Fórum témák
» Több friss téma |
Ahhoz, hogy tényleg kijöjjön belőle a 200W, legalább 350-400VA-es terhelhetőségű transzformátor szükséges. Sztereó végfokhoz ennek a duplája!
Biztonságos működéshez legalább 25A-es diódahíd és 4x10.000µF/63V-os pufferkondenzátorok szükségesek. (Nem látom értelmét otthon hidalt IC-s végfokot készíteni, elég lutri. Inkább venni kell használtan egy jól működő végfokot, ami megfelel a céljainknak. Persze, kísérletezni lehet.) Üdv!
Szia! A nyomtatott áramkör elég felületesen viszonyul az általános tervezési szabályokhoz.
Egy off kérdés: ilyen tervezési szabályokat hol lehet megtanulni? Van hozzá irodalom?
Itt is tanulható.
Olvasni kell a fórumot és nézni a mások által felrakott képeket, azokon is sok minden látható, elleshető. - A 200W az 8Ohm terhelésen 40V feszültséget és 5A áramot jelent. Ehhez kell méretezni a NYÁK-lemezt, ami azt jelenti, hogy az 5A-nyi áramot a NYÁK magában nem bírná el, mert az vékony fólia, tehát fel kell tölteni, vastagítani rézdrót hozzáforrasztásával, hogy azt az áramot bírja. Nagyjából az 1mm-es vezeték hozzáforrasztása a nagyobb áramot vivő szakaszokhoz(lábtól-lábig-tápig) megfelelő. A tápegységről már volt pár szó írva, lehetőleg rövid huzalozás, vastag vezetékekkel, hogy ne legyen nagy a veszteség. A panelon a bemenet minél távolabb a kimenettől. Használjunk jó minőségű és megfelelően méretezett és terhelhető alkatrészeket! A jó doboz lényeges eleme egy ekkora végfoknak, ne spóroljunk azon, csináljuk meg rendesen, akár fából, akár fémből van, legyen masszív, megfelelően kiképezve a végfoknak , meg a többi áramköri résznek. A hűtés is fontos, inkább több, mint hogy rotyogjon, füstöljön a végfok. (Én nem szeretem a "hidasított" végfok-használatot, pláne nem IC-vel megépített erősítőnél, mert egy rossz kapcsolás, egy kósza impulzus és vége, elszállt az egész, lehet újracsinálni. Nem tartom megbízhatónak a hidasított végfokokat, a profi hangtechnikában is az egy "opció", ha muszáj, akkor használható, de minden illesztés és egyéb működési mód megváltozik, ezt is figyelembe kell venni ehhez.) Hidasított végfoknál a védelem nem működik megfelelően, vagy egyáltalán nem használható, a potenciál-eltérések miatt. Szóval a TDA7294 magában igen jó végfok, jó alkatrészekkel, táppal, hűtéssel, sokat tud és bír. Üdv!
Több millio végfokot gyártottak autókba, akár szimpla kivitel akár DC-DC konverter van benne szinte mind hidalt, vagy hidalható, hangosításnál meg amire irják az tudja, szimmetrikusan hajtod, a meleg kimeneti pontok közé meg megy a hsz. Sokkal egyenletesebben terheli a tápot.
Szia! Összefoglaló irodalomról nem tudok, az ellenőrzésre bemutatott NYÁK-tervekre adott válaszokból bőséges információhoz juthatsz.
Értem, illetve azt nem, hogy "Sokkal egyenletesebben terheli a tápot" .
Ugyan hogy? Üdv!
Ne kerülje el a figyelmedet, hogy a hídba kötésnél elért "dupla teljesítmény"-hez nem ugyanaz a hangszóró tartozik, hanem egy dupla impedanciájú. Egyébként a hídat alkotó végfokozatok terhelése duplázódna.
Valóban nem voltam teljesen korrekt, sztereo végfok hidalásakor, +- os tápellátás esetén hídban.
Ugyanakkor léteznek olyan végfokok amik nagyon alacsony impedanciára is képesek dolgozni, akár 1 vagy 0,5 Ohm alá is. Mióta a digit végek előre nyomultak, megjelentek nagyáramù és feszültségű kapcsolóFETek, ezen "erőművek" háttérbe szorultak.
Én ezt nem mondanám hogy háttérbe szorultak, inkább logikusabb egy egy színpadi építménynél a Line Array rendszer hajtása alacsony impedancián, kisebb súlya van, szélessávban jó hatásfok mellett. Ugyanakkor számtalan hátránya is van, panaszkodnak főképp kisebb alkalmazásoknál még diszkókban is hogy pl szubládára ellenjavallt, merthogy nem hozza azt a dögös mélyhangzást egy egy Digitális végfok konstrukció.. Ismerek sok ilyen hangosítót akik pl analóggal hajtják a szubszekciót, és a szélessáv kifejezetten digitről jár.
Nagyáramú kapcsolófetek azért elég régóta léteznek, és a kapcsolóüzem is 60-70 es évektől. Hogy csak a flyback tápos tv ket említsük,szerintem egy egy alkalmazási terület, és ésszerűsége válogatja hogy milyen erősítőt kell használni. Természetesen egyetértek hogy a D osztályú digitális erősítőké a jövő és már a jelen is. A hozzászólás módosítva: Márc 14, 2018
Lehidalok.
Értem Én, tudom, de Én nem hidasítok, sőt inkább lebeszélek mindenkit erről. Üdv!
Szia, kedves Alkotó!
Szeretnélek megkérni, hogy ennek a kapcsolásnak a nyákrajza mellé, tudnál e közölni egy alkatrész oldali rajzot. Természetesen vasaláshoz kellene. Sajnos sehol nem találom, lehet csak én vagyok béna vagy vak.Ez volna az akapcsolás. Köszönöm!
Sziasztok!
Tudna valaki kuldeni olyan nyak es beultetesi rajzot ami helyes es tesztelt? Elore is nagyon koszi. Sajnos nagyon sok hibas rajz kering a neten.
Kicsit olvasgatni kellene a fórumban és láss csodát! Reloop fórumtárs engedélyével, illetve neki jár az elismerés!
bevált!
Én is Reloop terve alapján építettem meg sajátomat, amit LM1036 hangszint szabályzóval bővítettem ki. Tökéletesen működik és bevált.
Sziasztok az lenne a tiszteletteljes kérdésem, hogy ezen a pdf-en miért jelenik csak egy oldal meg, holott elvileg 4 oldalas?
Gondolom valami nálam van rosszul beállítva.Bővebben: Link
Csak az első oldalon van információ, a többi üres lap. Bénán generáltam a PDf-et, nem vágtam le róla az üres oldalakat.
Szia, köszönöm akkor ne ezen keressem az alkatrész oldali feliratokat.
Sziasztok!
A TDA 7294 mit szól +-24Vdchez? mekkora teljesítményre számíthatok 4Ohmon?
Ha Ut = 50 V (2x25V) és Rt = 4 R, akkor:
It = 1,77 A (tápegységet terhelő áram) P hang = 50 W (hangszórón mérhető teljesítmény) P táp = 88.65 W (tápegységtől elvárt teljesítmény) P hő = 38,65 W (ennyi hő keletkezik)
Szia! Itt találod a tapasztalati értékekből leszűrt képletet.
Ehhez az IC-hez ±25-27 V tápot szoktam építeni. Azt a teljesítményt amit elvárok így is messze túlszárnyalja.
Szia!
Köszönöm a segítséget. Nekem 2db 24Vdc 6,3A kapcsolóüzemű tápom van amivel sorba kötve hoznék létre szimmetrikus feszültséget. 4db panelt hajtanék róla. Erősítőnként 2*8800µF puffert raknék mellé, hogy a táp ot simábban rángassa. Mi a véleményetek?
Bár ilyen egyszerű lenne.
A 4Ω-ra leadott 40 W-os teljesítmény csúcsárama 4,5 A. Már a második csatorna rákötése is túlterhelné az említett kapcsolóüzemű tápot. A pufferkondival is gond van, mert míg a transzformátor az üzemi áram többszörösét is elviseli egy rövid ideig, addig a kapcsolóüzemű táp a túlterheléstől vagy lekapcsol, vagy tönkre megy. A pufferek töltőáramának csúcsértéke több tíz amper is lehet. Úgy köthetsz rá két panelt, hogy az egyik elé fázisfordítót iktatsz be, így a két csatorna csúcsárama nem adódik össze, csak az átlagos áramfelvételüké. Így járnak el az autós végfokoknál, ahol a 12 V-ot úgyszintén kapcsolóüzemű táppal emelik meg és ugyan ebbe a problémába ütköznek. Bővebben: Link
Sziasztok. Megépítettem a reloop fórumtárs E2-es paneljeit. Ezt..
Sikerült félig beüzemelni, az egyik oldal szépen szól, de a másikra ha rákötöm a hangszórót akkor az első oldalon az R4 elfüstöl.(Sőt azt hiszem mindkettőn) Az lenne a kérdésem hogy ha a Mute és Stdby-okat nem használom, de beépítettem az R5, C6-ot és mindent ami a rajzom van, azokat össze kell kötni a Stdby_tovább-on keresztül?? Nem akarom némítani. Ez okozhatja az elfüstölést? vagy keressek zárlatot valahol a panelen? Most nincs előttem így nincs fotóm vagy mérések. Köszi előre is.
Szia. Vélhetőleg azért füstölhet el mert a táp gnd-t az sgnd bekötésre kötötted mivel az 0,6W körüli ellenállás logikus is hogy elég mert ha pl.: 12Vcs-cs fesz van rajta és ~1A folyik rajta akkor jogos a füst. Vagy más baj van... Az lenne a tanácsom hogy a fekete talpvonallal jelzett végére kösd a Táp gnd-t az sgnd-re pedig a jelforrás gnd-t.
A készenléti és a némítás áramköröket nem muszáj párhuzamosítanod.
A PGND bekötését ellenőrizd le! Bővebben: Link
Sziasztok. Köszi a válaszokat.
Zárlat, szakadást megnéztem, nincs. Gyüjtök infót meg szemléltetőt, kapcsolást rajzolok és visszatérek. LM1036N előfokkal raktam össze és a föld eléggé "közös" a táppal (itt 12V) az előfok miatt. P.S.: Az érdekes hogy addig jól megy amíg a bal hangszóró kimenetre rakok hangszórót(utoljára bemenet nélkül), majd füst az R4-en, mindkét oldalon. A hozzászólás módosítva: Nov 23, 2018
Mobilrol par gyors kep
A hozzászólás módosítva: Nov 23, 2018
|
Bejelentkezés
Hirdetés |