Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3891 / 3965
(#) Udvari Zsombor válasza JZoli hozzászólására (») Okt 8, 2023 /
 
Mikrofon → mikrofon erősítő → mono erősítő → jack kimenet, ami csatlakoztatáskor leválasztja a beépített hangszórót. Ahhoz át kellene kábeleznem, hogy közvetlenül csatlakozhassak a mikrofon erősítő kimenetére. Lehet hallani a mikrofon hangját, de ott van alatta az idegesítő búgás.
(#) reloop válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Okt 8, 2023 /
 
Az egyenirányítás után legalább 470 uF, de nem túlzás az 1000 µF puffer kondenzátor. A modulok felé 100 Ω ellenállásokon (külön-külön) keresztül kösd be a pozitív tápot! A kerámia ellenállás teljesen felesleges a pár 10 mA áramhoz, nyugodtan eltávolíthatod az induktivitással együtt. Amire szükséged lesz az egy-egy 100 uF+100 nF a modulok tápcsatlakozási pontjára a lehető legrövidebb lábbal bekötve!
Innen már a modulok külső árnyékolásával léphetsz tovább.
(#) Udvari Zsombor válasza reloop hozzászólására (») Okt 8, 2023 /
 
Hát, a kerámia ellenálláson átmenő gyári luk által rögzítettem a táp légszerelt komponenseit a beépített hangszóró kosarához drótkötegelővel, mivel nincs más lehetőségem, így azt nem tudom eltávolítani. Ha jól rémlik, a két modul párhuzamosan kapja a tápfeszt. Ilyen vékony lila dróttal vezetékeztem össze mindent, amit nem szeretnék újra csinálni.
Tegyek az ~50µf által pufferelt egyenirányító után még egy 1000µf kondenzátort? A + és - pólus közé tegyem, vagy valamelyik pólussal sorosan? Nem szeretném, ha idővel kinyírná a tápfesz.
(#) reloop válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Okt 8, 2023 /
 
Az 50 µF-os kondival párhuzamosan kösd az 1000 µF-ot. Ügyelj a polaritásra, akkor nem lesz gond.
Meglátod mennyit csökken ettől a búgás. Ha ez kevés, akkor az előbb leírt RC szűrőelemeket is építsd be!
(#) Udvari Zsombor válasza reloop hozzászólására (») Okt 8, 2023 /
 
Biztos vagy benne, hogy párhuzamosan kössem az 50µf-re a 1000µf-et?
(#) proli007 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Okt 8, 2023 /
 
Jaj Zsobi!
Legalább Reloop-ban bízzál már meg! 9 éve vagy a fórumon, de nem vagy hajlandó fejlődni. Vegyél már egy kis erőt magadon! Ilyen hozzáállással, hogy megoldást keresel valamire, de nem szeretnél változtatni semmit, milyen eredményt vársz?

Azért írta hogy köss párhuzamosan a kondival egy nagyobbat, mert elégtelen lehet a szűrés. Az áramköreidnek meg rossz a tápelnyomása, így megjelenik a brumm.
(#) Udvari Zsombor válasza reloop hozzászólására (») Okt 8, 2023 /
 
A + pólussal 10µf 25v kondenzátor van sorosan, mint kiderült, valamint az egyenirányító puffere valójában 220µf 50v, rosszul emlékeztem.
Az egyenirányító pufferére 2200µf 16v kondenzátort tettem párhuzamosan, ügyelve a polaritásra ‒ ekkorát találtam egy régi PC tápban.
Eredmény: a búgás valamennyire így is megmaradt, de sokkal halkabb lett. Több kondenzátort nem tudok betenni, mert nem fér el.
(#) Udvari Zsombor válasza reloop hozzászólására (») Okt 8, 2023 /
 
Beraktam egy-egy 100R ellenállást is sorosan mindkét modul + tápfesz pólusára ‒ természetesen nem lehet 0-ra csökkenteni a búgást, mert semmi árnyékolás nincs az egész házilagos "készülékben", nem tudok csodát tenni. Persze majd holnap derül ki igazán, hogy jó lett-e, mert este már majdnem csend van és kültéren lévő mikrofon van a bemenetre kötve.
(#) Lamprologus válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Okt 9, 2023 /
 
Idézet:
„A + pólussal 10µf 25v kondenzátor van sorosan...”
Na ez hogyan???

Milyen, és milyen hosszú vezeték van a mikrofon és a mikrofon erősítő között?
(#) sany válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Okt 9, 2023 /
 
És árnyékolt kábelt használsz a két modul és a PC hangszóró közötti összekötetésre? Vagy csak az általad említett lila vezetékeket?
Említetted, hogy kültéren van mikrofon. Milyen hosszú a vezeték?
A hozzászólás módosítva: Okt 9, 2023
(#) world-s hozzászólása Okt 9, 2023 /
 
Sziasztok!
Nem találtam erre topicot, és én nem is nagyon értek a témához.

Sajnos aki elő hozta a problémát attól nem tudok érdemi információt kicsikarni, de azt látom a TV kiírásán, hogy a dolog valid.

Vettem kér használt TV-t (117cm full hd, de kb. 8-10 évesek).
Egy rendezvényen szerettük volna őket használni, de míg az egyiket tudtuk rendesen üzemelteti, addig a másik panaszkodott és nem adott képe.

A rátett videókeverőből HDMI-n eszközből 1080p@30Hz jött ki jel. (pl. egy PC-t ráteve rendesen működik természetesen)

A technikus azt mondta, hogy mg az egyik tudja ezt kezelni, addig a másik csak 1080p@60Hz-t hajlandó csak kezelni.

Nekem ez is fura, hogy pont a fele akkora frissítés okoz gondot, de elfogadom hogy van ilyen.
A kérdés az, hogy milyen kis eszközt lehetne elé tenni, hogy akkor a jel frissítését megduplázza?
Egy ilyet mondott, hogy upscaler (mert hogy a kimenő projector felé is ilyen kellett neki használnia), de én erre csak olyat találok, ami a különböző videó formátumok között konvertál (pl. svideo to HDMI).
Olyat nem találtam aminek mind a két fel a HDMI.
Tudtok -e segíteni, hogy mivel tudnánk a másik TV-t is mindennel kompatibilissé tenni?

Köszi.
(#) kadarist válasza world-s hozzászólására (») Okt 9, 2023 /
 
Szia!
Abból a videókeverőből nem lehetne valamilyen normális 50 vagy 60 fps (nem Hz) kimenőjelet produkálni? Vagy esetleg 1080i kimenetet beállítani? A progresszív pásztázást nem mindig szeretik a régebbi tévék.
(#) Udvari Zsombor válasza Lamprologus hozzászólására (») Okt 9, 2023 /
 
Az egyenirányító + kimenete az említett 10µf 25v kondenzátoron keresztül megy tovább.
Milyen hosszú a vezeték a mikrofonhoz? Nagyon, több méter, újra-felhasznált telefonkábel.
Tegnap betettem az egy-egy 100Ω (100R) ellenállásokat a modulok + tápfesz pólusára, de nem használt, úgyhogy ma kivettem őket.
Az az érdekes, hogy soros 100Ω ellenállások nélkül, a mikrofon erősítő modult bizonyos irányba becsavarozva kapom a legalacsonyabb búgás-szintet, pedig csak egy 2200µf 16v lett pluszban rátéve az egyenirányítóra ‒ ki érti ezt.
↓ Elvileg a skiccelt ábrán látható módon kapja a két modul a tápfeszt.
(#) nagym6 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Okt 9, 2023 /
 
A 10µF kondin egyenáram nem megy át. Olyan, mintha megszakítva lenne a vezeték.
(#) Udvari Zsombor válasza nagym6 hozzászólására (») Okt 9, 2023 /
 
De érdekes módon mégis működnek a modulok. Nem jelöltem ugyan, de az összes kondenzátor rendes polaritással rendelkezik.
(#) reloop válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Okt 9, 2023 /
 
A 100 Ω ellenállás persze, hogy nem használ önmagában. Mit is írtam erről?
Idézet:
„Amire szükséged lesz az egy-egy 100 uF+100 nF a modulok tápcsatlakozási pontjára a lehető legrövidebb lábbal bekötve!”

Egyenáram csak akkor megy át az elektrolit kondenzátoron, ha fordított polaritást kap és ettől tönkre megy.
(#) Udvari Zsombor válasza reloop hozzászólására (») Okt 9, 2023 /
 
Vegyem ki a soros 10µf 25v kondenzátort a kapcsolásból? Te írtad:
Idézet:
„A modulok felé 100 Ω ellenállásokon (külön-külön) keresztül kösd be a pozitív tápot!”
Ezt meg is próbáltam, de nem vált be.
100nf kondenzátorom nincsen, mivel helyettesíthetem? Jó a rendes polaritással rendelkező 100µf kondi is? A modulok két tápfesz pólusa közé tegyem őket, vagy valamelyik pólusukkal sorosan?
(#) world-s válasza kadarist hozzászólására (») Okt 9, 2023 /
 
Amennyire tudom nem.
Vagyis kénytelenek voltunk a karaoket kontrol nélkül lenyomni, mert nem tudták megoldani. Közölték 30 a frissítés és pont.
Az egész egy nagy RACK-ben van összeépítve.
(Gondolom azért is, mert a rendszerben vannak SDI csatlakozós része is.)
Ennyit sikerült megtudnom: "van egy upscaler-em, de az a helyszín projectorjához kell".
(ezek szerint az is csak így megy)
(#) reloop válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Okt 9, 2023 /
 
Az előerősítő tápszűrésre itt egy példa. Figyeld meg az R5, C2, C5 bekötését!
A 100 nF helyett 10 nF - 1 µF közötti tartományból válassz minél közelebbi értéket.
Ha majd egyszer megismered az alapvető áramköri elemek működését, átmegyünk a Mikrofon előerősítő témába és ott szívesen elmagyarázom (ha nincs kedved kiguglizni) hogyan oldhatod meg ezzel a két modullal a fantomtápos szimmetrikus jelátvitelt. Az már fél-professzionális megoldás és gyakorlatilag meg van hozzá mindened.
(#) Udvari Zsombor válasza reloop hozzászólására (») Okt 9, 2023 /
 
Nem kell semmi "fél-professzionális", csak ne búgjon. Ha jól látom, C2 és C5 egymással párhuzamosan, a két tápfesz pólus közé, R5 pedig a pozitívval sorosan. Mindkét modulra tegyek ilyen szűrést vagy csak a mikrofon erősítőre?
Amikből van 2db:
‒ 100µf 10v
‒ 1µf 50v
‒ 100Ω (100R)
Ezek jók lesznek?
(#) reloop válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Okt 9, 2023 /
 
A 100 µF kondenzátor 10 V-os feszültségtűrése kevés lesz.
A búgás elkerülésének csak az egyik feltétele az erősítő fokozatok tápszűrése. Ehhez minden szükséges információt megadtam, kedved/lehetőséged szerint élhetsz vele.
Arról is gondoskodnod kell, hogy a mikrofont az erősítővel összekötő kábel és az erősítők a lehető legkevesebb zajt vegyék fel a környezetből.
Ha az első fokozaton a mikrofon bekötési pontjára rövidzárat teszel, akkor csak az erősítő fokozatok zaját fogod észlelni. Eldöntheted hogy ez számodra mennyire zavaró, érdemes-e erre a részre nagyobb figyelmet fordítanod. Alap esetben a mikrofon előerősítőt árnyékolt dobozban helyezzük el és aktív szűrést használunk, ha hálózatról szeretnénk táplálni. A felhasználás módja lehet olyan is, hogy elemmel, vagy akkumulátorral is beéri, ekkor a táp felőli búgás nem válik tényezővé.
Ha úgy ítéled, rövidrezárt bemenettel elfogadható a búgás mértéke és egyértelműen a mikrofonhoz használt kábel szedi össze a zajt, akkor megfelelő minőségű kábelt kell beszerezned. Ezzel akár 5 méterre is viheted a mikrofont az előerősítőtől. Nagyobb távolság esetén a mikrofon közvetlen közelébe kell vinned a jelerősítőt, hogy javuljon a jel/zaj aránya. Innen már kis lépés az áttérés a szimmetrikus jelátvitelre, ami egyszerű kivonással távolítja el a kábel által összeszedett zavaró impulzusokat. A szimmetrikus jelet a mono erősítő moduloddal visszaalakíthatod aszimmetrikusra.
De mindezek előtt elmesélhetnéd miről is van szó, mi lesz az eszköz rendeltetése és pár képpel illusztrálhatnád ami eddig elkészült belőle.
A kép alapján például megfejthetnék annak a tápágba sorosan bekötött 10 µF kondinak a rejtélyét. A képre rárajzolhatnánk az ajánlott módosításokat és nem kellene mozzanatonként rákérdeznek, hogy mit-hova...
(#) Udvari Zsombor válasza reloop hozzászólására (») Okt 9, 2023 /
 
A cél a búgás lehetőségek szerint elfogadható szintre csökkentése, nem kell teljesen megszüntetni, csak ne legyen zavaró. Közben találtam 2db 100µf 16v kondenzátort is, gondolom, hogy ez már jó lesz.
↓ Tulajdonképpen így jó lesz?
(#) nagym6 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Okt 9, 2023 /
 
Idézet:
„A modulok két tápfesz pólusa közé tegyem őket, vagy valamelyik pólusukkal sorosan?”
Elektronikában a legegyszerűbb áramkör az ilyen tápegység, kisbaba már a szülőszobában ezt oázza. Ne haragudj, de ennyit itteni sokéves tagság után vágni kellene. Kondenzátor nem enged át egyenáramot sosem (csak ha zárlatos vagy átüt, mint írták).
(#) Udvari Zsombor válasza nagym6 hozzászólására (») Okt 9, 2023 /
 
Akkor vegyem ki a tápból a pozitívon lévő soros kondenzátort is?
(#) nagym6 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Okt 9, 2023 /
 
Vess ki, a 10µF nem kell. Az induktivitás is a pozitív ágba kell sorosan, ahogy most van.
(#) Udvari Zsombor válasza nagym6 hozzászólására (») Okt 9, 2023 /
 
Majd holnap délután megnézem hogy valójában hol van, de az ábrámon a negatív ágba rajzoltam az induktivitást, amit eredetileg szűrésnek szántam. Először kiveszem a fölösleges 10µf kondenzátort, utána meglátjuk, hogyan fog viselkedni a házilagos "készülék", hogy továbbra is kell-e majd a plusz szűrés a modulokhoz.
Arra használom ezt az általam épített "készüléket", hogy hűvös idő esetén csukott ablakoknál is halljam, hogy mi történik kint, egy csupasz mikrofonkapszula van az eresz alatt a falnál.
(#) Udvari Zsombor válasza nagym6 hozzászólására (») Okt 10, 2023 /
 
Volt kis időm reggel, így megnéztem. Hibás a táp rajzom: a 10µf a pozitív és negatív pólus között van, az induktivitás a kerámia ellenállással van sorosan a pozitív ágban. Próbáltam külön-külön kikötni a 10µf kondit és az induktivitást is, de egyik eltávolítása se hozott eredményt, ugyanúgy búg.
Össze fogom rakni a szűréseket délután. De addig is, esetleg átkössem valahova az induktivitást és/vagy azt a kondit?
(#) nagym6 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Okt 10, 2023 /
 
Fényképezd le, az a biztos.
(#) Udvari Zsombor válasza nagym6 hozzászólására (») Okt 10, 2023 /
 
Az egyenirányításon két kondi van párhuzamosan: 220µf és 2200µf. A pozitív ágon van egymás után sorosan a kerámia ellenállás, utána az induktivitás, innen megy ki a pozitív. A 10µf a negatív és a pozitív kimenete között volt. A negatív ágon nincs semmi alkatrész.
Mivel légszerelt az egész, így nem tudom jól lefotózni, rajzolni nem tudok telefonról.
(#) nagym6 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Okt 10, 2023 /
 
Elmondás szerint jó, de az ellenállást és az induktivitást cseréld fel.
A hozzászólás módosítva: Okt 10, 2023
Következő: »»   3891 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem