Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3791 / 3975
(#) Jonni válasza pipi hozzászólására (») Nov 6, 2022 /
 
Ez nem az?
A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2022
(#) pipi válasza Jonni hozzászólására (») Nov 6, 2022 /
 
mivel "belső generátor nélkül" ...
(#) vargaf válasza Jonni hozzászólására (») Nov 6, 2022 /
 
(#) Lamprologus válasza tépapa hozzászólására (») Nov 6, 2022 /
 
Szerintem rajtad kívül mindenki tudja!
(#) nagym6 válasza tépapa hozzászólására (») Nov 6, 2022 / 1
 
A szükséges feszültségeket is tudni kell, addig nem tudsz trafót csinálni.
A TV Miniszkóp Hiradástechnika gyártmány gépkönyvében 35VA teljesítményfelvétel van megadva.
A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2022
(#) tépapa válasza nagym6 hozzászólására (») Nov 6, 2022 /
 
A kérdésem arra irányult, hogy mekkora TELJESÍTMÉNYŰ a trafó.
Kiindulási alapnak szántam a miniszkóp kettő szerű eszköz tápegységének.
Oda biztosan kell mondjuk fűtéshez, 6.3 Volt.
Kell kétszer 15 Volt. Na meg egyszer hatszáz körül, de ez még nem biztos.
Meg persze egyszer 100 Volt körüli.
De hát ez úgy kezdődik, hogy mekkora vas van otthon. Persze, annak tudatában, hogy mekkora kellene.
Szóval, érdemes-e foglalkozni a témával. Mert ha közelében sincsen vasom otthon, más irányba kell el9ndulni.
Elképzelhető, hogy egy nagyobb "tudású" csővel kell próbálkozni, nagyobb trafóval.
Oda meg már kell utángyorsító feszültség. Többszörözéssel, vagy plusz egy inverter, amit a hálózati trafó adja.

A legkevesebb tekercseléssel egy kapcsolóüzemű táp járna. Ha elcseszem, nem nagy ügy újra tekercselni.
Valószínűleg ezen az úton indulok.
Van ugyan egy TR4655/2, de most egy szkóp, vagy inkább voblerszkót barkácsolására kaptam kedvet.
Ha már belefogok, akkor ne egy mezei néhány megahertzes szkópba törjön bele a bicska.
A trafó kivételével minden megvan hozzá.
Szerintem a jövő héten megrendelem a ferritmagot hozzá, ami bőven túl lesz méretezve.
A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2022
(#) pucuka válasza tépapa hozzászólására (») Nov 6, 2022 /
 
És ez olyan nagy titok volt, hogy wobblert szeretnél fabrikálni?
Ha már így áll a helyzet, és van egy normális szkópod, akkor én nem erőlködnék egy másik szkóp barkácsolásával.
A 4655 -ös szkópnak szép nagy kijelzője van, azt lehetne azt felhasználni egy wobbler adapter segítségével,
Az egyszerűbb megoldás a szkóp Y, és X bemenetének használatával.
Fordítsd energiáidat az adapter megkonstruálására.
A függőleges erősító elé egy diódás egyenirányító + log erősítő fokozat, a vízszintes erősítő elé vagy egy külső fűrészgenerátor, ami szinkronban végzi a generátor frekvencia wobbulálását, vagy használod a szkóp sweep kimenetét.
Nagyfrekvenciás generátornak érdemes egy heterodin típusú generátort használni.
A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2022
(#) tépapa válasza pucuka hozzászólására (») Nov 6, 2022 /
 
Nem volt ebben semmi titok.
Gondoltam a kérdést elintézzük egyetlen mondattal és kész.
Ennyi watt és ezzel el is intéztük.

Hogy miért éppen voblerszkóp?

