Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3793 / 3975
(#) vladcepes válasza lelkes amatőr hozzászólására (») Nov 9, 2022 /
 
Melyik a vezérlője?
(#) vladcepes válasza reloop hozzászólására (») Nov 9, 2022 /
 
Szia!
Köszönöm! Nincs áram alatt nem úgy mértem.
(#) lelkes amatőr válasza vladcepes hozzászólására (») Nov 9, 2022 / 1
 
reloop tanácsát vedd figyelembe!
A vezérlő IC a QC Pass feliratú alkatrész mögött van.
(#) vladcepes válasza lelkes amatőr hozzászólására (») Nov 9, 2022 /
 
Rendben! Ő lenne az?

2.jpg
    
(#) lelkes amatőr válasza vladcepes hozzászólására (») Nov 9, 2022 /
 
Igen, ő az. Viszont ha nem látod át a működését akkor tényleg jobb lenne keresni valakit a közeledben aki segítene a továbbiakban.
(#) tépapa válasza Skori hozzászólására (») Nov 9, 2022 /
 
Ez tényleg nagyon érdekes. Eddig nem is gondoltam rá, hogy mondjuk a PC tápegységében nem csak azért van a ventilátor, hogy a félvezetőket hűtse.


Számomra nagyon tanulságosak voltak a hozzászólásaid.
Köszönöm szépen.
(#) vladcepes válasza lelkes amatőr hozzászólására (») Nov 9, 2022 /
 
Rendben. Ki cserélném a két kondit, (gondolom azzal nem ártok), ki próbálnám .ha jó ok, ha nem hagynám. A vezérlő IC-t gondolom csak áram alatt lehet tesztelni.
(#) lelkes amatőr válasza vladcepes hozzászólására (») Nov 9, 2022 /
 
Itt egy hasonló ! tápegység rajza, ha ez segít.Bővebben: Link
(#) don_peter hozzászólása Nov 9, 2022 /
 
Uraim, van egy DCDC konverter IC nevezetesen az MC34063, mely adatlapja nagyon szépen levezeti képletek alapján, hogyan kell kiszámolni a kívánt kimeneti feszültséget. MC34063 doksija, 16. oldal

Mivel sajnos maximum 40v a bemeneti feszültsége, így más IC-t kellett kinéznem, amely számomra megfelelő lenne. Meg is találtam az XL7056-ot. Ez az IC illetve az adatlapja nem annyira beszédes számomra. Előre ajánlások vannak 3.3v, 5v és 15v-ra, de nekem 12v kellene, de sajnos nincs benne a levezetés, hogyan kell kiszámolni az egyes diszkrét elemeket, hogy a kívánt kimenetet kapjam. XL7056 adatlapja
Van esetleg erre valamilyen képlet vagy általános szabály, hogy miképpen tudom (nem csak próbálgatással) tudományosan kiszámolni mint az MC34063 esetében a szükséges elemek paramétereit, hogy a kimeneten azt kapjam amit én akarok? Vagy ez egy fix gyártói ajánlások szerint és kész? Előre is köszi a segítséget.

ui: gondolom nem használható az MC34063 képlete az XL7056-ra.
(#) nedudgi válasza don_peter hozzászólására (») Nov 9, 2022 /
 
Úgy kell beállítani az FB lábra kötött feszültségosztót, hogy a névleges feszültségen 1,25 V jusson a lábra.
(#) don_peter válasza nedudgi hozzászólására (») Nov 9, 2022 /
 
Az oké, így a kimeneten 15v-lesz. Ezt az adatlap írja, 1.25v az FB lábon. Ebben az esetben R1-et kell változtatnom és azzal beállítani a kimenetet? Mert akkor ez így nem túl tudományos. Nem mint, ha a gyártó ebben sok segítséget nyújtana. (5. oldalon az FB beállítás és 7. oldalon a kapcsolás)
A hozzászólás módosítva: Nov 9, 2022
(#) Skori válasza don_peter hozzászólására (») Nov 9, 2022 / 2
 
Többféle jó megoldás is van, bármelyik ellenállás módosítható, ahogy kényelmes. Csináltam neked egy excel táblát ami kiszámolja R1, R2 -ből a kimenő feszt.
A hozzászólás módosítva: Nov 9, 2022
(#) nedudgi válasza don_peter hozzászólására (») Nov 10, 2022 /
 
Idézet:
„就係麻煩,對於你哋西方人來說,你想要一切快速、好、平。 畀三個中嘅兩個就足夠咗!”
(#) kadarist válasza nedudgi hozzászólására (») Nov 10, 2022 /
 
Nagyon igaz kínai bölcsesség.
(#) Karesz 50 válasza don_peter hozzászólására (») Nov 10, 2022 / 2
 
Az 1.25 V egy referencia feszültség. Ez mindig ennyi.
Ha mondjuk 10.5 V kimeneti feszültséget szeretnél, akkor először R1-re felveszel egy tetszőleges értéket. R1 legyen 1.25 kOhm.
1.25V /1.25k = 1mA.
10.5V / 1mA = 10.5 kOhm
R2 = 10.5 kOhm - R1 = 9.5k

Ha R1 = 2.5k, akkor R2 = 19k stb...

Ha így megjegyzed ezt nem lehet elfelejteni soha többé.
(#) don_peter válasza Karesz 50 hozzászólására (») Nov 10, 2022 /
 
Köszi, értem. 9.25K lesz az, de gondolom szabványra kerekítettél. Érthető és köszi a levezetést. El is teszem.
(#) Karesz 50 válasza don_peter hozzászólására (») Nov 10, 2022 /
 
Igen, 9.25k... csak már késő volt
(#) Epu2 válasza jani1987 hozzászólására (») Nov 10, 2022 /
 
Az armatúrában benne van, ahány fénycső annyi. Ha jól emlékszem, 3,6 μF! cső.
(#) antiktelefon válasza vladcepes hozzászólására (») Nov 10, 2022 /
 
Gyakorlatilag sosem a kondi a zárlatos. Nem tűnik olcsó darabnak, javítasd meg, vagy vakon cserelj fetet, drivert/meghajtóict és minden smdt ami a gate fele és a meghajtó fele van és 10k alatti vagy dióda, kellően körültekintően cserélve mindent, de azért jobb lenne kimérni a dolgokat.
A hozzászólás módosítva: Nov 10, 2022
(#) Suba53 válasza jani1987 hozzászólására (») Nov 10, 2022 /
 
A fojtó ( Rá van írva ) vagy 1db 36W-os, vagy 2db 18 W-os fénycső előtétjeként használható.
Vagyis ha ezt akarod használni, akkor 2db fénycsövet kell benne hagyni az armatúrában.

Az armatúráidban ezek szerint van 4bd 18W-os cső, amikhez páronként van 1-1 előtét fojtó.
Ha azt vissza rajzolod, látod hogy ebből kettőt hogy kell bekötni.
(#) jani1987 válasza Suba53 hozzászólására (») Nov 10, 2022 /
 
Egy darab kondi van benne ezért lenne jó tudni használhatom e csak ezt az egyet.
(#) Gafly válasza jani1987 hozzászólására (») Nov 10, 2022 /
 
Mivel az a kondenzátor "csak" fázisjavítás miatt van benne, próbára akár nélküle is.
(#) Suba53 válasza jani1987 hozzászólására (») Nov 10, 2022 /
 
Az a kondi a kapcsoló után közvetlenül a 230V-os kapcsokra megy, csak zavarszűrés a feladata. Az simán maradhat akkor is, ha nem mind a négya cső lesz benne.
A gyújtó által keltett zavart csökkenti a hálózati kapcsok felé.
(#) Suba53 válasza Gafly hozzászólására (») Nov 10, 2022 /
 
Lehet hogy fázist is javít. Nekem voltak olyan armatúráim, amibe kondi egyáltalán nem volt. Csak fojtó, meg gyújtó. Recsegett is a közelében lévő rádió be-ki kapcsoláskor.
(#) sany válasza Suba53 hozzászólására (») Nov 10, 2022 /
 
Meg egy kicsit többet fogyasztott.
A hozzászólás módosítva: Nov 10, 2022
(#) pucuka válasza Suba53 hozzászólására (») Nov 10, 2022 /
 
Fázisjavítás akkor kell, ha egy hálózaton nagyszámú fénycső működik. Néhány darab esetében nem lényeges, sőt "energia takarékosabb" is.
A fénycsőgyújtó tokjában van egy 100 nF körüli kondi zavarszűrés céljából.
(#) Lamprologus válasza sany hozzászólására (») Nov 10, 2022 / 1
 
Miért fogyasztott többet?
A fogyasztásmérők hatásos teljesítményt mérnek, tehát ott nem lehet eltérés ...
Na jó a vezetéken a meddő teljesítmény miatt folyó plusz áramtól jelentkezik némi töblet veszteség, de az meg szinte elenyésző...
(#) sany válasza Lamprologus hozzászólására (») Nov 10, 2022 /
 
Kicsi, ezen van a hangsúly. Én is arra gondoltam, a meddő teljesítményre.
(#) vladcepes válasza antiktelefon hozzászólására (») Nov 10, 2022 /
 
Köszi!
Az smd kondikat ki tudom mérni multival? Elvileg 200µF ig tud mérni az enyém is. (vagy az nem hiteles ha így be forrasztva rá mérek?
(#) nedudgi válasza vladcepes hozzászólására (») Nov 10, 2022 /
 
Nem hiteles.
Következő: »»   3793 / 3975
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem