Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3177 / 3959
(#) Kovidivi válasza Matqux hozzászólására (») Jún 12, 2018 /
 
Én még kipróbálnék másik magot, vagy ugyanezt, fele annyi, és dupla menettel. Aztán nézni, hogy javul-e a helyzet. Ez alapján lehet tovább menni.
(#) Matqux válasza Kovidivi hozzászólására (») Jún 12, 2018 /
 
Én is erre gondoltam még. mondjuk inkább a duplát lehetne, mert ugye 100-200uH között jó, de nekem meg csak 90. Holnap megnézem ezt is. Köszi a ötletet!
(#) Szasza9668 hozzászólása Jún 12, 2018 /
 
Sziasztok!

Másodjára építem meg ezt a kapcsolást és a második furán működik. Ha az avr d.5 lábával bekapcsolom akkor az int1 lábbal kétszer ki tudom kapcsolni de harmadikra csak jópár másodperc múlva tudom kikapcsolni. az előző panel ment frankón. Ami változás a két panelban az a 12v táp. Az előzőnél rossz router megmaradt tápját használtam és más tipusú az optocsatoló. Most dugasztápról megy, valami "steck" kínai csoda. Az optot ki zárnám mert direktbe húzom gnd-re a lábakat élesztés alatt. A program sem lehet hibás hiszen azon nem változtattam semmit. Az uc egy attiny2313.
Merre induljak? Teljesen tanácstalan vagyok.

Köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Jún 12, 2018
(#) Bakman válasza Szasza9668 hozzászólására (») Jún 13, 2018 /
 
A relé nincs jó helyen, a 12 V és a BC546 közé kellene kötni. Most a BC546 és a GND között van a rajz szerint. Kontrollereknél a tápegység (tápfeszültség) jó minősége a legalapvetőbb feltétel a helyes működéshez. A rajzon és a panelon sincs 100 nF-os kondenzátor a kontroller táplábainál, ez is gond lehet.
(#) Kovidivi válasza Matqux hozzászólására (») Jún 13, 2018 1 /
 
Kipróbálhatod a fele menetszámot is, mi történik legrosszabb esetben? Elég sok jellemzője van egy induktivitásnak azon kívül, hogy 90uH, és mind összefügg egymással.
(#) ferci válasza Matqux hozzászólására (») Jún 13, 2018 / 1
 
Csak annyit fűznék hozzá az egészhez, hogy egy összedobott kapcsolásban, pl. 30 kHz-en AL630-as fazékvassal ( ugyebár légrés van..), ami pont 180 uH, pár másodperc alatt felszalad 250 voltra egy 470 µF-os elkó.
Minden kábel, drót csak lengő az 555-ön kívül ( ezt most nem állogatom, kb. 70 % kitöltés van).
A dióda is csak 3 amperes, de ahogy már írtam, a fet 600 voltos.
0.8 amper megy éppen.
Lépésben haladjál és többet látsz, lehet játszadozni...
(#) Szasza9668 válasza Bakman hozzászólására (») Jún 13, 2018 /
 
Kicseréltem a tápot led szallag tápra. Javult a helyzet így már csak kb 8-10 kapcsolás után zavarodik meg. A relét átkötöttem már korábban. 100nf kondit beépítem a táplábakra, utána referálok!


Köszönet!
(#) Sanyesz5 hozzászólása Jún 13, 2018 /
 
Bővebben: Link

Mi a véleményetek erről az áramkörről? 9voltos akkuhoz akarok építeni egy töltőt, az itthon található dolgokból
(#) Kovidivi válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Jún 13, 2018 /
 
Nem kaptál eddig se sok választ, elmondom miért: ezek a 9V-os akkumulátorok nem éppen elterjedtek. Ahol kis fogyasztás van, és 9V kell, ott a szokványos bolti 9V-os elem hónapokig, évekig működik, ezért nincs értelme az akkumulátornak. Az az eszköz, ami 9V-os elemből több, mint 20mA-t szívna ki folyamatosan, azt inkább megoldották, hogy AA elemről mehessen. A töltés nem túl egyszerű, mert figyelni kellene, mikor esik vissza az akkumulátor feszültséget (deltaU) de ilyen kis áramnál nagyon pici a változás. Marad az időre való töltés? Csak akkor működőképes, ha tudjuk a valós kapacitást (nem azt, ami az akkumulátor oldalán szerepel), és ha az akksi teljesen le van merülve.
Én más, modernebb akkumulátort használnék. Akár egy 18650 cellát mini step up converterrel 1$ alatti ár, 6W kimenő simán.. Töltő hozzá USB csatlakozóval, védelemmel egybeépítve úgyszintén 1$ alatti tétel. Ha ezt megépíted, saccra 5 évig nem lesz vele gondod! Míg egy 9V-os akkumulátor tönkremehet, pakolgatni kell a töltőbe, nincs korrekt töltési folyamat, nem tudod mikor merül le az akksi.
(#) Matqux válasza Kovidivi hozzászólására (») Jún 13, 2018 /
 
Végül is rossz nem történhet. Megpróbálom, köszi a tippet!
(#) Matqux válasza ferci hozzászólására (») Jún 13, 2018 /
 
Köszönöm, próbálkozok! Esetleg van rajzod erről a kapcsolásról?
(#) ferci válasza Matqux hozzászólására (») Jún 13, 2018 /
 
Csak azt raktam össze, ami nálad megy, a 311 kivételével. Az a rész csak akkor kell, ha vissza is akarsz szabályozni. Ameddig nem éred el legalább a 2-300 voltot, nincs rá szükség.
(#) Sanyesz5 válasza Kovidivi hozzászólására (») Jún 13, 2018 /
 
Szia, köszi a segítséget!
(#) Macsek71 hozzászólása Jún 14, 2018 /
 
Szakik !

"Örököltem" egy Axa Luxx 70 kerékpáros lámpát . (sérült..)

Létezik belőle 3 fő típus : A,egyszerű-parkfényes, B, A+USB-töltős, C, B+automata bekapcsolós...
Mindhármuknál a lámpatest hasonlóan néz ki, az USB-s változatoknál a plusz rögzítőkarban van az USB-s egység.
Nekem a B típus jutott...

Mekkora a valószínűsége, hogy a középső egységet kihagyva "visszabutíthatom" A típusra ?
(#) Gj hozzászólása Jún 15, 2018 /
 
Sziasztok!

Egy hordozható eszköz táplálásához szükségem van tízen egypár V feszültségre lítium aksikból.
Próbálom ezt minél olcsóbban kihozni, viszont e-bayen az olcsó akku pakkoknak nincs kivezetve balancer kimenete és nem akarom a nélkül tölteni őket.

Másik opció tehát, hogy 3-4 különálló cellát külön töltök és sorba kötve használom őket.
Viszont szeretném, ha az eszköz akkor is használható lenne, miközben töltődik. Ezt megoldandó, az jutott eszembe, hogy veszek egy ilyen töltőt és 4 cellát, majd a töltő kimeneteit sorba kötöm (ahogy a kép bal oldalán is ábrázoltam) és onnan veszem le a tápot. Így nem kéne minden töltéskor "elemet cserélni".

Itt egy kérdés: eddig nem hülyeség, amit kitaláltam?

Ha nem az, akkor viszont a következő probléma, hogy a töltő nem bírná el egyszerre az eszközt és az elemek töltését, szóval amikor bedugom a konnektorba, hogy töltsön, addig magát az "eszközt" valami másnak kéne működtetnie. Erre úgy gondoltam, használhatnák egy másik adaptert, ami az eszközt táplálja. Egy diódával pedig meggátolnám, hogy rátöltsön az akksikra. Az adapter oldalára is tennék egy diódát, ha az akksik feszültsége lenne magasabb az adapterénél. (Ez van a kép jobb oldalán).


Ez így működőképes lenne?
Bocsi, hogy hosszú lett.
A hozzászólás módosítva: Jún 15, 2018

s-l1600.jpg
    
(#) antikzsolt válasza Gj hozzászólására (») Jún 15, 2018 /
 
Ebayos aksik 99% hamis. A negyedét sem tudják ami rá van írva. Keres inkább kidobott laptop aksikat. szerzel kettőt és máris van 8 darab aksid. Arra egy balancer és töltő elektronika kell.
Na meg minek kell a tizen pár volt. Milyen eszközt akarsz rátenni? Ha hosszú életűre tervezel keres egy nagyobb adaptert mert ha csúcsra van járatva hamar kiszál az éltető füst.
(#) Gj válasza antikzsolt hozzászólására (») Jún 15, 2018 /
 
Logikusnak hangzik.

Egy 2.1-es Genius PC hangfalszettet akarok rárakni. Eredeti tápja egy 12V 0.8A kimenetű trafó és egy diódahíd + kondi egyenirányítás.
(#) pucuka válasza Gj hozzászólására (») Jún 15, 2018 /
 
Az akkuk töltésére neked kell balanszeres töltőt faragni. A gyári töltők nem lesznek jók, mert visszafelé nem működnek. Ilyen értelemben módisítsd a rajzodat.
(#) Gj válasza pucuka hozzászólására (») Jún 15, 2018 /
 
Hogy érted, hogy "visszafelé"? Kifejtenéd ezt?

Arra gondolsz, hogy túlmerítés ellen nem véd?
(#) Gj válasza Gj hozzászólására (») Jún 15, 2018 /
 
Vagy úgy érted, hogy ha a már megtelt cellák töltését kikapcsolja a töltő, az nem lesz elég a balanceoláshoz?
(#) Kovidivi válasza Gj hozzászólására (») Jún 15, 2018 / 1
 
Ami neked kell: Ebay: 3S protection with balancer, és egy 12.6V 1-2A-es tápegység. Összerakod, és működik. Felesleges a 14$-os töltővel vacakolni.
(#) Gj válasza Kovidivi hozzászólására (») Jún 15, 2018 /
 
Ezeknél a töltőt és a terhelést is a P+ , P- pinekre kötöm, igaz?
(#) RoliNyh hozzászólása Jún 15, 2018 /
 
Ismertek olyan kalkulátort ami árammérő sönt ellenállást (tehát nagyon kis értékűt),
szabványos értékű párhuzamosan kapcsolt ellenállásokból ki tud számolni?
Tegyük fel szükségem van olyan söntre, amin 30A átfolyó áram hatására, 100mV esik.
Szóval ha jól számoltam (R=U/I) 0.0033Ω kellene, de ilyet ugyebár nem lehet venni (vagy de?)...
A hozzászólás módosítva: Jún 15, 2018
(#) Bakman válasza RoliNyh hozzászólására (») Jún 15, 2018 /
 
Táblázatkezelőbe beírni pár képletet?
(#) vargaf válasza RoliNyh hozzászólására (») Jún 15, 2018 /
 
(#) RoliNyh válasza Bakman hozzászólására (») Jún 15, 2018 /
 
Reményked(t)em van erre valami online kalkulátor...
(#) RoliNyh válasza vargaf hozzászólására (») Jún 15, 2018 /
 
Sima furatszerelt, vagy SMD kivitel kell, másrészt drága alkatrész nem játszik...
(#) proli007 válasza RoliNyh hozzászólására (») Jún 15, 2018 /
 
Hello! Ne viccelj! Annyiszor úgy sem kell ilyesmit számolni és a szabványos értékűek pontossága meg úgysem megfelelő, tehát pontosítani/mérni kell. Sacc/kb.-re meg ránézésre is meg lehet mondani mekkora kell. Egy zseb-számológéppel meg egészen jól.
(#) reloop válasza RoliNyh hozzászólására (») Jún 15, 2018 /
 
(#) Szasza9668 hozzászólása Jún 15, 2018 /
 
Sziasztok!

pnp tranzisztorral működtetek egy relét. Kb 30 perc után picit szagosodik a relé. Tegyek a bázisra nagyobb ellenállást? Számolás szerint 28k körül kellene, kapott 25,2k mert az volt itthon.

Üdv!
Következő: »»   3177 / 3959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem