Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Napelem alkalmazása a lakás energia ellátásában
Lapozás: OK   210 / 240
(#) Massawa válasza Régi motoros hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Ma olvastam le a szerkenytüröl, holnap akár le is fényképezhetem. Már csak az, hogy egy nagydarab alulappal kell a tetön a konstrukciora szerelni a fekete dobozt. Csak a napsütés is akár 100-150 fokra melegitheti áram nélkül.
Én is megakadtam az értéken.
A hozzászólás módosítva: Okt 23, 2023
(#) erbe válasza Skori hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Biztos Kelvin fok.
(#) Massawa válasza dara hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Én sem igen látom az értelmét, de ma mást nem igen akarnak mást felszerelni, mert valaki azt is bebeszélte a nagyvilàgnak, hogy ez megvéd a tetötüztöl. Nem tudom, annyira nem mélyedtem el a dologban. Erre biztos a tüzoltok is kiadták a saját agymenésüket, hogy csak ilyet szabad szerelni.
(#) erbe válasza dara hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Akkor van értelme, ha árnyék vonul át a mezőn vagy nem lehet egy síkba telepíteni az összes panelt. Szeretik egy síkba szerelt árnyékmentes panelekhez is felszerelni, mert több a haszon.
Vannak 2 panelenként szerelendő optimizerek is.
(#) dara válasza erbe hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Ha nem síkba vannak akkor mint Skori irta ott a dióda.A felhő meg átvonul az egészen.Ahoz a pár percért vagy tíz ért,parasztvakítás az egész.
(#) antikzsolt válasza Skori hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Ott kizárja a panelt a termelésből teljesen de azt is ez bizonyos szint alatt addig visszafogja az egész sor termelését. . Ez viszont nem kizárja csak csökkenti a hibás/árnyokos áramát ami miatt a feszültség megemelkedik így részt tud venni a termelésben még ha csökkentve is.
(#) antikzsolt válasza erbe hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Hopp az már akár jobb is lehet. Na utána is fogok járni már csak kíváncsiságból is. De hogy felrakni nálam is értelmetlen.

Amúgy vegyes panelok esetén jöhet még jól ki. De inkább akkor már a régi elad és annak az árából és az optimalizálók árából vadi újat kell venni. Egy biztos, amíg elfogadható áron nem lesz a 800-900w panelek én nem fogom lecserélni a jelenlegieket. Addigra már elég sokat napoztak hogy új panelokat vegyek. Bár nem hiszem hogy a következő 5-6 éven túlra bármit is terveznem kell hacsak nem sikerül meggyógyulni maradéktalanul.
(#) Ge Lee válasza antikzsolt hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
5-6 év? Amilyen világot élünk, 2 évre se lehet előre tervezni. A nagyobb panel méretében is arányosan nagyobb, jóval nehezebb szerelni, van aki nem is vállalja. Én is úgy voltam az enyémekkel, hogy lett volna inkább feleakkora, mert akkor egyedül felpakoltam volna őket a tetőre. A több darab szerelése tovább tart, de jóval könnyebb.
(#) dara válasza antikzsolt hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Ja,és ez megér 20-30 panelenként?Már 15-éve napelemezem eddig nem láttam hiányát,a kütyünek.Kezdtem a saját gyártású panelekkel.Csak szigoruan sziget űzemben.Két éve jutottam odáig hogy nem használok hálózati áramot.Ja és akkor még saját készítésű invertereim voltak,trafó és inverteres is.Meg van mind még most is.Matávtól szünetmentes 100Aó akksik persze használtak,most litium van szerszám akukbol összerakva és nem rég vettem 60Aó litiumokat autosak össz kapacitás cc:15KWó.Ezzel ha az asszonynak szólok hogy most ne használjon nagyobb fogyasztókat,mosógép,hajszáritó,el vagyok Kb öt napig.Ha nem süt a nap erősen sporólunk.De azért mindig csurran cseppen valami.
(#) Régi motoros válasza dara hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
A saját gyártású panelek alatt mit értesz? Te forrasztgattad össze cellákból? Csak mert én is csinálnék két kisebbet, de üveg helyett gyantázni akarnám az elejét. Csak nem tudom melyik gyantát érdemes ráönteni, ami nem arany árban van, és nem sárgul be.
(#) antikzsolt válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Sajnos a gyilkos kórral ami miatt nem tervezek tovább 5-6 évnél jobban. De ezt hagyjuk is. Igen a politika is beleszól rendesen, de talán idővel helyre fog állni. Igen én is gondoltam erre. De akkor a mostani panelek már kicsinek fognak számítani.
(#) antikzsolt válasza dara hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Hát csak ott ahol sok a zavaró árnyék. Pl vezetékek alatt. Máshol nem igazán látom értelmét. De akkor inkább ha van hely építek egy teraszt és arra raknám fel.
(#) dara válasza Régi motoros hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Igen én forrasztottam össze de akkor én még üvegeztem.Még most is van pár leszabott üvegem.Az elsőt még üvegessel csináltattam rakott is bele két centi rést,az tönkre is ment mert a hötől eltörtek amit én csináltam utána a két üveglapot összeszoritottam,a mai napig jók.Ja a másik a hőmérséklet,a gyártók váltig állítják hogy a meleg nem csökkenti a panelek hatásfokát,csak hát a fene egye meg az én paneljeimmel nem beszélték meg.Idén nyáron legalább 30-35%csökkenés is volt pedig nem a tetőn van.Épp azt számoltam amennyivel kevesebb a nap télen a téli nyári teljesítmény egyforma,naggyából.Na sokat beszélek persze a sörtől
(#) Régi motoros válasza dara hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Nos én attól félek, hogy ha normál olcsó üveget használnék, akkor veszélyes lenne rá a jégeső.
Az edzett üveg meg ugye aranyárban van.
Milyen vastag üveglapokat használtál? Milyen szögben vannak telepítve a vízszinteshez képest?
(#) dara válasza Régi motoros hozzászólására (») Okt 24, 2023 /
 
4mm és 45 fokba.De már ezeket nem használom.
(#) sirály12 válasza Massawa hozzászólására (») Okt 24, 2023 /
 
Az optimalizáló egy dc-dc konverter, és nem kizárja azt a panelt, ami árnyékos, hanem amit abból a panelből ki tud kaparni wattokat, azt is hozzáadja a közöshöz, de a string hatásfokát nem rontja le vele. A 400 fok valami más lehet, mert ezek a napelemek alatt árnyékban vannak, és nem hevülhetnek fel ennyire. A tűz és életmegóvás pedig egy másik előnyük(a jobbaknak, pl.: solaredge), mert ha az invertertől nem kapnak vezérlést, akkor leállnak, és 1V körüli feszültséget adnak csak ki, így a string veszélytelen lesz!
(#) Massawa válasza sirály12 hozzászólására (») Okt 24, 2023 /
 
Hát nem tudom honnan veszed, hogy nem hevülhetnek fel ennyire. Nekem nincs ilyen a napelemeimen, de a nyáron a villámháritot szerelték át s bizony a srácok ugy megégették a kezüket, hogy abba kellett hagyni a melot 2 napra.
Utánna már kesztyüben dolgoztak.
A többi jellemzöjét azért sem venném készpénznek amikor egy kb 10x14x4 cm-s dobozban valamilyen kütyü 4-500 Wattot kezel a háztetön. Az persze jo, hogy hogy áramtalanitani lehet a paneleket, csak a kérdés, hogy valoban szükség van-e erre. A nagy cégek hatalmas napelemtelepein sincsenek még ilyenek és mégis forog a Föld. És ott nem 10-20 panel van hanem 300-400 vagy még több.
A hozzászólás módosítva: Okt 24, 2023
(#) Skori válasza erbe hozzászólására (») Okt 24, 2023 /
 
A 400 Kelvin még hihető(bb) is lenne valamennyire (127°C).
(#) Bakman válasza Skori hozzászólására (») Okt 24, 2023 /
 
Még az is soknak tűnik.
(#) Massawa válasza Bakman hozzászólására (») Okt 24, 2023 /
 
Igen tegnap én is néztem az adatlapot a ott is -40 - +85 fokot irnak. Amit kézbe vettem azon a dobozfalába volt préselve ez az adat. Nincs kizárva, hogy rosszul. De maga +85 fokot is kevésnek tartom. A napelemek mellett van még 7 folyadekos szolár panelem is és abban bizony a nyáron >140 fokos a folyadék.
Viszont az adatlap is meglehetösen misztikus speckot ad.

IMG_6881.jpeg
    
(#) Bakman válasza Massawa hozzászólására (») Okt 24, 2023 /
 
Direkt napenergia gyűjtésére tervezett eszköz 140 °C-os, a nem oda tervezett pedig 400 °C-os. Nem érzel némi ellentmondást? Akkora hőmérsékleten már rég tönkremennek a félvezetők, megolvadnak a műanyag burkolatok stb. Értem én, hogy égetik a dolgozók kezét de ez az érzés már 70 °C környékén is megvan. Kb. öten írták már le ezeket.
(#) antikzsolt hozzászólása Okt 24, 2023 /
 
Nemrég volt kint nálam az eonos blomba pótlás miatt. Átnézte a napelemes rendszert is mert ilyenkor kötelező. Rendben találta azok után hogy elmondtam neki hogy nem visszatermelős az inverter és hamarosan fel fog kerülni rá az a napelem és hálózati kapcsoló ami leválaszt a hálózatról ha van elég napelem és akkumulátor. Adott egy tanácsot is. Hogy 6mm2 vezetékkel végig húzzam ki vagy egy földszondával erősítsem meg a földelést és arra kössem rrá a házat és az invertert egy földelő szondával. Amúgy meg a biztosítékok lekapcsolva olvadó kihúzva mert számoltam rá hogy kekeckedni fognak.

Annyira nem vagyok balfék úgy tűnik ha egy ellenőr is jónak találta. A kábel kuszaság az viszont nem tetszett neki de hát kérem szépen nem a végleges helyen van az inverter. Akksival együtt a véglegesre kerülnek.
(#) sirály12 válasza Massawa hozzászólására (») Okt 24, 2023 /
 
A válasz elég egyszerű, onnan veszem, hogy ezekben elektronika van, az pedig 100-150 fok felett megadná magát, józan paraszti ész. Az, hogy a napelem 70-80 fokosra melegszik az természetes, és elég forró, de nem 3-400 fokra! Ha addig hevülne, akkor a tető is kigyulladna!
(#) sirály12 válasza Massawa hozzászólására (») Okt 24, 2023 /
 
Az első az a hőfokintervallum, ahol működik, a második gondolom a tároláskori hőfokintervallumot adja meg, ahol még talán nem károsodik.
(#) dara válasza antikzsolt hozzászólására (») Okt 24, 2023 /
 
Nekem tavaly ősszel mikor hálózat bővítést kértem új óraszekrény áthelyezés,ránézett a napelemekre kérdezte sziget?mondom ja.Aztán rá se bagózott pedig az inverter ment folyamatosan látta is mert égtek a villanyok.Honnan vetted hogy a sziget űzemet kötelező ellenörizniük?Nem kötelezö mert egyáltalán nem foglalkoznak vele teljesen független áramtermelés a renszerüktől.Nem kekeckedhetnek semmi közük hozzá.
Idézet:
„és hálózati kapcsoló ami leválaszt a hálózatról ha van elég napelem és akkumulátor.”
Ez meg minek?Benne van az inverterbe.Vagy te fogod kapcsolgatni?az szép lessz,nem vagy otthon elfogy az aku,leolvad a hűttő.
A hozzászólás módosítva: Okt 24, 2023
(#) antikzsolt válasza dara hozzászólására (») Okt 24, 2023 /
 
Tavaly óta eltelt egy év és más szerelők is voltak mind a két helyen. Mint ahogy látod 1 év alatt sok minden megtörténhet mert akár 1 éjszaka elég egy új rendelet kiadására. Gondolom időközben megváltozott és már kötelező nekik megnézni de ezt el is mondta hogy már ellenőrizni kell nekik. Nekem átnézte az egész rendszert alaposan az összes vezetéket csatlakozást. Ha meg önszorgalom volt akkor is jól jártam, így már azért nyugodtabban alszom hogy rendben van a rendszerem és egy ellenőr nézte át.

Majd még meglátom hogy mi lesz a legjobb megoldás. Lehet az arduino fog kisegíteni megint. Amúgy te tudsz mást is csinálni mint kritizálni? Mert valahogy eddig nem igazán láttam volna hogy segítettél volna bármit is.
Nem manuális kapcsolás lesz az biztos. Hanem automatikus. Napelem és akku figyelése és közbelépés ha szükséges. Valami hasonlóra gondolok mint a képen látható. Elmegy a nap jön a hálózat. Sajnos ez nem figyeli az aksit.

Nk.jpg
    
(#) dara válasza antikzsolt hozzászólására (») Okt 24, 2023 /
 
Ha kritikának veszed akkor vedd annak de legalább elérném hogy azt a sok felesleges ötleted elvesd.Ha elmegy a nap,minek váltson át hálózatra mikor még van az aksiban?Ha elfogy az aksi úgy is átvált.Az inverterben minden benne van a tökéletes működéshez.Ja,azt is betudod állítani ha elmegy a nap váltson hálózatra de nem látom értelmét.Talán ha leírnád.
Nem változott semmi maradjunk abba hogy tulbuzgó volt.
(#) erbe válasza antikzsolt hozzászólására (») Okt 24, 2023 /
 
Múlt héten cseréltek mérőt (negyedszer, mióta fenn van a napelem), de semmi mással nem foglalkoztak. A korábbi cseréknél sem.
(#) antikzsolt válasza erbe hozzászólására (») Okt 25, 2023 /
 
Akkor túlbuzgó volt, de nem bánom egyáltalán. Nekem csak jót tett. Csak azt nem mondta hogy milyen földelő szondát vegyek mert van pár darab a neten. Külön földelés a napelemnek.
(#) erbe válasza antikzsolt hozzászólására (») Okt 25, 2023 /
 
Legalább 2,5 m-es. Amit boltban kapni, ráhegesztettek néhány m vas szálat (∅ 8), majd egyben lehorganyozták.
Célszerű nem a föld felszínén kezdeni a leverést, hanem ásol 40-60 cm mély lyukat és abban vered le. Kis árokban vezeted a falhoz a drótot enyhe emelkedéssel, majd elföldeled.
Következő: »»   210 / 240
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem