Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3843 / 3965
(#) Gafly válasza granpa hozzászólására (») Márc 30, 2023 /
 
Mérd meg, hogy mekkora kell...
(#) Gafly válasza Gafly hozzászólására (») Márc 30, 2023 /
 
Pontosabban: Határozd meg a méretét és tokozását, mert mostanában már a zseblámpában is lehet SMD...

led_lampa.jpg
    
(#) granpa válasza Gafly hozzászólására (») Márc 30, 2023 /
 
Teljesen normális(nak látszó) fehér, 5 mm-es LED. Két, domború lencsén keresztül átvilágít pici (5 mm) ábrákat kb. 20 cm-re. Után rajzoláshoz.
(#) Gafly válasza granpa hozzászólására (») Márc 30, 2023 /
 
Mivel optikáról van szó, cserénél "csámpás" beforrasztás is gond (fényvesztés) lehet.
(#) mnyugger hozzászólása Márc 30, 2023 /
 
Azt kérdezném, hogyan lehet a Fritzinghez új alkatrészt hozzáadni? .fzpz a file kiterjesztése.

Köszi.
(#) granpa válasza Gafly hozzászólására (») Márc 30, 2023 /
 
Tokba megyen belé, tehát egyenest fog állani.
A hozzászólás módosítva: Márc 30, 2023
(#) mnyugger válasza mnyugger hozzászólására (») Márc 30, 2023 /
 
Megoldódott!
(#) Scaevola hozzászólása Márc 31, 2023 /
 
Sziasztok!

Cserélni szeretném egy nyákon a kondenzátorokat, ezért levittem a kedvenc boltomba és kértem minden kondiból egyet.
Itthon cserélném őket és látom, hogy a
2,2mF-os 50V-os helyett 2,2mF-os 100V-osat, valamint a
10mF-os 50V-os helyett 100mF-os 100V-osakat kaptam.

A legjobb tudomásom szerint a névleges feszültség ha nagyobb, az nem baj, de a 10mF helyett 100-ast nem tudom, be merjek-e tenni.

Szerintetek?
A hozzászólás módosítva: Márc 31, 2023
(#) Régi motoros válasza Scaevola hozzászólására (») Márc 31, 2023 / 2
 
Áramkör ismerete nélkül első nekifutásra azt mondanám, vidd vissza és kérjél 10µF -ost,
ha az van benne. A feszültséget jól gondolod, lehet nagyobb, ha fizikailag befér.
(#) Suba53 válasza Scaevola hozzászólására (») Ápr 6, 2023 /
 
100mF 100V? Mekkora az az elkó?
( 100mF=100000µF )
(#) ujfalusi válasza Suba53 hozzászólására (») Ápr 6, 2023 /
 
Amit te irtál, mF- az millifarad
(#) Suba53 válasza ujfalusi hozzászólására (») Ápr 6, 2023 /
 
NEM, Scaevola írta a mF értékeket, én csak rákérdeztem, hogy ez a 100mF elkó mekkora méretű lehet.
( Ezzel talán felhívva a figyelmét arra, hogy rosszul írta. )

Talán tetszett volna elolvasni az előzményt.
A hozzászólás módosítva: Ápr 6, 2023
(#) Becseiy hozzászólása Ápr 10, 2023 /
 
Sziasztok!
Egy kis segítséget szeretnék kérni.Elég nehezen ismerem ki magamat az adatlapokon.
A feladat egy 12V-os ablaktörlő motor kapcsolása PWM-el(mert túl gyors a feladathoz).
A motor Kb. 2-3 Ampert vesz fel ,a kapcsoló elem az IRLZ44N Mosfet lesz.
Ha jól értelmezem az adatlapját akkor az Arduino 5V feszültségével már teljesen ki tudom nyitni 12Volt feszültségnél,igy minimális lesz az Rds-on (0,02 Ohm).
Szeretném,ha valaki megerősítene,hogy ha jól értelmeztem az adatlapot.
Köszönöm.
(#) Bakman válasza Becseiy hozzászólására (») Ápr 10, 2023 /
 
Frekvencia kérdése a dolog. Egy mikrokontroller kimenete sokkal nagyobb ellenállással bír, mint egy direkt erre a célra kitalált FET meghajtóé. kb. 500 Hz-ig általában nincs gond, attól nagyobb frekvencián kezd melegedni a FET, de ezt majd úgy is "látni" fogod. Ha tutira nem elég az 500 Hz, használj meghajtó IC-t, pl. TC4420-at.
(#) Becseiy válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 10, 2023 /
 
Köszönöm a választ,Működik a kapcsolás egy szépséghibája van csak,ha kezdem elvenni a kitöltést elkezd sípolni a motor.
Most keresgetem mi lehet a gond,ha nem találok számomra kivitelezhető megoldást akkor törlöm a programból a fordulat szabályozást és csökkentem mechanikusan a fordulatot.Esetleg kipróbálok egy olcsó kínai céláramkört.
A hozzászólás módosítva: Ápr 10, 2023
(#) szs válasza Becseiy hozzászólására (») Ápr 10, 2023 /
 
Szoktak sípolni a PWM-el. Az akkus fúróm is (például)
(#) JZoli válasza Becseiy hozzászólására (») Ápr 10, 2023 /
 
A sípolás többé-kevésbé normális. A PWM freki miatt csinálja. Ha zavar, vagy csökkenteni-vagy növelni kell a frekvenciát.
(#) madzagos válasza Becseiy hozzászólására (») Ápr 10, 2023 / 1
 
Most csináltam egy pwm szabályzót, ugyanez a probléma jelentkezett nállam is. A kimenetre tettem egy 1µf-os kondit és a sípolás majdnem teljesen megszünt.
A hozzászólás módosítva: Ápr 10, 2023
(#) ha6qt hozzászólása Ápr 10, 2023 /
 
Sziasztok,

Egy egyszerű kapcsolás megtalálásában kérném szépen a segítségeteket, mert sajnos nagyon gyenge vagyok az egyszerű tranzisztoros alap "kapcsoló" kapcsolásokban.

Van egy DC (+8V) kismotorom, aminek a forgásirányát illetve a ki-bekapcsolt állapotát egy Arduinoról vezérlem egy L293D IC-n keresztül. A motor áramfelvétele 50mA, ha lefogom a tengelyét, akkor 200mA.

Szeretnék a kapcsoláshoz egy nagyon egyszerű motorvédelmet, ami érzékeli, ha 50mA helyett 200mA körül van az áramfelvétel a táp pozitív ágában (pl. a motor elakadt). Amennyiben ez a védelem "megszólal", szeretném, ha a kimenetén valahogyan egy pozitív jel jelenne meg, amelyet az Arduino egy analóg bemenetére viszek, hogy a program is "tudomást szerezzen" a túláramról. Szuper lenne, ha a kezdeti motorindító nagy áramfelvétel egy R-C taggal ki volna simítva.

Annyit tudok, hogy egy söntellenállás kellene a táp pozitív ágába, de innentől már el is akadtam, hogy hogyan variáljam az NPN, PNP tranzisztorokat, vagy akár egy műveleti erősítőt, az R-C simításról pedig sajnos végképp nem tudok semmit.

Tudnátok kérlek küldeni valamilyen hivatkozást, ahol találok kapcsolást erre a célra? Van itthon pár NPN és PNP tranzisztorom, illetve pár darab LM324 is.

Köszönöm előre is!
A hozzászólás módosítva: Ápr 10, 2023
(#) Gafly válasza ha6qt hozzászólására (») Ápr 10, 2023 /
 
Az elkó helyett én inkább az Ardura bíznám az indulási áramlökés kiszűrését, mert ő úgyis tudja mikor inditotta el a motort. Egyébként meg jobb ha a megakadást hamarabb érzékeli.
Vs a motor tápja, nem Vss (logikai). Ez utóbbi gondolom az Ardu tápjáról megy.
Két dióda akér el is elhagyható.
Ardu logikai bemenetnél legyen felhúzás.

mot_ardu.jpg
    
(#) giskard hozzászólása Ápr 10, 2023 /
 
"Szoktak sípolni a PWM-el"
A gyári akkus fúrók (14-18 V) nem szoktak sípolni és egész jól lehet szabályozni a fordulatszámot nyomaték vesztés nélkül.
Ők hogy oldják meg ?
(#) ha6qt válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 10, 2023 /
 
Szia!

Köszönöm a kapcsolást, holnap ki is próbálom!

A tápellátásom úgy van megoldva, hogy betettem két külön 7808-at a próbapanelre, az egyikről az Arduino és egy pár másik célra készült eszköz kap feszültséget, a másikról a motor és az L293D. A GND természetesen közös.

Először az Arduino analóg bemenetére akartam a túláram jelet adni, de igazából a rajzod alapján is teljesen észszerű egy logikai bemenetet alkalmazni. Az Arduino logikai bemeneténél megcsinálom a felhúzást a saját +5V-os tápjára (ahogy látom, ez lesz a BC182 tápja is egyben), és akkor a programot az fogja aktiválni, ha 1-ről 0-ra váltok. A felhúzáshoz mekkora ellenállást célszerű alkalmazni?

A diódasor szerepét el tudnád magyarázni? Érdekel hogy miért van párhuzamosan a söntellenállással? Értelmezésem szerint, ha túlságosan nagy az áramfelvétel, pl. 0,5A, abban az esetben akkora feszültség esne a 4R7-en, hogy a kapcsolásunk akár működésképtelen volna, ellenben a diódákkal garantáljuk a max 0,7 + 0,7 = 1,4V feszültségesést?

Gondoltam én is arra, hogy az RC tag helyett a bekapcsoláskori áramlökést "szoftveresen" kezelem le. Ebben az esetben elég az elkót elhagynom, vagy a BC182 10k + 10k bázisosztó értékeit is módosítani kell?

Elnézést a plusz kérdésekért, köszönöm a segítséged!
A hozzászólás módosítva: Ápr 10, 2023
(#) Gafly válasza giskard hozzászólására (») Ápr 10, 2023 /
 
Az enyém pélául sípol kis fordulatnál. Lehet nagyobbnál is, de akkor már erősen zörög, és talán emiatt nem hallatszik.
(#) Bakman válasza giskard hozzászólására (») Ápr 10, 2023 /
 
Megfelelő frekvenciával, ilyen üzemre tervezett motorral és meghajtóval. Sípolni a HW tud (laza tekercselés, szénkefék stb.).
(#) Gafly válasza ha6qt hozzászólására (») Ápr 10, 2023 /
 
Az IC logikai tápja független a motortáptól, elég neki 5 V is.
A két dióda valóban azért van hogy ne essen feleslegesen nagy feszültség a söntön, pont akkor lenne gyengébb, például induláskor, amikor nem kellene. Így akár növelheted a söntöt akár 10 Ohm-ra is.
Az alkatrész értékek tájékoztató jellegűek, széles határok között működik.
Kivétel a 4R7 sönt -> érzékenység, és a 10 k(k) és az elkó, ezek szorzatával valamennyire arányosan nő a késleltetés.
Valamekkora kondenzátort azért hagynék ott.
Az Arduinó belső felhúzására gondoltam.
(#) ha6qt válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 10, 2023 /
 
Rendben, köszönöm!
(#) szs válasza giskard hozzászólására (») Ápr 10, 2023 /
 
Vicces picit, hogy miközben azt állítod, nem igaz az állításom, arra vársz magyarázatot, hogy miért neked van igazad
No, de nem kekeckedésből mondtam ezt, sőt, azt el is tudom mondani, miért nem hallod legtőbbször az akkus fúróknál:
-van bennük egy hatalmas fogaskerékáttétel, aminek a zöreje elnyomja legtöbbször a sípoló hangot. Csak akkor hallod, amikor tényleg finoman adod neki a "gázt"
Ha nem áttételes lenne a motor, akkor sűrűn hallanád.
Kimentem, ráakasztottam a 12V-os játszós akkumra egy akkus fúrót, nézd, hallgasd:

Sípol bizony video
A hozzászólás módosítva: Ápr 10, 2023
(#) giskard válasza szs hozzászólására (») Ápr 10, 2023 /
 
Vicces picit , hogy olyanról mondasz véleményt amit nem tapasztaltál. (nem mondtam ellent neked (ha egyből nem a hőbörgés lenne a válasz talán többre jutnánk)).
A hozzászólás módosítva: Ápr 10, 2023
(#) szs válasza giskard hozzászólására (») Ápr 10, 2023 /
 

Most mutattam meg videón, amit tapasztaltam.
Meg is nézted?

Nem értelek, a magyarázat, és a videó bemutatása hőbörgés? Segítettem neked a megértésben...

Ritkán állítok olyat, amit nem tapasztaltam -olyankor kérdőjel is van a mondataim után.
De előfordult már, és én el tudtam ismerni, hogy tévedtem
A hozzászólás módosítva: Ápr 10, 2023
(#) giskard válasza szs hozzászólására (») Ápr 10, 2023 /
 
Lidl sípol, Agojama 25C675 nem sípol-
Következő: »»   3843 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem