Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3318 / 3975
(#) mek-elek válasza szs hozzászólására (») Máj 13, 2019 /
 
14 évesen, ahogy írtad a gyárban a neonokkal szemben gyógyír volt a géplámpa.
25 évesen leszerelve amatőrködni kezdtem, és a forrasztásokhoz, közvetlen az asztalom fölé csináltam neonvilágítást, mert modern és takarékos volt. Nemsokára rá már szemüveg kellet közelre. Később egy idős kollégám mondta, tudod, ha idősödik az ember, a látásán jobban segít a lux, mint a dioptria.
(#) granpa válasza mek-elek hozzászólására (») Máj 13, 2019 /
 
Legalább idézőjelbe tetted volna a neont. Fénycső:más üzemmód, más táplálás, stb.!
(#) mek-elek válasza granpa hozzászólására (») Máj 13, 2019 / 3
 
Értem, szerinted ez volt a lényeg.
(#) granpa válasza mek-elek hozzászólására (») Máj 13, 2019 /
 
Nem, de idézek valahonnan "ez egy szakmai fórum...."
(#) Becsey hozzászólása Máj 13, 2019 /
 
Sziasztok!
Szeretnék tanácsot kérni,380 hoz szeretnék beépíteni a műhelyembe valamilyen védő kapcsolót ami megvédi a fáziskieséstől a gépeket.Az esztergapadomban van gyárilag motorvédő,de a co hegesztő t meg a kompresszort nem védi semmi.Nézegettm a neten,de annyi féle van,hogy nem igazodok el rajta,kb.5Kw teljesítmény felvétel van maximum.
(#) habazutty válasza Becsey hozzászólására (») Máj 13, 2019 / 1
 
Szia! Szerintem mivel többféle gépet üzemeltetsz, ne motorvédőt tegyél be, hanem egy fázisfigyelőt és egy mágneskapcsolót. Így azonnal reagál a fázishiányra és visszakapcsolás esetén, ha nyomógombos öntartó megoldással van vezérelve a mágneskapcsoló, akkor a gépeid sem tudnak újraindulni csak, ha a nyomógombbal engedélyezed. Ehhez a megoldáshoz kell egy megfelelő teljesítményű mágneskapcsoló a fázisfigyelőn kívül és két nyomógomb. A mágneskapcsoló célszerűen tudja kapcsolni a teljes betáp áramodat.
(#) gg630504 válasza Becsey hozzászólására (») Máj 13, 2019 /
 
Idézet:
„5Kw”
5 kW
Idézet:
„ez egy szakmai fórum....”
(#) granpa válasza gg630504 hozzászólására (») Máj 13, 2019 /
 
Jó, jó, de mi a 380? Mikor már (3×)400 V van. Persze lehet méter, vagy liter is.
(#) Becsey válasza habazutty hozzászólására (») Máj 13, 2019 /
 
Köszönöm a választ.
(#) Disrespect válasza Bakman hozzászólására (») Máj 13, 2019 /
 
Köszönöm a segítséget és bocs tudatlanságomért. Sikerült megoldani.
(#) Patópali válasza granpa hozzászólására (») Máj 13, 2019 /
 
Szia!
Valószínű megszokás. És? Értsd el.
(#) antikzsolt hozzászólása Máj 14, 2019 /
 
Üdv.

Kellene egy kis segítség. Viaszt kellene vágnom és arra gondoltam hogy a strilopol vágóhoz hasonló szerkezetet készítenék csak kisebb méretben. Segítene valaki megépíteni a gép elektronikus részét?
(#) Gafly válasza antikzsolt hozzászólására (») Máj 14, 2019 /
 
Szia!
Bolti alkatrészeket használva, vagy "fiók takarítással"?
"Cekász" van hozzá (ha igen milyen)?
Mekkora a gyertya maximális mérete?
(#) antikzsolt válasza Gafly hozzászólására (») Máj 14, 2019 /
 
2cm vastagságtól elkezdve a 20cm átmérőig. Semmi nincs hozzá még. Nemrég merült fel az igény.
Meg az az igazság nem is tudom hogy működik az ilyen szerkezet. Hogy mi lehet benne azt nem tudom.
A hozzászólás módosítva: Máj 14, 2019
(#) antikzsolt válasza zamatőr hozzászólására (») Máj 14, 2019 /
 
Vízszintesen kell megoldani a vágót. A kanócot nem fogja elvágni a gyertyában.
Itt leginkább a táp szabályozás és a cekász mérete a érdekes számomra. Az asztalt már megoldom valahogy. Sajnos a hungarocell vágó bár kész van de 300 fokon a viasz be is gyulladhat.
(#) zamatőr válasza antikzsolt hozzászólására (») Máj 14, 2019 /
 
Vizszintesen ,hogy gondoltad hova folyik el az olvadt viasz. A hungarocellnél "összeesik" de itt nem változik a térfogat.Ha a hungarocell vágó jó lenne akkor annak a hőfokát kel csökkenteni. Nem tudom milyen szabályzásu de a cekásszal sorbakötött autós izzókkal lehetne kisérletezni és ha bevált akkor építeni egyet.
(#) antikzsolt válasza zamatőr hozzászólására (») Máj 14, 2019 /
 
Simán lefolyhat az aljára. Fém lapon fog állni és ha végzek 1-1 adag darabolással spaklival felszedem a kihűlt maradékot.
(#) Epu2 válasza antikzsolt hozzászólására (») Máj 14, 2019 /
 
Az átvágás közben a kihűlő viasz nem forrad össze?
(#) antikzsolt válasza Epu2 hozzászólására (») Máj 14, 2019 / 1
 
A vágás lényegében a gyertya talpának a síkját hivatott kialakítani. A levágott vastagság kb 3-5mm lesz. Ha össze is ragad a vágott résznél sokkalta gyengébb lesz. Törik majd.
(#) Peet19 hozzászólása Máj 14, 2019 /
 
Sziasztok!
A SprintLayout szerint egy 1mm széles rézvezetőn ami 35um vastag, 3.13A áramerősséggel terhelhető. Ez mennyire lehet igaz szerintetek? Ezek szerint akkor egy 0.35mm2 keresztmetszetű vezeték is ugyanekkora áramerősséget képes elviselni?
Előre is köszi a választ.
(#) Gafly válasza Peet19 hozzászólására (») Máj 14, 2019 /
 
Nyákon jobban tud hülni...
(#) Peet19 válasza Gafly hozzászólására (») Máj 14, 2019 /
 
Ja, értem. Akkor a tekercselőhuzalra ezzel nem számolhatok? Nem tudom hogy egy 0.25mm2-es huzal mekkora áramerősséget képes elviselni. Nem találtam semmi értelmes táblázatot erre, ezért gondoltam hogy a SprintLayout szerint megnézem, de azt meg egy kicsit soknak találtam.
Nem tudsz esetleg valami táblázatot vagy kalkulátort amivel megmutatja az ilyen kis keresztmetszetű vezetékek terhelhetőségét?
(#) qvasz2 válasza Peet19 hozzászólására (») Máj 14, 2019 / 1
 
Itt egy táblázat:
(#) Istuge hozzászólása Máj 14, 2019 /
 
Üdv Mindenkinek!
Kérdésem, hogy a képen látható adattáblával rendelkező villanymotor beköthető-e csillag-deltába?
Vásárlás előtt a kedves vevő azért lépett vissza, mert a villanyszerelő ismerőse szerint nem.

Köszönöm előre is a válaszokat!
(#) proli007 válasza Istuge hozzászólására (») Máj 14, 2019 /
 
Hello! Ha háromfázisú bekötésre gondolsz, akkor nem. Mert deltában csak 3/230V-ot kaphatna, a hálózat meg 3*400V..
(#) fifadani hozzászólása Máj 14, 2019 /
 
Sziasztok!

Lenne egy kérdésem háromfáziú motorokkal kapcsolatban. Egyértelmű leírást nem találtam a neten, azért fordulok hozzátok.
Adott a csatolt fájlban látható adattabla.jpg. A teljesítmény amit megadnak, az a névleges teljesítmény elvileg. Ismerek egy olyan képletet mellyen kiszámolható a névleges hatásfok. (n-el jelölöm) Csillag kapcsolásra, 50Hz:
n=Pn/(gyök 3 * Uv * Iv *cos fi). Behelyettesítve: n= 370W/(1,73*400*1,05*0,78)=0,652
Pbe=gyök 3*400*1,05*0,78=566,75W a hálózatból felvett teljesítmény.
A névleges teljesítményt pedig úgy számolom ki, hogy: Pn=Pbe*n.
Pn=566,75*0,652=369W
Eddig stimmel.

Deltában:
n=370/(1,73*400*1,82*0,78)=0,376
Pbe=982W
Pn=982*0,376=369W

A két névleges teljesítmény azonos. De kérdés az, hogy jól számoltam?
Tulajdonképpen azért kérdezem, mert adott egy villanymotor aminek szintén felraktam az adattábláját (adattabla2.jpg).
A motor csillagba van kötve. Mindhárom tekercs kis eltéréssel 65 Ohm. Vehetjük szimmetrikusnak a terhelést. S most jön a kérdés, hogy hány A-nek kellene lennie az áramfelvételnek? Mert ha egy tekercs árama=Uf/Rtek=230/65=3,53A.
Majd számítok egy teljesítményt: Pbe=1,73*400*2,04*0,77=1880W.
n=0,603. Pn=1128W.
Valami nem stimmel. Nem a megtekert állórész adattáblája van felszerelve?! Átgondolnátok esetleg?

Köszönöm szépen.
(#) Gafly válasza Peet19 hozzászólására (») Máj 14, 2019 / 1
 
Állandó üzemű transzformátornál 3...4 Ampernél többet nem nagyon szokás megengedni négyzetmilliméterenként.
0.25 esetében ez olyan 150mA -> 40W

A kalkulátor: "dé_négyzet_pí_per_négy_szorozva_jével"
Ahol "jé" a három.
(#) Istuge válasza proli007 hozzászólására (») Máj 14, 2019 /
 
Köszönöm!
(#) pipi válasza fifadani hozzászólására (») Máj 14, 2019 /
 
Hali!
Több minden sántít a számolásodban...
Csillagban meg deltában, ha mindkettőt 400V-ról számolod kizárt hogy ugyanazt a teljesítményt adja. Az adatlap szerint 230V delta, 1,8A, vagy 400V csillag 1,05A
A tekercs ellenállása 65Ohm DC-n mérve.... De mivel AC 50Hz-ről jár, hozzá jön még az induktív ellenállása is, amit szerintem nem adnak meg...
(#) granpa válasza pipi hozzászólására (») Máj 14, 2019 /
 
Véletlenül jó az eredmény, mert 2 adatot eltévesztett, és azok kiegyenlítették egymást: 3 vs 1.73, ill. 230 vs 400.
Következő: »»   3318 / 3975
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem