Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   577 / 965
(#) fulcsii válasza gyuszo hozzászólására (») Márc 2, 2018 /
 
vazze. Lehet hogy csak a teló töltőnek kell, vagy a laptopnak az ágy mellé, esetleg egy 3W-os LED.
(#) gyuszo válasza fulcsii hozzászólására (») Márc 2, 2018 /
 
Értem, hogy szoba, mobiltelefon, de ha már ott a konnektor, akkor arra mást is ráköthet.
Olvasd vissza pár évre visszamenőleg a hozzászólásait, kérdéseit.
Ismerve őt, nem szívesen adok ezért ilyen tippeket neki.
Gondolj bele, mert nem írt konkrétat:
1,5 mm2 alumínium vezeték van a csatornában.
Arra ráköt 2,5 mm2 réz vezetéket. És arról használja majd a mosógépet.
Szerinted mi fog történni ?
Rosszabb esetben paneltűz.
(#) sámli válasza gyuszo hozzászólására (») Márc 2, 2018 /
 
Nem értelek sem téged, sem a millió hasonló hozzászólót. Úgy tesztek, mintha nem a védelemtől függne, hogy mennyire terhelheti a vezetéket.
(#) Bakman válasza sámli hozzászólására (») Márc 2, 2018 /
 
Lehet, hogy a védelem 6 Amperre van beállítva de ilyen régi szerelésnél már ennyi is gondot okozhat.
(#) Gafly válasza sámli hozzászólására (») Márc 2, 2018 /
 
Én sokszor ráülök a kezemre.
Az honnan jön, hogy "rendesen" van kiépítve a hálózat
De nem értek hozzá...
(#) sámli válasza Bakman hozzászólására (») Márc 2, 2018 /
 
Nem írtam, hogy nem okozhat gondot, de ugye ez nem attól függ, hogy hány dugalj van a körön
(#) Gafly hozzászólása Márc 4, 2018 /
 
Ingyenes elektromosautó-töltő szerelő képzés.
Mondanám hogy ingyen töltéshez, ingyen szerelő képzés.
De elgondolkoznék rajta (jobb előbb benne lenni)...
(#) llax hozzászólása Márc 4, 2018 /
 
Néhány hete készült elosztó, a ház teljesen újra lett vezetékezve. "Érdekessége", hogy a Fi relé csak a kazánhoz tartozik, a ház többi részének nincs. A kazánnak viszont kettő is van, mivel aki annak vezérlését készítette, a kazán mellé külön elosztót szerelt fel, benne Fi relével és az ottani dolgoknak külön-külön kismegszakítókkal, a villanyszerelőnek a lelkére is kötötte, hogy az elosztóból oda menő vezetéket a ház Fi reléje elé kösse. A fűtés megoldása miatt annak vezérlését készítő szerelő kettő darab termosztátot akart felszerelni, a 2. helyét (természetesen másik helyiségben) csak azért nem készítette elő a villanyszerelő, mert "csak egyet szoktak" felszerelni (oda végül ment vezeték nélküli)...
Az, hogy nincs egy marék egyforma kivitelű kismegszakítója, fázissínje, stb. is érdekes. Vannak benne még "szép" megoldások, pl. egy kapocsba begyűrve egy marék barna vezeték (jobb oldalán - a képen alig látszik).
(A kép viszonylag sötétben, mobillal készült, így nem valami jó.)
(#) papo69 válasza llax hozzászólására (») Márc 4, 2018 /
 
Igénytelen gányolás, gondolom a belső szerelés is hasonló.
(#) llax válasza papo69 hozzászólására (») Márc 4, 2018 /
 
A többi részéből nem sokat láttam, akkor jártam először a házban (közeli hozzátartozómé), amikor a burkolás-festés már kész volt. Elvileg még nincs teljesen kész a villanyszerelés, fix háztartási gépek bekötése, csillárok felszerelése is a vállalás része, ez még hátra van.
Annyi tudok még, hogy a kérések és megállapodások (pl. némely dugalj helye, vagy a már említett 2. termosztát) nem sokat jelentettek a szerelő számára (ugyanez érvényes a legtöbb, felújításon dolgozó szakemberre, volt, akiket el is zavartak).
(#) gyuszo válasza llax hozzászólására (») Márc 4, 2018 /
 
A C16-os felfűzött kismegszakítók tetszenek.
(#) sany válasza llax hozzászólására (») Márc 4, 2018 /
 
"Elosztó doboztető alá jó lesz szerelés". Úgy se látszik alapon.
(#) sany válasza Gafly hozzászólására (») Márc 4, 2018 /
 
Azt nem értem, hogy az a nagy vastagnak látszó nagyobb érvéghüvellyel ellátott vezeték miért megy a kék vezetékek sínéhez?
A hozzászólás módosítva: Márc 4, 2018
(#) (Felhasználó 116638) válasza gyuszo hozzászólására (») Márc 4, 2018 /
 
A fázis "áthurkolásokra" gondolsz?
Hát, nem vall szakemberre.
Gondolom a "jólesszezide" hozzáállás legyűrte a szaki bácsi szépérzékét.
(#) gyuszo válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Márc 4, 2018 /
 
Persze. De a C16 ilyen arányban sem lakásba való .
Helyette B10 és B16 biztos elég lett volna több helyre is.
A hozzászólás módosítva: Márc 4, 2018
(#) (Felhasználó 116638) válasza gyuszo hozzászólására (») Márc 4, 2018 /
 
Hát ja.
Kicsit jobb hozzáállással szépen meg lehetett volna szerelni a dobozt.
De pár helyen jobban számít az ár, mint a korrekt munka, korrekt anyagokkal.
(#) papo69 válasza llax hozzászólására (») Márc 4, 2018 /
 
Különben a kilógó kábelekkel mi lesz? Mik azok?
(#) gyuszo válasza papo69 hozzászólására (») Márc 4, 2018 /
 
Az olyan, mint a fenyőfán a csúcsdísz.
(#) elektroncso válasza llax hozzászólására (») Márc 4, 2018 /
 
Az egész munkában egy dolgot tudok pozitívan értékelni, az pedig az, hogy jó minőségű kismegszakítókat alkalmazott. Viszont lehet, hogy gonosz gondolataim vannak, de nem véletlen ez a sok fajta, szerintem nem vette őket, hanem "csak úgy jöttek".
Az, hogy egy kapocs alá több vezeték is van kötve közös érvéghüvellyel még önmagában nem volna gond, de ez az egész egy komoly gányolás. A kép alapján nem lehet megmondani, hogy a megszakítók tetején az átkötés mennyire jó elektromos szempontból, de én biztos nem hagynám így. Az, hogy nem szép a kisebb gond, az csak esztétika, de ha a gányolás a biztonság rovására megy akkor már régen rossz.
(#) llax válasza papo69 hozzászólására (») Márc 4, 2018 /
 
Az egyiken (fehér) egy elosztó lóg, gondolom az majd el lesz távolítva.
A másik kettő a kapunál elhelyezett mérőszekrényél jön ki a földből (függetlenül a mérőtől), gondolom az egyik kapucsengő. Csak azt nem tudom, a belső végével mit akar majd kezdeni így festés után.
(#) llax válasza elektroncso hozzászólására (») Márc 4, 2018 /
 
Ha nem csak jó minőségűek, hanem még egyformák is lennének a megszakítók, akkor mehetne oda sín is. Van is, mert a ház tulajával megvetette, de felszerelve már nem lett. A kismegszakítók fele jól láthatóan bontott, gondolom majd az is el lesz számolva új áron.

#2154159 sany:
Az a bejövő nulla. Mint írtam, az ott lévő Fi relé még csak nem is azokhoz a megszakítókhoz tartozik. A dugaljaknak/világításnak nincs Fi reléje. (ellenben a kazánnak kettő is)

#2154165 Tubeamp:
"De pár helyen jobban számít az ár, mint a korrekt munka, korrekt anyagokkal. "
A környék igen kevés regisztrált szerelőinek egyike készítette ezt. Nem első generációs villanyszerelő, legalább másfél évtizede tolja az ipart. Tudtommal nem lett semmiféle ész nélküli spórolásra kérve. (Eddig mástól még ennél is csak rosszabbat láttam.)
(#) gyuszo válasza elektroncso hozzászólására (») Márc 4, 2018 /
 
Igen a C16 -ról érdekes nekem is. Ilyet tudatosan nem vesz az ember lakásba.
(#) papo69 válasza elektroncso hozzászólására (») Márc 4, 2018 /
 
Szabvány alapján nem mehet 1 kapocs alá csak 1 vezeték!
(#) sámli válasza papo69 hozzászólására (») Márc 4, 2018 / 1
 
No akkor írj egy szabvány számot és egy idézetet is légy szíves.
(#) elektroncso válasza papo69 hozzászólására (») Márc 4, 2018 / 1
 
Érdekes. Többször kaptunk olyan rajzokat (ipari vezérléstechnika, automatizáció, energetika) országos tervezőirodákból ahol egy kapocs alá két huzal van kötve. Sodrott huzal dupla érvéghüvellyel préselve. Nem is értem, minek gyártanak akkor dupla érvéghüvelyt? Tömör huzalnál természetesen más a helyzet. Gyakorlatilag amit írsz a teljesen lehetetlen kategória sok területen.
(#) sany válasza papo69 hozzászólására (») Márc 4, 2018 /
 
Sodrottból biztosan mehet kettő is. Csak rendesen legyen "rárakva" és megfelelő legyen az érvéghüvely a két vezetéknek.
(#) papo69 válasza elektroncso hozzászólására (») Márc 4, 2018 /
 
Iker érvégbe mehet persze 2 sodrott. Szabványban megtalálni nem fog most menni.
(#) elektroncso válasza papo69 hozzászólására (») Márc 4, 2018 / 1
 
Sőt nem csak dupla érvéghüvellyel lehet két huzalt egy kapocs alá kötni. Sok modern szerelvényben "mérleghinta szerű" alátét van, ami alá két különböző keresztmetszetű huzalt is be lehet kötni. Tip. példa a Schneider mágneskapcsolók kapcsai.
(#) bgsf hozzászólása Márc 4, 2018 /
 
Szép napot mindenkinek. Eddig csak olvastam....... a hozzászólásokat.
Küldök pár képet. Én terveztem és építettem meg. Igaz ez nem klasszikus villanyszerelés itt a max teljesítmény 100 vagy afeletti kW óránként.
Pdf-ben a rajz amit terveztem.
A képen amit a saját rajzom után megépítettem.
A hozzászólás módosítva: Márc 4, 2018
(#) Zsolt 73 válasza bgsf hozzászólására (») Márc 4, 2018 /
 
A háttérben látható sín csatlakozások milyen célt szolgálnak ?
Következő: »»   577 / 965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem