Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   498 / 965
(#) plepi válasza szamóca hozzászólására (») Dec 30, 2016 /
 
Akkor most elbírja a 1.5 sodrott réz 10 méteren a 2000 w-os terhelést vagy nem??
(#) granpa válasza plepi hozzászólására (») Dec 30, 2016 /
 
Elbírja.
(#) szamóca válasza plepi hozzászólására (») Dec 30, 2016 /
 
Természetesen.
Nem azzal volt a gond, hanem beírtam egy kábelszámító progiba az adatokat, és ellenőrzés nélkül írtam le az ott kapottat, amire a kollégák referáltak.

ki.jpg
    
(#) karaty válasza szamóca hozzászólására (») Dec 30, 2016 /
 
Szia!

Nincs semmi baj a számítással, csak az, hogy feszültségesésre méreteztél.
Okos villanyszerelő ezt is nézi.
(#) proli007 válasza Gafly hozzászólására (») Dec 30, 2016 / 1
 
Hello!
- A relé táplálását már több esetben leírtam, de nem igazán fogadták meg. Előnye, hogy 12V váltóból "csak egyenirányítva" 12 egyenfeszültség lesz. Nem a csúcsértékű, mely "lepkézik" mikor a relé húz vagy ejt. Szűrni sem kell a relé számára, csak az áramkör fogyasztásának megfelelően.
- A szonda egyenfeszültségű táplálása itt főleg nem gond, mert üzemszerűen nincs az víz alatt, csak túlfolyás miatt kerül a vízbe. Akkor meg a legkisebb gond ez lesz.
- Elég sok tapasztalatom volt galvanikus szondákkal, igaz nem tegnap, hanem kb. 40 éve. De már anno is használtam víztorony szintjelzéséhez. Ott pedig állandóan vízben van a szonda zöme. De az áramnak pozitív hatása is van (főleg a pozitív áramnak ). Ugyan elhordja a szondát, viszont közben tisztítja is. UT18-as saválló hegesztőpálcát használtam szondaként. Keményforrasztással (újezüst) lett a rézvezetékhez forrasztva. Viszont a kötéspontot és a szonda csúcspontját is kábelkiöntő masszával védtem meg. Mert ezeken a pontokon volt a legnagyobb az elhordás. Viszont egy-egy ilyen szonda évekig képes volt működni.
- Vizes környezetben a szonda és az áramkör szigetelése (kondenzációtól) a legkritikusabb. Tehát itt nagy gonddal kell eljárni, vagy csak a szondát kell elhelyezni a védett térben. Én anno üzemi zsomp automatikáimnál ezt úgy oldottam meg, hogy a szonda egy teflon "gyűszűn" keresztül jött ki a dobozból. A gyűszű, fejjel lefelé volt elhelyezve, és keresztül ment rajta az UT18-as 3,6mm-es pálca. Így a Teflon víztaszítása és a kúszóút megnövelése, megakadályozta az átvezetést. Úgy működött, mint egy búvárharang. A szonda töve nem érintkezhetett a vízzel, még akkor sem, ha az elöntötte a készüléket. Hiszen a levegő alászorult.
- Az érzékelő akkor vált ki jelzést, ha ellenállása 50kohm alá csökken. Lévén, hogy a trigget 1/3-ad tápfesz alatt vált ki működést. Annak pedig a gyakorlatban elegendőnek kell lenni. De tetszőlegesen lehetne csökkenteni R1 csökkentésével.
- A nyomógomb gyakorlatilag szükségtelen, mert az időállandók megválasztása miatt, tápfesz bekapcsolásakor meghúz a relé. HA pedig víz lesz, úgy is első a hálózat kikapcsolása..
(#) Gombszem válasza pont hozzászólására (») Dec 30, 2016 /
 
Köszönöm (proli007-nek is), de nem akarok semmilyen panelt építeni.
Azt hittem, készen kapható ilyesmi. Amíg nincs más, figyelünk a gépre.
(#) kope20 válasza Gombszem hozzászólására (») Dec 30, 2016 /
 
Kapható készen is. Pl.:
Bővebben: Link
(#) Gombszem válasza kope20 hozzászólására (») Dec 31, 2016 /
 
Ez lesz az, köszi. Egy relé mindenképpen kell hozzá, mert többet vesz fel a mosogatógép.
(#) Gafly válasza Gombszem hozzászólására (») Dec 31, 2016 /
 
Például tehetsz mellé valami hasonlót.

Azt írják is, hogy a
Idézet:
„A „C“ közös pont összeköttetésben lehet a tápellátó rendszer védővezetőjével (PE). E”
, amit én javasolnék is.
Már csak az érzékelő kialakítását kell kitalálni
Mondjuk egy fémlap (de lehet hogy az nem is kell) a "C"-re, szigetelő lábakon felülről belógatott grafitrúd (ceruza elemből bontva) a "H-D"-re, például?
A hozzászólás módosítva: Dec 31, 2016
(#) gyuszo válasza szamóca hozzászólására (») Dec 31, 2016 /
 
Helyesebb 1 % feszültségesésre méretezni és ismerni kell a részletes körülményeket is , mi is az a terhelés és hol van elhelyezve .

KÁBEL MÉRETEZÉS EREDMÉNYE

Megadott adatok a számításhoz:
Megengedett %-os feszültségesés: 1%
Hálózat típusa: 1x230V - (3 vezetős (L+N+PE) 1 fázisú)

Fogyasztó berendezés jellege: motorikus
Fogyasztó berendezés feszültsége: 230V egyfázisú
Fogyasztó berendezés hatásos teljesítménye: 2000 Watt

Jellemző teljesítmény tényező [cosj]: 0.8
Kábel anyaga: Réz
Kábel hossza: 10 méter

Számított értékek:
Mértékadó feszültségesés értéke: 1.15 V
Berendezés villamos teljesítménye: 2173.91 Watt (2.17391kW)
Berendezés által felvett áram: 11.81 Amper

Számított kábel keresztmetszet: 1.83 mm2
Választott kábel keresztmetszet: 2.5 mm2 Réz kábel
A hozzászólás módosítva: Dec 31, 2016
(#) VIM válasza gyuszo hozzászólására (») Dec 31, 2016 /
 
(#) fúró hozzászólása Jan 4, 2017 /
 
Sziasztok(!) olyan kérdessem lenne(, hogy) adott egy kisebb műhely(,) és arra gondoltam(,) hogy a házból viszek neki áramot ami 30m-re van ván hozzá 5x1.5mm2 mbcu kábelem , hogy ha a fázist és a nullát is duplán venem akkor elmiletileg elbir 40 ampert(?) ja a földbe viszem.
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2017
(#) (Felhasználó 116638) válasza fúró hozzászólására (») Jan 4, 2017 /
 
Szia!

3x6mm2,MINIMUM!
Kisebb keresztmetszetben ne is gondolkodj!
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2017
(#) Bakman válasza fúró hozzászólására (») Jan 4, 2017 /
 
Nem szerencsés megoldás. Ha valamilyen oknál fogva megszakad az egyik szál, tuti füstölni fog a kábel. Igaz, egyébként is veszélyes a mutatvány, 3 mm2-re 40 A-t ráengedni.
(#) Gafly válasza Bakman hozzászólására (») Jan 4, 2017 /
 
Szerinted van neki 40A egy fázison?
Szerintem csak vissza próbált számolni a sok "észosztás" után...

Az meg a másik, ami ugye senkinek nem szúrt szemet, hogy ezt ásatnátok el vele 30 méter hosszan a földbe? Már bocsánat
De nem értek hozzá...
(#) gyuszo válasza Gafly hozzászólására (») Jan 4, 2017 /
 
Utó szilveszter, ha egyszer tűzijátékot szeretne..
4x16 mm2 Alu földkábel, ami a földbe való olcsóbb, mint a 3x6 mm2 réz és szabályosabb is.
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2017
(#) bakos13gab válasza Gafly hozzászólására (») Jan 4, 2017 /
 
1/2" KPE cső a földbe és azt húz bele amit akar. Kemény 3000Ft 30 méterre. Leásni 70 centire és kész is. Lehet fölé dobálni téglát. Bármikor áthúzható.
(#) gyuszo válasza bakos13gab hozzászólására (») Jan 4, 2017 /
 
Inkább a 1 "-os, a vékonyabba 30m-ert behúzni már nem könnyű.
(#) Vacok hozzászólása Jan 4, 2017 /
 
Sziasztok!
Egy olyan problémám akadt, hogy panel lakás fürdőszobájában építek mennyezeti zuhanyt, melynek a henco csöves vízvezetéke álmennyezet alatt fut majd, az eredeti vízvezetékhez egy zuhany gégecsővel fog kapcsolódni. Az álmennyezet alatt helyet kap majd egy led szalagos rejtett világítás, melynek tápja és vezérlő elektronikája szintén az álmennyezet alatt lesz elhelyezve, itt merült fel bennem a kérdés, hogy az újonnan kiépített vízvezeték csövet nem kellene-e leföldelni?
Azt sikerült kimérni, hogy az eredetileg kiépített vízvezeték le van földelve (vagy a vízvezeték a földelés, ez nem fog kiderülni).
A kérdés az, hogy a henco cső egyik végét kössem össze az eredeti vízvezetékkel vagy ezt a feladatot a csőben folyó víz is el fogja látni? Fi relét nem valószínű, hogy fel tudok szerelni, mert a lakásban még vannak a régi alumínium kábelből, viszont mindent meg szeretnék tenni egy áramütés elkerülése érdekében.
(#) Bakman válasza Vacok hozzászólására (») Jan 4, 2017 / 2
 
A Fi-relé felszerelésének nem feltétele a réz vezeték. Mindenképpen szereltess be egyet a rendszerbe.
(#) Kovidivi válasza Vacok hozzászólására (») Jan 4, 2017 /
 
Az alumínium vezeték jelenléte nem jelenti azt, hogy ne lehetne FI-t berakni. Inkább azt kell megnézni, hogy van-e a dugaljakban földelés, és hogy hol találkozik a nullával, vagy hova van kötve?
(#) gyuszo válasza Vacok hozzászólására (») Jan 4, 2017 /
 
FI-relé és a világítás 12 V-os legyen a zuhanyzónál.
(#) Vacok válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 4, 2017 /
 
Hát... ez az, hogy a lakásban felemás hálózat van, a nagy fogyasztású részek (mosógép, mosogatógép, villanytűzhely stb.) korszerűsítve lett, viszont sok helyen van még földeletlen dugalj és az épület földelésének kialakítása sem egyértelmű. Ebben az esetben is felszerelhető a firelé? Nem fog leoldani?
Tervben van a lakás teljes elektromos hálózatának korszerűsítése, de a költségvonzata miatt ezt egyenlőre nem tudom megoldani. Most az előbb említett vízvezetékszakasz megfelelő védelme a kérdés, a lakásban és az egész épületben lakók védelme érdekében.
(#) gyuszo válasza Vacok hozzászólására (») Jan 4, 2017 /
 
Idézet:
„a nagy fogyasztású részek (mosógép, mosogatógép, villanytűzhely stb.) korszerűsítve lett, viszont sok helyen van még földeletlen dugalj és az épület földelésének kialakítása sem egyértelmű”

Mivel ez társasház és ha nem egyértelmű az egész ház földelése az a közös képviselő feladata a lakók érdekében.
Aki végezte a korszerűsítést az említett részen, annak be kellett volna szerelni a FI-relét.
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2017
(#) Kovidivi válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 5, 2017 /
 
Hova lettek bekötve a földelések a konyhából? Ez is érdekes kérdés!
(#) kowi válasza Vacok hozzászólására (») Jan 5, 2017 /
 
Így van ahogy írják! A korszerűsítés alkalmával (mivel már kötelező) FI relé-t kellett volna beszerelni! (Halkan megjegyzem ha nincs a dugaljaknál földelés akkor is lehet FI-relét betenni)
(#) Hp41C válasza kowi hozzászólására (») Jan 5, 2017 /
 
... Lehetett az a felújítás régebben is, jóval a Fi relé előírás megjelenése előtt...
(#) Vacok válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 5, 2017 /
 
Nos... Megvizsgáltam jobban a helyzetet. Azt a menetrendet fogom követni, hogy felszerelek egy FI-relét és a fürdőszobában kicserélem a kábelcsatornában futó vezetékeket MBCU kábelekre, mivel a csatornában MCU vezetékek vannak és van amelyik még toldva is van. Az elosztótáblában a földelés úgy néz ki rendben van.
Annyit kérdeznék még, hogy a fentebb említett henco csőszakaszt kössem-e hozzá bármihez? Földelés, régi vízvezeték?
(#) gyuszo válasza Vacok hozzászólására (») Jan 5, 2017 /
 
Igen, a rajz szerint kösd össze. Az elosztótáblát érdemes kicserélnii egy 18 modulosra .
A FI-relé így kényelmesen belefér, akár a csengő is.
A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2017
(#) Bakman válasza Vacok hozzászólására (») Jan 5, 2017 /
 
Jól látom? 16A és 1,5 mm2-es vzeeték?
Következő: »»   498 / 965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem