Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Kapcsolási rajzot keresek
Témaindító: Kallai Csaba, idő: Márc 11, 2006
Témakörök:
Rádiótechnika évkönyv 2004 száma triak kapcsolástechnikája cikke közölt ilyesmi kapcsolást.
Ha jól értem akkor Neked elég egy triak késleltető, mivel bekapcsolásnál a relés sokkal lasabb, így ha egyszerre van vezérelve, akkor a triak kapcsol először.
Röviden összefoglalva:
Bekapcsoláskor késleltetés nélkül kapcsoljon be a triak, kikapcsoláskor késleltetéssel (hány miliszekundummal 5-10ms?) kapcsoljon ki hogy lassabb legyen mint a relé. Egy kondit fel kellene tölteni a 230Voltból rövid idő alatt majd ez tartsa begyújtva a triakot még 5ms-ig miután elmegy a vezérlőfeszültség. Tudja valaki kb mennyi idő alatt húz be egy relé és mennyi alatt enged el? A hozzászólás módosítva: Ápr 27, 2023
Milyen relé mesz? Annak az adatlapját kellene megnézni hogy mennyi a behúzási és elengedési késleltetése.
Távirányítós konnektorba tönkremennek a relék mert kapcsoló üzemű tápokat kapcsol be-ki.
Ebbe szeretnék triakos áramkört beépíteni a relével párhuzamosan. Ha sikerül akkor több darabot is átalakítanék. Nem tudom a relé adatait, esetleg szétszedve típust le kellene olvasnom. Hasra ütve bekapcsoláskor lehet 3-500mikrosec kikapcsoláskor meg 5-6 milisec. Ha lenne egy konkrét rc-s kapcsolás akkor majd tudnám módosítani az eseti reléhez.
15-20 ms körüli érték a tápfeszültség megjelenésétől, illetve annak elvételétől számítva. Ugyanakkor ezt sok dolog módosíthatja, konkrét mérés kell konkrét körülmények között.
170.-oldal, 30-as ábra.
Ha visszarajzoltad a konnektort, akkor lehet tovább agyalni.
Hehet, hogy egy zero crossing kapcsolás is bőveb tudja ami Neked kell.
Mit rajzoljak vissza?
Dc24 volt tápról üzemel, DC 24 voltos a relé tekercse, egy tranzisztor vezérli. Az áramkör többi része nem érdekes. Egy Finder relé katalógus adatai: Operate/release time ms: 10/3 (8A) 15/5 (16A) A hozzászólás módosítva: Ápr 27, 2023
Így még egyszerűbb, vezérlő jellelforrásra egy dióda egy ellenállás (optotriak árambeállítás) párhuzamosan egy kondi (ezzel lehet beállítani a kikapcsolási késleltetést), moc3041 triac... kész.
Én azt gondolom, hogy pont nem szabad zero csossing optotriak mert az vár a legközelebbi nullátmenetig amely akár 8ms is lehet ami pedig sok már bekapcsoláskor is.
Félreérted. A relét helyettesítsd egy triakkal, készen is vagy. Hagyd a fenébe a relé/triak párost, nem éri meg vesződni vele.
Ha a triak vezérlése nullátmenetnél kapcsolja be azt, sokkal kisebb induló (in-rush) áramok fognak keletkezni. szerk.: Mármint a relét egy triakkal és némi körítéssel, amit kíván. A hozzászólás módosítva: Ápr 27, 2023
Vagy már vannak nagyon kicsi SSR-ek, és azok rendszerint kibirják a kapcsitápokat. ( nekem két ilyen müködik a házban évek ota.j
A kis méretű SSR azért nem jó mert ha egy 2000W-os hősugárzót dugok a távirányítós konnnektorba azt nem fogja kibírni az SSR.
A relét én is tudnám helyettesíteni triakkal de itt nem ez a cél.
A cél egy triak/relé páros működésének kikísérletezése. Magamtól azt találtam ki, hogy egy ellenállással 4-5msec alatt feltöltök egy kondit akkora feszültségre amelyiknél begyújt egy nem nullátmenetes optotriak. A kondiból meg egy megfelelően méretezett ellenállással vezérlem az optotriak ledjét úgy hogy 10-15 -20 msec-ig még nyitva maradjon az optotriak. Tehát a szükséges alkatrészek: 2 ellenállás, 1 kondi, 1 érzékeny optotriak, 16Ampers triak, túlfeszvédő varisztor. Kíváncsi vagyok milyen kapcsolás van a rádiótechnika évkönyvben. Köszönöm mindenkinek a tanácsát. A hozzászólás módosítva: Ápr 28, 2023
Akkor a konkrét kapcsolás.
Köszönöm kedves orcika70!
Ez az amit kerestem. Két változatot fogok kikísérletezni: DC 5-24v meghajtással és optotriakkal és a kisebb vezérlőáramok irányába az optotriak ledjét is egy tranzisztorral vezérelve. A második meg egy 230V AC vezérléssel, itt pedig 2 db triakot fogok használni hasonlóan a darlington kapcsoláshoz mert akkor sensitiv triakkal 0.2-2 mA gate áramok szükségesek. Nem szeretnék egy 3kohm/ 8 wattos ellenállást használni.
Orcika70 jóvoltából megvan a rajz , körülötte meg a leírás, de az igazándiból nem is nagyon kell.
A visszarajzolást semmiképpen nem fogod megúszni, legalábbis azt a részet, ahol a bejövő és kimenő konnektor van, a táprésze (ami gondolom a szokásos kondenzátor, egyenirányító,ú és zener), a relé, és vezérlése (elég csak a processzor lábától a relé tekercséig). Opto triak minek?
Optotriak a processzoros rész galvanikus leválasztásához meg ha netán zárlatba menne a triak ne tegye tönkre a processzoros részt.
A visszarajzolás már megvan. Olyan felépítésű ahogy írtad. Ott cseréltem a gyári 5.1 voltos 0.5 wattos zenert egy 2W de lehet hogy 5 wattosra. Csak a biztonság kedvéért mert ha ez megszakad akkor 24 voltot kap a proci és akkor dobhatom ki. A hozzászólás módosítva: Ápr 28, 2023
Ha esetleg meg tudnád velünk is osztani, akkor lehet okosabbakat is tudnánk mondani, nem csak találgatások alapján vagdalkoznánk a homályban...
Kedves Galfy
Nem értem a kérdésed. Mit osszak meg veled? Azt a kapcsolási rajzot amelyikben egy tranzisztor kapcsol 24 voltról egy relét? Nem értem a vagdalkozást a homályba megjegyzést. Kerestem egy kontaktusvédő kapcsolást triakkal. Megkaptam orcika70-től. Mindenki más csak le akart beszélni erről a kapcsolásról. Megköszönöm mindenkinek a hozzászólását, részemről lezártnak tekintem a kérdést. Idézet: „Nem értem a vagdalkozást a homályba megjegyzést.” Arra gondoltam, hogy egyszerűbb lenne az élet, ha nem kellene mindenkinek fél órát gondolkoznia azon hogy, mi a fenét akartam akkor írni, amikor azt mondom, hogy például: "Adatlap szerint az első MOC-ot nem feltétlenül kell a D3-al párhuzamosan kötni, lehet sorban is, csak akkor nagyobb kondenzátor kell, viszont az ellenállást meg lehet spórolni. Ugyanakkor a megfelelő időzítés miatt az R4 másik oldalára kellene egy 4,7 µF/6,3 V." Kiváncsi lettem volna a végleges megoldásra- , mert bármennyire is egyszerűnek tűnik, mire minden részlet a helyére kerül, addig pár "apróságba" (például a két MOC) bele lehet még szaladni (meg másokat is érdekelhetett szerintem).
Még nincs semmilyen végleges megoldás még csak az elméleten gondolkodom.
Egy napja tettem fel a kérdést. A kapott kapcsolás egybevág azzal amire én is gondoltam de nekem először DC vezérléshez kell kitaláljam a kapcsolást és utána meg megépíteni. Nekem ez hobbi, lehet, hogy több hónap múlva jutok el egy működő változathoz.
Tehát akkor még visszarajzolt rajzod sincsen, a
Idézet: csak kamu besértődés volt ennek leplezésére. „részemről lezártnak tekintem a kérdést” Maga a kérdés érdekes, bár nem annyira egyszerű mint ahogyan látszik. Ha meggondoltad magad, akkor szivesen foglalkoznánk vele (én legalábbis).
Szia!
Végre újra volt időm ezzel a dologgal foglalkozni. Az ampermérő alapműszer, amire kötni akarom (Ganz 80rDA-1), a belső ellenállása túl nagy, és annyira beterheli a műveleti erősítőt, (LM833, ez van itthon) hogy a műszer nem tud teljesen kitérni. Próbálkoztam egy egyszerű földelt emitteres erősítőt mögé kapcsolni, de nem jártam sikerrel, újra előjött a DC offszet baj, és nem volt lineáris a ki és bemenet közti összefüggés. A műszer belső ellenállása 2.5Ohm, végkitéréséhez 150mV kell, ekkor ugye 60mA folyik át rajta. Ampermérőnek kicsit sok, de ez van, ezzel szeretném megoldani. (ezek a gyári adatai ennek a műszernek, nincs benne rajta sönt, ez maga az alapérzékenység.) Tudnál nekem ebben segíteni?
Idézet: „belső ellenállása túl nagy” Szerintem meg pont fordítva.
Azt akartam írni.
Hello! Gondolom földelt kollektoros kapcsolásra gondoltál. De.. NPN tranyó, kollektor a + tápra, bázis az OPA kimenetére, emitter-GND közé a műszer (esetleg valami soros ellenállással).
Az R4-et pedig nem az OPA kimenetére, hanem a tranyó emitterére kell kötni. Akkor nem lesz linearitási hiba.
Sziasztok.
Keresem a Trakis Ravitef Eloco-Sistem ABVS 500, 48V 500VA-es szünetmentes service manual-át. |
Bejelentkezés
Hirdetés |