Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PLL szintézerek lelki világa
Lapozás: OK   2 / 16
(#) boldivi válasza toto hozzászólására (») Jan 24, 2008 /
 
Bizony én is csak kb. 1 hónapja kezdtem el nézegetni PLL-es dolgokat és itt figyeltem fel a DDS-re is.
Ha a PLL-DDS kombináción azt érted, hogy DDS állítja elő a referenciát, azt úgy képzelem el, hogy a vezérlő processzor alsóbb hangolóbitjei a DDS frekvencia regisztereit vezérlik, a felsőbbek pedig a PLL-t. Tehát innentől programozástechnika.
Vannak fázisregiszterek is a DDS-ben, nem tudom jól értelmezem -e, hogy ezen regiszterek változtatásával, bele tudok szólni programmal a jel fázisába, tehát tudok csinálni fázismodulációt?
Ami még a DSS előnye, a tiszta frekiváltás és a gyorsaság.
Egyébbként az 1GHZ-et hogyan lehet szolgáltatni egy olyan DSS-nek ami addig működik?
(#) ha1drp hozzászólása Jan 24, 2008 /
 
DDS/PLL-re egy egyszerűsített megoldás:
Bővebben: Link
Talán azért olcsóbban is lehet itthon DDS IC-t kapni
itt:
Bővebben: Link
Olcsóbb PLL szintézerek pedig az ADF4xxx sorozat, szintén az AD - tól
(#) ha1drp válasza boldivi hozzászólására (») Jan 24, 2008 /
 

Idézet:
„Egyébbként az 1GHZ-et hogyan lehet szolgáltatni egy olyan DSS-nek ami addig működik”


A DDS kimeneti frekvenciája programozható, de megjelenik (igaz kisebb amplitúdóval) a referencia frekvenciától +/- távolságra is a kimeneti jel.
Azaz: Fref=180MHz, Ftw=20MHz akkor a kimeneten megjelenik a 20MHz, 160MHz, ill. a 200 MHz is. (Egyébként ezért illik szűrni)

Elnézést, ha nem voltam egyértelmű, érdemes az alábbi linken megnézni ezt grafikonon ábrázolva.
Bővebben: Link
(#) toto válasza ha1drp hozzászólására (») Jan 24, 2008 /
 
Ez igaz, tehát egy D/A-nál az órajel és a kimeneti freki(k) összege és különbsége is megjelenik a kimeneten. Ez azért nem olyan vészes, mert a diagramból is látszik, hogy kis szintűek.
A példában mindegyik nem kívánt összetevő kisebb, mint kb. -35dB.

Boldivi!

Szerintem félreértettél valamit. Egy 1GHz-es órajelű DDS-sel nem lehet 1GHz-es jelet előállítani. Leszámítva az előbbi nem kívánt jeleket. Ferkógyerek azt írta, hogy egy 1GHz-es órajelűvel max 400 MHz-et lehet előállítani. (#170708)
A mintavételezés "törvénye" alapján ez így korrekt lehet, bár én csak most tanulom a témát, mint előző hozzászólásaimból kiderült.
(#) Ferkógyerek válasza boldivi hozzászólására (») Jan 24, 2008 /
 
Szerintem Boldivi arra kíváncsi hogyan lehet 1GHz-es órajelet előállítani az IC számára.
Nem kell megijedni nem kell neki 1GHz-es külső oszcillátor.
A nagyobb frekvenciájú DDS áramkörök belső PLL-es szorzóval vannak ellátva (hasonlóan a számítógép processzoraihoz).
(#) Ferkógyerek válasza ha1drp hozzászólására (») Jan 24, 2008 /
 
Köszi a linket !
Már nagyon régóta vadászom olyan üzletre Magyarországon ahol lehet kapni DDS-t.
Remélem ez a cég foglalkozik kisebb tételű eladásokkal is meg a csomagküldés sem lenne utolsó.
(#) boldivi válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Jan 24, 2008 /
 
Igen, arra voltam kíváncsi, hogy hogyan lehet az 1GHz-et megadni a DDS-nek. Tényleg a belső PLL! Mint a gyorsabb mikrovezérlőknél. A mintavételezést vágom.
Ez a netes-írásos kommunikációs forma már csak ilyen. Könnyű félreérteni a dolgokat.
(#) boldivi válasza boldivi hozzászólására (») Feb 9, 2008 /
 
Sziasztok!

Már csak a varicap hiányzik.
Próbaképpen a referenciát teszteltem (csak, hogy lássam már működni az IC-t). Remekül funkcionál. Nemrég be is fejeztem a programot. Annyit lehet vele, hogy 2-2 nyomógombbal csökkenteni/növelni a regiszterek tartalmát.

A Medve által csatolt rajzon szerepelnek ellenállásértékek különféle raszterekhez. Én 10MHz kvarcot találtam és kezdetnek 25KHz-et szeretnék referenciának. Milyen ellenállást használjak? Többnyire ebből a rajzból indultam ki, tehát a szűrő alkatrészei ezzel azonosak.
(#) Medve válasza boldivi hozzászólására (») Feb 10, 2008 /
 
Sajnos igy nyilvánosan kell offolnom, mert biztosat nem tudok. Vagy letöltesz egy hurokszűrő méretező progit. Vagy kisérletezel Elkészíted először olyan alkatrészekkel, amelyek adva vannak, megnézed, hogy hogyan működik, majd kristálycsere, s egy trimmerrel beállítod, hogy úgy működjön kb, ahogyan a "gyári" értékekkel.
(De jó kis DDS téma volt,kár hogy épp nem voltam gépközelben)
(#) boldivi válasza Medve hozzászólására (») Feb 10, 2008 /
 
Akkor bizony úgy lesz, ahogy mondod. Gyári érték, ha kell kísérletezés.
(#) boldivi válasza boldivi hozzászólására (») Feb 18, 2008 /
 
Sziasztok!

Szombaton feléledt a PLL szintézer. Jelenleg tudja az elvárt tartományt: kb.: 128-145MHz, 25KHz lépésközzel.
Nagy, nagy köszönet a segítségért Medvének! És persze a többieknek is!
Még a mérések és a fínomítások hátra vannak. No és egy jó AM KF.
Lehet a VCO-t SA612-tal csinálom, mivel keverőt is tartalmaz és a kettő egyszerre le lesz tudva.
(#) Medve válasza boldivi hozzászólására (») Feb 18, 2008 /
 
Gratulálok! közzéteszed eredményeidet?
(#) boldivi válasza Medve hozzászólására (») Feb 19, 2008 /
 
Igen, majd beszámolok.
(#) Medve válasza boldivi hozzászólására (») Feb 19, 2008 /
 
Engem, igy hirtelen a VCO érdekelne...
(#) boldivi válasza Medve hozzászólására (») Feb 19, 2008 /
 
Jelenleg ez a VCO, BB530 diódával. A 10pF kondival párhuzamosan kapcsoltam egy 1nF kondit, ezzel növelve a Mhz/Voltot. Az egész áramkör jelenleg 5V-ról működik.
SA612-vel is ki szeretném próbálni, az adatlapján példa is van rá.
Egyébbként milyen lenne szerinted a megfelelő VCO?
(#) Medve válasza boldivi hozzászólására (») Feb 19, 2008 /
 
Hát ilyen! Az SA jó dolog, ha kvarcstabil frekivel kevered, akkor igen univerzális PLL-t kapsz! Mitöbb szignálgenerátort a behangoláshoz. Jó öltet az, ami még ezen az oldalon van, a keverő rendszerű szignálgenerátor, csak hát melyik mobilban van ilyen VCO?
(#) boldivi válasza Medve hozzászólására (») Feb 19, 2008 /
 
Hasonló VCO-mütyűröket láttam már régebbi mobilokban. Pl 2110i, persze az kit tuja, mit tud, de gondolom hasonló lehet.
(#) boldivi hozzászólása Márc 6, 2008 /
 
Sziasztok!

Eszembe jutott valami. Ha egyből 455KHz-re keverém le a jelet, akkor már nem jó a 25KHz, legfeljebb 5KHz lépéssel tudnám megoldani azt hiszem.
Ezért gondoltam, hogy kettős keverést alkalmazok esetleg. Szerintetek 2db SA612-vel megoldható a dolog? Arra gondoltam, hogy az egyik a PLL és RF jelet kapja és a kimenete egy 10,7MHz szűrőre csatlakozik. Ezt követné a másik SA612, melynek az oszcillátor lábain egy 10,245MHz kvarc ketyegne és a 10,7MHz-et lekeverné 455KHz-re.
Szóval mi a véleményetek erről?
Tudom, hogy léteznek kész IC-k, de most ez a típus van itthon és talán még tudok szerezni belőle.
(#) boldivi válasza boldivi hozzászólására (») Máj 13, 2008 /
 
Sziasztok!

Az előzőekben felvázolt megoldást alkalmazom.
Kérdésem is van ám, nagyon alapvető.
Ha szeretném fogni mondjuk a 100MHz-en sugárzó adót, akkor ezt megtehetem a 110,7MHz-es keverőfrekivel, de megtehetem a 89,3MHz keverőfrekivel is. Ebből az következik, hogy két adó jelét fogom.
Nyílván kettős keveréssel kiküsszöbölhető. Igen ám, de ha mondjuk a vevőm 80MHz-150MHz hangolásra képes, akkor hiába a kettős keverés ugye? A tüköradó-jelenség jelen lesz.
Most jut eszembe, lehet a szélesebb hangolási tartománynál ezért kell az első KF-nek akkorának lenni, hogy kiküszöbölje ezt? Tehát az én példámban mondjuk az első KF 35MHz legyen?
Bocsi a kérdésért! Lehet már válaszoltam is magamnak... Kicsit fáradt vagyok most, már aludnom kéne. De azért a megerősítés jól jönne.
Előre is köszi!
(#) Medve válasza boldivi hozzászólására (») Máj 14, 2008 /
 
Ha kettős keverésű vevőt akarsz, akkor is elég egy PLL, mert az egyik keverő elég, ha egy fix frekvenciát kap. A tükörfrekvenciás problémát pedig az előerősítő sávkorlátozásával szokás megoldani, vagyis az együtthangolt lesz az oszcillátorral. Ebből a szempontból jó, ha az első KF viszonylag magas érték.
(#) boldivi válasza Medve hozzászólására (») Máj 14, 2008 /
 
Köszi a választ! Tehát a szűrő oldja meg, gondoltam.
Egy PLL-t használok természetesen. Lehet írtam már, 10,7MHz-ről 455kHz-re még egy SA612 és egy kvarc, ami lekeveri.
(#) pako hozzászólása Jún 16, 2008 /
 
Üdv!
Egy vezeték nélküli telefonból kibontottam 2 transceivert. Adatlapot nem találtam róluk, a gyártó SHARP, a típus pedig RY3GB032. A lábkiosztását nagyjából ki tudtam mérni szkóppal. Van benne egy TB31202FNG típusú PLL, erről már szerencsére van adatlap. A kérdésem az lenne, hogy ezt hogy tudnám feléleszteni? A PIC-et már rákötöttem a Clk, Sda, Stb vonalakra, van valami ötletetek hogy mit küldjek ki neki? Most először foglalkozok PLL-el. Meg lehet őket ölni hibás kódokkal?
(#) Medve válasza pako hozzászólására (») Jún 16, 2008 /
 
Azt mondom folytassuk a "Philips telefonból RF modulok" c. topikban, ott lelsz hasznos infót. Szerintem amúgy nem lehet megölni rossz kóddal egy PLL-t, legfeljebb a végfokot, ha az adott frekin annyira megnőlne az SWR. De 50mW-nál nem kell aggódni.
(#) pako válasza Medve hozzászólására (») Jún 16, 2008 /
 
Oks akkor felteszem ott is a kérdést
(#) boldivi válasza boldivi hozzászólására (») Jún 30, 2008 /
 
Sziasztok!
Elővettem kicsit a projektet.
Ma megtörtént egy szoftverfrissítés, így már a Nokia kijelzőn látható a frekvencia.

A légi sávban fogható pár digitális adás, nem tudja valaki mik lehetnek? Már ha nem a frekvenciák összegén van 200Mhz fökött. Nincs ugyanis még a bemeneten szűrő.
(#) Kera_Will válasza boldivi hozzászólására (») Júl 1, 2008 /
 
OFF:

Azok lehetnek pl a ACARS jelek is.

Csomagokban küldött repülési adatok infók a gépekről.
rövid vonyítások formájában.
Létezik hozzájuk dekóder progi is WACARS néven ....

Hangkari kell és ez a progi.

13x Mhz -en adnak földrajzi régiók függvényében több elsődleges / másodlagos csati van.



Bővebben: WACARS progi


De lehet hogy 144 megás éppen AX25ös csomag rádió csomagokat fogsz :-S
Arra meg ott van pl.: AGW soundmodem progik

Bővebben: Link SV2AGW oldala

Google a haverod

ON:

Bemeneti szűrő talán segítene szwelektálni ..

Mit jelez ki a freki mérőd ?
(#) boldivi válasza Kera_Will hozzászólására (») Júl 1, 2008 /
 
Köszi szépen az infókat!
Felső keverésnél is kijön és alsó keverésnél is.
Az hisszem tegnap már fáradt voltam és hülyeséget írtam a 200Mhz-ekkel kapcsolatban, tehát az felejtős.

Tehát kipróbáltam alsó keveréssel is (most, hogy látom is az aktuális frekvenciát), így gondolom hogy a légi sávban van 127MHz környékén. Majd ha hazamentem, megnézem pontosan.
A két legerősebb közzül az egyikben hallani magasabb frekvenciákat is, a másik a commodore gépek turbó nélküli betöltésére emlékeztetnek, zörgés jellegű.
(#) boldivi válasza boldivi hozzászólására (») Júl 1, 2008 /
 
Nos!

Egyik adó: 117.000MHz keverőfrekvenciánál,
másik adó: 117.350MHz keverőfrekvencia. Kb.

Továbbá:

118.025
118.575
119.650
119.750
120.100
(#) Kera_Will válasza boldivi hozzászólására (») Júl 1, 2008 /
 
Európai ACARS frekik nem itt vannak

de ha rárakod a dekoder progit kiderül .

Ezek után bármi lehet ...


Megkéne lesni a részletes repsávos frekitáblázatot .

(#) boldivi válasza Kera_Will hozzászólására (») Júl 1, 2008 /
 
Sajnos nem találtam részletes frekitáblázatot.
Következő: »»   2 / 16
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem