Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok!
Láttam hogy volt már a fórumon felvetve telecontrollis téma, de nem igazán pásszolt az én nyavajámra. Szeretnék egy egyszerű távirányítót készíteni pic-el, meg telecontrolli 433-as modulokkal. Az adó oldalon egy 16f876-os két analóg bemenete lenne az előre/hátra, ill. a jobra/balra, ezt átküldöm a vevőnek (16f627), az meg elszüttyögtet egy Dc motort hídban, meg egy kis supertec szervót. Nacccerű....... De az asztalomon is gondok vannak a vétellel, nemhogy egy pontos kódsorozatot tudjak átküldeni amiből értékekeket kell kihámozni. Tanácsot kérnék, hogy mivel lehet javítani az összeköttetést a két rf modul között, vagy milyen kóddal tudnék egyszerűen, és biztosan adatot átküldeni. U.i.: most két kb. 10cm-es drót az antenna :pirul: . Nem vagyok egy rádiós guru, de érzem, hogy ez nem a legoptimálisabb megoldás.
Nekem a telecontrolli modulokkat 16F628 kezelte.
Picbasiban simán serin és serout utasításokkal működött 80-100 méterig. 17.5 cm-es antenna és 1200 baud sebesség az ajánlott. Adónál két potméter ( + 100 nF) kezelheti a mezei AD-t. 2 db POT utasítás beolvassa az x,y érték bájtjait. Egy lábról pedig a meghajtani az RT6 IN bemenetét.(serout) Ajánlott a két bájton kivül mág ellenörző bájtokat is küldeni. A vevőnél az RR3 outját kötöm a vevő PIC bemenetére. (serin) A program állandóan figyeli a bemeneti adatokat. Veszi az x,y értékeket és az ellenörző bájtokat. Teszteli a bejövő adatokat, és ha nincs benne hiba, végrehajtja a program szerinti utasításokat, majd újra várja, hogy jön-e "értelmes utasítás".
Hello
Húúú köszi, ez sokat segített. Még azt nem tudom, hogy érdemes-e a manchester kódolásba belefognom, vagy inkább próbáljam meg a számértékeket is karakterként átküldeni, és úgy ellenőrizni.
Én IA4421-es Integration adóvevőkből csináltam modulokat. Ez olyan, hogy SPI-on tudod egy kontrollerre tenni. A megfelelő felkonfigurálás után azt csinálsz vele amit akarsz. 19,200 kbit-et simán viszi.
Hello
Nem volt nehéz TSSOP-t forrasztani? Esetleg tudnál képet felrakni? Üdv
Nem én forrasztottam be, de jó folyatószeres ónnal viszonylag könnyen be lehet. Este csinálok képet majd róla.
Nálad nem volt gond a mindenféle zavarokkal?
Ha csak ledeket pislogtatok még jön is meg megy is az üzenet, de ha beindítom a PWM generátort akkor vége, se kép se hang. Persze lehet a motor rendetlenkedik. Majd próbálom jobban szűrni, meg árnyékolni esetleg.
Sziasztok
Csak most kezdtem el ezekkel a 434Mhz-s modulokkal foglalkozni és néhány alap dolog már sikerült, de az lenne a végső célom, hogy van két villanymotorom, amiket külön külön, vagy akár egyszerre akarok pörgetni. (elárulom egy kis járgányhoz lenne), de úgy megoldani, hogy lenne két nyomógombom(az adón persze) és ha az egyiket nyomom az egyik motor pörög ha a másikat akkor értelem szerűen a másik és ez menne egyszerre is(a motorok meg a vevő oldalon). Nem akarom ennél is jobban megcifrázni, hogy forgásirányt váltani, vagy sebességet módosítani, de ha egy ilyen kapcsolást tudna nekem valaki készíteni, akkor már el tudnék indulni és továbbfejleszteni. Nem akartam a problémámmal új témát nyitni. Hogyha ezt véleményetek szeirnt egyszerűbb infrával emgoldani akkor nekem az is jó lenne. De ez nem tűnt bonyolultabbnak.
Sziasztok!
Ilyen fajta kommunikációhoz melyik modult ajánlanátok, ezekkel mekkora hatótávolságot lehet elérni (tapasztalat, esetleg ti milyeneket használtok)? (Adó és vevő pár) Hatótávban mennyi különbség van modul és modul közt? 2 db PIC kommunikálna egymással, egyenlőre csak kísérletezésre használnám, konkrét feladat még nincs. A tapasztalatokat, tanácsokat előre is köszönöm!
Az AUREL TX-4MSIL (Itt) és az AUREL BC-NBK (Itt) -ról mi a véleményetek?
Utóbbinál mit jelent a "BW=1,2 Mhz? Esetleg hatótáv? (Azért itt lyukadtam ki, mert Topi cikkében erről olvastam, bár tudom, hogy az RFM-esekkel nem lehet nagyon összehasonlítani.) Köszönöm Foxi! A hozzászólás módosítva: Okt 14, 2015
Hol olvastad a 3000 m -t? Én csak 300 m -t látok. 3000 m áthidalásához némileg nagyobb teljesítmény, a két antenna között tiszta átlátás, éa környezethez képest magas antenna magasság szükséges. (mondjuk két ~30 m -es torony, épület között)
gyurma888: A hatótáv egy érdekes dolog. Függ az adó teljesítményétől ugyan, de nem csak attól. Ezeknek a moduloknak a kimenő teljesítménye korlátozott, ezért nagyjából egyforma. Amivel a hatótávolságot növelni lehet, az modul szinten a vevő érzékenysége. Ezek -90, és -120 dBm között vannak, sávszélességtől, modulációs módtól függően. A hatótávolságot leginkább az antennák (antenna nyereségek), és az átviteli út (szakaszcsillapítás) befolyásolja. Amit az adatlapokon látsz távolság, az 0 dB -s antennával, és tiszta átlátásnál (szabad térben) igaz. A BW=1,2 MHz a sávszélességet jelöli, ami függ az átvitt adat sebességétől. A hatótávhoz annyiban van köze, hogy minél nagyobb a sávszélesség, annál nagyobb a vevő modul saját zaja, és egy adott jel/zaj viszonyhoz (hibaarányhoz) nagyobb hasznos vett jel tartozik, így csökken a hatótávolság. Az NBK az ASK -t (100 % -os amplitúdó modulációt, billentyűzést) jelent. Ezek vevőjének elég gyenge az érzékenysége, és a zavarvédettsége sem nagy. Inkább FSK modulációt javasolnék, az lehet drágább, de érzékenyebb, és a zavarvédettsége is nagyobb. A hozzászólás módosítva: Okt 14, 2015
500mW adóteljesítmény 12V az adóvégfok feszültsége az RFM12bs nagytestvére...
A hozzászólás módosítva: Okt 14, 2015
Szia!
Ennél az adónál meg kell oldanod az adatok kódolását (Manchesteri) . A vevő nem tudja szétválasztani a zajt és az adatot, valamilyen szinkronizáló sorozatot kell kiadni,stb. stb. A komolyabb modul csak hasznos adatot vesz, illetve ekkor jelez (irq) a kontrollernek. PLL áramkör van a stabil adáshoz, programozható a vevő sávszélessége (zavarérzékenység) .automata antenna hangolás stb. Szóval rengeteg kényelmi funkció pár száz forint különbségen nem érdemes variálni. Betolod az adatot a másik végén kijön.... akár assemby-ben akár C-ben tudok segíteni. üdv.:Foxi A hozzászólás módosítva: Okt 14, 2015
Sziasztok!
Ha tudnál segíteni, lehet, hogy megpróbálkozok egy RFM12B-868-DP-vel. Ehhez kell gyári antenna is a megfelelő működéshez? És miért három db frekvencia (433/868/915Mhz) van megadva? Ki lehet választani, hogy melyik kettőt használja? Itt a PIC programozásánál nagyon bonyolult programozásra kell gondolni? MikroC-t szoktam használni, ennek van egy SPI-s könyvtára. Ezt lehet használni, vagy abszolút nem ide való? (Esetleg az adatlapos mintaprogramot kéne átírnom igényeim szerint?) A modul lábkiosztásánál lenne pár kérdésem: -nSEL (chip select - ez a cím jelöli meg, hogy a modulhoz menjen az adat?) -nIRQ (megszakítás( - Milyen?) kérése) -nRES (Mit resetel?) És egy utolsó: A FIFO mit takar? Válaszotokat előre is nagyon köszönöm, és elnézést kérek, ha nagyon hülye dolgokat kérdezek!
A modulhoz adnak egy méretre vágott drótdarabot kb 8cm (868 esetén)
háromféle frekin gyártják a modult. 433 kapunyitók, auto távnyitó -> ZSúfolt 868 nem nagyon "leterhelt", 915 EU-ban tilos használni, nem is kapsz. A modulban lefut a gyári inicializálás és a gyári alapbeállítás lép érvénybe lásd. adatlap Ha ettől eltérő sebességet akarsz be kell állítanod. A modul pl 1MHz órajelet ad ki (kvarc stabil) ezt módosíthatod akár 10MHz-re és elláthatja a pic-et is órajellel. A modul SPI kompatibilis, lehet használni.Az adatlap programja nagyon elavult, de működik. Nsel valóban a chip kiválasztására van. Addig amig magas, a CLK és SDI vonalak akár más perifériát is hajthatnak, pl. LCD modul. nIRQ ->Ha a vevőbe beérkezett x bit (programozható) megszakítást kér a PIC-től, hogy kikéne olvasni már az adatot. Adáskor pedig, hogy tudja fogadni a következő byte-ot FIFO fájl input fájl output A modul belső puffere ide gyűlik az adat, illetve ebből megy ki. Nem kell túl bonyolult programozásra gondolni, az init után gyakorlatilag csak a számokat kell beletolni egymás után a végén egy ellenőrző összeget is. A vevő a vett adatokat letárolja ő is kiszámítja az ellenőrző számot, a kettőt összehasonlítja, ha egyeznek ok, ha nem eldobja. A továbbiakban az RFM12 bs topikba írjál. üdv.: Foxi |
Bejelentkezés
Hirdetés |