Fórum témák
» Több friss téma |
Igen látom , de biztos vagyok benne , hogy az a sárga/zöld vezeték az a földelésre fog menni ez biztos.Ha ezt úgy húzták , akkor biztos , hogy oda megy .De , ha ilyen játszós villanyszerelők kötötték be , akkor nem árt ott átnézni rendesen a dolgokat , vagy olyan villanyszerelőt hívni , aki nem játszik , és nem szórakozik más életével.
Nem hiszem, hogy az a vezeték földelés. Simán a két váltókapcsoló közötti kapcsoló szál egyike lehet. Ha falon kívül kell egy váltókapcsolót felszerelni, ti mivel húzzátok, ha csak ez a három ér kell? Én is ilyen kábelt teszek, mivel ilyet lehet kapni. Fekete/kék/zöld/sárga vagy a fekete helyett barna van benne. Csak ezért tegyek négy vagy öterest, és a kéket és zöld/sárgát hagyjam üresen??? Max meg szokom jelölni szigetelőszalaggal és kész. A LED lámpa meg azért világít halványan, mert a egymás mellett futó kábelerek kicsit átsugároznak. Ha zavaró, kell tenni egy ellenállást vagy kondit a lámpával párhuzamosan.
Alternatív kapcsolóval van megoldva az udvari világítás, de évek óta rendszertelenül pukkan egyet a kapcsoló és levágja a biztosítékot.
Van, hogy 20 kapcsolás után, van hogy 2 naponta (2-5 kapcsolás). Profibb audiotechnikában (Technics magnó deck) láttam szikramentesítő megoldást, miszerint a kapcsoló 2 vége közé volt téve egy kondi. Első kérdésem az lenne, hogy mi okozhatja ezt az időjárástól független szikrázást? Második kérdésem, hogy ilyen kapcsolóban 100W terhelés mellett (nem 10W, mint a magnó) segítene egy kondi elhelyezése? (...és ha igen, akkor hogy kéne bekötni?) Még nem szedtem szét a kapcsolót, így nem ismert a bekötése, de ha már szétszedem, akkor egyúttal ezt a hibát is szeretném elhárítani.
"Takarék" alternatív kapcsolás, csak lecserélték a kapcsolót a "szépség kedvéért".
Nekem ez jutott azonnal az eszembe. Jó megoldás, behúzni azt a szálat, ami "kispóroltak"...
Egyszerű a magyarázat. Hamis vagy "tiltott" alternatív (váltó) kapcsolásod van. Nulla és fázis is rajta van a kapcsolón és a váltáskor áthúz. Helyes bekötésű váltó kapcsolásnál nem keletkezhet zárlatot okozó ív.
Fater villanyász volt, ő kötötte be az egész házat, nem hiszem, hogy ebben spórolt volna.
Amúgy a házban több alternatív kapcsoló is van (3) és ebből csak ez az egy csinálja.
Lehet, hogy mindet hibásan kötötte be, csak a többi kapcsoló gyorsabb, így nem húz ívet.
A kapcsolók is amúgy azonosak.
Az ívhúzást akkor mivel tudnám megszüntetni anélkül, hogy nagyobb villanyszerelésbe kezdenék (lásd újrakábelezés, új behúzása)? Itt az említett kondis megoldás érhet valamit, vagy eleve beköthetetlen ebbe a típusba? Idézet: „kondis megoldás érhet valamit” Természetesen az összes kondenzátort azonnal ki kell cserélni, az INTERNET szerint. Addig gondolkozni sem kell.
Legelőször mérni kell kitekert égővel. Hol megy a nulla, hol a fázis. Nulla a foglalat oldalsó érintkezőjén, fázis az első kapcsoló közös érintkezőjén. Ezt kikötve semelyik vezetéken nem lehet se nulla, se fázis.
Ellenkező esetben átvezetékezés a helyes bekötés szerint. Máskülönben balesetveszélyes. Azonnal meg fog szűnni az áthúzás.
Szia! Ebben a kapcsolásban hol van esélye a zárlatnak? Ha jól van bekötve a kapcsoló és udvari fogyasztót kell vele kapcsolni, talán a fogyasztó foglalatát kellene először megnézni, hogy ott van e valami esélye a zárlat kialakulásának, majd a kapcsolót ha az is a szabadban, külső falon van felszerelve. A legaggasztóbb, hogy :
Idézet: és aki kötötte az "villanyász" volt. Szerintem a villanyász az az egyvezetékes alternáló szálas kapcsolást kötötte be, az az mindkét kapcsolóba belekötötte a L és N szálakat majd az egy szál közösbe bekötötte a fogyasztót sorba. „de évek óta rendszertelenül pukkan egyet a kapcsoló és levágja a biztosítékot.”
Leszedtem a kapcsoló fedelét, mellékeltem róla a fotókat.
A jobb felső saruhoz megy pillanatnyilag a fázis (zöld+fekete szálhoz). A piros lekapcsolva 0 és a két fekete is. A jobb alsó nincs bekötve, csavar sincs hozzá. Látszólag a vezetékkel nem spórolt senki, mert 5 szál is megy a kapcsolóba (bár lehet csak "csokinak" van használva).
A jelölés alapján a P-hez mehetne fázis az egyik kapcsolón. A másik két csatlakozón csak 1-1 szál vezeték lehet.
A fázistól tovább mehetne más kapcsolóhoz, ha több van egymás mellett. A másik kapcsolónál is mehetne tovább 2 szál a P-ről, ha több lámpa is üzemel róla. De a jelöletlen kapcsokon ott is csak 1-1 szál lehet. A hozzászólás módosítva: Feb 10, 2020
Szerintem erbenek van igaza. Ez 100%, hogy a szabálytalan váltókapcsolás( mondják ezt csúnyábban is, de faterod csinálta, így nem írom le....). Mindkét kapcsolóra odavitte a fázis-nullát és a közös pontok között van a lámpa. A kapcsolód jobb felső és bal alsó pontjain nem lehetne több vezeték bekötve, csak egy(!!!) ami a kapcsoló párjához megy. Ezzel nem tudsz mit csinálni. A kapcsoló érintkezői között ott direktben a fázis és nulla, kapcsoláskor a mozgó érintkezőn át ívet húz - zárlat, kismegszakító leold. Gondolom pár méter vezetéken spóroltak. Ezt csak újrahúzni lehet, persze ha csőben van...
Gondolom a több szál azért van ott, mert alatta is van egy másik kapcsoló, ami már nem az udvart kapcsolja és nem külön lett odahúzva még szál, hanem ebből a kapcsolóból lett továbbhúzva.
Az megoldás lehet, hogy az udvari kapcsolót kiiktatom teljesen (1 szálat lekötök róla), úgyse nagyon van használva és akkor a benti (fotózott) már nem fog szikrázni?
Sziasztok. Falat kell kivennem felújításkor és útban van az alternatív kapcsoló. Hogy tudnám kikötni? Felette szerelő doboz van az maradhat. 3 vezetéket látok a megszüntetni kívánt kapcsolóban. Bonyolult, meg tudom én szüntetni vagy bizzam villanyszerelő re? Nem vagyok analfabéta ha nem komplikált tudnátok segíteni ? Köszönöm.
Egy lehetséges megoldás a mellékletben. Ha az alternatív kapcsolók nem így vannak bekötve, bonyolódhat a dolog.
Reméljük nem "takarék" alternativ. Ha esetleg látnánk képet a dobozról akkor biztosabbak lehetnénk. De kis szerencsével igy jó neki.
Nézz bele a felette lévő dobozba és rajzold le (vagy fotózd, ha látszik), merre mennek milyen színű vezetékek. Úgy jobban tudunk segíteni.
Most mondanám, hogy a három vezetékből köss össze tetszőleges kettőt( 3 variáció van) és próbáld a másik kapcsolót, kapcsolja-e a lámpát, de ha nem a szabályos váltókapcsolás van nálad, akkor ennek zárlat lesz a vége.
Sziasztok! Köszönöm a segítséget. Kikötöttem, ahogy írtad összekötöttem a 3-ból két vezetéket, és kiiktattam az alternatívot. Működik csak egy kapcsolóval már. A váltókapcsolás nem tudom szabályos-e, villanyszerelő csinálta azt tudom, mert át lett vezetékelve az egész ház, igazi szerelő csinálta, ismertem.
A vezetékek mind feketék amik mennek a kapcsolóba. Köszönöm a segítséget!
101 -> Rendes kapcsoló helyett
106 -> Alternativ kapcsoló hasznáható. Kicsit több alkatrész van benne, és ennyi. Örülés.
Sziasztok! Panel lakasban lakok, az előszobába alternatív kapcsolók vannak. Vettem újakat, mert a régiek már elég csúnyák voltak. Ugyan úgy kötöttem be a vezetékeket, ahogy a régi kapcsolókban volt. Sajnos nem úgy működik, mint eddig. Valaki tudna segíteni mit rontottam el?
Jó lenne tudni, hogy tényleg alternatív kapcsolót vettél-e.
Jó lenne tudni, hogy neked mit jelent az, hogy ugyanúgy kötötted be? Jó lenne tudni, hogy mi az, hogy nem úgy működik?
U. I. :Ha mind a 2 kapcsoló felkapcsolt állpotban van, akkor van világítás, ha az egyiket lekapcsolom, a másikkal semmit sem tudok kapcsolni.
Lefenykepeztem a kapcsolokat, ahogy a régiben volt a felső 2 egymas mellé kötöttem, az alsót alulra.
Szia! A kapcsolókat nem lehet így átkötni. Ahány gyártmány, annyiféleképpen vannak a kivezetései. Mindig a feliratokat kell nézni. Csatoltam képet a régi kapcsolódról, ráírva a új csatlakozóinak jelölését. Aszerint jónak kell lennie. Lényegében az új kapcsolóban az egyedül álló (most L2-ben lévő) vezetékeket tedd át az L pontba, az abban lévőt pedig az L2-be.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |