Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2933 / 3976
(#) rettung hozzászólása Feb 4, 2017 /
 
És hogyan kerűl szóba az áramfelvétel?
(#) Stewe válasza rettung hozzászólására (») Feb 4, 2017 /
 
Ha az általad megadott érték az a teljesítményfelvétel, akkor 3W-os LED spot 250mA áramfelvételt jelent, 10 órás üzemre minimum 2,5Ah-s akkumulátor kell neki.

Észrevétel:
Ha a fényforrás áramgenerátoros, akkor végig azonos fényerővel fog világítani, ez viszont azt is jelenti, hogy mivel a táplálásnak jelentős feszültségtartaléka van, az akkumulátorod könnyen mélykisütés állapotába kerülhet, ami nagyon megviselheti, anélkül, hogy észrevennéd. Egy az akkumulátor típusához illeszkedő feszültségvezérelt tiltás nagyon hasznos kiegészítő lehet
A hozzászólás módosítva: Feb 4, 2017
(#) rettung hozzászólása Feb 4, 2017 /
 
Ez egy elektronika lenne? Pár alkatrészes nyákot meg tudok építeni.
(#) vargaf válasza rettung hozzászólására (») Feb 4, 2017 /
 
A linkek hibásak, javítsd ki.
(#) rettung hozzászólása Feb 4, 2017 /
 
Bővebben: Link

Talán most!
(#) havranarpi hozzászólása Feb 4, 2017 /
 
Szép napot , Csak egy kis egyszerű kérdésem lenne.
Az 1.Pontban a gyári kapcsolás látható (Egy egyszerű index)
A 2-es pontban az látható ,hogy az indexek már Led-re vannak átalakítva ,de a visszajelző izzó ki van kötve ,mert az izzó vezetése miatt minden lámpa villogot.
A 3-ik képen pedig az ötletem látható ,hogy a visszajelző is működjön.
Az egyes oldalakról jövő jelet két diódán vezetném át így a nem használt oldal diódája záró irányban nem engedne vissza .
Használható lenne ez az ötlet?
A hozzászólás módosítva: Feb 4, 2017

DSC_0155.JPG
    
(#) Stewe válasza havranarpi hozzászólására (») Feb 4, 2017 /
 
Korrekt. Bár a diódán át kell ereszteni az izzó áramát is, sokkal kisebbek lehetnek, ha a visszajelző is LED-es.
Ez gépkocsi index? Mert ha igen, akkor vannak még megoldandó problémák....
A hozzászólás módosítva: Feb 4, 2017
(#) havranarpi válasza Stewe hozzászólására (») Feb 4, 2017 /
 
Nem, ez motorkerékpár index és 1982-es a Technika úgyhogy nincsen agyon bonyolítva
Köszönöm a tippet a ledes visszajelzőre
A hozzászólás módosítva: Feb 4, 2017
(#) Stewe válasza havranarpi hozzászólására (») Feb 4, 2017 /
 
A motorkerékpár is gépjármű, ugyanazok a szabályok vonatkoznak rá!
Elektronikus (multivibrátoros) az irányjelző ütemadó? A 90+/- 30 az percenkénti frekvencia biztosítása mellett érdemes lenne valami visszajelzés arra, ha az irányjelző izzón (LED-en) nem folyik áram, vagyis nem ad ki fényt. A termomechanikus irányjelző automatáknál ez gyorsabb villogást jelentett. Tudom, hogy egy LED kiégése nem túl valószínű, de az összes többi hibaforrás ugyanúgy jelen van.
A hozzászólás módosítva: Feb 4, 2017
(#) havranarpi válasza Stewe hozzászólására (») Feb 4, 2017 /
 
Igen a ledes lámpa meghibásodása nem visszajelzett, egyébként valóban , a régi hagyományos 5 lábas Bimetálos relé volt benne ez lett cserélve ütemvezérelt elektronikusra cserélve.
(#) Stewe válasza havranarpi hozzászólására (») Feb 4, 2017 /
 
Ötlábas?? Micsoda pazarlás!!
De ha úgyis van előtétellenállás a LED-ek előtt akkor az azon eső feszültségről működtethető a visszajelző LED.... így minden tökéletes lehet.
Ez akkor is igaz lehet, ha az izzó helyére rakható LEDes fényforrást használsz, mert az ha áramgenerátoros, akkor -2 -3V feszültségről is ugyanolyan fényerőt ad, így egy előtéttel meghajtható a visszajelző.
A hozzászólás módosítva: Feb 4, 2017
(#) anaja hozzászólása Feb 4, 2017 /
 
Sziasztok!

Segitséget szeretnék kérni, multivibrátorral kapcsolatban. Barátom szülinapjára szeretnék készíteni egy "szerelem dobozt" ami úgy nézne ki, hogy két sor ledet (10,16) villogtat a multivibrátor. Nyilván egy bekapcsológomb működtetné elemről. Alapvető egyszerű dolgokat kitudok számolni, és eltudom készíteni a kapcsolási rajzot, de ehez fogalmam sincs, hogyan kezdjek hozzá. Ehhez szeretnék egy kapcsolási rajzot kérni, ha lehet!
Előre is köszönöm a válaszokat!
(#) Melphi válasza Stewe hozzászólására (») Feb 4, 2017 /
 
Szia!
Esetleg le tudnád rajzolni hogy mire gondolsz?
Köszönöm
(#) Gafly válasza anaja hozzászólására (») Feb 4, 2017 /
 
Szia!
Most hogy mondod, lassan itt van Február közepe
- 10,16 mit jelent.
- Színük?
- Miről táplálnád őket (jó, hogy elem, de azért?)?
Le tudod rajzolni a "design-t", (nem áruljuk el) ?.
(#) Stewe válasza Melphi hozzászólására (») Feb 4, 2017 /
 
Hétfőn megyek haza EWB-m csak ott van....
(#) kadarist válasza anaja hozzászólására (») Feb 4, 2017 /
 
Szia!
Van egy ilyen szíves topik: Bővebben: Link.
(#) anaja válasza Gafly hozzászólására (») Feb 4, 2017 /
 
Szia!
A ledek pirosak lennének, mert szív alakba szeretném őket elrendezni egy fa vagy plexi lapra
A táplálást úgy gondoltam, hogy vannak ezek a két elemes foglalatok(nem tudom mi a hivatalos neve) amik vannak az órákban stb.. és arról kapná, ezekkel a normális ceruzaelemekkel.
Ez ilyen szív a szívben lenne, és a nagyobbik szív áll 16 ledből, a kisebbik pedig 10-ből. De csatoltam a képet, hogy milyen elrendezésre gondoltam!

IMG_5225.JPG
    
(#) anaja válasza kadarist hozzászólására (») Feb 4, 2017 /
 
Szia!
Ezt én is megtaláltam, de nagyon hasonlót már készítettem az egyik volt barátomnak, szóval most egy kissé másabbat szeretnék!
(#) Melphi válasza Stewe hozzászólására (») Feb 4, 2017 /
 
Ezt nem értem, mi az az EWB?
(#) Melphi válasza Melphi hozzászólására (») Feb 4, 2017 /
 
Már tudom mit jelent, megköszönném ha majd időd engedi és ránéznél.
Köszönöm
(#) kadarist válasza Melphi hozzászólására (») Feb 4, 2017 /
 
Tudod, Mérnökök Határok Nélkül....
(#) proli007 válasza anaja hozzászólására (») Feb 4, 2017 / 1
 
Hello! Megrajzoltam mit lehetne tenni. Persze ennyi Led-et nem igazán szép párhuzamosan kötni. Vagy válogatni kell nyitófeszültségre, vagy inkább célszerűbb minden Led elé egy-egy 100ohm-ot tenni.

Szívek.png
    
(#) Gafly válasza anaja hozzászólására (») Feb 4, 2017 /
 
A fát javaslom és nem a plexit, valamint 3mm-es LED-et.
De ez design kérdés inkább.

Proli mesternek igaza van (mikor nem? ), minden LED elé külön ellenállást javaslok én is.

Idézet:
„vannak ezek a két elemes foglalatok(nem tudom mi a hivatalos neve)”
Elemtartó kapcsolóval

De ha nagyon egyszerűen akarod megoldani, akkor használhatsz 3mm villogó LED-et is. Gyártási szórás miatt előbb-utóbb "sziporkázni" fognak. Egyszerűen csak párhuzamosan kötöd őket, és ennyi. Viszont cserébe fogyasztanak mint a fene, ámbár adapterről lehet őket táplálni.
A hozzászólás módosítva: Feb 4, 2017
(#) rettung hozzászólása Feb 4, 2017 /
 
Sziasztok!
Le tudnátok írni azt a képletet, amivel ki tudom számolni egy akkumlátor üzemidejét? Mindig barkácsolok lámpákat. Telep-Fényforrás(legtöbbször led)-kapcsoló -----egyszerű áramkörök.
Hogyan tudom kiszámolni az akku élettartamát külömböző teljesítményű feszültsegű akkuk, és kölömböző teljesítményű ledek esetén? A fényforrás áramfelvételét, az képlet alapján lehet kiszámítani, vagy gyári adatak kell lennie?
Köszönöm!!!
(#) Bakman válasza rettung hozzászólására (») Feb 4, 2017 /
 
Egy akkunak névleges feszültsége és kapacitása van. Pl. 12V/100 Ah. Ezt kb. úgy kell értelmezni, hogy 100 A áramot tud szolgáltatni egy órán át, vagy 10 A-t, 10 órán át. A megadott kapacitás általában az utóbbi esetre vonatkozik, miszerint a kapacitás tizedével terheled az akkut. Nyílván, ha kevesebb áramot veszel ki belőle, tovább bírja. Természetesen számít a hőmérséklet, az akku kondíciója, hőmérséklete és mégy egy rakás paraméter is.

LED-et nem illik mindenféle korlátozó és/vagy meghajtó áramkör nélkül, pusztán egy kapcsolóval működtetni, könnyen tönkremegy. Mérd le, hogy a kapcsolásod mennyi áramot fogyaszt, onnan már csak egy matematikai művelet és megtudod, kb. meddig fogja bírni az akku. Egy fényforrásnak többnyire van adatlapja, ami alapján a meghajtás elkészíthető hozzá, ami alapján számolható a felvett áram is, már ha nem akarsz mérni. LED-ekből kb. annyi típus van mint égen a csillag, a számítás/mérés rád marad.
(#) rettung hozzászólása Feb 4, 2017 /
 
Nagyon szépen köszönöm a segítséget!
Most kimondottan kész led modult szeretnék használni. lentebb belinkelem.
Zselés akkumulátort akarok használni, 12V-os, a kapacitás, leginkább fizikai méret szerint dölne el mert egy biciklin szeretném használni. a fényforrásBővebben: Link

Az akku

Egyátalán működne ez szerinted?
(#) Bakman válasza rettung hozzászólására (») Feb 4, 2017 /
 
Az oldal azt írja, 13 W a lámpa fogyasztása. Az akku 4 Ah -s. 13/12 = 1,1 A (kerekítve). 4/1,1 = 3,6 óra. Elvileg. Mivel viszonylag jelentősen terheled az akkut, ez az idő valószínűleg lecsökken három órányi üzemidőre. A lámpában van tápegység, a leírás szerint még 9 V-ról is működik. Ha nem figyelsz, a lámpa az akkut mélykisülésbe viheti. Pár ilyen állapot és az akku mehet az újrahasznosítóba.

Arról viszont nincs semmilyen érdemi infó, hogy mekkora árammal terhelhető folyamatosan az akku. Gyaníthatóan kevesebbel mint 1 A, tehát alaposan gondold meg a vásárlást.
(#) vkrisz81 hozzászólása Feb 4, 2017 /
 
sziasztok!
szeretznék ismerkedni az elektronikaval meg a legozassal
merre fele szoktatok vasarolni jo aron cuccokat? kis dc motorok, erzekelok, egyeb alkatreszek..
az is erdekelne merre fele tudnék akár hasznaltan is venni eszkozoket, mint pl forrasztópáka.. ^^
köszi midnent

Ha már a szabályzatot nem olvastad el.
Minden felhasználónkat arra kérünk fogadja el, hogy a Hobbielektronika.hu fórumán - más fórum oldalaktól eltérő módon - a magyar nyelvünkkel szembeni tisztelet jegyében magyarul, helyes mondatokkal és az interneten terjedő "MSN és facebook szleng" nélkül kommunikálunk, és ezt minden esetben elvárjuk és megköveteljük. Moderátornak joga van és az oldal fenntartói egyben kérik is a moderátorokat, hogy jelezzék a hibát és követeljék meg magyar anyanyelvünk helyes használatát.
Okunk nem titok: A magyar nyelv nehéz és szép, a műszaki és mérnöki nyelv pedig pontosságot és érthetőséget követel. Amennyiben a szakmai információ nem jut el mindenkihez, annak nem megfelelő nyelvi formája miatt, úgy az információ hasznavehetetlen.
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2017
(#) bugyi680 válasza vkrisz81 hozzászólására (») Feb 4, 2017 /
 
HESTORE.hu-n tudsz egy pár dolgot venni ,innen van szinte minden
cuccom.
A hozzászólás módosítva: Feb 4, 2017
Következő: »»   2933 / 3976
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem