Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Csöves erősítő készítése
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Idézet: „.... te hogy tudsz cirill betűvel írni????....” Kitettem a karaktertáblát a tálcára, és ha cirill betűre van szükségem, onnan illesztem be. Orosz csöveknél, még latinnal azonos betűknél is onnan illesztek be, mert nem ugyanazokat az oldalakat találja a keresö (más az asc kód).
Nyugi Zoli, tőlem két rádiót kapsz, ne csüggedj
Csak rád vár :yes:
Köszi! Már nemsokára kész lesz. Tény, hogy az olajpapír kondi örök élet ha betarjuk a feszültség értéket. Nálunk van egy pár fajta: vannak 1-10 mikróig kisebbek 250-750 voltig. aztán nagy szünet és jön a 100 mikró 1000 voltos. Az a baj hogy az túl nagy mert ha lenne 100 mikró 400 vagy 500 voltos az sokkal kisebb lenne és akkor azt tettem volna az erősítőbe. Szerinted amit alkatrészboltban lehet kapni hagyományos elkót az is kibír annyit mint a régi csvaros MM elkók?
Azt figyeltem meg hogy A osztályúnál a pufferelkó is melegszik mert jelentős a töltő-kisütő áram. Ja és még azt nem értem miért melegszik csupán 2X100mA anódáramnál a 400 voltos 4 amperes diódahíd?
Ha kell MM elko, nekem van 2 kilo 3x100 mikro/350 Volt, "vadi újak" (használatlanok), '84-es gyártmányok!
100 µF 1000 V olajkondi minden felnőtt feszültséggel üzemelő GU 50-es vagy 807-es álma (egy 211-es már lehet hogy vicsorog is miatta).
Nemcsak a tartóssága és értéktartása miatt jobb az elkónál, a hangra is kifejezetten jó hatással van. Én mult héten raktam az SRPP előerősítőmbe 2 db. 20 µF 500 V-os olajkondit utolsó puffernek (egyet a korrektorhoz, egyet a vonali erősítőhöz). Jelentős javulás történt (dinamikában, magas tartományban, főleg vonósoknál, rézfúvósoknál). Egy olajkondinak 100 kHz nem akadály, amit ez elkónál nemigen lehet elmondani (nem véletlenül szokták az elkókat hjdegíteni), és az egyes erősítőfokozatokat tápoldalról váltóáramúlag az őket hidegítő kondenzázor zárja rövidre.
Szerintem ezek a mai elkók nem bírnak ki annyit, mint a régiek, de azért kétutas egyenirányításnál (100 Hz) nem szabadna melegednie, ha a feszültségtűrése 1,41 szerese az üresjárási váltófeszültségnek (300 V váltóhoz 450 V-os elkó kell, a maiakból főleg).
A diódahíd is a hibás elkótól melegedhet szerintem, mert, ha melegszik az elkó, akkor azzal gond van, csrélni kell.
Kösz de most nem kell majd számon tartom hogy Neked van. A börzén bevásároltam 470u és 220u 450V-os elkóból. A GU50 SE-ben 470u ide a főpuffer ide jön a kimenő, 220u a segédrácstáp majd csövenként további 330 ohm 47u. Az előfokcsöveknek meg az anódtápról 10k és 47u. Brumm egy szál se.
Csak most sikerült rátekernem a trafóra.
Megvan a 6.3volt. Még a hangja is szebb lett az erősítőnek. H@@e voltam, hogy így átvettem a trafóstól!Legközelebb nem ver át! Köszönöm még egyszer a segítséget!
A trafó üresjárati kimeneti fesze 282V Ekkor a kimeneti egyen 400V. Ha rákötöm a két csatornát akkor az egyenfesz leesik 340V-ra miközben a trafó váltófesze csak 274-re. És melegszik a diódahíd elég szépen meg a kondi is picit. Bármilyen kondit teszek rá és bármilyen diódahidat és kondit teszek rá a fesz nem megy feljebb. Azért nem akarok 1000u-t ráakasztani. Az már túlzás.
Itt nem csak paramétrerek , kapcsolások is találhatóak :
http://www.goodsoundclub.com/pdf/6E5P_Swedish.pdf Adatlap + : http://www.goodsoundclub.com/PDF/6E5P.pdf
Ezek a fesz értékek jónak tűnnek, amiket írsz. Nem lehet hogy az egyenirányítók zárófeszültsége kicsi (Ur)? Egyutas és kétutas egyenirányításnál az egyenfeszültség 3-szorosa kell greatzhídnál 1,5 szerese.
Kösz a linket, neki nem ilyen csöve van, hanem 6Z5P (6З5П), nekem viszont nagyon jól jött, még nem láttam.
Szívesen !
6E5P rendkívüli kis cső ... , láttam kisebb és nagyobb méretben is , a kicsi gondolom impulzus üzemre faragva ... Érdemes vele kísérletezni , sajna csak nagyon viseltes példányok akadtak kezembe .
Nekem van pár darab, ilyenekkel hajtom a 6C41C-eket is, de még előtte próbaképpen egy picike 2*1,2W-os SE-t is csináltam, ami még megvan, és nagyon szépen szól, de csőtakarékosságból ezt megszüntetem (hogy legyen tartalék a 6C41C-hez).
Az enyémek is И-sek (impulzusosak).
Na összeraktam deszkamodell formájában az EL84 SE-t, az egyik tekert kimenővel. Négyszögjellel már működik, bár van egy kicsi túlövés. Most jön a zeneteszt "próbahangszóróval"
Na most már "rendes" hangfallal hallgatom, igaz csak monoban. Jól szól, sokkal részletesebb, mint a PCL 86, nagyon tisztán szólnak rajta a cinek ( ez gondolom az osztott kimenőnek köszönhető ), bár nem sokkal hangosabb a még elviselhető tozítással kijövő hang belőle! Rohadt hangos is tud lenni, de élvezhetetlen torzítás mellett A mélye elfogadható, bár lehetne több is ( kicsi a kimenőm : EI66 , 7cm2 )
hehe! Nagyon jól szól ez!!!!! Még azt is kristálytisztán hallani, hogy megcsörren a basszusgitár bundja Pedig csak mp3 a jelforrás
...805-ös csövi, nagyon nagy- nagyon világít-nagyon felső anódos, nyámi-nyámi!
Sikerült szereznem két egyforma kimenőtrafót, igaz az eredetét az sem ismerte akitől kaptam. Az adatai a következő: Primer: 0,15-ös huzalból van és 3100+90 menet, a Szekunder pedig 0,65-ös drót és 90 menet.A kérdésem az lenne, hogy mire lehet ezeket maximális kihasználás mellett felhasználni?
35,5 áttétel adódik a teljes primerrel számolva és ez 4 ohm-os terhelés esetén 5 K Ra értéket ad , ami EL84 SE-hez megfelelő .
Ha 8 ohm-ra szeretnéd az már 10K Ra -t adna ami ECL86 -hoz sok , de működne ......
A 6P14P nagyon szépen szól 300 V feszültséggel az anódján, 30-35 mA nyugalmi árammal (táp ilyenkor min. 350 V, amiből esik a rácselőfesz és a kimenőn, a többi meg a szűrőellenálláson úgy, hogy anód-katód között 300 V legyen).
Ilyenkor 10 K körülí terhelés kell nekik. 6P15P vel 300-330 V anód 30 mA nyug.áram szintén. Gitárerősítőknél szoktak ilyen tápfeszt alkalmazni, hogy bírja a tulvezérlést. Ezekben a beállításokban jók a trafók 8 ohm/10 K-ra, de ha 4 omra készültek akkor magashang csökkenésre kell számítani, ami előre nem jósolható, ha jók a magasak, akkor viszont káprázatos hangja lesz. 4 ohmos hangsugárzónál a szokásos 250 V 48 mA-el 6P14P illetve EL 84 (5K Ra).
Először is köszönöm mindkettőtöknek a segítséget! Az az igazság, hogy pont erre az EL84/6p14p-s erősítőre gondoltam, így ez szerencse, hogy pont jó lesz. Kérdésem van újra: Mekkora szekunderfesz kellene ehez a 350V-hoz csöves egyenirányítással (AZ81), hogy éppen ennyi legyen a kimenőfesz, és milyen tulajdonságokkal rendelkező fojtó (vaskeresztmetszet, menetszám, huzalátmérő)kellene bele, ha ilyen kialakításura tervezném?
Csak érdekesség képpen:
Made in Japan. egy Pioneer csöves rádióerősítő. Wima és Elna kondik, Suzuki ellenállások. És egy halom alkatrész. Semmi baja, csak RCA és hangfal csatlakozót cserélek rajta, mert az RCA olyan közel volt egymáshoz, hogy nem fért rá egy használható RCA csatlakozó. A Hangfal csatlakozó meg pici csavaros volt, abból meg banán aljzat lett.
Irigykedem, és ezzel tuti nem vagyok egyedül!
Nem az enyém...
De a hangjában van némi kivetni való a fantasztikus tér és középtartomány mellett. Mély és magas hiányos de így egyáltalán nem fárasztó a hangja, megszokható, és abszolút hallgatható, sőt! Viszont ezzel hallgatva benne van az ember a zenében, körülötte szólnak a hangszerek, és az egész falat betölti a hang, mintha koncerten lennék. Egyébként kimondottan szimpatikus néhány fajta zenére, viszont volt olyan is ami kifejezetten nem tetszett vele hallgatva.
Mikori gyártmány lehet?
A végfok olyan EL84PP forma, vagy tévedek? Viszont örömmel tölt el a légszerelt technika, ha jól látom.
Pioneer LX 84 a típusa, 70-es évek terméke a tulaj szerint. 4db 6BM8 cső van benne végcsőként. És az össz fogyasztása 115W. És erőteljesen légszerelt. a rádió hangoltságát pedig egy varázsszem jelzi.
Az irigykedés továbbra is él, de a kimenők eléggé jelképes méretűeknek tünnek.
Azt én is néztem, ráadásul még le is vannak burkolva.. De egy 10w-ot szerintem PP-ben 100Hz-ig biztos tudhat azokkal is! Most gondold el, a 70-es években még nem voltak a zenében drumm-ok! Max dobcsápolás, és rugdosás... |
Bejelentkezés
Hirdetés |