Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Arduino
A klónok CH340 Soros-USB illesztőjének drivere (Letöltés)
Lapozás: OK   810 / 847
(#) Régi motoros válasza mateatek hozzászólására (») Aug 9, 2023 /
 
Én se vagyok nagy ardu fan, de nekem más tűnt fel, ami nem világos.

Az első kódban a két alábbi függvény honnan jön?
  1. scale.set_scale();
  2. scale.tare();

Külső forrásból? Mondjuk a HX711.h -ból?

Valamint a második részben a setup részben van használva a
  1. Meres();

"saját" függvény, és a loopban megírva. Hogyan használható fel mielőtt még odaérne a program?
Kiugrunk a setup részből, végrehajtódik a függvény majd újra visszaugrunk a setup részre?
Csak, hogy tanuljak belőle valamit én is.
(#) robis01 válasza mateatek hozzászólására (») Aug 9, 2023 / 1
 
D2 lába az indítás. Ha oda teszel egy nyomógombot akkor el fogja indítani a mérést, és küldeni fog egy sms-t is.

  1. void loop() {
  2.   if (digitalRead(2) == LOW) // Ha a RING 0-ra vált, hivas érkezett
  3.   {
  4.     delay(1000);  // várakozik 1s-t
  5.     if (digitalRead(2) == LOW)        // Ha még mindig 0 (nem egy zavar impulzus), kezelia hivást,
  6.       //inditja a mérést és az SMS-t
  7.     {
  8.       delay(1000);
  9.       Serial.println("Hivas erkezett!");
  10.       delay(3000);
  11.       HangupCall();
  12.       delay(1000);
  13.       Meres();
  14.       delay(10000);
  15.       Serial.print("MERES:   ");
  16.       Serial.print(suly, 1);
  17.       Serial.println(" kg");
  18.       Serial.print(" Akku feszultsege   V ");
  19.       Serial.println(volt);
  20.       Serial.println("Uzenet elkuldve!");
  21.       SendMessage();
  22.     }
  23.   }


Ezért legegyszerűbb ha még egyszer hozzáfűződ ezt az IF ágat, csak ezúttal mondjuk D3 pinről várod a gombnyomást (értelemszerűen akkor ide kell a gombot tenni).
LCD íráshoz pedig cseréled a 'serial.print'-et 'lcd.print'-re. Figyelj arra hogy a 1602 lcd 2 soros és 16 karakteres, ezért át kell írni a megjelenítendő szöveget.
"Serial.print(suly, 1);" adja meg a súlyt
" Serial.println(volt);" adja meg a V-ot
"SendMessage();" küldi el az sms-t, ezt és a többi serial.printet nyugodtan törölheted, kommentbe teheted (amúgy is csak a helyet foglalja mivel nincs rákötve semmi ami fogadná soros adatokat)
(#) robis01 válasza Régi motoros hozzászólására (») Aug 10, 2023 / 1
 
Itt láthatod hogyan működik HX711

Meres(); nem a loop-ban van, hanem utána, egy különálló függvényként.
És így:
Idézet:
„Kiugrunk a setup részből, végrehajtódik a függvény majd újra visszaugrunk a setup részre”
(#) toth1996 hozzászólása Aug 18, 2023 /
 
Sziasztok.
Sajnos egy ideje küzdők az ISR és SoftweresBT vel.

SoftwareSerial BTSerial(6, 7); // RX, TX
Ezt beállítom és van pár ISR beállításom:
  1. //ISR interup alvó mód felkeltéshez
  2.   PCICR |= 0b00000111; // Enables Ports B and C ,D Pin Change Interrupts
  3.   PCMSK0 |= 0b00000100; // PCINT0 (D10)
  4.   PCMSK1 |= 0b00000010; // PCINT9 (A1)
  5.   PCMSK2 |= 0b00000100; // PCINT2 (D2)
  6.  
  7. ISR(PCINT0_vect)
  8. {
  9.   if(digitalRead(Nyitas) == HIGH && Alvo == 1){
  10.     sleep_disable();
  11.     Serial.println("Felkeltem Mert centrál nyitva");
  12.     digitalWrite(13,1);
  13.     Alvo=0;
  14.   }
  15. }
  16.  
  17. ISR(PCINT1_vect)
  18. {
  19.   if(digitalRead(IGN1) > 100 && Alvo == 1){
  20.     sleep_disable();
  21.     Serial.println("Felkeltem Mert Gyujtásson a kocsi");
  22.     digitalWrite(13,1);
  23.     Alvo=0;
  24.   }
  25. }
  26.  
  27. ISR(PCINT2_vect)
  28. {
  29.   if(digitalRead(Door) == LOW && Alvo == 1){
  30.     sleep_disable();
  31.     Serial.println("Felkeltem Mert nyitva az ajtó");
  32.     digitalWrite(13,1);
  33.     Alvo=0;
  34.    }
  35. }


Ezeket a hibákat kapom:
  1. C:\Users\Boszi\AppData\Local\Temp\arduino\sketches\F29581847E3391CA9BC38146B3232C14\libraries\SoftwareSerial\SoftwareSerial.cpp.o (symbol from plugin): In function `SoftwareSerial::read()':
  2. (.text+0x0): multiple definition of `__vector_3'
  3. C:\Users\Boszi\AppData\Local\Temp\arduino\sketches\F29581847E3391CA9BC38146B3232C14\sketch\Astra_Car_conf.ino.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here
  4. C:\Users\Boszi\AppData\Local\Temp\arduino\sketches\F29581847E3391CA9BC38146B3232C14\libraries\SoftwareSerial\SoftwareSerial.cpp.o (symbol from plugin): In function `SoftwareSerial::read()':
  5. (.text+0x0): multiple definition of `__vector_4'
  6. C:\Users\Boszi\AppData\Local\Temp\arduino\sketches\F29581847E3391CA9BC38146B3232C14\sketch\Astra_Car_conf.ino.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here
  7. C:\Users\Boszi\AppData\Local\Temp\arduino\sketches\F29581847E3391CA9BC38146B3232C14\libraries\SoftwareSerial\SoftwareSerial.cpp.o (symbol from plugin): In function `SoftwareSerial::read()':
  8. (.text+0x0): multiple definition of `__vector_5'
  9. C:\Users\Boszi\AppData\Local\Temp\arduino\sketches\F29581847E3391CA9BC38146B3232C14\sketch\Astra_Car_conf.ino.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here
  10. collect2.exe: error: ld returned 1 exit status
  11.  
  12. exit status 1
  13.  
  14. Compilation error: exit status 1


Elnézést hogy igy ömlesztve.
Hogy tudnám ezt a problémát megoldani?
(#) toth1996 válasza toth1996 hozzászólására (») Aug 19, 2023 /
 
Nagyon azt olvasgatom forumokon nagyon nincs erre megoldás.

Akkor HW-s Seriál is meg felel csak az ardunio nanoba HW seriálra ha kap adatott akkor felébredjen az eszköz ISR en keresztül. Ez megoldható?
(#) robis01 válasza toth1996 hozzászólására (») Aug 19, 2023 /
 
Talán az lehet a hiba forrása hogy a Software serilal is azt Timert használja amit más is használ.

Hardwer (serial, interrupt, stb.) képességei meg nem az Arduino-tól függ, hanem az MCU képességeitől. Ha jól emlékszem Nano-n Mega328 van, érdemes az adatlapot megkukkantani hogy van-e egyáltalán ilyen funkció beépítve az MCU-ba.
A hozzászólás módosítva: Aug 19, 2023
(#) Koczur42 hozzászólása Aug 23, 2023 /
 
Helló!
Még kezdő vagyok, segítséget kérek. Újratelepítettem a Win10 és az Arduinot is.
Azóta az Arduino letöltésnél a következőket írja ki.

Avrdude: Stk_getaync{} attempt 10 of 10: not in sync: resp=0x00

Előre is köszönöm a segítséget.
Üdv: Koczur42
(#) robis01 válasza Koczur42 hozzászólására (») Aug 23, 2023 /
 
Volt már fél napos hibakeresésem mire rájöttem hogy nem a szoftver a rossz, hanem az usb kábel hibásodott meg.

Próbáltad már:
- másik USB porton
- másik gépen az Arduino-t
- másik Arduino panelt

Milyen panelt használsz? Lehet bootloader hiba is boorloader
(#) Jonni hozzászólása Aug 24, 2023 /
 
Létezik olyan RTC mint a DS3231 , csak annyi különbséggel hogy a modulra rá van épitve egy kijelző ami mutatja az időt?
(#) Lamprologus válasza Jonni hozzászólására (») Aug 24, 2023 /
 
Persze! Meg pár nyomógomb is van rajta, hogy be tudd állítani a pontos időt ... Úgy hívják, hogy óra!

