Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió építés a kezdetektől a világvevőig
Lapozás: OK   248 / 276
(#) szikorapéter válasza tnl hozzászólására (») Nov 18, 2021 /
 
Komolyan most már kíváncsi lennék hol van itt FET?
Végig BC547C-vel van szerelve más nem is lett használva aktív elemek közül.
Arra gondolsz hogy a Lx-et (ami a tekercs lenne) cseréljem le egy valamekkora ellenállásra?
(#) tnl válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 18, 2021 /
 
Bocsánat

A Gpeti áramkörével kevertem össze, fáj a fejem, nem vagyok
jó formában.
(#) szikorapéter válasza tnl hozzászólására (») Nov 18, 2021 / 1
 
Semmi gond.
Kicsit igazából engem idegesít hogy egy ilyen primitív egyszerű áramkörrel szívok....
Szeretnék karácsonyra a fa alá egy szép rádiót építeni viszont szeretném pontosan hangolni a skáláját és ahhoz készülne a GDO arduino frekiméréssel.
Mivel AM-en mozgok többnyire az 1-2Mhz határfreki elég lenne...
De valamiért sereg az oszcillátor.
Méricske: 0,1V/DIV , 0,2uS viszont a szkóp csak 20Mhz-s így ilyen sűrű sajnos a jelem.

IMG_4923.JPG
    
(#) sdrlab válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 18, 2021 /
 
Idézet:
„és a kondenzátor minimális forgatására enyhül a freki, de egy kicsit tovább forgatva el is tűnik (megszűnik az oszcilláció).”

Ez nem éppen gerjedésre utaló viselkedés! Inkább arra, hogy kicsi az erősítés, és egyszerűen más frekin leáll az oszcilláció...
Ha nincs elkötés, és a tranzisztor típusa is megfelelő, akkor első körben egy nagyobb bétájú példányra cserélném ki. Bár, ha 10MHz körül már leáll, és 40-ig kellene működnie, akkor kicsi esélyt látok erre..., inkább elkötés, vagy rossz értékű alkatrész lehet a ludas...
(#) szikorapéter válasza sdrlab hozzászólására (») Nov 18, 2021 /
 
Értem, most néztem az oszcillátor kört de mV-okat mérek csak nagyon apró a jel, pedig a kapcsolási rajz szerint van minden érték, megpróbálok tranzisztort cserélni hátha.
(#) pucuka válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 18, 2021 /
 
Az oszcillátorba a BC547 biztos, hogy kevés, 10 MHz felett vagy működik vagy nem. Inkább BF240 -et kellene használni.
Az oszcillátor feszültsége 100 - 300 mV körül szokott lenni.
A hozzászólás módosítva: Nov 18, 2021
(#) szikorapéter válasza pucuka hozzászólására (») Nov 18, 2021 /
 
Igen akkor itt valahol az lesz a gond mert alig jópár mV a feszültség, akkor megpróbálok egy gyorsabb tranzisztort.
(#) szikorapéter válasza pucuka hozzászólására (») Nov 18, 2021 /
 
Hirtelen ami nagyobb frekis és a HFE-je 100 vagy a felett abból csak a KT315-öst találtam.
A HFE-je 100-tól felfele, F:250Mhz
(#) pucuka válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 18, 2021 /
 
A KT315 is olyan, mint a BC547, RF tranzisztort kell használni. BF240.
(#) szikorapéter válasza pucuka hozzászólására (») Nov 18, 2021 /
 
Esetleg ötlet miben lelhetek? Akkor keresek itthon.
(#) Kera_Will válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 18, 2021 /
 
Régebbi TV tuner kf kimenete, TV KF erősítő modul.
(#) pucuka válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 18, 2021 /
 
AM zsebrádió oszcillátor, bemeneti tranzisztor.
(#) bigrobi válasza pucuka hozzászólására (») Nov 18, 2021 /
 
Akkor az AM reflexbe is kell egy BF vagy ott maradhat a BC549?
(#) szikorapéter válasza pucuka hozzászólására (») Nov 18, 2021 /
 
BC108C (HFE 420) , BLY88C (bár ez 700mhz de a HFE irtó kevés), BF224 (300mhz, HFE 30), BF 237 (HFE 30),BF244A (ez fet most nézem...)

Hirtelen ezeket leltem még keresgélek.
(#) szikorapéter válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 18, 2021 /
 
Találtam még BF240-est ez már jobb azért (HFE 67 és 215Mhz), esetleg BC107B (HFE 200 és 150MHz). Többet már nem találtam ami jó lenne hasonló frekire.
(#) bigrobi válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 18, 2021 /
 
BF199? Olcso es nekem működik vele az FM vevőm 20km ről is botantennával. De az eős adókat befogja 75-92km ről is.
(#) pucuka válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 18, 2021 /
 
A BLY88 az végtranzisztor, az nem való ilyen helyre, A feladata a nem túl nagy teljesítmény erősítés.
Ha megnézed a BC, és BF tranzisztorok közti különbséget az első az, hogy a BF -eknek nincs többszázas hFE -jük. A nagy erősítés nagy frekvenciákon problémás, mert így nagy lesz a Miller kapacitás, ami erősen csökkenti a sávszélességet.
Azon kívül a hangfrekvenciás tranzisztor h21 paramétere is kedvezőtlen, amit magasabb frekvenciákon kompenzálni kell. A h21 paraméter erősen frekvencia függő, és ha netán van az adatlapon ilyen paraméter, az csak hangfrekvenciás tranzisztor esetén alacsonyabb frekvenciákra adják meg.
A BF240 a HKR rádióvevők bemeneti, önrezgő keverő fokozataiban használatos, a BF24, és a BF 237 a középfrekvenciás fokozatokban. Neked mindhárom típus megfelel.
(#) szikorapéter válasza pucuka hozzászólására (») Nov 18, 2021 /
 
Köszönöm, akkor kicserélem aztán teszek egy próbát.
(#) szikorapéter válasza pucuka hozzászólására (») Nov 18, 2021 /
 
A kimenő feszültségem lentebb esett (50mVpp) , de viszont a frekim stabil 2us a legalacsonyabb (500Khz), ellenben a legmagasabb 1,1Mhz körül alakul és onnét felfele megint csak zavar marad.
Lehet átépítem mert ebben a formában nem teljesen úgy működik mint gondoltam.
Keresek egy életképesebb kapcsolást ami alkalmas a feladatra.
(#) pucuka válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 18, 2021 /
 
A tekercseket cserélgeted? Egy adott tekerccsel üzembiztosan 2 - 3 szoros frekvencia átfogás érhető el a Q változása miatt.
A 39 pF -ot próbáld meg változtatni.
(#) GPeti1977 hozzászólása Nov 19, 2021 / 2
 
Sikerült végre a HGA22 adó időszinkron vétele, arduino és egyszerű nem muzeális (TCA440) alkatrészek segítségével
Bővebben: HGA22Arduino
(#) szikorapéter válasza pucuka hozzászólására (») Nov 19, 2021 /
 
Igen tekercset is cseréltem,akkor még próbálok a 39pF-on változtatni.
(#) sdrlab válasza GPeti1977 hozzászólására (») Nov 19, 2021 /
 
Gyorsan változnak a dolgok nálad
(#) GPeti1977 válasza sdrlab hozzászólására (») Nov 19, 2021 / 1
 
Annyra nem, azt hittem egy nap alatt összedobom, 2 hét alatt sikerült es még mindig vannak nyitott kérdések
(#) sdrlab válasza GPeti1977 hozzászólására (») Nov 19, 2021 / 1
 
Tegnap még merőben más kapcsolást boncolgattunk itt...
(#) GPeti1977 válasza sdrlab hozzászólására (») Nov 19, 2021 / 1
 
A TCA440 IC vel kisebb érzékenységet tudott, azzal is próbálkoztam.
Az érdekelne az áramszolgáltató kapcsolóóráiban milyen antenna lehet? Arra gondolok hogy a nullvezeték is lehet antenna, megfelelő leválasztással, illesztéssel.
(#) Ferkógyerek válasza GPeti1977 hozzászólására (») Nov 19, 2021 / 2
 
A szolgáltató vevőiben egy pici ferrit antenna van.
(#) szikorapéter válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 19, 2021 / 2
 
Végül az se javított, leszimuláltam ebben a "buta" szimulátorban az áramkört ott is hasonlókat művelt így egyenlőre azt hagyom.....
Találtam egy ultra egyszerűt , érdekes ez szépen működik szimulátorban.
Már csak erre kell egy erősítő rész amivel az arduino frekimérő-t is meg tudja hajtani.
(#) GPeti1977 válasza sdrlab hozzászólására (») Nov 20, 2021 / 1
 
Még mindig nem jó valami, az adó teljesítménye 80dBm, 60 km-ről a free space loss (nem tudom magyarul) 50dB erre a frekvenciára, azaz ha lenne egy 500m-es hangolt antennám jó földeléssel akkor a 30dBm jelet tudnék levenni azaz 1W erősíteni sem kellene még egy izzó is világítana róla, viszont a ferrit antennában ahogy visszaszámolom kb 2uV feszültség indulálódik, azaz a ferrit antenna nyeresége -120dB ami irreális. Azt sem értem miért kell a ferrit antenna tekercsét a szélére tekerni, illetve most 0,3mm es huzallal van tekerve, mennyire lenne jobb a régi rádiókban látott litze huzallal tekerni?
(#) tnl válasza GPeti1977 hozzászólására (») Nov 20, 2021 / 1
 
Ezt hogyan lehet kiszámolni?
Következő: »»   248 / 276
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem