezért ez így nem működne szerintem ha arra gondoltál. Ha nem akarsz a hely miatt sorba kötni több napelemet, nézz ki egy másikat. Hasonló árban láttam én 5-6V-osakat is. Maximum alig nagyobbak azok is.
Köszi a tippet. Szerintem kihagyom a napelemes töltési lehetőséget. Kap egy USB csatit, meg egy kicsit nagyobb akksit, és kész. Kulcstartóra akartam rakni, amin van sok LED, tehát relatív nagy a fogyasztás rövid időre, viszont a kulcsok általában kis szekrényben vannak tárolva, vagy zsebben/táskában, így a napelemnek nem sok értelme van sajnos.
Sziasztok.
Az alábbi napelemmel mekkora aksit érdemes tölteni? Solar panels: 3.5W 18V polycrystalline silicon Operating voltage: 18V Max work current: 0-180mA
Milyen feszültségűt szeretnél?
6 voltosra gondoltam.
Ha a 18V-os napelemet leterheled, le fog esni a feszültsége.Egy step down konverterrel be tudod állítani a 6V-os akksi töltőfeszültségét. A 6V-os akksit hogy rakod össze? Vagy savas?
Savas lesz.
Akkor annak 7,2V a feszültsége, erre állíthatod a konvertert. A töltőáramot pedig az akksi kapacitásához kell méretezned.
Na és itt van a gond. Nem akarom túlméretezni az aksit.
A töltő fix telepítésű lenne így nem gond ha egy kicsit súlyos a dolog.
Itt azért több kérdés felmerül. PL. mire használod az akkumulátort, mikor (milyen üzemben) használod és mekkora terhelés van az akkumulátoron, stb. Én építettem egy akksi töltő áramkört, ahol be lehet állítani töltő feszt és áramot, és a napelem munkapontját is folyamatosan figyelte/állította. Lehet vele tölteni ceruza akksit, de akár egy targonca akksit is rá lehetne kötni, csak egy kis napelemmel igencsak sok idő lenne míg feltöltene.
Jó kis töltő lehet Minimális lesz szerintem. 10 led és egy mozgásérzékelő. Vagy esetleg úgy megcsinálni mint a kerti lámpákat. Elmegy a fény bekapcsol. Még nem tudom hogy lesz. De a ledek csak irányfényként szolgálnak. Terhelés az minimális lesz az biztos.
Gondolom ekkora terhelésre elég a 6v aksi is de jelenleg a 12v van kéznél. Így mindenképp változtathatónak kell lenni a kimenetnek. Mennyibe került neked a töltő megépítése? 12V 7aH lenne a legnagyobb amit töltenék.
Elküldöd az áramkörnek a képet és az alkatrészlistát?
Bocsánat, eltűntem. Aktuális még? Mert akkor megkeresem.
Semmi baj. Igen jöhet természetesen. Időhiányban voltam így szépen a napelem bedobozolva várja a sorsát. Most télen meg is tudom építeni.
Sziasztok.
Végre sikerült egy aksit is beszerezni a napelemhez. Végül is csak egy 6V 4.5AH/20HR aksi ami a telefon töltést fogja ellátni. Nézegettem egy step down convereter az ebajon. Jó lehet? converter És a napelem: 3.5W 18V polycrystalline silicon Operating voltage: 18V Max work current: 0-180mA A hozzászólás módosítva: Nov 16, 2016
Sziasztok
Valaki letudná írni, hogy egy kerti napelemes lámpa kapcsolás hogy működik? Vagyis mit is csinál az IC? Vagy esetleg egy oldal ahol utánna tudnék olvasni. Előre is köszönöm szépen
Adatlap mellékelve. Ha nem tudsz japánul, a gugli/bing fordító segíthet.
A napelemről tölti az akkumulátort. Ha elfogyott a fény, egy feszültségnövelő kapcsolással egy, vagy több LED számára tápot biztosít.
És ha a 1,2v , 600mA-os aksit lecserélném 1.2v 2400mA-osra akkor lehetne építeni egy ehhez hasonló kapcsolást, annyi eltéréssel, hogy 4 párhuzamosan kapcsolt LED-et kellene hajtson?
A fő gond a napelem teljesítménye. Egy nap alatt a kerti lámpák szokásos 1 collos napeleme egy LED számára is kevés energiát szolgáltat Európában. Az IC 30mA áramot körülbelül tud biztosítani, ez 2-3 LED meghajtására elég lehet.
szia!
Ha 10+ éves bontott kerti lámpához hozzájutnál, akkor igen . Azok napelemei 4-5X nagyobbak voltak a maiaknál illetve a rövidzárási áramuk 50--100mA tartományba esett . ma meg a 10-30 mA a szokott.
Szia!
igen a napelem azért kicsi de jó. a hálózati töltők a 10-20W tartományban működnek. Ha a napelem --konverter-akku kapcsolási sémát használod.A 6V -s akkut 6,8V ig kell tölteni. + egy ugyanilyen konverter az akku és a telefon usb közé . Ezt 5,2V ra kell beállitani. A teljesitmény sajna kicsi lessz mert max 5 óra napsütéssel számolhatsz , s akkor is inkább a 2W átlaggal . Ebből le jön az akku 20% körüli vesztesége + a 2db konverter még 6--10%t elvisz. A maradék már mind a telefonodba töltődik.
Sajna időközben rá kellet jönnöm hogy nem úgy működik ahogy kell. Max szinttartásnak jó.
Vennem kell egy nagyobb teljesítményű napelemet. 7 óra a napon és csak 0.3v volt a különbség. 5.5ről 5,8 ra emelkedett. Addig meg töltöm másként az aksit. De arra is gondoltam hogy maga a telefont töltöm a napelemmel. Így csak egy darab konvertelésen esik át.
Szia ! elvben jó ötlet de a telók szeretik a10--20W s töltőket . 5V 1A rel csak nagyon sok öra alatt töltödne fel.
A napelem 3W ja meg mint a csúcsteljesitmény --1 évben 1...2X pár órát leadja a 3W -t . Saját 245W napelemem 8-12 h között megtermeli az 50Wh -t majd délután húz bele ,s akkor jó napokon 300Wh ról beszélhetünk ,télen meg kb 90Wh. |
Bejelentkezés
Hirdetés |