Még régen vettem két 7 centis csövet. Kettő db 10 centist. Az egyik négyszögletest.
Egy 13 centis kerek csövet és kettő használt egy, és kétsugaras 13 centis, kétsugaras csövet.
Ezekkel akarok kezdeni valamit. Kezdésnek mondjuk egy 7 vagy 10 centis csővel próbálkozom.
(#) pucuka válasza tépapa hozzászólására (») Nov 6, 2022 /
 
Háát, ahogy a katódsugárcső készletedet látom, a válasz nem is olyan egyszerű. A felvett teljesítmény alapvetően a ks cső teljesítmény felvételéhez igazodik, az pedig eléggé széles tartomány, egy szóval nem is lehet megválaszolni egyszerűen az eredeti kérdésedet.
Ha viszonylag jól kiértékelhető képet szeretnél látni a majdani wobblereden, akkor a jó választás a minél nagyobb képfelület.
Nem véletlenül használnak ipari kivitelben TV monitor képcsövet. Adott esetben én egy 15" -os CRT monitorral próbálkoznék, vagy egy hordozható kisméretű TV -vel.
Sok sikert kívánok.
A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2022
(#) tépapa válasza pucuka hozzászólására (») Nov 6, 2022 /
 
Csináltam egy nagyon egyszerű függvénygenerátort XR2206 -ból lyukacsos panelra.
Annyira primitív, hogy nem érdemes dobozba tenni.
Jött az ötlet, hogy MAX038. De ha már kell hozzá egy tápegység, akkor legyen mellé a voblerszkóp, meg egy frekvenciamérő. Abból van ugyan egy, külön dobozban, de legyen ebben is.
Ha már úgyis ott van a tápegység ...
(#) tépapa válasza pucuka hozzászólására (») Nov 6, 2022 /
 
Olvastam itt, hogy tv képcsövet szkópnak használnak. Én ezt rögtön el is vetettem.
Szerintem nagyon szűk frekvenciatartományban használható.
Ha tovább gondolom, persze lehet benne fantázia, mert csak egy grafikont kell lerajzolnia.

Ha meg ezt is továbbgondolom, érdemes volna digitális formában megoldani, de ez nekem még ábrándnak is meredek.

Egy Multisimhez hasonló dolgot lenne jó megvalósítani fizikailag. De hát nekem már nincsen annyi időm hátra.
A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2022
(#) Karesz 50 válasza tépapa hozzászólására (») Nov 6, 2022 /
 
Végül is szkópot tervezni a legegyszerűbb. Wobbler-t még egyszerűbb, mert egy csíkot a leghülyébb szkóp is tud húzni. A kapcsolóüzemű táp is jó ötlet, azt a pár menetet tényleg bárki rá tudja tekerni a vasra. Ha ez már megvan, és még marad egy kis hely a próbapanel sarkában, oda tényleg elfér a frekvenciamérő. Rohamléptekkel haladsz a tanulásban, csak irigyelni tudlak érte.
Amúgy mi lett az erősítő-kísérlet sorsa? Úgy látom azon már rég túlléptél.
(#) pucuka válasza tépapa hozzászólására (») Nov 6, 2022 /
 
Idézet:
„Szerintem nagyon szűk frekvenciatartományban használható.”

Wobblernek nem is kell gyorsnak lennie, a vízszintes eltérítés 50 Hz, (eredetileg is annyi), a függőleges pedig viszonylag lassan változó egyenáram.
A "digitális" sem túl bonyolult, az eltérítés marad az eredeti, csak a bemenő jelet kell komparálni a sorokkal, és ahol találkoznak, ott rövid ideig kivilágosítjuk a sugarat. Valóban kissé bonyolultabb, mint az eltérítősdi. Viszont könnyebb használni vízszintes, és függőleges markereket, pontosabb a leolvasás is.
A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2022
(#) Epu2 válasza Jonni hozzászólására (») Nov 6, 2022 /
 
(#) Suba53 válasza pucuka hozzászólására (») Nov 6, 2022 /
 
Erről jut eszembe.

Létezik PC-hez való wobbler szkóp adapter? Láttatok már olyat?
Oszcilloszkóp van több fajta is, de vajon wobbler is van?

( próbáltam túrni a netet, de elbújt )
A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2022
(#) tépapa válasza Karesz 50 hozzászólására (») Nov 6, 2022 /
 
Szintén lyukacsos panelen összehoztam egyet. Úgy értem, monóban szólt.
Elfogadható hangja volt és tovább már nem is érdekelt.

Csináltam egy aktív hangváltós valamit TDA2030 -al.
Az egyik oldal elkészülte után jöttem rá, hogy nincsen amin kipróbáljam.
Van két jó hangfalam, de nem akartam szétberhelni őket.
Tehát, "bizonytalan ideig felfüggesztve".

Elég sok időt fordítok a tanulgatásra, de sajnos árnyéka se vagyok a régebbi önmagamnak.
Lényegében azért tanulgatok, hogy nehogy idő előtt elhülyüljek.
(#) tépapa válasza pucuka hozzászólására (») Nov 6, 2022 /
 
Az elve biztosan egyszerű, csak én sajnos kevés vagyok hozz.
(#) tépapa válasza Suba53 hozzászólására (») Nov 6, 2022 /
 
A múltkorában az egyik rádiótechnikában mintha találkoztam volna vele, de nem biztos.
(#) nagym6 válasza tépapa hozzászólására (») Nov 6, 2022 /
 
Kapcsolóüzemű táppal lehet szívni, impulzus zavara váratlan nehézségeket tud okozni. Rajta lehet a vonalon, eltérítésen, akármin. Kapcsitápos analóg szkópoknál a táp alaposan árnyékolt, fémdobozban van.
(#) tépapa válasza nagym6 hozzászólására (») Nov 6, 2022 /
 
Tartok tőle én is, mert olvastam a hátulütőiről.

Kísérletképpen arra gondoltam, beleteszem egy pc- tápegység dobozába.
(#) Rosszmáj válasza Jonni hozzászólására (») Nov 6, 2022 /
 
Eltaláltad, buzzer.
(#) nagym6 válasza tépapa hozzászólására (») Nov 7, 2022 /
 
A kimenő tápvonalakon is lehet erős zaj, szűrése nem könnyű.
(#) tépapa válasza nagym6 hozzászólására (») Nov 7, 2022 /
 
A táplálást 12Volt, másfél amperórás aksikról gondolom megoldani.
A kimenő oldal zavarszűrését meg a PC -táp megoldásait próbálom lemásolni.
(#) Lamprologus válasza tépapa hozzászólására (») Nov 7, 2022 /
 
Még mindig ugyan arról ( miniszkop/woblerszkop) a berendezésről beszélünk aminek a teljesítmény felvétele 40-50W-ban lett megsaccolva?
12V 1.5Ah akkuról az kb 20 perc üzemidő ... elég az?
(#) tépapa válasza Lamprologus hozzászólására (») Nov 7, 2022 /
 
Eleinte talán igen.
Ha belegondolok, igazad lehet.
Nagyobb aksira kell beruháznom.
Azért gondoltam akkumulátoros táplálásra, hogy amíg ismerkedek a témával, még ne kelljen külön arra figyelnem, nehogy megrázzon, ha elbénázok valamit.
(#) Lamprologus válasza tépapa hozzászólására (») Nov 7, 2022 /
 
Labortápod nincsen?
(#) tépapa válasza Lamprologus hozzászólására (») Nov 7, 2022 /
 
Van egy tápegységem, ami 2 * 5 és kétszer 15Voltot és kétszer 24 Voltot tud. Akár 2 Amper mellett.

Olyan nincsen, amelyik 100 Voltot, ötszázat, meg ezret tud. Esetleg akár 15 kilovoltot. Meg 6.3 volt váltófeszültséget.
Éppen ezért akarok csinálni egyet, hogy legyen.
(#) nagym6 válasza tépapa hozzászólására (») Nov 7, 2022 /
 
Ha ólomzselés akku, nekem még egy sem teljesítette megközelítőleg sem a ráírt amperórát. Új vásárlások voltak.
(#) tépapa válasza nagym6 hozzászólására (») Nov 7, 2022 /
 
Ez sajnos az. Ólomaksi.

Az is lehet, hogy használatkor is rajta hagyom a töltőt.
Négy aksi van összekötve és mindegyiket külön töltő tölti.
Így láttam célszerűnek.
(#) Bakman válasza nagym6 hozzászólására (») Nov 7, 2022 / 1
 
Egyszer-kétszer le kell meríteni, hogy elérje a kapcitásának maximumát. A kapacitás C/20 konstans terhelőáramra értendő.
Következő: »»   3791 / 3975
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem