Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Labortápegység készítése
Köszi a választ!
Úgy tervezem, hogy majd egy elektronika figyeli a hőmérsékletet, és kapcsolja be a ventit, vagy a dc off kapcsolót le. Nézelődtem a fórumon, és olvastam, hogy van aki 2 L profilból csinált T profilt és úgy tette a tranyók alá. Lehet, hogy követem a példáját, és a 2 50V panel így lesz felrakva, (de akkor már a 30V-os panel nem férne el.) Erről mit gondolsz? Azért épül az 50V-os, hogy mindenre jó legyen! erősítőhöz, aksitöltéshez, és minden ilyesmihez.
Köszi a választ!
A 2db 50V-os panelhez is kevés lenne akkor nemde?
Te tudod. 50V-os táp akksitöltéshez? Milyen feszültségű akksi? Mert én 16-18V-nál nagyobb töltőfeszültség igénnyel nem nagyon találkoztam. A tápban ilyenkor 2x annyi hő fog fejlődni, mint amennyi teljesítmény az akkumulátorba csordogál...
Én még sosem használtam L-idomot, mert nem tartom jó megoldásnak. Számold ki, mekkora utat kell a hőnek megtennie a bordáig, teljesen feleslegesen, és kicsi keresztmetszeten. Ha lehet, fektesd a félvezetőket a bordára egyből, szorító kengyeles lefogatással.
Nyilván nem 50V-al töltenék aksit. Nem dísznek vannak rajta a szabályzópotik!
TO3 tokozásúak a tranyók(2N3773), azt nem lenne egyszerű rászerelni L profil nélkül a bordára! (A NYÁK is így lett tervezve)
Idézet: „Mert én 16-18V-nál nagyobb töltőfeszültség igénnyel nem nagyon találkoztam. A tápban ilyenkor 2x annyi hő fog fejlődni, mint amennyi teljesítmény az akkumulátorba csordogál...” Éppen az lesz a probléma hogy 34-35v ot kell el fűtenie a szabályzóelemeknek több A áram mellett ,ami akár 100-150w eldisszipált (elfűtött) teljesítményt is jelenthet ,sok tranzisztor kell és nagyon jó hűtés ... A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2018
Ha ilyet írsz, akkor nem tudod, hogy mekkora hő keletkezik a tápban. Számoljunk egyet: kiveszel 5V 5A-t. A betápod legyen 56V, mert kb. ennyi kell a stabil 50V kimenőhöz. Elfűtendő: 56-5=51V, 5A-rel, vagyis 51Vx5A=255W.
Ha 50V-tal töltenél akksit, akkor tennéd a lehető legjobbat, ugyanis ilyenkor marad a tápodban a legkevesebb hő. Még egy számolás, kicsit életszerűbb: 3S lipo pakkot akarsz gyorsan feltölteni. 12.6V kimenő, és 4A áram. Tápban marad: 56-12.6=43.4V, ez 4A-rel megszorozva: 173W-nyi hőt jelent. Rengeteg. USB-s pákával (5W-tal) meg forrasztok... Ki mondta, hogy nem használhatsz másik félvezetőt?
A tranzisztorok eredeti 2n3773 panelenként 4db (eredetileg 2n3055 van a rajzon) Azzal nincs gond, csak hogy nem lehet közvetlenül a bordára szerelni. Azért ezt használom, mert nem szeretnék új paneleket készíteni, sem kivezetékelni, És már a tranyók is megvannak (nem volt olcsó, nem akarom hogy kárba menjen! )
Idézet: „Ha ilyet írsz, akkor nem tudod, hogy mekkora hő keletkezik a tápban. Számoljunk egyet: kiveszel 5V 5A-t. A betápod legyen 56V, mert kb. ennyi kell a stabil 50V kimenőhöz. Elfűtendő: 56-5=51V, 5A-rel, vagyis 51Vx5A=255W.” Világos, csak hirtelen nem gondolkodtam! Csatolom a táp rajzát, ha érdekel:
Szerintem (nem látok a jövőbe) nem nagyon lesz kínozva a táp, Azért épül ilyen nagy, hogy legyen tartalék ha kell!
Csak kicsit keresni kell Ha rá van tervezve a nyákra , inkább kivezetékelném egy ilyen bordára és tennék rá ventilátort ..
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2018
Bizony, Kaqkk jól mondja. L idommal én 30V 2A-nál húznám meg a határt, annyi tranzisztorral, amennyi csak felfér arra az idomra.
Ha minden meg van, akkor rakd össze. Csak vigyázz rá! Viszont ha elszáll a bordára rakott középső tápon az egyik tranzisztor, majd vakarod a fejed.
Esetleg ilyen megoldás eszedbe jutott?
A képek a lényeg.
Poli
Igen, csak miután megtekercseltem a trafót... Szétszedni meg már nem akarom, mert impregnálva lett. Kovidivi Azt terveztem, hogy az L profilokra teszek majd hővédelmet (mondjuk hogy 60-70 foknál kikapcsolja a kimenetet) Szerintem átgondolom majd alaposan ezt a hűtést! Lehet hogy kipróbálom majd ezzel a bordával, ha nagyon melege lesz, akkor csere! Vagy valami aktív hűtés... Kimondottan TO3 tokhoz való bordára most nincs keret! A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2018
A TO3 tokokat meg sem kellett volna venni. Tényleg nem értem hogy miért kell ahhoz az elavult tokozáshoz ragaszkodni. Egy ilyen elrendezés minden tekintetben jobb eredményt ad, TO3 tok sem kell hozzá, és ugyanúgy tudja az 50V x ampert. Sőt ez 80-90V-ot is tud, ha nagyon akarod akkor meg 2-300V-ot is. Most épülnek lassan az enyémek is, az egyik kétszer 90V-ra, a másik meg 320V-ra.
Mielőtt megkérdezi valaki hogy mire kell akkora feszültség, hát pl. a +/-85V-ról működő végfokot elég nehéz feléleszteni 2x50V-ról. A hasonló tápomat meg kinőttem mert az csak 3-400mA-t tudott, ami élesztéshez még csak csak elég de a mérésekhez már kevés. Meg ott vannak a nagyobb teljesítmény ledek amiknek bőven 50V feletti nyitófeszültségük van. Meg a kapcsolóüzemű tápok, amiknél egy ilyen labortáp nem csak az élesztést, hanem rengeteg mérést is megkönnyít. Ha analógban is van ilyenje az embernek az meg azért nem baj, mert a kapcsolóüzemű a kimenetén lévő zavarokkal eléggé meg tudja nehezíteni, van hogy lehetetlenné is teszi a tranziens vizsgálatokat, vagy egy erősítőben a torzítási vagy nagyfrekis méréseket. Szóval 3db FET ma már nem megfizethetetlen, PC bontóban meg ládaszám vannak ilyen nagyméretű CPU hűtők, ezeket szintén nem mérik aranyárban.
Sziasztok!
Az Alkotó féle 2.7.4-es táphoz alkatrészlista esetleg van valakinek?
Fórum keresőjébe írd be: labortáp 2.7.4
Nem szokott a tervező alkatrészlistát írni. Az alkatrészlistát mindenki saját maga írja meg. Én se szoktam sose, kapcsolási rajzot nézek, a weblapon pedig bepötyögöm az értéket amire szükségem van.
4x2n3055 tranzisztorral egy 10x25x3cm-es borda (2 PC ventillátorral) az alkotós rádiotechnika labortáppal (lineáris szabályzós uA723) 4-es L idommal tartósan 1órás folyamatos (majd 5perc pihi után ujabb 1 ora és ez 8-10 órán keresztül) üzemmel 10V 5A és köszöni jól van hetek óta
Csak tapasztalati megosztásként véltem leírni a fenti sorokat.
Egy három kivezetéses billenőkapcsoló és középkivezetéses trafó megoldja a problémát, ha kis feszültségnél nagy áramot akarunk kivenni a tápegységből.
A hozzászólás módosítva: Feb 11, 2018
Moderátor által szerkesztve
Még középkivezetéses trafó sem kell, csak egy kapcsoló amivel átkapcsolsz a graetz és a kétszerező egyenirányítás között. Csak ehhez 2db és dupla kapacitású puffer kell.
Szia.
Mi ez a 10V 5A? A kimenő? Mennyi a bemenő feszültség ilyenkor (mérve)? A 4-es L idom már jobban hangzik, mint amiket én látok, hogy max. 2mm-eset használnak.
1 táppanellel? Kb mekkora a maximális hőmérséklet?
Persze, hogy kimenő különben minek irtam volna azt amit?
50V-os a táp úgy 55 60V lehet a puffer, már nem emlékszem de megmérhetem ha fontos. 1 táppanellel és fogalmam sincs max hőmérsékletről de mem tapintható Tettem fel pár képet az eredményekről is. Az egyik képen 11V és vsak 4.25A de itt még csak tesztek folytak. Elhihetitek hogy így tudja az 5A-t A hozzászólás módosítva: Feb 11, 2018
Ez azért kicsit messze van az L-idomtól! Ez brutál hőtönkös L-idom! Jól néz ki. Nem is csodálom, hogy bírja a terhelést. A háttérben húzódó majdnem 1cm vastagság is frankó!
A hozzászólás módosítva: Feb 12, 2018
Sziasztok. Az Lpsu 50V/3A-es labortáphoz ezt a műszert be lehet kötni vagy kell módósitani valamit?
Köszönöm. Bővebben: Link
Sziasztok!
Alkotó 2.7.4. tápot szeretném megépíteni 30V 3A változatban. Sajnos nem találtam hozzá LAY. formátumot, tudnátok segíteni? Köszi!
Nem fogsz találni, mert csak közvetlenül (egyébként jól) felhasználható pdf van megosztva.
Solder maszkot szeretnék csinálni és negatív fóliát,ezeket sem találtam pdf-ben.
Fogod a pdf-et, beilleszted képként méretarányosan a sprintbe és átrajzolod. Ennyi. Ha arra vársz hogy valaki majd megcsinálja ezt helyetted akkor szerintem sokáig kell még várnod.
Nekem megvan, de küzdjön meg más is vele. Néha adok egy-egy makrót, de ...
|
Bejelentkezés
Hirdetés |