Fórum témák
» Több friss téma |
Nem akarok bulit tartani. Sokat tartózkodom az udvaron és nagyrészt szól a zene is. De minek is szedném szét a gyáriakat? Ekkora baromságot sosem követnék el. Azok úgy tökéletesek ahogy vannak. Sőt, még annál is tökéletesebbek, ezért is sajnálom kirakni és kitenni a nedvességnek, fagynak....
Egyszerűen csak hasonlókat akarok szerkeszteni, amelyek a szabadtérbe élik le az életük. Ennyi.
Olvass csak utána, a kábel vastagsága, anyaga, szigetelése és hossza befolyásolja az impedanciát. Még az is, hogy milyen közel vannak egymáshoz a kábelek.
A surround meg az alábbi képen van
Mondjuk P-Lászlónak nemigen kéne utánolvasni, annál inkább neked. Azért az a 20 kHz, még elég messze van attól, hogy egy hangszóróvezetéket tápvonalként kelljen kezelni. De meggyőződhetsz róla, hogy egy hangszóró vezetéknek mennyi a hullámimpedanciája.
Az a pár ohm, ami a néhány méter hangszóró kábel, leginkább csak az ellenállást növeli meg, de nem az impedanciát. A hozzászólás módosítva: Márc 22, 2019
Én csak azt írtam amit a napokban olvastam. A hülyeséget írtak, hülyeséget olvastam. De hát ki és mi alapján dönti el mi a hülyeség?
xD Én olvassak.
![]() Dehogy, ez butaság. ![]() ![]() Hangfrekvenciás alkalmazásokban 1 km-es távolságig a vezeték koncentrált elemekből álló hálózattal helyettesíthető: soros ági ellenállás és induktivitás, valamint keresztági átvezetés és kapacitás. A soros ági induktivitás és a keresztági átvezetés hatása többnyire elhanyagolható, marad tehát egy T-tag, 2 db R/2 értékű ellenállásból és egy C értékű kapacitásból. Ha ezek az elemek 0,3dB változást okoznak egy 8 ohmos hangsugárzóval lezárva, akkor már nem jól megválasztott a vezetőnk anyaga-hossza-keresztmetszete, ha 0,5dB eltérést, akkor adott körülmények között, már nem is igazán kábelről beszélünk. ![]() ![]() A hozzászólás módosítva: Márc 23, 2019
![]() ![]() ![]() ![]()
A pár ohm már durva lenne, pár tized esetleg. Impedanciát is növel, nyilván ugyanazokkal a tizedekkel, de a DC ellenállás és nem a szigetelés vagy a vezetők távolsága miatt. Ahol nagyon érezhető a változás, az a DF.
![]() ![]() Ezek szerint mégis értettem, hogy mit szeretnél csinálni. ![]() ![]() Idézet: „keresztági átvezetés hatása többnyire elhanyagolható” Dehogy is. Tápvonalnál ebből származik a csillapítás a hossz függvényében. De ennek jelentősége valóban nagyobb (km) hosszaknál van. A 4 ohmos hangsugárzók esetén a km -es távolság azért nem fordul elő.
Úgy indítod, dehogy is, aztán igazat adsz nekem.
![]() ![]() Az 1km a koncentrált elemekből álló hálózatra vonatkozott.
Csak az nem világos, miért pont 1 km.
A tápvonal, az tápvonal, 0 mm -től a végtelenig, a csillapítás függvénye folyamatos, nincs benne szakadás. Hogy mikor mi hanyagolható el, az a körülményektől függ, frekvencia (hullámhossz) hosszúság, lezárt, vagy lezáratlan állapot. Egy megadott hosszúságú tápvonalat mindíg lehet helyettesíteni koncentrált elemekkel, nem csak 1 km -ig. De nyilvánvalóan egy pár m hosszú hangszóróvezetéknél szinte elegendő a hangszóró vezeték ellenállását figyelembe venni. ![]() ![]() Egyébként azt hiszem egyszerű, ha a vezeték hosszának és csillapítási- illetve fázistényezőjének szorzata egynél jelentősen kisebb, akkor helyettesíthető koncentrált paraméterű hálózattal. ![]() A tápvonal elosztott paraméterű rendszert igényel inkább.
Tápvonalnak tápvonal, de igen rövid a hullámhosszhoz képest. 20 kHz hullámhossza 15 km, ehhez képest aztán tényleg elhanyagolható az a néhány méter. Úgyhogy a fázistényező sem sokat számít, már 0,1 hullámhossznál sem számít sokat.
![]()
Kísérletezés végett gondolkodtam ezen a verzión, persze az eredmény aztán majd csak a teszt után derül ki.
A mélyeket még nem tudom hol fogom elhelyezni. Vajon legyen-e zárt, a láda belsejében eldugva, vagy kifele szóljon és mögötte zárt legyen, vagy reflex.... Muszáj lesz próbálkoznom, hogy melyik verzió emeli ki legjobban lábdobot. Az viszont biztos hogy egy 2x100W-os erősítő fogja hajtani a mélyeket és az erősítő előtt lesz egy alulszűrő, ami 50, 80 esetleg 100Hz-es választási lehetőséget kínál. ![]() Viszont a 8-10 centis hangszórók nem szólnak 50-80Hz-en. ![]() Minden hangszórónál, feltételezett, vagy mért T-S paraméterek alapján lehet dobozt méretezni. ![]()
Hja, hja, hja félreértettem, mert annyira valószerűtlen. 20 centis mélyhangszórót nem érdemes 80-100Hz-es alsó határral szűrni.
![]() ![]() Az alulszűrő nem egy teljesen biztosan létező kifejezés amúgy. ![]()
Ezt nem értem. Hogy hogy minek szűrni? Minek engedjem rá a nem alacsony frekvenciát feleslegesen? Hisz azért vettem hogy az alacsony frekvenciát legyen ami leadja. Tudtommal felesleges közép vagy magas frekvenciával terhelni egy mélyet, nem?
Jaj, már értem. Oké jól van, akkor aluláteresztő szűrő ha így jobban tetszik! Így már rendben van? A hozzászólás módosítva: Márc 24, 2019
Már hogy a fenébe ne szólnának 50-80Hz-en, szólnak azok csak nem olyan hatékonyan adják le a hangokat mint a 20cm, peremátmérőjűek, nagy erős mágnessel..
Amikor még a szervizben dolgoztam, hoztak be TANNOY sarok hangdobozokat 16cm. méretű, mély-közép-hangszóróval, és titánium dómmal voltak szerelve, és nagyobbat szólt, mint a VT, 3utas Dc2050-es doboza, szebben +hangosabban, mint az akkoriban istenített HS-280-as Orion dobozok. 44Hz-40KHz-ig egyenletes átvitel, egyenletes lesugárzás, megfelelő elhelyezés esetén. A hozzászólás módosítva: Márc 25, 2019
Ez butaság.
![]() ![]() ![]() A lényeg az, hogy a kisebb hangszórókkal megfelelően legyen összeváltva. ![]() Hmm, szóval hogy te alulátersztőre gondoltál. ![]() Akkor a megoldás: meg kell keresni azt a keresztezési frekvenciát, ahol a kis hangszóróid még elfogadhatóan működnek, és innen vágni a kicsiket felüláteresztő a 20 centiset aluláteresztő szűrővel. ![]() A hozzászólás módosítva: Márc 25, 2019
A 4 kishangszóró erősítőjén tudom szabályozni a basszust és a magasat, gondoltam ezzel betudom majd lőni a kishangszórókra eső megfelelő frekvencia tartományt úgy, hogy azok szépen szóljanak.
Reméljük, de a mélyeket mindenképp érdemes levágni róluk. Az tényleg fölösleges terhelés lenne, mert nagy kitérés mellett, nem szólnak igazán ~100Hz alatt.
![]()
A mélyek egy passív subwoofer kimenetről fognak menni egy másik erősítővel és még az erősítő előtt levágom őket.
A hozzászólás módosítva: Márc 26, 2019
Már megint nem ugyanarra gondolunk. A kis hangszórókról kell levágni a mélyeket.
![]() ![]()
De ugyanarra gondolunk. A mélyekre csak az alacsony frekvenciát fogom küldeni.
Az rendben van, de a többire is figyelj, amit írtam.
![]() |
Bejelentkezés
Hirdetés |