Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Alapvető Flip-flop áramkör
Szetvusztok!
Modellvasút/terepasztal építéséhez lenne szükségem S-R flipflop áramkörökre. Az egyik az irányváltást (polaritások felcserélése) oldja meg, a másik a vontatási feszültséget adja ki/veszi el. A kérdésem az, hogy ezeket (kb 20 darabról lenne szó) külön-külön le kell gyártani, vagy létezik olyan chip (IC), ami tudja? Köszi és üdv!
Már hogy ne lenne, csak JK Flip Flop nak hívják. Ha nem használod a JK bemeneteket, (amivel a billenési feltételeket választhatod meg) gyakorlatilag statikus RS flip flop -nak használhatod. Pl. a CD4027, az SD (S set) és CD (C clear, megfelel az R, reset funkciónak) lábak használatával. Mivel 15 V -ig használható, jól illeszthető a szerkezetedhez.
A hozzászólás módosítva: Jún 10, 2017
Hello! Ismerkedem a logikai áramkörökkel. Próbáltam a Tina szimulátorban de nem megy. Másik szimulátorban megy,de ott nincsenek csak a 3,2,5,6-os lábak.Igazából a képen látható D flip flop 1-es,és 4-es lábakkal nem tudok mit kezdeni. A többi láb világos. 3-as -órajel,2-adat bemenet,5-6-kimenetek.De az 1,4-es lábak mire valók?Köszi
A hozzászólás módosítva: Jan 9, 2018
A bemenetektől/előző állapottól függetlenül állítják a kimeneteket.
P - Preset, aktív alacsony szintű aszinkron vezérlőjel. Ha 0 szint van rajta a Q kimenet 1, a negált kimenet 0 szintű lesz (ha a C - Clear magas szinten van).
C - Clear, aktív alacsony szintű aszinkron vezérlőjel. Ha 0 szint van rajta a Q kimenet 0, a negált kimenet 1 szintű lesz (ha a P - Preset magas szinten van). Ha a C és a P is alacsony, a Q kimenet és a negált kimenet is magas szinte kerül.
Köszönöm a választ! Akkor a preset,és clear lábakra is impulzusokat kell vezetni,vagy lehet állandó jelet is?PL. Ezek szerint ha a Preset=0, a clear=1, a Q=1, a Q negált=0. Amikor a clock órajel éle felfut akkor a Q kimenetet átkapcsolja 0-ra?(mivel 1 volt)
A hozzászólás módosítva: Jan 9, 2018
A preset,és clear lábakat impulzusokat is lehet vezetni, de lehet állandó jelel is.
Az aktív preset vagy clear bemenet hatása azonnal érvényesül. Ha a preset vagy clear bemenet aktív, az órajel nem lesz hatással a kimenetre. Idézet: „Ezek szerint ha a Preset=0, a clear=1, a Q=1, a Q negált=0. Amikor a clock órajel éle felfut akkor a Q kimenetet átkapcsolja 0-ra?(mivel 1 volt)” Ebben az esetben amikor a clock órajel éle felfut akkor a Q kimenetet nem fog változni. Pl. Órajel, D és Preset alacsony szintre van kötve, a Clear a bemenő jel. Ha a Clear magas, a Q magas, negált Q alacsony szinten van. Ha Clear alacsony szintre kerül, a Q magas, negált Q is magas szintre kerül. Nini, ez egy inverter, ha a bemenetet és a negált Q kimenetet nézzük..
Köszi. Ebbe majd délután belemászok,mert most nincs időm,de érdekel! Majd jelentkezem!
Egyszerűbb lett volna, ha az ismerkedést egy JK flip floppal kezdenéd, az működik statikus jelekkel is, és nem egy élekre reagáló szerkezettel.
Hello! Meg lett a hiba! Nem kötöttem rá a 0 tápra a data bemenetet. Vagy magas szintet kapott,vagy csak 'lógott' a levegőben. De lenne még egy kérdésem! Az igazság táblázatokban találkoztam többször olyannal hogy be van irva egy 'X'. Ez mit jelent? És mit jelen az amikor az van oda irva hogy átmenet?
Általában bemeneteknél találsz ilyet. Ez azt jelenti, hogy nem funkcionál. Pl. Ha a reset láb aktív, a
clk bemenettel csinálhatsz amit akarsz, nincs hatással az áramkör funkcióira.
Köszönöm a választ! És az " átmenet" szó ahol van ,az mit jelent? Hogy kell értelmezni?
És még egy dolog: Amikor beolvassuk a kódot egy regiszterbe pl.1001100010,akkor honnan tudja a regiszter,hogy most az mind egybe tartozik,vagy csak az első 3 bit tartozik egy csoportba,az utána következő bit,már egy uj kód kezdete? A hozzászólás módosítva: Jan 12, 2018
Biztos, hogy átmenet van odaírva? Valószínűleg Three-state lesz az. A kimenet normál állapotban lehet magas vagy alacsony szint. A haramdik állapotban a kimenet a tápfeszültség és a GND felé is nagy ellenállású. Ilyenkor a kimenet "elengedi" a vezetéket. Ez akkor tud hasznos lenni, ha egy vezetékre több kimenet is van kapcsolva. Amíg az egyik "beszél", a többiek "hallgatnak", nem zavarják az alacsony vagy magas kimenetükkel a kommunikációt.
A hozzászólás módosítva: Jan 12, 2018
Az van,de most nem találom,hogy megmutassam. De a másik kérdésemre is tudnál válaszolni? Hogy honnan tudja a regiszter hogy hol van a beolvasott kód vége? Ha itt vissza lapozol egyet a 3-ik oldalra,akkor ott van egy szimuláció,ami összefügg azzal amit kérdeztem.
Az a 4 bit- shift gip szimulácio A hozzászólás módosítva: Jan 12, 2018
Megtaláltam az átvitel használatát.Előzőleg bocsi rosszul irtam.Nem átmenet.
Nem tudja sehonnan a léptető regiszter, hogy hol az adat eleje és a vége. Az eredmény attól függ, hogy a léptető regiszter (shift register) hány elemből áll.
A képeden egy teljes összeadó igazságtáblázata van. Nem fognék bele a magyarázatba, mások már megtették itt: Wikipédia.
A táblázatod egy összeadó áramkör igazság táblázata. Van átvitel bemenete, és kimenete is, hogy láncba tudjad fűzni őket, mert így csak két bitet tud összeadni, és hozzáadni az előző (ha van) összeadó kimeneti átvitel bitjét.
A számolás egyszerű, 1+0=1, 1+1=0 --> 1 átvitel. S így a többi is, neleszámítva az átvitel bitet is, pl. 1+1+1=1 -->1 átvitel kimenet.
Köszi a választ! Azt mé mindig nem értem,hogy hogyan tudja az a regiszter,hogy beolvasok neki 1000 , ami ugye 10-es számrendszerben 8.és utána beolvasok 111 -et ami ugye 7-nek felel meg. De ezt egymás után ha beirom, akkor hol választja szét? Mert a beolvasás az 1000111 lenne nem? Ez pedig már nem 8 és 7 hanem teljesen más.PL egy összeadó áramkörben hogyan irom be azt hogy 8+7?
Egy összeadó áramkörnek két bemenete van. Az egyik bemenetre "adsz" 8-at, a másikra 7-et.
1000 0111 Az összeadó kimenetén lesz 10101. Már persze akkor, ha van elég összeadó az áramkörben. Nyílván egy két bites összeadóval nem lehet egy lépésben összeadni e két számt.
Nofene, már az összeadás sem megy. 1111 az eredmény.
Hello! Köszi a segítséget.Tudom,hogy az annyi,de nem azért írtam azt anit irtam,mert nem tudtam összeadni,hanem azért,mert a 1000-t és a 0111-et egymás után irtam,mert azt hittem,hogy az összeadó áramkörbe igy sétálnak be az adatok. Azért kérdeztem,hogy honnan tudja a D tároló,hogy mikor van vége egy számnak? És mikor kezdődik a másik szám. Mostmár tudom,hogy egy bemenetre egyik összeadandó számot,a másik bemenetre másik számot adjuk.Az átvitel,az pedig az a szám,amikor 2 drb 1-est adunk össze,és az lesz 0,és egy 1-es átkerül egy számjeggyel elébe,tehát igy lesz 1,0. Erre a válaszra vártam.
Ez az összeadó 2,vagy 3 bites? Mert ugye 2 bitet használ (0 és 1),de viszont 3 bemenete van (3 drb 1-est is összead) A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2018
Három bináris számot ad össze a kétbites is, hogy láncba, több bitessé lehessen összekapcsolni . A kétbites, összead két bitet, és hozzáadja az előző összeadóból származó átvitel bitet.
1+1=0 -->1 az átvitel. Maga az összeadó áramkör az egy kapu rendszer, csak az összeadást megelőző lépésben kell a két számot regiszterben tárolni. A regiszter ugyebár állandó hosszú, annyi bitek kell beleléptetni, amilyen hosszú. Mikor ez megtörtént, azután következik az összeadás művelet. A lépések sorrendjéről időzítő áramkör gondoskodik. A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2018
Pontosan arra vagyok kiváncsi,hogy ha egy 4-est (100) akarok össze adni és agy 9-est (1001) akkor hány bites össze adó áramkört kell készitenem.
Ha 1 bájtos (4 bites) összeadót szeretnél, az 4 db kétbitesből tudod összeállítani. Négy bitest kell készítened.
A (4=0100 +9=1001)=(13=1101) Ha egymás alá írod, szemléletesebben látszik. A logikája ugyanaz, mint a tízes rendszerben, összeadod az egymás feletti számokat, az átvitelt hozzáadod a következő oszlop eredményéhez. Egy bájtos, (négybites) egységekben tudsz összeadni, ha kettőnél több az összeadandó bitek száma a bináris számrendszerben. Biztos van tudományos számológéped, ott játszogathatsz bináris számok összeadásával. A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2018
Akkor kell készitenem 4 darab D tárolóból egy regisztert, amibe beolvasom a 4-es kódját (0100). Aztán ugyanezt mégegyszer,amibe pedig a 9-es kódját olvasom be(1001). Aztán ezeket beolvasom egy 8 bemenetű (2x4) összeadó áramkörbe,és ott meglesz a kimeneten a 1101?
Hello! Próbáltam utána keresni,de erre nem találtam választ. Mégpedig arra,hogy mikor a zsebszámológépen lenyomom pl. a 6-os billentyüt,akkor abban a pillanatban mi történik? Beindít egy jel generátort ami előálít 110 kódot,amit beolvas egy regiszterbe? Mindegyik billentyűnek van külön jel generátora ami annak a számnak megfelelő bináris kódot állítja elő amelyik számot éppen megnyomom? Vagy hogy is működik ez a dolog?
A zsebszámoló gépedben is egy "mikrovezérlő" van, ami igen sok funkciót lát el, és azt a benne levő fix, hardweres program szerint kezeli. Beolvassa a tasztatúrát, elvégzi az utasítást, működteti a kijelzőt. Közben elvégzi a szükséges konverziókat is.
Egy processzornak az alapja egy ún. ALU (aritmetikai Logikai egység) ami összeadóból, és regiszterekből áll. Ha érdekel a téma, akkor nézz körül régebbi processzorok adatlapjaiban, 8080, MC6800 stb, ott még láthatod a belső felépítésüket. |
Bejelentkezés
Hirdetés |