Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3140 / 3975
(#) kendre256 válasza Olits hozzászólására (») Márc 12, 2018 / 1
 
A diódás "feszültségcsökkentés" okostöltővel nem működik, csak egyszerű töltővel. Ha diódákat kötsz az akkuval sorba, az okostöltő nem is veszi észre, hogy valamilyen akkut rákötöttél.
Amit RoliNyh írt itt az előzőekben (hogy 3 db egyforma 4V-osat sorba kötsz), azzal fel lehet tölteni.
(#) jocka0012 hozzászólása Márc 12, 2018 /
 
Üdv!
Az lenne a kérdésem hogy egy MOSFET-nek , hogy lehet kiszámolni a gate áramát , ha pwm-el hajtjuk?
Tegyük fel , hogy a pwm frekvencia 20 kHz és a tápfeszültség 12V.
(#) Gafly válasza jocka0012 hozzászólására (») Márc 12, 2018 /
 
Majdnem megkérdeztem, hogy és milyen MOSFET
(#) Epu2 válasza jocka0012 hozzászólására (») Márc 12, 2018 /
 
A MOSFET-nek gyakorlatilag nincs Ig-je, de van parazita kapacitása.
(#) tbarath válasza Epu2 hozzászólására (») Márc 12, 2018 /
 
Igen, és ha pwm-mel hajtod, akkor elég sokszor kell azt feltölteni és kisütni.
A google a "mosfet gate current calculation" kifejezésre találatként hoz fel pl. vishay application notes-t, az elég használhatónak tűnik - bár csak átfutottam.
(#) jocka0012 válasza tbarath hozzászólására (») Márc 12, 2018 /
 
Köszönöm!
(#) Wind-Storm válasza ktamas66 hozzászólására (») Márc 13, 2018 /
 
SOT2223, igen, köszi!
(#) Csupasz hozzászólása Márc 13, 2018 /
 
Sziasztok! A volt kollégáim a 90-es években készült analóg zenei felvételt digitalizáltak(valamikor azidőtájt). Sajnos akkor rákerült az analóg rendszer zaja is. Most, a CD lejátszásakor nagyon zavaró. Van valami módszer, hogy ezt a zajt letöröljem?
(#) lelkes amatőr válasza Csupasz hozzászólására (») Márc 13, 2018 /
 
Ha ismétlödő, meghatározható zavarjel van a felvételen akkor arra vannak szoftverek amikkel kiszürhetők azok.
Én CoolEdit-et használok régóta (persze van sok más is), hanglemezek pattogását, kazetták sziszegését szűrtem ki vele elég jó hatékonysággal.
Pepecs munka tud lenni, kell hozzá türelem.
(#) RoliNyh válasza Csupasz hozzászólására (») Márc 13, 2018 / 1
 
Egy másik nagyon jó program a zajszűrésre (és még sokminden másra is) a GoldWave...

A demó verzióban nincs korlátozás, csak néha felugrik egy üzenet, hogy vedd meg, de semmi pánik,
nyomni kell egy [OK] gombot, és mahinálhatsz tovább...
(#) tcsaba válasza Olits hozzászólására (») Márc 13, 2018 /
 
1. Okos, azaz processzor vezérelt töltővel ez a megoldás nem működik.
2. Légy szíves olvasd el, még egyszer amit leírtam. "DC állandó árama 2A" Minimum!
A hozzászólás módosítva: Márc 13, 2018
(#) tcsaba válasza Csupasz hozzászólására (») Márc 13, 2018 / 1
 
Ingyenes, jól használható szoftver.
Bővebben: Link
(#) tcsaba válasza Csupasz hozzászólására (») Márc 13, 2018 /
 
A szoftverekkel a zajszint csökkentést hatékonyan el lehet érni.
Maradéktalanul a hanganyag jelentős torzulása nélkül nem lehet eltávolítani.
Kompromisszumot kell kötni a hanganyag szerkesztése során...
A többi ajánlott szoftver is használható. Ki kell próbálni, hogy melyik a leghatékonyabb a feladatra.
Nem egy digitalizálást és zajszűrést csináltam már végig. Anno kezdtem a Sound Forge-val, majd a Cool Edit-el (ez jó, de fizetős.), most az Audacity-t használom. A többit nem említem, mert nem használtam őket, vagy nem feleltek meg az általam támasztott követelményeknek. Az Audacity ingyenes és bőven eléri a Cool Edit képességeit. A Cool Edit fejlesztése megszűnt. Felvásárolta az Adobe és Audition lett belőle.
A lényeg, hogy a jó szoftverben, a zajszűrési paraméterek egyedileg is konfigurálhatók.
A hozzászólás módosítva: Márc 13, 2018
(#) Firefighter1 hozzászólása Márc 13, 2018 /
 
Sziasztok!

MPX "szerű" csatit keresnék!

Ami a lényege lenne hogy könnyen egymásba csússzon de jó legyen a kontakt!
Modellrepülőbe lenne a szárny és a törzs "között" hogy levehető legyen a szárny... egy kedves kolléga az MPX et javasolta de még szétnéznék 6 polusra minimum szükségem lenne!

Igen... az se baj ha a csati két fele könnyen egymásba talál!

Előre is köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Márc 13, 2018
(#) HiMen hozzászólása Márc 14, 2018 /
 
Szeretnék mikrokontrollerrel bekapcsolni egy 12 V kb. 30 A-es elektromágnes tekercset max teljesítménnyel kb. 5 másodpercig, kb. egy tized (esetleg század) másodperes szaggatásokkal (szigorúan négyszög jellel, azaz ki/be).

Milyen alkatrészt használnátok hozzá?
(#) Stewe válasza HiMen hozzászólására (») Márc 14, 2018 /
 
Nem tudom jól értem-e, egy 30 amperes elektromágnes áramkörét akarod megszaggatni?
Ismered az induktivitását? (És tudod mivel jár ez?)
(#) Epu2 válasza HiMen hozzászólására (») Márc 14, 2018 /
 
Szerintem a 0,1...0,01 másodperc szaggatás miatt a relé el sem enged, de a behúzás is gyanús. Közvetlenül kellene az áramkört kapcsolni, amit a relé kapcsol.
(#) HiMen hozzászólása Márc 14, 2018 /
 
A tekercs nem relé, hanem egy légmagvas tekercs, amely a közepén áthaladó fém testet gyorsít be.
Az induktivitásról valóban nem tudok sokat. Ezért is kérdezem, hogy milyen cucc tudná ezt kapcsolni.

Egyszer csináltam egy műszert, amely egy autó bedixét, azaz indítómotor behúzóját kapcsolgatta változtatható frekvenciával. Akkor (nagyon sok éve volt, már nem emlékszem a típusára) egy bazi tranzisztort rendeltettem meg, amit simán rákötöttem egy méretes diódával egyetemben. Fél kisujjnyi kábellel. Elsőre sikerült és a kis BS2 kontroller vígan működtette, hiba nélkül. Tán még ma is használják valahol. Akkor nézegettem az adatlapokat és úgy választottam a saját fejem után menve. Most azonban megkérdeznék hozzáértőbbeket, mivel lehetne kapcsolgatni ebben a projektben.
(#) Stewe válasza HiMen hozzászólására (») Márc 14, 2018 / 1
 
Ehhez egy kapcsoló FET kell, logikai típusú (amit a mikrovezérlővel külön meghajtó nélkül tudsz vezérelni)
Találomra: Bővebben: Link
(#) Bakman válasza HiMen hozzászólására (») Márc 14, 2018 /
 
FET-et, szigorúan FET meghajtóval, masszív diódát a tekercsre.

Meghajtó: TC 4420
FET: IRF 1324
Dióda: SB 560

A 12 V tökéletes lesz a FET meghajtó számára. Ilyen rövid kikapcsoláshoz már mindenképpen kell a FET meghajtó, az nagyon gyorsan ki tudja nyitni és le tudja zárni a FET-et.
(#) freddyke hozzászólása Márc 14, 2018 /
 
Sziasztok!

Nem tudom melyik a megfelelő téma a kérdésemhez. Tápfeszültséget (autóban) szeretnék mérni (0.1V-os felbontás elég) mikrovezérlő ADC-vel. A normális mérendő tartomány 6-14.4V, ebből (akár 0-14.4V-ból) kellene 0-4.096V-ot csinálni. Nem normális esetben 30V-ig elmehet, de elég tudni, hogy 14.4V felett van. Fogyasztók kapcsolásakor felléphetnek tranziensek. Elég egy ellenállásosztó a feszültségtartomány csökkentéséhez vagy jobb lenne műveleti erősítő, esetleg más? A mikrovezérlő bemenetének védelmére megfelelő lenne egy soros ellenállás és egy 4.5-5V körüli Zener, esetleg emellé még egy ilyen Shottky diódás védelem?
A hozzászólás módosítva: Márc 14, 2018
(#) Bakman válasza freddyke hozzászólására (») Márc 14, 2018 /
 
Én annó nem variáltam túl a dolgot: Bővebben: Link. Egyszerű feszültségosztóval, pontosabban egy többfordulatú potenciométerrel oldottam meg a kérdést. Tudtommal a mai napig használják.
(#) freddyke válasza Bakman hozzászólására (») Márc 14, 2018 /
 
A táp két fokozat, amelyből az első 6V-ot, a második 5V-ot állít elő. Azért, hogy ha meghibásodna bármelyik fokozat, ne kerülhessen 6V-nál több a processzorra. Ez egy redundáns, kétprocesszoros rendszer lenne. Mindegyik processzornak külön, független tápja van. Az első fokozat előtt normálisan 8-14.4V lehet + tranziensek, vagy maximum 30V + tranziensek. Négy olyan mérési pont van, ahol lehet 30V és kettő, ahol maximum 6V lehet.

Minden mérési pontot mindkét proci mérne. Biztonságot veszélyeztető dolgot végezne az áramkör, amelynek a tápfeszültség mérés csak egy parányi része. Nem fordulhat elő, hogy egy tranziens megöli mindkét processzort. SMD-ben szeretném megépíteni, minél kisebb méretben. Feleslegesen nem bonyolítanám, ha egy ellenállásosztó és egy pár passzív alkatrész elegendő védelmet nyújt, de ha a biztonság miatt szükséges, akkor bonyolítanám.
A hozzászólás módosítva: Márc 14, 2018
(#) Gafly válasza freddyke hozzászólására (») Márc 14, 2018 /
 
Első hallásra agyon van bonyolítva, de nem értek hozzá...
(#) Bakman válasza freddyke hozzászólására (») Márc 14, 2018 /
 
Idézet:
„Biztonságot veszélyeztető dolgot végezne az áramkör”
Én eddig és nem tovább.
(#) Csupasz válasza tcsaba hozzászólására (») Márc 14, 2018 /
 
Köszi, megoldottam.
(#) freddyke válasza Gafly hozzászólására (») Márc 14, 2018 /
 
Idézet:
„Első hallásra agyon van bonyolítva, de nem értek hozzá...”
Ha csak egy sima lineáris feszültségszabályozót teszek be és valamiért kikerül a bemenő ~12V-os feszültség a kimenetére, akkor mindkét processzort kinyírja (a processzorok is össze vannak kötve). Ezért kellett védelem, amire ezt találtuk ki másik témában.

A "12V-os rendszerről" lejövő digitális jelek optocsatolóval vagy izolátorral lennének galvanikusan leválasztva. A 12V-os rendszeről lejövő analóg jelnél a galvanikus leválasztást nem lehet egyszerűen vagy nem érdemes megcsinálni, másképpen kellene megoldani a lábak védelmét. Erre keresek megoldást.
A hozzászólás módosítva: Márc 14, 2018
(#) proli007 válasza freddyke hozzászólására (») Márc 14, 2018 / 1
 
(#) freddyke válasza proli007 hozzászólására (») Márc 14, 2018 /
 
Eddig még nem, illetve most már igen. Érdekes, ezt a megközelítést még nem láttam sehol. Milyen programmal szimulálsz?

Nálam a PIC-ek bemenetén (mind a kettőn egyszerre) sok analóg jel lógna (7 minimum), amelyeket multiplex-elve ellenőriz. 4.096V-os külső analóg referenciát szeretnék használni, nem a tápfeszt. Ennek oka, hogy a legpontosabban mérendő, két szinkron analóg jel ~0.49-1.83V és ~0.96-3.66V tartományban van. Az említett tápfeszültségeket nem kell pontosan mérni, ezért hoznám le a 14.4V-ot ugyanerre a tartományra (mondjuk 14.4V - 3.66V). 14.4V-ig ne legyen jeltorzulás, 14.4V felett csak azt szeretném tudni, hogy felette van-e, nem érdekes, ha eltorzul a jel. Az autó meghibásodása esetén lehet 30V is és nem tudom mekkora tranziensek keletkezhetnek több száz Wattos fogyasztók ki-be kapcsolásakor (a lámpa pislákol tőle). Illetve, negatív tranziensek ellen nem tudom kellene-e védekezni. Elég lenne ennyi védelem, amit a rajzodon látok? Ezek a konkrét alkatrészek jók vagy tudnál javasolni specifikusabbakat az én esetemre? (SMD-ben építeném meg.)

Első körben azon is gondolkodtam, hogy a két PIC galvanikus leválasztással kommunikáljon egymással, de úgy gondolom, ha biztosítható, hogy a tápfeszültség nem megy az abszolút maximum (6.5V) fölé, akkor nem fogják tudni kinyírni egymást, bármi történjék is az egyikkel. Ezért van a táp megbonyolítva két fokozattal. Az a lényeg, hogy egy PIC minden esetben maradjon életképes és tudjon intézkedni a biztonsági lekapcsolásról.

A fent említett ~0.49-1.83V és ~0.96-3.66V tartományú jelnél is szeretném védeni a bemeneteket. Abszolút nem torzulhat a jel, de a bemenet ne kaphasson 5.2(maximum 5.3)V-nál többet. Ugyanezt a kapcsolást javasolnád?
A hozzászólás módosítva: Márc 14, 2018
(#) proli007 válasza freddyke hozzászólására (») Márc 14, 2018 /
 
Szimulátornak a TINA demó verzióját használom, de ez tulajdonképpen mindegy. A lényeg, hogy egyszerű zénerrel nem megfelelő az analóg bement védelme, mert a zéner könyök feszültsége alatt is vezeti az áramot. Ez hibát okoz az AD bemeneti jelében. Az első ábrán egy 1,3W-os zéner van használva, a másodikon egy 500mW-os. A javasolt megoldásnál a zéner a tápfeszből elő van feszítve, és határolásnál a dióda nyit ki. A zéner pedig levezeti a 47kohm "felesleges" áramát túlfeszültség esetén. Nyilván egy dióda nyitóirányú könyöke nem túl sarkos, de ésszerű zéner feszültség és feszültségosztó választással elérhető, hogy a mérendő feszültség hibája megfelelő legyen a mérendő tartományban. Annyi a feladat, hogy az osztó felső tagját úgy válasszuk meg, hogy a legnagyobb feltételezett feszültség esetén se terhelje a zénert a maximális áramával. Egy korlátozó zénerre, esetleg több bement diódája is ráköthető.

Egyébiránt a tápfesz védelmére is lehet zénert is alkalmazni, párhuzamosan a táppal. A betáplálásnál pedig egy PTC biztosítékot használva elérhető, hogy bármely meghibásodás esetén a zéner védje meg az áramkört. Csak a zéner teljesítményét és a PTC áramát kell helyesen megválasztani. A zéner általában zárlatal válaszol a túlterhelésre, nem szakadással. Természetesen, ha nem kA nagyságú elvárások vannak vele szemben. De transzil diódákat is lehet használni.
A hozzászólás módosítva: Márc 14, 2018
Következő: »»   3140 / 3975
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem