Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3860 / 3968
(#) proli007 válasza zoka hozzászólására (») Jún 3, 2023 / 1
 
Hello! Pld.

PWM-Relé.png
    
(#) zoka válasza proli007 hozzászólására (») Jún 3, 2023 /
 
Szia! Nagyon köszönöm!
(#) Lamprologus válasza zoka hozzászólására (») Jún 5, 2023 / 1
 
Éljen Darwin!


Miért jutott ez az eszembe???
(#) JMarton87 hozzászólása Jún 6, 2023 /
 
Kedves Fórumozók!

Egy amatőr, kíváncsi kérdés:
A 2x2P+F dupla dugaljaknál miért van 2L 2N és 2FÖLD bekötési pont? Pl Legrand Valena Life:

https://legrandaruhaz.hu/Legrand_Valena_Life_2x2P_F_csatlakozoaljza...753126

Nem adnak hozzá rajzot, feltételezem, akkor ha egy bekötés van, akkor mindegy, hogy pl a 2 fázis közül melyikbe dugom a fázis vezetéket stb.?
Mire jó, ha mindenből 2db van, miközben egynek a bekötésével is működik?
Pusztán a dupla teljesítményért?
Illetve: ha 16A névlegesen az aljzat, és duplán van bekötve, akkor 2x16-t is bír maga a szerelvény?
Nekem egy 2.5-es körön van, amin 16A megszakító van, de bele van dugva egy 2,75kW teljesítményű sütő, és egy hűtő.

Előre is köszönöm a segítséget!

22pf.jpg
    
(#) Bakman válasza JMarton87 hozzászólására (») Jún 6, 2023 /
 
Az egymás melletti csatlakozópontok össze vannak kötve, így elosztóként is használható a dugalj a vezetékezés számára.

3 kW még elmegy, de attól jobban inkább ne terheld. Kb. az összes dugalj belseje idővel (6-8 év) veszít a szorításából, gyengül az érintkezés, aztán jöhet a megolvadó szerelvény, rosszabb esetben lakástűz.
(#) JMarton87 válasza Bakman hozzászólására (») Jún 6, 2023 /
 
Köszönöm!
Tehát ha pl szétszedetem két szimpla dugaljra, akkor az már megoldás lehet?
A hűtő teljesítményét honnan tudhatom meg?
Bár annyit ír az adatlap hogy 1.35A. Létezik, hogy 300W körül van?
Ikea Tinad, ami valójában Whirlpool, típus CB382W
(#) JMarton87 válasza Bakman hozzászólására (») Jún 6, 2023 /
 
Jól sejtem, hogy a tüzet egy esetlegesen meglazult csatlakozások miatt írod?
Mert túláramra a megszakító leoldana gondolom.
(#) Bakman válasza JMarton87 hozzászólására (») Jún 6, 2023 / 1
 
Lazulás lehet és szokott is lenni a dugalj és a dugvilla érintkzőinél. A dugaljban vannak a rugós érintkezők (ahova a dugvilla fém érintkezői szuszakolódnak).

Nem tudod szétszedni két szimpla dugaljra, ettől egyszerűbb a belső felépítése. Hűtő és sütő maradhat egy dupla elosztóban, annyit még ki kell bírnia bőven.

A sütő intenzívebb/hosszabb használata után húzd ki a konnektorból és fogd meg a dugvilla kiálló érintkezőit. Ha hideg, akkor jó. Ha már kézmeleg, cserélni kell a dugaljt (legalábbis megkeresni, hol kezd romlani az érintkezés). Amennyiben évente egyszer megcsinálod, sokat tettél a biztonság érdekében, nem kell túlgondolni, de nullára redukálni sem a figyelmet. Ezek a hibák nem egyik pillanatról a másikra szoktak fellépni hanem idővel, szép lassan fokozódik a helyzet.
A hozzászólás módosítva: Jún 6, 2023
(#) Gafly válasza Bakman hozzászólására (») Jún 6, 2023 /
 
Ez mondjuk tökéletesen így van szerintem.
Nálam például mosógépnél bizonyította a fizikát a konnektor.
Egészen pontosan úgy, ahogyan Bakman mester leírta
Még talán képet is tettem fel róla...
(#) Lamprologus válasza JMarton87 hozzászólására (») Jún 7, 2023 /
 
Már megbocsáss, de ha ilyen kérdést teszel fel, akkor én azt javaslom, inkább bízd szakemberre a dugalj (villany) szerelést!
(#) JMarton87 válasza Lamprologus hozzászólására (») Jún 7, 2023 /
 
Szakember fogja csinálni. De szeretem tudni mire kell figyelni. Ilyen most a konyha, volt egy gondolatom, hogy vajon ez most jó e vagy sem.
Ha jön egy szerelő, legalább tudjam, közelítőleg jó e amit mond.
(#) vargham válasza Bakman hozzászólására (») Jún 7, 2023 / 1
 
Sosem kötnék sütőt, főzőlapot dugvillára.
(#) JMarton87 válasza vargham hozzászólására (») Jún 7, 2023 /
 
Igazából ezen is vívódtam, mert a beüzemelő dugvillára kötötte, és elég sokan bekötik így, még a használati leírás is említi azt hiszem a dugvillát, meg hogy legyen oldható, de több villanyszerelő fixen javasolja.
Mindegy, jön most egy szerelő, meglátjuk mit mond, de ahány szerelőt kérdezek, annyiféle választ kapok - bár nem bántanék ezzel senkit sem. Gépészet ugyanez - kinek mi a tapasztalata, most függetlenül attól, hogy jól csinálja e vagy sem.

Bár ha csak a teljesítményt nézem, a mosógépem csak 250W-al kér kevesebbett, az is dugvilla.
A hozzászólás módosítva: Jún 7, 2023
(#) DJ Szabcsa válasza vargham hozzászólására (») Jún 7, 2023 / 2
 
A legtöbb sütőn gyárilag dugvilla van. Ha levágom ugrik a gari A főzőlap már más tészta, főleg ha nem egy fázisú
(#) vargham válasza DJ Szabcsa hozzászólására (») Jún 7, 2023 /
 
Valóban az van. És még azt is előírják, hogy az ő szerelőjük dugja be a konnektorba, különben nincs garancia... Én előkészültem csatlakozási ponttal egy dobozban, vettem rendes kábelt, érvéghüvelyt préseltem rá, és úgy vártam a szerelőt. Mondta, hogy korrekt dolgokat vettem, és azzal a mozdulattal dobta is ki a vékony és dugvillával szerelt gyári kábelt. Mesélte, hogy az eredeti dugvillák rendszeresen beleolvadnak a dugaljakba... Éppen a határra méretezik a gyárban, egy jó minőségű és vadonat új dugaljjal valószínűleg nincs probléma, de ha kicsit régebbi, kicsit is nagyobb az ellenállása, máris olvad.
A következő lakásba már nem hívtam szerelőt. Minek. Rendes kábellel, fixen csatlakoztattam mindent. Az alsó fűtőszál éppen csak kibírta a hároméves garanciát... Cseréltem, nem macera.
Hogy a hőre porladó elektronika tartó tálcáról ne is beszéljek, amit a mosó és szárítógépbe szereltek... Széttöredezett és beesett az üst meg a készülékház közé, centrifugáláskor tőből leszakadt az összes vezeték. A hároméves garancia lejárta után egy héttel.
(#) Bakman válasza vargham hozzászólására (») Jún 7, 2023 / 1
 
Azért megesik itt-ott, hogy a garanciális időn belül romlik el, a tulajdonosok pedig hívják a hivatalos szervízt. Részemről sincs kérdés a dugvillával kapcsolatban, csak hát a garanciális szabályok...
(#) szs válasza vargham hozzászólására (») Jún 7, 2023 /
 
[off]Szeretik emberek a dezinformációt terjeszteni
Nem, amit "dugvillával" szerelve árulnak, ahhoz nem előírás, hogy szakember szerelje be. Van viszont (például) kombinált tűzhely, a sütőjét bármikor bedughatod, a gázt (természetesen) szakembernek kell bekötnie. Mert ahhoz nem kötött a gyár dugvillát.
Van a sablonszöveg minden jótállási feltételben, abban szerepel: bekötni csak jogosult szakember kötheti be. Azért a bekötés és a bedugás közt van különbség.
És az sem igaz, hogy csak a saját szerelőjük kötheti be, akkor, ha tényleg szakember kell. Jogosult szerelő kell.


[/off]Mondhatnám a többire (hogy minden s már): persze, akit elért a baj, az kikiabálja. De nem ez az általános -cssk azt nem irkáljuk, ha jók a dolgok. Mert az a természetes.
(#) szs válasza Bakman hozzászólására (») Jún 7, 2023 /
 
Na, ez a másik.
Ha dugvillával árulnak egy készüléket, hát jogosan kérdezik, amikor a jótállási igényt terjesztjük elő:
Aztán a gyárilag felszerelt "dugvillát" arra jogosult szakember cserélte-e ki fix bekötésre?
Ha igen, és papír van róla -akkor semmi bajunk nem lehet.
Ha szomszédpista barkácsolta, az gáz (hiába tartjuk műszakilag megfelelőbbnek)
A hozzászólás módosítva: Jún 7, 2023
(#) vargham válasza szs hozzászólására (») Jún 8, 2023 /
 
Direkt felhívtam őket telefonon. Kellett az ember. Vagy nem értett a munkájához az ügyfélszolgálatos.
(#) vargham válasza szs hozzászólására (») Jún 8, 2023 /
 
Idézet:
„Aztán a gyárilag felszerelt "dugvillát" arra jogosult szakember cserélte-e ki fix bekötésre?
Ha igen, és papír van róla -akkor semmi bajunk nem lehet.”

Megvettem, ő kicserélte és papírt adott róla.
(#) nagym6 hozzászólása Jún 8, 2023 / 1
 
Legtöbbször a dugvilla ill. aljzat vezeték bekötési pontokon találtam rossz, lazult, ezért sercegő, melegedő, vagy már ráolvadt szenesedett csatlakozásokat.
(#) martin66789 hozzászólása Jún 8, 2023 /
 
Sziasztok

ZD-8922 forró levegős forrasztóállomás hőlégfújója nem fűt kijelzőn EE2-t ír, mi lehet a baja?
(#) Patópali válasza martin66789 hozzászólására (») Jún 8, 2023 /
 
Szia.
Fűtőszál szakadás, kontakt hibák, elektronika hiba, stb. Mérések szükségesek a hiba feltárásához.
Ha megvan a gépkönyve abban talán van hibakód táblázat. Nézd meg.
Típust írhatnál hátha valaki ismeri a készüléket.
(#) martin66789 válasza Patópali hozzászólására (») Jún 8, 2023 /
 
ZD-8922 a típusa, gépkönyv nincs, hibakódra leírást nem találtam. Időközben a fűtőszálnál szétszedtem, hibát rendellenességet nem láttam, összeraktam bekapcsoltam és működik.
(#) Patópali válasza martin66789 hozzászólására (») Jún 9, 2023 /
 
Ezek szerint csak valami kontakt hiba volt, lehet még előfog fordulni a melegedés miatt.
A hozzászólás módosítva: Jún 9, 2023
(#) tufatofu hozzászólása Jún 11, 2023 /
 
Üdv Mindenkinek! A Honeywell XC70 CO riasztóval járt már úgy valaki, hogy indokolatlanul bejelzett? 2026 májusig használható. Szétszedni nem lehet, lekapcsolni sem, elhallgattatni sem. Fűtés vagy más CO-t termelő eszköz nem üzemel a lakásban, nyitott ablaknál felordított az éjjel, pár óra eltéréssel a másik is, a 3. még jelenleg csendben van. Jelenleg rongyokba tekerve a malacólban ordítanak csukott ajtónál. Garanciát érvényesíteni ebben az állapotában nem lehet, hisz sem postán, sem személyesen nem fogja senki végig ordíttatni az úton. Mielőtt beleengedem a hangszórójába a 32-es marófejet, valakinek ötlete, ezzel a szeméttel kapcsolatban?
A papírján az áll, hogy "vakriasztás kizárt", ha bejelez akkor "szellőztetni és hívni a katasztrófavédelmet". Volt aki hívta is, akik azonnal lekapták neki a gázórát, és így járt. Fűtési szezonban én is megijedek, hisz azért vettem, nem is túl olcsón, hogy jelezzen. Köszönöm a válaszokat előre is!
(#) Bakman válasza tufatofu hozzászólására (») Jún 11, 2023 /
 
Ha kettő is jelzett nyitott ablaknál akkor lehet, hogy az utcáról szivárgott be valami.
(#) KBal76 válasza tufatofu hozzászólására (») Jún 11, 2023 /
 
Ezeket ki lehet kapcsolni, én nyaranta kikapcsoltam, ameddig volt miért használnom, utána elajándékoztam. Mivel nincs meg, így egy YouTube videóból kölcsönöztem a hogyanját:
szerk: egy csavarhúzót kellett a hátlap szerelôkeretjébe nyomni oldalról azthiszem, hogy lejöjjön, amibôl kiállt egy pöcök, ami ha nem volt ott, nem kapott energiát a beépített elemeirôl.
Úgy tudom amikor visít, onnantól ezek kukázhatóak. Valami kémiai cucc van benne, aminek az optikai tulajdonságai változnak meg, ezt világítja át idônként a berendezés.
A hozzászólás módosítva: Jún 11, 2023
(#) tufatofu hozzászólása Jún 11, 2023 /
 
Köszönöm a segítséget Bakman, KBal76! Azóta elhallgattak, de szerintem lemerült mindkettő a visítástól. A 3. továbbra sem jelzett. Meglékelem valamelyiket és teszek fel fotót, mert a belsejéről nem találtam sehol a neten.
(#) Abukodonozo hozzászólása Jún 15, 2023 /
 
Sziasztok!

Egy autóelektronikában kezdő kérdés Tudja valaki, hogy egy négyábú alternátort hogyan kell bekötni? Egy régi Citröen felujításában szeretnék segíteni. Erről a modellről van szó: Bővebben: Link. A pozitív és a negatív póluson kivűl még van két kicsi papucsos lába, az egyik L a másik EX. Annyit ki tudtam sillabizálni, hogy az L talán a töltésjelző lámpa lenne, de mi lehet az EX?

Mellékelek egy képet róla.

Köszi
A hozzászólás módosítva: Jún 15, 2023
Következő: »»   3860 / 3968
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem