Fórum témák
» Több friss téma |
Szia!
Ha esetleg elárulnád a tipusát teljesitményét --vagy lefotóznád a cimkéit ?
Gondolom vagy 5.7kW az induksiós főzőlap és 1,8 kW körül a sütő. Nem nálam van de csak 3x2,5 mm2 MBCu megy oda egy sima dualj-ba érkezik 20-as biztin.
És mi vele a gond? Elvileg szabványos.
A hozzászólás módosítva: Okt 5, 2020
Leginkább olyan konnektorokkal szoktam találkozni, amire 16A-van irva.
Néha még az is megég...
Hát a kérdésre nem igazán koncentrált a válaszadó."gondolok itt az oda érkező vezeték keresztmetszetére és kötöződoboz valamint kötőelem fajtájára. "
De 3 fázisról van szó. Az, hogy lehet sima dugalj?
A hozzászólás módosítva: Okt 6, 2020
Ha 1 fázis van, akkor 3 x 6 mm2 vezeték 25 A-es kismegszakító, fix bekötés.
Ajánlás : Bővebben: Link
Vidéken, Hollandia , Német 5x2,5 mm el kötjük. 16C 4P biztivel, A bekötése 1 Fázis esetén Barnba L1, Kék N, Fekete L1, Szürke N. A fekete barna csövet kap a szürke kéket. A másik vége is. A sütőkön egy perilex nevű 3 fázisú dugó ban gyáriag aljzatába egy féle a beduhgási lehetőség, elfér a sütő mögött.
Tehát a lényeg, az 5x2,5 elég egy fázison. A Bizti az 4x16C 4P legyen!!! Így zárlat esetén mindent leválaszt. A hozzászólás módosítva: Okt 6, 2020
Idézet: „Nem nálam van de csak 3x2,5 mm2 MBCu megy oda egy sima dualj-ba érkezik 20-as biztin.” Három szálról beszélt a kérdező, nem három fázisról.
Köszönöm Gyuszo! A fx bekötést, hogy szokták kivitelezni?
Üdvözletem:
Sajnos nem ismerem, és tudom, hogy ide többnyire nem azok járnak, akik ezt megfogadják, de ha nem biztos a dolgában, akkor inkább hívjon egy szakképzett villanyszerelőt! Sajnos pontos szabványhivatkozással nem tudok szolgálni, amit alább írok, az az általam ismert legjobb gyakorlat. Szerelvénydoboz és ún. tűzhelylakozó [Példa egy gyengébb minőségű, de jellegzetes megjelenésű csatlakozóra érdemes jobb minőségűt venni] és onnan kábel. VAGY süllyesztett kötésdobozból kis csőpipával kiállni és onnan kábel. Senki sem úgy csinálja, de nem véletlen, hogy az ajánlott a SiHF 300/500 V típusú, 180 °C-ig hőálló szilikonkábel alkalmazása a doboztól a készülék csatlakozókapcsaiig. A fix vezetékezés és a csatlakozókábelek összekötésére általában rugós, a kötésdobozos megoldás esetén pedig konkrétan Wago 221 típusú univerzális, karos működtetésű, rugós vezeték összekötőket érdemes alkalmazni. A kötőelem gyártója által megadott legnagyobb terhelőáramig! Annál nagyobb terheléshez megfelelő terhelhetőségű kötőelemet szükséges használni Bár a három fázis, C 16A-es bulihoz biztos jó. Gyártói ajánlás híján, a készülék felőli vezetékvégeket a lehetőségektől függően érvéghüvellyel, villás, vagy szemes saruval ellátva szükséges bekötni. A pontos bekötésre vonatkozó információkat egy és három fázisú betáplálás esetére a gyártónak termékszabványban meghatározott kötelessége biztosítani. Ha a hely engedi, a védővezetőt hosszabbra tanácsos hagyni úgy, hogy a csatlakozó erek túlzott feszítő/húzó igénybevétele (a kábel tehermentesítőből való kicsúszása) esetén az feszüljön meg és menjen tönkre utoljára. Szintén fontos, a kábelt a készüléken található tehermentesítőbe szakszerűen (a kábel külső köpenyére szorítson, ne az egyenkénti érszigetelésekre )bekötni, a gyártó által mellékelt összes járulékos fedelet, élvédőt, kábelátvezetőt, a gyártói előírások szerint fel kell felhasználni, el kell helyezni. Mezei MCu, vagy Mkh vezetéket MBCu kábelt használni tilos! Ha megszakad az égbolt, ha szilikonkábelt használnánk, akkor legalább hajlékony MT, vagy H05RN-F kábelt használjunk. Keresztmetszetek és egyéb méretezés tekintetében a fórumtársak bizonyára kielégítő információval tudnak szolgálni, ez inkább egy lehetséges technológiai útmutató. A hozzászólás módosítva: Okt 6, 2020
Köszönöm Sorkapocs! A válaszod tökéletesen kimerítő, nem rosz értelemben. Magam is villanyszerelő vagyok mestervizsgával, de tizenötéve mást tevékenykedtem. Ellenben olyan helyeken fordulok meg ahol leesik az állam. Fi relé elötti földelés levegőben, biztosító tábla alatt csak odaszögelve az MBCu, Dugalj 30 cm-re a mosdótól soroljam? mindez olyan áron ami hanyatvág. Gondolkozom rajta, hogy imét vissza térek erdeti szakmámhoz mert úgy tünik jól fizet, bár tartok a szélhámosoktól.
Azért vannak érdekes estek. Felszerelsz egy dugaljat egy belépőben azután mikor visszamész, kinőtt alá 30 cm-re egy mosdókagyló..... Fürdőszoba meg külön kategória, oda szabályosan szinte lehetetlen dugaljat szerelni, a mosógépet borotvát viszont valahova be kell dugni. ( megteheted, hogy nem csinálod meg, de...)
Sziasztok, írtam egy hozzászólást ma délután átfolyós vízmelegítő témában, de eltűnt. Megkérdeztem a moderátort tud-e valamit, nem válaszolt semmit, csak jött az üzenet, hogy "moderálási kérelmét végrehajtottuk". Látta valaki a hozzászólásomat?
Lehet, hogy automatikus moderálás van, ha a hozzászólásodra moderációt kérsz, automatikusan törlődik. Én is jártam már így. Próbáld meg a topik fejlécében az "Új hozzászólás" melletti legördülő menüből.
A hozzászólás módosítva: Okt 6, 2020
@granpa: Nagy vagy granpa, köszönöm. Véletlenül abba a fórumba írtam. Ott sincs talán rossz helyen. Hogyan találtad meg? Volt egy gyanúm, ezért rákerestem a "Stiebel" szóra mely benne van a hozzászólásomban. Jön is rá vagy 4 találat, de az enyém nincs köztük.
@pucuka: köszi, úgy csináltam ahogy írtad. A moderáció kérése azért merült fel, mert már nem találtam a hozzászólást, tehát arra nem kérhettem moderációt ami nem volt ott. Mondjuk a moderátor írhatott volna annyit, hogy "én sem látom" vagy hogy "ígyjártál". A hozzászólás módosítva: Okt 6, 2020
Az üzenetben nem volt egy link a hozzászólásra, vagy topikra?
A legjobb az, ha a megfelelő keresztmetszetű és szigetelésű kábel teljesen fixen, ( tehát kötés nélkül ) az egyék vége a lakáselosztó kismegszakítójába, a másik vége pedig a tűzhelybe van bekötve.
Nálam 5x4 megy a lakáselosztóból a konyhába. Ott a dobozban Wagoval csatlakozik rá a sütő, ami 1 fázis, és a főzőlap, ami a másik kettő.
Sokféleképpen meg lehet oldani, ami teljesen jó, ez attól függ, hogy van-e 3 fázis, a közeljövőben a meglévő 1 fázis lesz-e bővítve. milyen a lakás villamos hálózata, lesz-e felújítás, mik a helyi lehetőségek.
Én az elvi legjobbat ajánlom, amin nincs kötés. A hozzászólás módosítva: Okt 7, 2020
Kedves Em!
- Kedd 19:49-kor nyitottad a moderálási kérelmet - Kedd 19:57-kor pedig a moderátor megírta a kérelmedre a választ, hogy a Villanytűzhely topikban van a hozzászólásod, majd ezután lezárta a moderálási kérelmet. Kérlek, hogy ne terjessz hamis információkat, főleg ne vádolj meg moderátort, úgy hogy nem Ő volt a figyelmetlen, aki nem tudja melyik topikba ír. Saját menüd Kérelmek menüpontjában magad is láthatod és elolvashatod a teljes előzményt, üzenetestül, időpontostul.
Örülök, ha segítettem. Bocsánat a csípős indításért, csak felelősség, totál laikusok stb...
Tiszteletre méltó, mester úr! Nekem ugyan nincs mestervizsgám és elég kanyargós az életutam, de régóta érdekel a villamosság. Néhány éve volt egy időszak, amikor letettem, a villanyszerelő vizsgát, majd idén kezdődött egy olyan időszak, amikor aktívabban művelem is szegény szakmát. Gondolom, miket láttál... Én kád szélétől 20 centire is láttam már falimalacot... Kétségtelenül keresett és relatív jól fizető szakma. Sajnos sem az építőipar, sem Magyarország általában nem mentesek a szélhámosoktól, a kettő együtt meg pláne... De azt mondják, ha az embernek van néhány jó ismerőse, akiben megbízik, meg az a bizonyos vállalkozó kedv...
Kedves gyuszo!
Sajnos a mezei PVC szigetelésű vezeték, vagy kábel, nem igazán bírja azt a hőmérsékletet, ami ott előferdülhet. Lehet, nincs közbenső kötés, de a szigetelés állagromlása nem szokott túl egészséges eredményeket produkálni – amit nyersz a réven... Kellett olyan lakásban dolgoznom, ahol harmadmagammal kerestem fél napig a hibát, amire leold az ÁVK, ami a következő volt: a sütőbe direkt bekötött MCu 2,5 védő- és nullavezetőjét megvágta a helytelenül fölhelyezett lemezfedél széle, majd saját magán keresztül rövidre zárta. És ez még a jobbik verzió... Tudom, vannak könyvégetők és ludditák, forrasztott kötések és KF-1-ek, de szerintem a XXI. században a német villamosipar már csak képes megbízható kötőelemet konstruálni. A megfelelő típusú kábel megválasztásával és használatával úgy vélem, optimálisabb eredmény érhető el. Az egy darab Wago [nem, nem reklám] kötőelem – kötésminősége pedig kevésbé függ a szerelő képességeitől, mint bármelyik másiké – nem olyan kolosszális hibaforrás egy ilyen céláramkörben. De persze ez csak az én véleményem, nem jogszabály, nem a barátnőm és nem az anyósom mondta, úgyhogy én sem fogok vért ontani azért, ha valaki mást gondol... A hozzászólás módosítva: Okt 7, 2020
Nem említettem vezeték anyagot, de ha már felmerült arra is van megoldás :
a hőálló szilikon izoláló cső elektromos vezetékék burkolására. Bővebben: Link Sok elektromos termékhez a bekötéshez mellékelni is szoktak ilyet. Gondolom találkoztál vele. A WAGO nagyon hasznos, én is használom előszeretettel. A hozzászólás módosítva: Okt 7, 2020
Dehogynem olvastam el. Épp az a bajom vele. Hogy egy előfordulható jelenségre nem lehet azt mondani, hogy ilyen fogalom nem létezik, mert egy helyzetben ritkán fordul elő.
Igaz, igaz!
Pl.: számos lámpatest tartozéka – amit szokás visszakézből eldobni. Pedig... – az utóbbi időben már nem szólom meg ezért a munkatársakat (nagy nehezen visszafogom kicsit, erkölcsi és szalmai fölényem és kiválóságom); ha ő rakta föl, ő tudja... én meg zsebreteszem az eldobott varnish-/ szilikoncsövet, háztartási készülékek, lámpák javításánál igen hasznos. De rendeltem is erre a célra pont az idén néhány méter szilikoncsövet. Szóval voltaképp helytálló, amit mondasz, és bizonyára olcsóbb is... Neemtudom, voltaképp azért mégis csak maradnék a kábelnél – nekünk így tanították, további érvekkel most nem kívánom alátámasztani, lehet, hogy ez afféle bogaram nekem... Kötőelem ügyben is üdvözlöm az egyetértésed. És bocs az esetleges sértő hangnemért az előző hozzászólásomban...
MT (H03VV-F, H05VV-F)
FŐKATEGÓRIA >KÁBELEK VEZETÉKEK >MT (H03VV-F, H05VV-F) Lakáshelyiségekben, konyhákban, hivatalokban; háztartási készülékekhez , beleértve a párás helyiségeket, közepes igénybevételre ( pl. mosógépekhez, hűtőgépekhez ) Főző- és fűtőkészülékekhez is használható azzal a feltétellel, hogy nem érintkezik forró részekkel és nincs hősugárzásnak kitéve. Nem alkalmazható szabadtéri használatra, ipari vagy mezőgazdasági épületekben, valamint nem háztartási hordozható szerszámokhoz.
Talán OFF, mivel a képen látható bekötés nem igazán nevezhető villanyszerelésnek. Valójában azért raktam fel, mert nem tudom, hogy hogyan lehetne megelőzni ez ilyen szerelések következtében történő áramütést. Van ugyanis egy olyan szabály, hogy munkahelyen kizárólag csak olyan készülék használható, amely rendelkezik érintésvédelmi felülvizsgálati jegyzőkönyvvel. Magánlakásban erre nincs szükség. Csakhogy amikor pl. egy mosógépszerelő megy dolgozni egy lakásba, az akkor neki a munkahelye. És ha egy ilyen szabálytalan bekötés miatt éri áramütés, akkor azért ki a felelős? Amúgy én a legkisebb gyanús jelre azonnal ellenőrzöm a védőföldelést.
És ráadásul a kábel 4 eres, 3 fázis és a föld. Elvileg lett volna elég ér, még ha nem is teljesen korrekt színhelyességgel, de be lehetett volna biztonságosan is kötni. |
Bejelentkezés
Hirdetés |