Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikus szulfátoldó (Akku aktivátor)
Lapozás: OK   64 / 84
(#) Chipmunk1960 válasza Inhouse hozzászólására (») Aug 23, 2018 /
 
Így már világos, félreértettem valamit. Olyat én is csináltam, a bedöglött elektronikájú töltőből kivettem a panelt a kimenetet meg direktbe, a mélyen leült munka-aksikra.
(#) küzmös Gergely válasza Chipmunk1960 hozzászólására (») Aug 26, 2018 /
 
A kikapcsolható feszültségfigyelés, kifejezetten jó hatással bírhat szakavatott kezekben. Egy döglődő akku nem tölt fel 14,5V.-nál. Merítés után is megkívánja, és veszi is az áramot a maximális 15,6V.-ig. A Resurs-1 (16,5V körül tekinti befejezettnek a töltést) Mondhatni átdolgozza rendesen, és csurig tölti. Sok esetben, és hozzáértő kezeléssel, ez előnyt jelent, mintsem hátrányt.
A hozzászólás módosítva: Aug 26, 2018
(#) Chipmunk1960 válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Szept 2, 2018 / 1
 
Ezt a technológiát inkább munka-akksiknál alkalmazzuk, ott jóval vastagabbak a lemezek, és pótólható a víz. Így igaz, 14,4V -nál még nincs feltöltve, csak megindul a gázképződés. A 24V os akksitöltőm, 32V környékén áll meg, de figyeli a feszültséget!! A megfogalmazást nem értettem, nem a technológiát, mert akkor feltölthetjük 12 V -os akksit 24V -ra is, de csak 1x!
(#) küzmös Gergely hozzászólása Szept 26, 2018 /
 
Már nem Suzukim van.. eladtam. Peugeot 306.. 2 éves 55Ah(?) Banner "kamu" gondozásmentes van benne. Néha nehezen kapta el az indítást.. reggel kattant is egyet az egy fokban, de utána indult.. Gondoltam húzzuk már fel azt a matricát.. Hát nini.. Nyitható cellák. Két szélső, és egy középső cella is a képen látható víz vesztett állapotban. Gyógyszertári desztillált vízzel feltöltve. Kb egy deci belement. Töltőn van.
A hozzászólás módosítva: Szept 26, 2018
(#) oatis hozzászólása Nov 19, 2018 /
 
Üdv!
Találtam itt a HE-n egy meg építhető regeneráló töltőt.


Azt kérdezném a tisztel t fórumtársaktól, hogy 35v/10A trafóval működhet-e a dolog, mert csak ilyet találtam itthon. Egyébként a legkisebb akku, amire ki szeretném próbálni 55Ah-s, A legnagyobb pedig 155. Itt valahol olvastam hogy talán működőképes a dolog.
A segítséget előre is köszi!
A hozzászólás módosítva: Nov 19, 2018
(#) kekbon hozzászólása Nov 19, 2018 /
 
Persze.
CSAK!
A félvezetőket, a diódákat, a fet-et, sőt a 7812-öt is úgy kell cserélni, méretezni, hogy bírják a csúcsfeszt. Ez szerintem 63V-ra való méretezést jelent alaphangon. Én kb 80V-ra méreteznék.

És persze arra is vigyázz, hogy 40V felett már életveszélyes a villany, azaz figyelj a szigetelésekre.....
(#) erbe válasza oatis hozzászólására (») Nov 19, 2018 /
 
Nem tudsz középkivezetést kihozni? Azzal éppen jó lenne.
(#) oatis válasza erbe hozzászólására (») Nov 20, 2018 /
 
A trafó, amit találtam eleve közép kivezetéses 2x35v-os. Gondoltam az egyik széle meg a közép között oldom meg, úgy 35v-ot mértem.
(#) oatis válasza kekbon hozzászólására (») Nov 20, 2018 /
 
A 7812-t mivel cserélhetném, Lm317? A fetre esetleg valami tipp?
(#) Ge Lee válasza oatis hozzászólására (») Nov 20, 2018 /
 
Azzal az 50V-tal szerintem simán tönkre fogod tenni az akkut, nem csak a stab IC miatt van a rajzon a max. 35V-os ajánlás.
(#) oatis válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 20, 2018 /
 
Ok! Akkor dobom az ötletet!
(#) gulyi88 válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 20, 2018 /
 
Inkább a fetet küldi halálba.
Mint írtam régebben ezt a gyenge fetet az áramimpulzus simán beviszi aktív tartományba, így a fet mint áramegerátor nem engedi és nem is tudja felengedni az áramot 50 A fölé. Ez az áram az akkunak kb semmi, a fetnek bazinagy veszteség.
Próbáltam IGBT-vel (25A-es), az is bement aktív tartomyányba 50A környékén.
60A-es tirisztor, na az kibírja amit kell. 2db 10000µF 25-35V között töltve (SKKT56/12E, egyik fele korábbi helyén elhalt, másik felével használva, éppencsak langyosodik), akár 500A csúcsáramot is könynedén kapcsol. Az akkuk amiket megkínoztam vele (többnyire 300-500A között) nem haltak el (indítót és AGM-et (7-150Ah-ig)). Amelyik akku még használhatóság határát súrolta azon némi javulást hozott, de amik életjelet mutattak, de eredeti céljukra alkalmatlannak bizonyiltak, azokon nem segített
(szóval nem kell féltenik az akkukat az áramtól, ami sz@r lesz kezelés után, az elötte is az volt).
A tirisztorhoz még anniyt, hogy annak kissé más kapcsolás kell, meg kell oldani, hogy ki tudjon kapcsolni! Én azt választottam, hogy miután már vége a nagyáramú impulzusnak és csak a tápegység felől folyik az 1-5A, akkor lekommutálom egy pár miliohmos fettel ~100ms-ra. Ugyan ezesetben nem kap záróirányú feszítést, sőtt... De rekombinációval ráér abbahagyni a vezetést, ami gyakorlatban "lassú"-nak számít, a célnak jelen esetben tökéletesen megfelel.
(#) Ge Lee válasza gulyi88 hozzászólására (») Nov 20, 2018 /
 
Szerintem olyan fetet senki nem rak bele. Ezt az aktív tartomány meg áramgenerátor dolgot nem igazán értem, az enyémben egy 500V/20A-es FET van, és visszahoztam vele már néhány akkut a halálból. Az "áramgenerátor" minden esetben a trafó belső ellenállása, meg a kondi kapacitása, ESR értéke. Az áramát sosem mértem, de az enyém pont jó úgy ahogy van, valami 250VA körüli trafóval. Az az 50V-os töltögetőfeszültség szerintem kárt tenne a lemezekben, de az elektrolitra sem biztos hogy jó hatással lenne. A fetnek meg bírnia kell ekkora kitöltéssel, az enyém egy két tenyérnyi lemezen van (a doboz előlapján), és épphogy csak meglangyosítja, szóval elenyésző a veszteség.
(#) gulyi88 válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 20, 2018 /
 
Mérj rá szkóppal a fet Uds-re, az Ugs mellett (arra triggerelve). Te tudod jól hogy mit kell ott látni, láttam én is , de láttam azt is hogy, ha több áramot szeretnék, akkor valami megváltozik.
Persze próbáltam jobb fetekkel is, a szokásos javítás után megmaradó túlélő példányokat használtam (UPS 48V dcdc fetjei pont jók 60V 50-60A es típusok, nem kár értük, szabadon lehet feszegetni a határokat), a jelenség ugyanúgy megvolt csak "késöbb".
Én azt láttam, hogy az Uds az impulzus alatt felszalad több V akár 10-20V magasságra is (gyanus lett hogy az már nem biztos, hogy csak az Rdson ból adódik, az alakja is elváltozik).
Aztán néztem meg a fet adatlapját Ids-Uds|Ugs paraméterezéssel görbesereg. És bizony a fetnek a határait is képes feszegetni ez az üzem, legalábbis én el tudtam vinni odáig a fetet, hogy annak ellenére, hogy direkt gétmeghajtón 5ohmos gétellenállással volt kapcsolva és bekapcsolva tartva, magára vett akkora Uds-t bekapcsolt állapotban, ami már nem lehetett csak az Id*Rdson, az alakjával sem stimmelt ugye minden (arra jutottam hogy a munkapont belekanyarodott a vízszintes részébe (ez már az aktív tartomány) az Ids-Uds grafikonon látható jelleggörbének).
Ugyanakkor láttam azt is, hogy a fetnek szimplán az Rdson-ja alapból komolyan behatárolja az elérhető áramcsúcsot (hátmég az, ha kijön aktív tartományba), gondolam kicserélem olyan elemre amely szaturációs jelleggel rendelkezik BJT-t meghajtásával nem akartam bajlódni úgyhogy IGBT-t tettem be.
Azzal előbb tuóbb megint magasabb áramértéket tudtam elérni kisebb Uds_on mellett, de hosszabb üzem után zárlattal fejezte be, illetve egy esetben, ahogy növeltem az energiát a tárolóban, szintén zárlatba ment.
Utána jött a tirisztor, új vezérlés-meghajtás (lekommutálás), 500A áramcsúcs fölé nem engedtem még, az már nekem is az a nagyság, ami az akkura veszélyes lehet.
Én Labortápot használok 2-4A áramkorláttal, 25-35V között, ezért nekem csak az energiatároló csinál 1db impulzust utána egy pici áramgenerátoros rész jön, míg nektek impulzus után a trafó és a szórása stb által csinált áramlöketek jönnek. Ha azt mondod úgy jó, akkor úgy jó.
Engem furdalt a kíváncsiság, hogy a nagyobb jobb-e (illetve maga az impulzus-e az, ami jó), a lehetőségem meg volt rá, ennek engedve tornáztam egyre feljebb az áramcsúcsot.
A hozzászólás módosítva: Nov 20, 2018
(#) Chipmunk1960 válasza gulyi88 hozzászólására (») Nov 20, 2018 /
 
Szia, Nekem a 10.000µF os kondit megfőzte a kapcsolás...
(#) gulyi88 válasza Chipmunk1960 hozzászólására (») Nov 20, 2018 /
 
Öreg narancssárga öklömnyi méretű ROE 10000µF 100V még csak meg sem langyosodott (pedig nem ért volna meglepetésként, ha megsértődött volna az igénybevételtől, az elért áram impulzus nagysága sugallja, hogy milyen belső ellenállása lehet a kondinak.)
(#) oatis válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 21, 2018 /
 
Milyen fetet raktál bele? Szereztem egy trafót. Elvileg 24V/270VA.

Idézet:
„meg a kondi kapacitása, ESR értéke”

Itt pontosan melyik kondenzátorról van szó (C6:3300µF/40V)?
(#) Ge Lee válasza oatis hozzászólására (») Nov 21, 2018 /
 
Az már jó lesz hozzá. Az enyémben elvileg STW20NK50Z van, de nem vennék rá mérget, lehet hogy IRFP4432, mert ezekből van itthon sok. IRFP250-et vegyél bele azzal örökös lesz, esetleg valami kisebb feszültségű és nagyobb áramú típust, mint pl. P75NF75, IRF2807 stb.
(#) Georgee hozzászólása Nov 29, 2018 /
 
Üdv Mindenkinek. Fejbe vettem, hogy utánépítem a szulfátlanító töltőt. Kérdésem az lenne, hogy 24V trafó esetén a 35V 3300µF elmegy még? Vagy érdemesebb 40V-os kondit keresnem? Illetve 105°-os legyen?
(#) Chipmunk1960 válasza Georgee hozzászólására (») Nov 29, 2018 /
 
Szia, Ha pont 24V a ~, akkor a DC=33,84, határeset, mivel a kapcsolás eléggé rángatja, érdemesebb a 40V-os.Nekem 10.000u/100V van benne, 2db IRFP250, igaz igen-nagy akksikal is babrálok.
A hozzászólás módosítva: Nov 29, 2018
(#) Georgee válasza Chipmunk1960 hozzászólására (») Nov 29, 2018 /
 
74Ah-s akkut akarok regenerálni. Viszont a HEstore-on nem találok csak 35V kondenzátort. Ha meg nagyobb értéket választok, és későbbiekben kisebb akkun akarom használni, akkor nem tudom mondjuk a nagyobb kapacitás mennyire befolyásoló tényező.
(#) Chipmunk1960 válasza Georgee hozzászólására (») Nov 29, 2018 / 1
 
A nagyobb kapacitás nem befolyásolja a kisebb terhelést, csupán energia tároló szerepe van. Az akku, csak annyi áramot fog felvenni, amennyit kíván, illetve a készülék szolgáltatni tud.
(#) Georgee válasza Chipmunk1960 hozzászólására (») Nov 29, 2018 /
 
Köszönöm a segítséget. Akkor nagyobb kondit kap. 105°C-os legyen vagy elég a kisebb is oda?
(#) Chipmunk1960 válasza Georgee hozzászólására (») Nov 29, 2018 /
 
Attól függ, milyen közel kerül a FET, Greatz hűtőbordához. Nekem ventit is kellet beépítenem, annyira melegedett, Inkább a 105 -öset javaslom. De mondom, az enyém egy 24V/ 50A -es trafóról megy, a Greatz is 50A -es benne, nagy munka-akksikhoz, 200-500 Ah
(#) Georgee válasza Chipmunk1960 hozzászólására (») Nov 30, 2018 /
 
50A, az már majdnem hegesztő A ventit mindenképpen bele teszem. 105°C-ra gondoltam én is, de kellett a megerősítés. Ami a leírásban van NYÁK terv azt építem meg minimális módosítással. A két NTC ami a kapcsolási rajzon szerepel, abból gondolom mindegy melyiket teszem az akksira?
(#) Ge Lee válasza Georgee hozzászólására (») Nov 30, 2018 /
 
Teljesen felesleges a bonyolított kapcsolást megépíteni, mert az akkud nem fog melegedni. Az alap változat bőven elég, abba nem kell semmi huncutság csak az 555 a passzív elemeivel meg a FET.
Szinte nyák sem kell neki, nálam úgy néz ki hogy a doboz előlapjára belül van rögzítve a FET, az előlapon van a poti és a LED is, a FET felhajtott lábai meg tartanak egy fél gyufásdoboz méretű kis próbanyákot, ezen van az 555 a passzív elemeivel. A graetz meg a puffer pedig a trafón vannak.
(#) Chipmunk1960 válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 30, 2018 /
 
Nekem itt Ír-ben nem melegedett az akksi, csak a teljesítmény fokozat, de itt nyáron is max 20 fok körül van, nem tudom Otthon 40 fok környékén hogyan viselkedne az akksi?
(#) fastaction válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 30, 2018 /
 
Nekem a motor akku melegedett , de az csak 5 Ah volt . Gondolom , ha rajta hagyja az ember egy - két napig , akkor a 75 Ah is melegedhet , vagy ha zárlatos lenne közben .
(#) Ge Lee válasza fastaction hozzászólására (») Nov 30, 2018 /
 
Gépjármű akkukat szoktam szulfátoldózni, ezek általában 45-55Ah kapacitásúak. Eddig még nem találkoztam olyannal ami akár csak meglangyosodott volna, 30 fokban sem. Nálam ez úgy működik, hogy első nap merítés kb. 9V-ig, éjszaka pihi. Következő nap reggeltől estig rajta van, éjszaka pihi. Harmadik nap szintén reggeltől délutánig-estig rajta van, ha elérte az akku a megfelelő töltöttségi szintet (nem nagyon akar már 13,5-13,8V fölé menni a fesz töltés közben) akkor beépítés és próba. Ha nem, akkor még egy napot rajta van, de melegedni még ilyenkor sem szokott.
(#) küzmös Gergely válasza oatis hozzászólására (») Dec 18, 2018 /
 
Benne van a Zoli által közölt rajzban. 12V.-os Zener. A stab IC nem csipázza már a 35V.-ot se annyira.
A hozzászólás módosítva: Dec 18, 2018
Következő: »»   64 / 84
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem