Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Muzeális készülékek-alkatrészek restaurálása
Témaindító: Kutyuli, idő: Márc 29, 2008
Témakörök:
Biztos, hogy a 9150 - ben van modulálható szignál?
Hogy modulálható-e, azt nem tudom pontosan.
Rendben van muszered.
Reszben felted isnmegertem a nagy feszes cuccok korul. Ezert 10db filleres bontott alkatreszekbol epitett astabil multivibrator kimeneten 4-500 Voltos kondival muanyag hazban elemrol jaratva csekely veszteseg lenne ... Ha mar ezzel megy akkor az antenna kozelebe logatott generator kimenetrol is meg futyultetheted a radiot. Nem kell kozvetlen kontaktus ... eleg ha egy muantannan keresztul induktivan csatolsz a ferrit kozeleben, mellett ra amikor ellenorzod. KFet merni macerasabb oda bekell csatolni a jelet AM modulalva. Erre is epithetnel egy par tranyos kis oszcit 100kHz es 1MHz koze , vagy csoveset .
Közben odáig jutottam, műszer nélkül, hogy egy másik rádióból vettem ki tesztre egy sávváltó lapot,a középhullámra. Betettem a beteg készülékbe, és a trimmerek állításával és persze a forgókondenzátor tekerésével sikerült némi adót fogni, úgyhogy a többi rész rendben lévőnek tűnik. A javítást így befejezettnek lehet tekinteni. A készüléket valószínűleg már próbálták javítani, és vélhetően összevissza csereberélték a lapokat. Gyanús jel volt továbbá, hogy a két rövidhullámú váltólap nagyon egyformának tűnik. Most már csak az a feladat, hogy találjak egy sávváltó lap készletet ami hibátlan, és a megfelelő sorrendben be kell rakni. (persze ezután a trimmelést is el kell végezni újra.)
Ha tudnál adni egy nem freemail fiókot, akkor ezt is tudnám küldeni
Üdvözlet!
Régi Kékes tv-nek az egyik zárlatos 50µF tápelkóját következmények nélkül ki lehet cserélni 47µF értékűre, vagy szükséges egyéb módosítás mellé?
Ki lehet persze. Csak a feszültsége legyen minimum annyi, mint az eredetinek.
Ezek az elkók nem pontosan 50 vagy 47 µF értékűek, hanem +/- 20% (vagy még nagyobb) tűrésük lehet, így bőven megfeleltethetők egymásnak.
Köszönöm a választ
A Pacsirta javítása a következőképpen alakult:
az egyik kikapcsolás, majd bekapcsolás után egy nem várt jelenség következett - és innen kezdődött a probléma igazából. Elkezdett a rádió pattogni sercegni. Elég hirtelen megváltozott a működése az egyik kikapcsolás , majd bekapcsolás után, és ez fura volt, tanácstalan voltam. Ma reggel bekapcsoltam, és nézegettem, mondom megnézem, mit mond akkor, - még mindig nem volt a kezemben semmiféle műszer, szkóp, jelgenerátor, stb.. - ha egy csavarhúzóval megsercentem imitt-amott, és úgy véletlenszerűen hozzáérintettem pár ellenállás lábához a (szigetelt) csavarhúzó hegyét, és az egyik érintésre elindult rendesen ( a hang) és tökéletesen működik. Erre a fene se gondolt volna....
Azt a csavarhúzót hol vetted? Nekem is kéne egy olyan.
OBI-ban lehet kapni a nagyobbik fajta fáziskereső csavarhúzó volt a tettes
node az a kérdés, hogy mi történhetett ?... ez az elektronika meggyalázása, mégpedig elég magas fokon A hozzászólás módosítva: Okt 16, 2020
Sajnos bármelyik ellenállás vagy kondi lehet kontakthibás. Egyszer előjön egyszer nem. Ha a gyógycsavarhúzós piszkálásra nem tudod reprodukálni, esetleg hűtősprét fújkálhatsz. De lehet csőprobléma is. Sercegős állapotban gyorsan be kéne határolni a fokozatot ahonnan jön.
Akkor azon a környéken forraszd át az alkatrészeket. Ón pestis ... stb..
Bizony lehet az hajdani Sztahanov módszer szerinti hideg-forrasztás is; a csőlábakat is forraszd át, de ne ólommentessel!
A hozzászólás módosítva: Okt 16, 2020
Sziasztok!
Bő másfél hónap elteltével, ma volt egy kis időm mérni. A két tranzisztoron nagyjából egyforma feszültségeket mértem, eredeti és rövidre zárt állapotban is, egy kivétellel: B: 0,5 V C: 3,3 V E: 0,3 V, itt a kivétel: a jobb oldalin rövidzárnál 0,03 V. UCB: 2,2 - 2,4 V A táp megvan. Mivel nálunk nem tökéletes a vétel, próbáltam variálni az antennával. A saját teleszkóp antennáját visszakötve, irányba forgatva, leheletnyit torzít, de élvezhető hangerővel szólnak az országos adók. Tudom, hogy nem szép megoldás, de élete hátralevő részét a polcon fogja tölteni a társai között. Annyira jó lesz így is, hogy ha néha bekapcsolom "mutiba", szóljon 2-3 percig. Persze, ha van valami kézenfekvő megoldás, ami a fenti mérésből egyértelműen következik, szétkapom még egyszer. Köszönöm.
Nekem is kettő van de a hírek annyira nem politika függetlenek, hogy inkább nem hallgatom.
Ha már szóba jött ez a rádió rákerestem: Link: Rádiómúzeum 1960-1963 közt volt már egyáltalán Magyarországon URH adás? A sárga színű Kádár Géza könyv: URH érzékenység: 26 dB jel-zaj viszonynál: min. 25 uV. Miközben az 1970-1975 között gyártott japán zsebrádióké 2-10 uV között mozog. Már ez a gyári adat is elég gyenge, nem beszélve a 2 SA 76 130 MHz határfrekvenciájáról, és a 70-es áramerősítési tényezőjéről ( h21E). Talán, ha kicserélnéd őket a kicsit modernebb AF 106-ra segítene. Az se biztos, hogy sokat. Csak a határfrekvenciája magasabb. Mivel írtad, rövid ideig fordított telepet kapott, az csak a félvezetőket károsíthatja, annál inkább. De hát eredetileg sem tudott sokat a készülék, a döntés joga a tulajdonosé.
1957-től volt CCIR kísérleti, '60-tól OIRT kísérleti és '63-tól üzemszerű OIRT URH adás. Ez a készülék elsősorban nyugati exportra készült, valószínűleg ezért lett német(es hangzású) a neve. Az 1958-59-es Orion, Terta URH-s asztali rádiók is CCIR normásak voltak (87,5-100 MHz) és eléggé érzéketlenek.
Ez jelen állapotában kb olyan, mint eredetileg volt, talán egy kicsivel halkabb, de hallgatható. Szerintem mostanában nem állok neki tranzisztort cserélni, mert sem időm, sem AF106-om nincs, így a gyári alkatrészek vannak benne és még szól is, ha kell. Köszönöm az infókat, feljegyeztem a rádió mellé, hogy ha egyszer mégis...
Kedves Csoporttársak! Az évek során jó néhányan adták itt közre örömüket, amikor Pacsirta-tulajdonosok lettek Most én is élvezem egy Pacsirta-madár szép hangját, de egy gondomban segítséget kérek. Ki tud tanácsot adni a megsárgult billentyűk kifehérítéséhez?
Régebben volt erről szó. Talán "Janó bácsi" hozzászólásaiban? Én ecettel is kísérleteznék. Hipót nem merem ajánlani, csak ha van próbafelület.
Ha a felület színes, de az anyag nem, akkor denszesz segíthet - nekem már sokszor bevált.
Igen, megvan "Postázó gumi" a neve. Már akartam rendelni, amikor az járdán találtam egyet Gondolom egy postás levélkötegéből repülhetett le Ennek 110mm x 5 mm a mérete, pont jó volt. A laposelemek felhelyezve, az installáció AM transmitterrel lesz teljes, amikor néhány órányi végtelenített kb 30-40 éves műsorral lesz néhány méterről "megszórva" . Az újság és a hanganyag tippeket is köszi!
A hozzászólás módosítva: Nov 1, 2020
Szia!
Van egy módszer, ami kiválóan működik. Pacsirta gombokon még nem próbáltam, de más műanyagon már igen. Itt a leírás, bőséges magyarázattal. Egy próbát megér.
Szia!
A transmittered már elkészült? Ha van bevált rajzod érdekelne. Egy jó kis oldal, többek között régi hanganyagokkal, van közöttük a 30-as évekből is. Nem túl hosszúak de érdemes csemegézni. http://www.radiotvmuseum.hu/radioanno/Hangok/hangok.htm Köszönöm!
A módszer biztos, hogy működik, de... a nyomógombokat le kell(-ene) szedni a helyükről, aztán vissza, ami lehetséges pl. a mechanika szétszedésével, vagy a gombok ragasztásának nagyon óvatos lemelegítésével. Én mindkét módszert próbáltam sikerrel, a jobbik (de sokkal macerásabb) a szétszedés - összerakás.
Szia! Itt vannak régebbi zenei összeállítások és műsorok is:https://www.mixcloud.com/Szelerailway/
Ez a transzmitter dolog engem is érdekelne. Próbáltam pár kapcsolást, egyelőre egyik sem vált be igazán. Az is igaz persze, hogy fukar módon nem gyártottam / gyártattam hozzá panelt, először ki akartam próbálni légszereléssel, hogy működik-e egyáltalán. Nem voltak túl meggyőzőek az eredmények, egy volt, ami legalább egyértelműen befogható volt, de az is nagyon torzan..
|
Bejelentkezés
Hirdetés |