Bővebben: Link

De leírhatnád konkrétan mit szeretnél ... Elég ha kijelzi az időt vagy kell valami i2c, spi ...stb kommunikációra is hogy fel tudd dolgozni valami mikrovezérlővel az adatokat.
(#) Jonni válasza Lamprologus hozzászólására (») Aug 24, 2023 /
 
Egy automatához kellene, ami nyilván egy arduoinohoz kapcsolódik, csak meg akartam spórolni az épitgetést, arra számitottam van RTC és kijelző kombo egybe gyúrva.
Egy olyasmi jó lenne mint amit belinkeltél ha lenne I2C kapcsolata a kommunikációhoz
(#) Lamprologus válasza Jonni hozzászólására (») Aug 24, 2023 /
 
Azért sok építgetés nem kell ahhoz, hogy rárakj egy kijelzőt, meg egy RTC-c az arduinora.
(#) Jonni válasza Lamprologus hozzászólására (») Aug 24, 2023 /
 
Vannak lcd-k is itthon... Na majd meglátjuk
(#) usane válasza Jonni hozzászólására (») Aug 24, 2023 /
 
ESP32-vel egybeepitett kijelzo letezik. Rakasztod wifire aztan lekerdezget egy ntp szervert pontositashoz.

Ja azt elfelejtettem mondani, hogy grafikus.
A hozzászólás módosítva: Aug 24, 2023
(#) robis01 válasza Jonni hozzászólására (») Aug 24, 2023 /
 
Nem írtad hogy milyen panelt használsz. De léteznek mindenféle kiegészítő kártyák. Pl. UNO-hoz néhány shiled amiket egymásra lehet rakni, mint a lego elemeket.
Van olyan datalogger shield amin sd kártya olvasó és RTC is van, meg van LCD shield amin gomb vagy joystick van.
(#) Jonni válasza usane hozzászólására (») Aug 25, 2023 /
 
A kijelző szinte mindegy lenne hogy milyen mert csak az időt kéne muassa mást nem.
(#) Jonni válasza robis01 hozzászólására (») Aug 25, 2023 /
 
Van több fajta panelem is de ez nano-ra lenne kötve.
(#) usane válasza Jonni hozzászólására (») Aug 25, 2023 /
 
Ehhez mit szolsz?
(#) Jonni válasza usane hozzászólására (») Aug 25, 2023 /
 
Egész jó, valami ilyesmire gondoltam...
(#) icserny válasza Jonni hozzászólására (») Aug 26, 2023 / 1
 
Ha jobban megnézed, nem I2C vezérlője van a kijelzőnek és neked kell az időmultiplex kijelzésről gondoskodni. A ráépített RTC pedig nem DS3231.
Szerintem egy DS3231-gyel és egy SSD1306 vagy SSD1309 vezérlőjű I2C OLED kijelzővel jobban jársz. Link: kijelző1, kijelző2
Ha mindenáron 7-szegmens kijelző kell, akkor inkább ezt javaslom: kijelző3
A hozzászólás módosítva: Aug 26, 2023
(#) Jonni válasza icserny hozzászólására (») Aug 26, 2023 /
 
Köszi! A kijelző 1 és kijelző 3 szimpatikusak, de a kijelző 3-nak nem találom az áramfelvételét (a versenyt a kisebb fogyasztású nyerné meg)
(#) robis01 válasza Jonni hozzászólására (») Aug 26, 2023 /
 
Nano-ra is léteznek shield-ek. Viszont aránytalanul drágák nano rtc nano lcd
Jóval olcsóbb próbapanelre felforrasztani a kijelzőt, az rtc-t és a szükséges lábakat, amit aztán bele lehet dugni a nano-ba. Még ennél is olcsóbb ha nano helyett közvetlenül az AtMega328 van programozva, mivel ekkor lehet használni az MCU-ba beépített rtc-t is.

LED-es kijelző sokféle van. Fogyasztásuk attól függ mekkora fényerő szükséges, 5-10mA/ karakter már jól látható kijelzőt eredményez.
Pontmátrix kijelzők többsége csak 3,3v-os, erre érdemes figyelni ha 5V-os lesz a rendszer.
Alacsony fogyasztáshoz lehet használni eleve akkus eszközbe tervezett kijelzőket is pl.:nokialcd
A hozzászólás módosítva: Aug 26, 2023
(#) Jonni válasza robis01 hozzászólására (») Aug 26, 2023 /
 
Azt olvastam valahol hogy az MCU-ba beépitett RTC nem pontos, pont ezért szeretik sokan a DS3231-et na meg mert az elemről is képes elmenni évekig is (amit alá is tudok támasztani mivel nekem is megy egy-két RTC-m elemről már évek óta, bár volt olyan, hogy valamelyik csak 1 évet birt, de ez lehettet a nem túl márkás elem hibája is). Az első két linken levő shieldek valóban aránytalanul drágák és ráadásul az rtc és kijelző sincs egy panelen , de már lehet nem keresgélek tovább , kap a meglévő RTC-m valamilyen kijelzőt oszt jóónapot
(#) robis01 válasza Jonni hozzászólására (») Aug 26, 2023 /
 
Elektronikus órák pontossága elsősorban a kristálytól függ, nem az ic-től.
Az első tapasztalataim nekem is rosszak voltak, 1-2 perc/hét volt az eltérés, aztán vettem alacsony ppm értékű óra kvarcot és 1-2 perc/év lett az eredmény. Kínai RTC pontosságát is kellett már kvarccserével orvosolnom hogy benne legyen az évi 1-2 percben.

Az akvárium vezérlőm működik sok éve órakvarccal, így van némi tapasztalatom nekem is. Az elemes táplálást megoldottam 3 ceruzaelemmel, (ehhez volt otthon foglalat, de megoldható CR3025-el is) ha elmegy a 230V akkor átvált elemes táplálásra, és lekapcsol minden perifériát, csak az óra ketyeg tovább. 15 év alatt párszor (3-4 évente) kellett cserélnem elemet. Hátránya hogy műszaki hiba esetén nem lehet csak úgy leválasztani az órát (15 év alatt már kellett cserélnem AVR-t, LCD-t, TRIAK-ot), újra be kell állítani.
(#) Jonni válasza robis01 hozzászólására (») Aug 26, 2023 /
 
Tudom , hogy nem az MCU a hibás de a ds3231 pont azért olyan pontos mert,
" A nagyobb pontosság érdekében, hőmérsékletkompenzált kristályoszcillátort (TCXO) és kristályt tartalmaz." - irják egy szakleirásban. Az enyémet nem is vizsgáltam de nekem úgy rémlik évente még 1 percet se téved.

Idézet:
„Az akvárium vezérlőm működik sok éve órakvarccal, így van némi tapasztalatom nekem is.”

Ez milyen véletlen egybeesés , én is pont az akvárium világitást akarom fejleszteni ezzel az rtc, arduino, kijelző párossal, a program is megvan már hozzá.
(#) robis01 válasza Jonni hozzászólására (») Aug 26, 2023 /
 
Az igazsághoz tartozik hogy mikor elkezdtem építeni a vezérlőt még a panelokat is nekem kellett gyártani, ARDUINO-val és a sokféle kiegészítő panellal is csak évekkel később találkoztam. Ezért is törekedtem a minél kevesebb alkatrész beépítésére. A mai világ már más, könnyebb összedugdosni azt a pár panelt és már működhet is az elképzelés

Az akvárium vezérlő nem csak világítást, hanem hőfokot, levegőztetőt is tud kapcsolni házi készítésű I2C vezérelt SSR-el.
Tervbe volt még hogy neten is elérhető legyen a vezérlő, de erről már le tettem.
Sajnos manapság már kevés időm jut rá, nyugdíj meg még messze van (statisztikailag már meg sem érem azt a kort).

Ha esetleg van további terved a bővítést illetően akkor érdemes Nano helyett feljebb lépni már a kezdetekkor, STM32 panelok sokkal többet tudnak, és olcsóbbak is.
A hozzászólás módosítva: Aug 26, 2023
(#) Jonni válasza robis01 hozzászólására (») Aug 27, 2023 /
 
Van STM 32-m is de az nem fér be oda ahova gondoltam.

Nekem a fütőszál eleve automata tehát azt nem kell kapcsolni, levegőztető nincs csak viztisztitó az meg állandóan megy, co2 adagoló nincs, önetető nincs, átfolyásmérő nincs, ezért elég eggyelőre a világitás vezérlés de később még lehet majd ezt is tovább bőviteni ezzel azzal
(#) vargham válasza robis01 hozzászólására (») Aug 27, 2023 / 1
 
Nincs benne valódi RTC. Ha lemondasz a külső órajelről, helyette a belsőt (pontatlanabbat) használod, és lemondasz egy timerről is, akkor a Timer 2 segítségével számolhatod egy 32 Khz kvarc rezgését. Kicsit többet fogyaszt, mint egy valódi RTC. Ha mindez belefér, akkor jó megoldás. Ha nem, akkor inkább külső megoldás.
(#) usane válasza Jonni hozzászólására (») Aug 27, 2023 /
 
Nem kotekedeskeppen, csak kerdem. A hal elpusztul ha a vezerlo egz evben 5 percet elmaszik???
Persze ha az epites es a tapasztalat a cel akkor ertem, de olyan dolgokra lovoldoztok agyuval allandoan ami ertelmetlen.
(#) Jonni válasza usane hozzászólására (») Aug 27, 2023 /
 
Nem pusztul el, de én azért szeretem ha pontos egy óra.
Következő: »»   810 / 847
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem