Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3476 / 3973
(#) bitmixer válasza Epu2 hozzászólására (») Jún 24, 2020 /
 
Azért légy szíves, vess egy pillantást az első sorodra...
(#) Lamprologus válasza bitmixer hozzászólására (») Jún 24, 2020 / 1
 
Na most komolyan ... hova süllyedhet még ez a fórum?
A "Ki mit épített"-ben ott díszeleg Zsombor befőttes lámpája ( Remélem azt azért már senki nem tudja alul múlni) ... itt meg lovagolunk egy számítás levezetésén, amikor a végeredmény jó.
Ok, nem írta ki a mértékegységeket, nem szorzott 1-el ...
Mert ugye helyesen ez lett volna:
12V * 3A * 1h = 36Wh ... de aki nem tudja, azt úgyis csak a végeredmény érdekli ...
És így hal ki a segítőkészség az emberekből ...
(#) janigel válasza proli007 hozzászólására (») Jún 24, 2020 /
 
Szia Gábor!
Az áramköröd működik, az R-C tagok értékével kellett megküzdeni.
Biztonság kedvéért a FET kikerült nagyobb bordára.
Köszönöm a segítséget.
Üdv János.
(#) pucuka válasza Lamprologus hozzászólására (») Jún 24, 2020 /
 
Segítség az is, ha szólunk a hibákért. Pl. most is. A tápegységből nem Ampert veszünk ki, hanem áramot nem? Miért kell hanyagul fogalmazni, írni, és a bajok itt kezdődnek. Az a minimum, hogy ezzel tisztában legyünk.
A "képlet" amit felírt, két tényezőből állt, és nem tartalmazott időt. Hogy ki, mit gondol hozzá, bele, az más kérdés. Nem eggyel szorzást hanyagolta el, hanem, az egy órát.
Az eredeti kérdés egyébként ez volt:
Idézet:
„Tehat mintha menne egy éven keresztül 12V 3A táp”

Namármost ebből sokminden nem derül ki, nem tudni, hogy a 4 kamera mennyi áramot fogyaszt. Aztán valának találgatások, max áramfelvételre, sőt 230 hálózatból is, és 24 órás, éves is.
Akkor mi mennyi?
(#) pucuka válasza Ráx Aladár hozzászólására (») Jún 24, 2020 / 1
 
A varikap katódja van megjelölve, mint minden diódának. Záróirányba kell bekötni.
De a rajzodon zéner dióda van, bár azt is záróirányba kell bekötni.
A hozzászólás módosítva: Jún 24, 2020
(#) tbarath válasza jdani hozzászólására (») Jún 24, 2020 1 /
 
Az inkább 100-240V és max. 1,3A, ez az ún. "Max Inrush Current". Tuti nem fog 130 vagy 312 Wattot fogyasztani, csak a szinusz csúcsán maximum ennyivel tépkedi meg a fázist. A kapcsolóüzemű tápokra lehet számolni minimum 70-80% hatásfokkal, de nyilván a terheléstől is függ ez.
(#) kendre256 válasza bitmixer hozzászólására (») Jún 24, 2020 / 3
 
Csak sejteni lehet, hogy az első sorban az egy órás fogyasztást számolta ki, aminek ugyan Wh a mértékegysége, de nincs precízen leírva.
További baj az is, hogy csak az eredményekben írt mértékegységeket, így nekünk kell kitalálni, hogy a szorzat tagjai miért pont az adott számok. Itt most ki lehetett találni, mert a hozzáértők tudják, hogy mit mivel kell szorozni, és milyen mértékegység jön ki. De egy összetettebb feladat ilyen módon "levezetve" érthetetlen lenne a kezdőknek. (Egy javító tanár pedig nagyrészt értékelhetetlennek minősítené...)
Ha a W helyett fáj a Wh, mit szólsz a W/h-hoz, ami nem is létezik?
(#) bitmixer válasza Lamprologus hozzászólására (») Jún 24, 2020 / 1
 
Bocs, de nem értek veled egyet. Az első sorból nem hiányzik az idő, az a második sorban jelenik meg, mint 24 (h).
Én tulajdonképpen csak a pongyolaság miatt szóltam, de mint láthattad, nem feltételeztem Epu2-ről, hogy nem tudja, mi a különbség Wh és W között. Szerintem mi műszakiak legyünk precízek, mivel a tudományunk is (hála Istennek) egzakt.
(#) bitmixer válasza kendre256 hozzászólására (») Jún 24, 2020 / 1
 
A W/h-tól egyenesen viszketek, legalább 3 napig
(#) Epu2 hozzászólása Jún 24, 2020 /
 
12×3×1= 36Wh

Így mennyivel jobb, ha előtte nem adom meg az egyébként egyértelmű mértékegységeket?
(#) kendre256 válasza Epu2 hozzászólására (») Jún 24, 2020 / 4
 
Helyesen így kellene:
12V x 3A x 1h=36Wh az egy óra alatt elfogyasztott energia.
Egy fizikai képletben a mértékegységekkel is el kell végezni a műveleteket.
Még pontosabban azzal kellene kezdeni, hogy felírni az egyenáram esetén elfogyasztott energia képletét (magyarázattal, hogy melyik betű mit jelent, és mi a mértékegysége). Utána behelyettesíteni (ahogy írtam az előbb), elvégezni a műveleteket a mértékegységekkel is. Ha kell magyarázattal, pl: V x A = VA =Watt mivel egyenáramról van szó. Váltakozó áram esetén ez már csak a látszólagos teljesítményt adná, és az nem watt, hanem VA (voltamper). El lehet hagyni ebből lépéseket, ha az alapok megvannak a kérdezőnél. De ha a mértékegységeket hagyjuk el, az egész egyre inkább egy rejtvényhez kezd hasonlítani, pongyola lesz és érthetetlen.
(#) Gafly válasza kendre256 hozzászólására (») Jún 24, 2020 / 4
 
Annó én úgy tanitottam, hogy ha a képletből nem jól jön ki a mértékegység, akkor ott valami gond van, és tessék elgondolkozni. De ez még rendszerváltás előtt volt.
(#) jdani hozzászólása Jún 24, 2020 /
 
Felteszem egyszerűbben kérdésem.
Polgármester megkeresett, hogy kamerát telepitene a falu megfigyelésére, hozzám nagyon közel, és az én hálózati feszültségemet használná. 4 kamerát említett. Fogalmam sincs az áramfelvételéről, de amik nekem vannak, az 1kamera 12Vnál kB fél ampert eszik. Ez az adat csak nagyon durva adat.
Szóval a falu évente 50eurot adna, ha az én halozatomrol lenne táplálva a kamera.
A nagy kérdés; bőven elég az összeg, vagy elég kevés?
A hozzászólás módosítva: Jún 24, 2020
(#) Spaten válasza jdani hozzászólására (») Jún 24, 2020 / 2
 
Szerintem ne menj bele. Hosszabb távon csak problémák lehetnek. Oldja meg az önkormányzatt máshogy!

Gondold meg! Valóban te akarsz felelősséget vállalni a kamerák működéséért?
A hozzászólás módosítva: Jún 24, 2020
(#) mateatek válasza jdani hozzászólására (») Jún 24, 2020 /
 
Szerintem vállaljad be. Aki áramszünetet akar, az majd rendesen megfizet.
(#) nedudgi válasza jdani hozzászólására (») Jún 24, 2020 / 1
 
Visszakérdezek: Mennyibe kerül egy kilowattóra nálatok?
A kamerák tápegységének terhelhetősége (12V, 3A) nem azonos azzal, amit ténylegesen fogyaszt egy kamera. Napsütésben kevesebb, sötétben, amikor infravilágítás van, több. Feltételezem, kültéri kamerák, amik esetleg fűtött kameraházban vannak, az is növeli a fogyasztást.
Kameratípus és az esetleges kameraház ismerete nélkül csak saccolni lehet, különösen, hogy nem ismerjük a tápegység hatásfokát sem.
(#) Peet19 hozzászólása Jún 24, 2020 /
 
Sziasztok!
Egy olyan kérdésem lenne, hogy melyik típusú oszcillátorral (Pl. Clapp, Meissner vagy más?) lehet (szinuszos) nagyfrekvenciát előállítani? Több száz MHz-re gondolok, esetleg GHz-es tartományig.
Rezgőkvarccal mekkora a legnagyobb frekvencia amit el lehet érni?
Egy olyan nagyfrekvenciás oszcillátort szeretnék építeni, ami a gyakorlatban is stabilan használható lenne. Nem akarok ráültetni semmit, csak digitális amplitúdó modulációra szeretném használni, bináris adatátvitelre. A protokollon már dolgozom ezzel nincs probléma, és tudom hogy kaphatók gyári adó-vevő modul párok, de szeretném saját magam megoldani mert a frekvenciastabilitás fontos.

Előre is köszi a segítséget.
(#) Teaway válasza jdani hozzászólására (») Jún 24, 2020 /
 
Az kb. havi 4 EUR. Az nagyon kevés. Én minimum 10 EUR-t mondanék.
(#) Lamprologus válasza jdani hozzászólására (») Jún 24, 2020 / 1
 
Fel kell tenni egy almérőt, és fizessen az alapján...
(#) Peet19 válasza Lamprologus hozzászólására (») Jún 24, 2020 /
 
Igen, köszi. Épp most találtam ezzel kapcsolatban egy doksit. A képen van egy pár frekvenciatartomány ami szimpatikus.
(#) proli007 válasza Peet19 hozzászólására (») Jún 24, 2020 / 1
 
Hello! Emlékeim szerint 30MHz alatt vannak a kristályok. Az felett vagy felhang van (3. vagy 5.) vagy PLL van használva. De a kvarc is csak akkor szinusz, ha kritikusan van csatolva.
A hozzászólás módosítva: Jún 24, 2020
(#) pucuka válasza Peet19 hozzászólására (») Jún 24, 2020 / 1
 
Idézet:
„de szeretném saját magam megoldani mert a frekvenciastabilitás fontos.

Nem akarlak elkeseríteni, de a gyári modulok frekvencia stabilitásánál jobbat házilag nemigen tudsz készíteni. A 433, 868 MHz tartományban felületi hullámszűrő használatával érik el a szükséges pontosságot, és stabilitást, a 2,4 GHz -es nél TCXO vezérlésű PLL áramkörrel.
LC oszcillátorok pontossága stabilitása jócskán elmarad a szükségestől. Mindegyik oszcillátor típusnak vannak előnyei, hátrányai. Bármelyik megépíthető aránylag stabilra, de a nagyobb pontossághoz, stabilitáshoz kvarcvezérlésűre lesz szükséged. Kvarcok kb. 50 MHz -ig készülnek, felette már csak gyári kristályoszcillátorok léteznek. Az alapfrekvenciás kvarcok nagyjából 10 MHz -ig vannak, az ennél nagyobb frekvenciájúak ún. felhang kvarcok.
kb 400 MHz felett már gondjaid lehetnek, már rengeteget számítanak a környezeti tényezők.
Idézet:
„Nem akarok ráültetni semmit, csak digitális amplitúdó modulációra szeretném használni”

Most akarsz ráültetni valamit (modulációt) vagy nem. Ha nem, akkor csak vivő van, azt meg mire használod?
Egyébként adóberendezést készülsz készíteni, ami engedélyköteles tevékenység. Jobban jársz, ha meglevő, megvásárolt berendezést (gyári modult) használsz, azt minden további macera nélkül megteheted, és megmenekülsz egy sor költséges procedúrától. Pláne, ha még az érvényes műszaki előírásokat sem ismered.
(#) pucuka válasza Lamprologus hozzászólására (») Jún 24, 2020 /
 
Többször elmondtam, nincsenek szabadon felhasználható frekvencia sávok. Vannak frekvencia sávok, ahol használhatsz (és csak használhatsz) a műszaki előírásoknak megfelelő (már engedélyezett) rádió berendezéseket. Ezeknek a gyári állapotában való használatához nem kell engedély. Az előállításához, forgalmazásához viszont engedély kell. EHT
A hozzászólás módosítva: Jún 24, 2020
(#) Peet19 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 24, 2020 /
 
Szia! Igen, csak az a problémám hogy ha jól tudom akkor stabil frekvenciájú jelek csak kristály vezérelt oszcillátorral állíthatók elő, és nem tudom a harmonikusait hogyan kell használni.
De amúgy is kíváncsi vagyok hogy hogyan lehet pontos stabil jelet előállítani kristály nélkül.
A PLL-t és a frekvenciaszintézist még tanulmányozom.
(#) pucuka válasza Peet19 hozzászólására (») Jún 24, 2020 /
 
Előállíthatod a megfelelő jelet DDS -el is, tisztán digitális úton.
Kristály oszcillátor frekvenciáját lehet sokszorozni is, ilyen esetekben vannak az egzotikus frekvenciájú kristályok.
A hozzászólás módosítva: Jún 24, 2020
(#) Peet19 válasza pucuka hozzászólására (») Jún 24, 2020 /
 
Értem, köszi. Amúgy innen olvastam a frekvencia kiosztást:
http://nmhh.hu/dokumentum/319/kis_hatotavolsagu_eszkozok_srdk.pdf
Úgy értelmeztem, hogy itt fel vannak sorolva a szabadon használható frekvenciatartományok. Pl: a 433MHz is ilyen. Vagyis nem szabadon használható a szó szoros értelmében, hanem általános célú felhasználásra. Persze a táblázatból kiderül hogy azért itt is vannak szabályok.
Ez a DDS érdekelne.
Ez pl: https://www.hestore.hu/prod_10039014.html
szerinted mennyire lehet pontos és stabil? Ha már a gyári modulokról beszélünk.
(#) kendre256 válasza Peet19 hozzászólására (») Jún 24, 2020 /
 
Ha a frekvencia stabilitás fontos, akkor ne magad oldd meg, mert a vásároltat nehezen tudod megközelíteni. Egyébként mekkora frekvencia stabilitást szeretnél?
Nemrég vettem ehhez hasonlót, azt hiszem pontos, és stabil. Nem tudom igazán pontos etalonhoz hasonlítani, ezért nem tudom, hogy tényleg 0,1ppm-es a pontossága.
Önmagában a kvarccal nem lehet nagyon magas frekvenciát elérni, azt csak referenciának szokták használni. A stabilitásra pedig különböző módszerek vannak, házilag leginkább a termosztátot lehet megcsinálni. Az pedig nagy méretű (hőszigetelés), nagy fogyasztású (fűteni kell a kvarcot), és lassú beállású lesz (ki kell alakulni a hőegyensúlynak, be kell állni a szabályzónak).
(#) Peet19 válasza kendre256 hozzászólására (») Jún 24, 2020 /
 
Hát, azért nem kell az az extra nagy stabilitás, nem műholdat akarok csinálni (az egy későbbi projekt , de azért ne nagyon másszon el legalább 1 évig. Egy jeladó lesz beltéren elhelyezve, várhatóan 15 - 25C között úgyhogy a hőmérséklet problémát kizárhatjuk a stabilitás szempontjából.
Egész komoly cucc amit belinkeltél, köszi. De ha azt mondjátok hogy nagyon macerás itthon stabil oszcillátort csinálni, vagyis hogy a gyári biztosabb, akkor nekem az is jó ha mutat valaki egy olyan modult amit ő maga is nyugodt szívvel felhasználna.
(#) kendre256 válasza Peet19 hozzászólására (») Jún 24, 2020 /
 
A gépkocsi riasztókban is olyan modulokat használnak, mint amit belinkeltél, és évekig, amíg szét nem esnek, addig megtalálják a párjukat, tehát azok is eléggé stabilak. Mondjuk egy riasztó adó és vevő nem egy űrtechnika, a vevő elég széles sávú, nem nehéz betalálni a sávjába.
(#) Peet19 válasza kendre256 hozzászólására (») Jún 24, 2020 /
 
Értem, köszönöm, akkor maradok ennél.
Következő: »»   3476 / 3973
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem