Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   250 / 3975
(#) vtnagy hozzászólása Júl 9, 2008 /
 
Sziasztok!
BC 548C-s tranzisztort lehet helyettesíteni BC 182B-vel?

Fórumban keresgéltem, de nem igazán találtam róla infot, de szerintem azért, mert nem lehet, de inkább megkérdem, ha netán sikerül tönkretennem azt a 4 db-ot, amim van, megpróbálni valamivel helyettesíteni, ne kelljen már minden nap boltba járkáljak..

Előre is köszi a válaszokat
(#) moktec válasza Kovidivi hozzászólására (») Júl 9, 2008 /
 
Szia! Olvasom a valászokat kérdésedre.
Tulajdonképp igaz az, hogy mindegy milyen biztit használsz de...
Azért annyira még sem.
Ha az erősítőd nagyon nagy áramot vesz fel, többet mint 10-15A, akkor célszerűbb a "nagy" autóhifi biztosíték. Magyarázat egyszerű: a kicsi biztiben az "átvezető" vezetékdarab, ami tulajdonképp a biztosító, csak pár tized miliméter vastag. Ezzel "lerontod" a vastag erősítőhöz vezető tápkábel előnyeit. Tehát nagyobb inpulzusoknál (pl bass dob) az erősítő álltal kapott feszülcség le fog picit esni. Ennek hála az erősítő torzítani fog. A nagy autóhifi-s bizti nagy előnye az, hogy igencsak nagy keresztmetszetű, "vastag" az amin átvezeti a tápfeszt.
Régóta építek többek között erősítőket, és sajnos meg kellet tanulnom, hogy nem mindenhol szabad spórolni. Igaz van ahol lehet, de valszeg minőségromláshoz vezet. Egyébként az erősítőhöz vezető vezeték keresztmetszete is nagyon fontos. Annak idején, mikor egyetemista voltam (hiradástechnikai mérnök vagyok) azt tanították, hogy autóban 12V-n, 1 A áramot, minimun 0,5mm2-es vezetéken vezessünk. Tehát ha az erősítő 10A-t fogyaszt, akkor 5mm2-et es vazaték az ideeális. Visszatérve a biztire, egy "kicsi" olvadó betét max 0,5-1mm2-es keresztmetsztű vezetéket foglal magában.. Igaz ezen "átmegy" a 10-20A is, de ahogy hullámzik a terhelés (változik a hangerő, hangszín stb), úgy változik, hullámzik a feszültség is. És ekkor máris megnő a pl mély hangok torzítása. És keresheted miért torzít, holott minden működik. Ha segíthetek kérdezz! Üdv
(#) proli007 válasza vtnagy hozzászólására (») Júl 9, 2008 /
 
Hello!

Attól függ hova alkalmazod.
Az 548-nak nagyobb a bétája, kisebb a zaja, és nagyobb a határfrekvenciája.
Egyszerű alkalmazásoknál nincs gond.

üdv! proli007
(#) moktec válasza vtnagy hozzászólására (») Júl 9, 2008 /
 
BC 548C-t szinte bármivel lehet helyetesíteni. (BC182, BC109, BC413) Ha hangfrekis dologban van, vagy ha számíit a határfreki, akkor inkább BC 413C-t tegyél a helyére. De lehetőleg "C"-s legyen a helyetesítő. Persze valszeg megfelel a BC182B is helyette, vagyis működni fog, csak nem biztos, hogy tökéletesen. Üdv
(#) zsuscsinyo hozzászólása Júl 9, 2008 /
 
Sziasztok!

Egy kisebb bizonytalansággal állok szemben, valószínű egyszerű kérdés lesz. UM3750-es modulátor/demodulátorról volna szó és a müködési elvére lennék kiváncsi. A mellékelt képen van az elvi rajza.
Az első kérdésem hogy úgy működik e ahogy elképzeltem, hogy az adó részén ahol ott a kapcsolók vannak valamelyiket a földre húzom elindul az adatátvitel, a vevő részén ahol ismét "kapcsoló" van ott azon a lábon (címen) megjelenik egy TTL jelszint (Logikai H, Logikai L)?

Mert ha valóban így működne annak viszont nagyon örülnék, mivel erre a célra készülne, és egy 433MHz-es modullal kommunikálna.

A válaszotokat előre is köszönöm!

Üdv: Zsuscsinyo

UM3750.JPG
    
(#) vtnagy hozzászólása Júl 9, 2008 /
 
(#) moktec válasza zsuscsinyo hozzászólására (») Júl 9, 2008 /
 
Szia! Nem egészen így van. Ez az IC távirányító célra lett kifejlesztve. A kapcsolókkal a leadott "kódot" állítod be. A vevő kimeneténn csak egyedül akkor lessz jel, ha a vevő kodolása. (vagyis a kapcsolók állása) ugyanaz, mint az adójé. (tehát ha aaz adó "1"-es lába testre van kapcsolva, akkor a vevő "1"-es lába is testen kell legyen a működéshez) Tulajdonképp ezt azért találták ki, hogy ha pl egy autóriasztó vevőjében a kodok pl mind föld, vagyis "0", akkor csak azzal a távirányítóval lehet ki-be kapcsolni a riasztót, amelyik adóban minden kód "0". Perszte ez elég gyenge kódrendszer, de ez volt a 80-as évek csúcsa. Ha táviránítót akarsz építeni,vagy adatokat átvinni, akkor van ettől sokkal jobb, modernebb, és olcsóbb, és még beszerezhető megoldás is. Aká több csatorna átvitelére. Mivel ez az UM-es IC csak 1 csatornát, vagyis 1 parancsot képes átvinni. Mellékelem az UM-es IC adatlapját. Ha segíthetek írj! Üdv

UM 3750.pdf
    
(#) proli007 válasza vtnagy hozzászólására (») Júl 9, 2008 /
 
Hello!

Semmi gond.
(Csak a Válasz és az ULR gombokat is használhatnád.)

üdv! proli007
(#) bazsoo hozzászólása Júl 9, 2008 /
 
Üdv! Én egy elég kezdő emberke vagyon elektronika terén Gondoltam ti tudtok segíteni Na szóval kellenek nekem egyszerű dolgok amiket megtudok csinálni Nembaj ha nincs értelme de addig sem unatkozom és érdekelnek az ilyen dolgok szóval bármi jöhet! Csak egyszerű legyen Előre is köszönöm!
(#) Frankye válasza Norberto hozzászólására (») Júl 9, 2008 /
 
Természetesen, utólagosan is meg van engedve, Neked! De csak és kizárólag Esztike miatt!
(#) wg_kezdo hozzászólása Júl 9, 2008 /
 
Van egy érzékelőm ami infrára változtatja az ellenállását, nem nagyon találtam róla infót úgy kaptam szóval csak multimeterrel megpróbáltam és alapból, ha nem csal úgy 150K az ellenállása, ha meg rávilágítok egy infra leddel leesik akár 0-ra is.

Szeretnék ezt egy logikai áramkörbe bekötni érzékelőnek.
Mondjuk úgy, hogy ha 20K alá esik az ellenállása akkor logikai 1 szint jelenjen meg és ezt mondjuk egy 4011-essel fel tudjam dolgozni.
Arra gondoltam, hogy sorba kötöm egy másik ellenállással és feszültségosztással csinálom meg.
Vagyis +9 volt után jön az érzékelő aztán egy "kimenet" amiről leveszem a logikai jelet és utána egy ellenállás aminek az értékét majd bemérem potival a végén pedig -9 volt.

Próbáltam tranzisztorral megcsinálni, de egyszerűen nem tudtam kapcsolóként használni így inkább ezt a megoldást néztem ki.
Jó az elgondolás?
(#) _JANI_ válasza bazsoo hozzászólására (») Júl 9, 2008 /
 
Szia!
Azért legyen egy kis értelme! PL villogjon, csipogjon, szabályozzon...

Az elsőre lenne is egy pár ötletem!
Kapcsolások: Kétldes villogó.
Fórum: ... LED ... villogó.
Fórum: LED-ek sorban történő léptetése.
Villogó, LED-ekből (RC) autóra (FBI style)
LED-ek áttűnése LM324-gyel.
Analóg telefon megcsörgetésekor egy relé működtetése. (Egyéb feladatokra is !!! )
S a klasszikus 555-ös integrált időzítő...

S rengeteg kapcsolás és infót találhatsz a Fórum ť Kereső szolgáltatásával!!!

Én kezdetnek a kétledes villogót ajánlanám!
Kellemesen el lehet vele tölteni az időt!
S egyáltalán nem bonyolult! :yes: :yes: :yes:

(#) _JANI_ válasza wg_kezdo hozzászólására (») Júl 9, 2008 /
 
Szia! Javaslom a 4011 helyett a 4093-at, vagy a 40106-ot. Ezek Schmitt-tiggerr bemenetű IC-k. Nagyon jól alkalmazhatók analóg jelek digitálissá alakítására. Ha a digitális jelek "tiszták", akkor kimenetre egy egyszerű tranzisztoros illesztés is elég...
(#) proli007 válasza _JANI_ hozzászólására (») Júl 9, 2008 /
 
Hello!
- És tegyük hozzá, hogy a népszerű NE555 is jól használható komparátornak, és annak kapcsolási pontjai, korrekten meghatározható és számítható.
- Az LM339/LM393 Komparátorok is jól illeszthetők a digitális áramkörökhöz. Ezekkel és néhány ellenállással, akár kis jelek is komparálhatók.
üdv! proli007
(#) Baxi hozzászólása Júl 9, 2008 /
 
Hi
Szeretnék segítséget kérni. Ezt a kapcsolást akkarom megépítenni:fesszabályzó
Szóval nem volt hozzá ez: BD652, csak ilyet kaptam BDX54C. Az eladó azt mondta hogy a külöbség annyí hogy az eredeti(BD652) 120V-os ez pedig(BDX54C) csak 100V-os.
Szerintem ez nem baj, de azért kiváncsi lennék a profik véleményére is.
Mert szerintem egy 12V os fesszabályzóba nem hiszem hogy szaladgálna 120V-olt, vagy igen?
Segítséget előre is köszönöm
(#) Baxi válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Júl 9, 2008 /
 
Ok, köszi a gyors választ
(#) Kovidivi válasza moktec hozzászólására (») Júl 9, 2008 /
 
Köszönöm az információkat, igazad van! most egy 30A-es biztosíték van benne, és meghallgatva a cuccot, nem hallom, hogy hamarabb torzítana, mint biztosíték nélkül...valószínúleg azért, mert "csak" egy 1X150wattos erősítő van az akksira kötve. esetleg még a kérdésem másik felére is kíváncsi lennék, hogy a Speakon csatin pl.10A csak AC feszültségként folyhat át, DC-n már csak pár ampert bírhat. ez igaz?Köszi szépen!
(#) bazsoo válasza _JANI_ hozzászólására (») Júl 9, 2008 /
 
Köszönöm a gyors választ
(#) _JANI_ válasza proli007 hozzászólására (») Júl 9, 2008 /
 
Természetesen azok is jók!
(#) wg_kezdo válasza _JANI_ hozzászólására (») Júl 9, 2008 /
 
Köszönöm a kapcsolást sokat segített.
A 4011-es azért választottam, mert ez volt kéznél vagyis másom jeneleg nincs .
Mindenesetre a következő rendelésembe rendelek egy raklappal, ha jól értem akkor az ST a rajzokon ezt az IC-t jelenti.
Ahogy látom nagyon ktghatékony így meg is éri.

Az 555-öst nem nagyon ismerem csak utánépítek vagyis időzítőnek és órajelnek használtam eddig 4027-eshez, de a működését nem értem csak változtatgattam az értékeket .

(#) mex válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Júl 9, 2008 /
 
Szerintem nem áramgenerátoros töltésű az időzitőkondi....
(#) _JANI_ válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Júl 9, 2008 /
 
Szia! Itt egy Link-kel az 555-re, tallán segít egy kicsit!

...
Ez << ITT! >> elsősorban a kezdőké!!!
Tehát kicsivet több tűrelemmel legyünk irántuk!
Én sem vagyok allandóan itt. Kell a pihenés!
Köszönöm.
(#) wg_kezdo válasza _JANI_ hozzászólására (») Júl 10, 2008 /
 
Köszönöm a megértést a többi kezdő nevében is.

Csak annyit írtam,hogy nem ismerem az 555-ös működését egyenlőre nem is nagyon akarom beleásni magam mivel még nem tartok ott. Jelenleg úgy vagyok, mint a programozás putpixel függvényével használom, de nem akarom megismerni a működését. Majd később átböngészem. Azért azt már megnéztem, hogy jó sok mindent lehet vele készíteni.

Jelenleg elég az én szintemen a késleltetés, órajel és hasonló alapkapcsolások.

(#) KeserűCukor hozzászólása Júl 10, 2008 /
 
Hali!
ha kompaktcső-elektronikával üzemeltetek 18W-os neont akkor lehet baja valaminek?
Cső élettartama nem csökken vagy az elektronikáé?
Szemnek nem árt ez a meghajtás?
Cső melegedése nem baj?

Most 23W-os elektronikát használok, de van még egy uyganolyan, csak arra az ven írva hogy 15W. Ebből lehet baj 18W-os csőnél?
Előre is kössz!
(#) Thomy hozzászólása Júl 10, 2008 /
 
Hali!

Szerintetek, ha a nyák rézfelületét hűtőfelületnek akarom használni, akkor rajtahagyhatom a fényérzékeny lakkot, vagy az nagyot ront a hőátadásnál?

Thomy
(#) kobold válasza Thomy hozzászólására (») Júl 10, 2008 /
 
Szerintem ne hagyd rajta, hővezető paszta, vagy semmi (na jó, szilikonzsír is jó lehet olykor). Legalábbis kétlem, hogy a lakk jó hővezető lenne, gyári panelokon is tiszta az ilyen hűtőfelület.
(#) bancsi15 hozzászólása Júl 11, 2008 /
 
Sziasztok!

Ha már kész a nyákom egy TA7666-os ic-hez tervezett sztereo kivezérlésjelzőhöz, akkor az eredeti ic helyére berakhatok egy KA2281-et, úgy, hogy ne kelljen új nyákot csinálnom?

Köszi
Üdv.
(#) Combord hozzászólása Júl 11, 2008 /
 
Sziasztok!!!

Milyen lesz a hangzása a subládának ha nem rakok bele subcsövet?
(#) bazsoo válasza Combord hozzászólására (») Júl 12, 2008 /
 
szerintem nemtudom xD
Nade ha csinálsz a levegőnek kivezető lyukakat csövek nélkül elméletileg nemsokkal lehet rosszabb! Mivel a levegő kijut a dobozból maximum kicsit később!
De elég nagy lyukakat csinálj! Doboz meg hangfal méretétől függően!
(#) moktec válasza bancsi15 hozzászólására (») Júl 12, 2008 /
 
Szia! Ha jól az értesülésem, a két IC-nek nem sok köze van egymáshoz, tehát egyik nem jó a másik helyett. Ha nem találsz ic, tranyó, vagy szinte bármilyen adatot, keresd a: http://www.alldatasheet.com/ oldlán.
Itt pdf-ben vannak a leírások. Lassan 20 éve vagyok hiradástechnikai mérnök, megfordult pár ic a kezemben, de még nem találtam olyat, aminek ezen az oldalon ne lenne meg a leírása. Itt minden alkatrésről van jónéhány oldal. IC-k nék akár 10-20 oldal, belső kapcsolással, alkalmazási pédákkal stb. üdv
Következő: »»   250 / 3975
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem