Fórum témák
» Több friss téma |
A söntnt még nem cseréltem!
A 3A-es állásban mutat 300mA, és a 300mA-es állásban pedig kitér a műszer 300mA-rig, de mind a két esetben legalább 1,5A van rákötve az új elemmel! A rajzot nézve a negatív bemenet rámegy az R17 söntre, majd a 3A-es kapcsolót zárva keresztül megy a G2 elem negatív lábára, majd kimegy a pozitív bemenetre! Vagy rosszul látom?
Kár is lenne cserèlgetnie, ahogy mèregeti az elemeket. Nekünk fizikaóran eltörtèk volna a kezünket, ha csak gondoltunk volna ilyesmi mérésre.
Ahhoz hogy érdemben bármit lehessen segíteni, minimum egy másik műszer kellene, ami ohmot, és/vagy áramot is tud mérni. Először ohm méréssel a műszer kapcsain végig mérném hány ohm van árammérő állásban az összes méréshatárban. Ez sokat elárul...
Ha árammérőd van, akkor meg sorba kötném a két műszert, azt megnézném mit mutatnak. Javítás szempontjából nagyon nem mindegy, a műszer keveset mér, vagy nagy a belső ellenállása, és kicsi áram folyik rajta keresztül. Ha végképp nincs semmid, akkor egy ismert teljesítményű égő a pontosan hozzá való elemmel sorba kötve megnézed mekkora fényerő, aztán jön a műszered, amit sorba kötsz vele. Megnézed mennyit esett a fényerő, és mit mutat a műszer. Az izzó teljesítményéből, a telep feszültségéből nagyjából látszik a valós áram. Ha az izzód nem világít, a műszered bemenő ellenállása nagy, ha az izzó világít, de a műszer keveset mutat, a mérő része rossz.
Nem értem hogy miért nem lehet megmérni, egy biztos kevesebb Amperrel bíró elemet, egy nagyobb mérőtartományban. Nyílván más a helyzet kisebb tartományban mérni ismeretlen áramerősséget. Főleg ha nincs rajta semmilyen védelem. De itt tudjuk, hogy max 1,-2 Amperről van szó, és a max kitérés 3A! Ugyan akkor pillanatnyi érintéses mérésről van szó, nem direktbekötésről.
Idézet: „Viszont az Ampermérésnél valami még nem jó, mintha tized annyit mutatna. Az1,5V-os elemnél 300mA mutat a 3A-s kapcsolásnál, pedig teljesen új!” Ha 3A es méréshatárnál direktbe kapcsolsz egy 1,5V os elemet a műszer söntje terheli az elemet aminek a feszültsége a terhelés hatására le is esik. (Az elem belső ellenállása és a feszültsége által kialakult áramot méred). Nem így kéne ellenőrizni , hogy az áram mérő jó értéket mutat e. ellenőrizni.Olvass utána. A hozzászólás módosítva: Márc 4, 2023
Lemaradt szöveg az előzőből. Pl. ezzel az áramköri elrendezéssel 1 A -t kellene mutasson az ampermérő a 3A -es méréshatárban.
Ha leírom, hogy ököl szabály: áramot sorosan kapcsolva mérünk. Az elég? Sok oka van, csak egy pár ami eddig nem lett említve: műszer értékes, a söntje nem fogyasztó, nem arra lett tervezve, hogy elfűtse direktben betolt teljesítményt. Lehetne ragozni, mellesleg messze van a méréstől, bár informatívnak tűnik a mutató lengése... Másik topikban írtam, elemet is gyilkolja. Szóval elég ok van ellene. Rossz gyakorlat ... Rutinná válik, és mint a másik kolléga, belemérsz konnektorba- akkuba és pislogsz a multi romjai felett.
Nagyon félre ment a dolog az Ampermérés helyességérvei kapcsolatban!
Teljesen egyértelmű, hogy sorosan, és terhelésen keresztül kell mérni! Eleve volt egy teljesen hibás, nem mérő műszer, majd lassan feléledt a sok ötletnek, és segítségnek köszönhetően! Köszönet mindenkinek! Valószínű, hogy az előző tulajdonos rossz méréshatárt választva, megpörkölte az R17 sönt ellenállást, valamint az R6-os ellenállást is megszakította, valamint a D1, és a D2 diódát is tönkretette! Miután a hibás elemeket kicseréltem, helyreállt a műszer működése, kivéve az árammérést. Valamiért kb10%-al kevesebbet mutatott. De már ez is megoldódott. Közben kiderült az egyik segítő leírásának köszönhetően, hogy a mérőkábel hiba is okozhat ilyen problémát. Másik kábellel próbálva már rendesen jelez a műszer! Vagyis ezek szerint nagy az ellenállása a régi mérőkábelnek, és így, véletlenül sorbekötött terhelésként működik! Ettől függetlenül a műszer teljes hitelesítése még hátra van! Köszönet mindenkinek! A hozzászólás módosítva: Márc 5, 2023
Sziasztok! Van egy analog mérő amin a következő van írva (60-0.035x5)mV. Ennek most akkor mennyi a méréshatára? Köszi
Ennek nem látom az értelmét, mutass egy fotót. Amúgy szerintem 60mV-os lesz. Én meg szoktam mérni az ilyet.
Ganz, DHV, asztali laborműszer javitása, méróműcsereÜdv mindenkinek,Vettem Németországban egy műszerpárost, fehér szürke bakelitházas, asztali, analóg laborműszereket, egyik DC áramot mér, ez remekül működik, a másik feszmérő, AC-n és DC-n, legkissebb méréshatár 30mV. A feszmérőnek a mérőműje hibás, a feszitőszál felül szakadt volt, kioperáltam az egészet, és tettem ugyan bele egy 32uA mérőmű(ve)t, - az látszik a képen, azzal a szándékkal, hogy egy illesztő erősitővel kihozom a kivánt érzékenységet(13uA). De belevittem a nemkivánt zajt, és linearitáshibát nem beszélve a tápellátásról. Nosztalgiázok, szeretek is mérni velük(80-90-es évek, akkumulátorgyártás) és viszonylag fiatalok(2012), de én nem találkoztam ilyen műszerrel a hazai piacon. Nagyon hálás lennék, ha tudna valaki segiteni. Kellene egy Ganzuniv 3 mérőmű, amibe egy mutatót tennék, mert hosszabb kell mint a 3-as mutatója. Azt nem is remélem, hogy találhatok egy eredetit. Várom a hozzászólásokat, ajánlásokat a mikéntekre.
EKM UNIVOÜdv!Aki mért már az EKM UNIVO műszerével árulja már el nekem, hogy ha 6V-os állásba "kapcsolom" a műszert és 6V-ot mérek vele akkor tényleg nem a 60-as osztáson van a mutató? Mert az én példányomon egészen az utolsó osztásig tér ki. Ami szerintem elég nagy hülyeség. Erről a műszerről van szó, csak az enyém nem GANZ hanem még az előd EKM.
Hello! Az nem "hülyeség", csak pontatlan. Lehet kicseréltek benne valami ellenállást, esetleg leesett vagy elmozdult a mágneses sönt a műszeren.
Az egyik ellenállás szakadt volt, azt kicseréltem a kapcsolási rajzában írt értékűre (válogattam), és pont végkitérésre állt be a mutató ezért volt gyanús. De akkor belövöm úgy ahogy gondoltam hogy lennie kell.
![]() Őszintén szólva engem mindig megzavar kicsit az a skála ahol nem egyezik meg méréshatárral a skála utolsó osztása. Ma vettem 4000Ft-ért két komplett készletet, és mind a kettőben ugyan az az ellenállás van megszakadva (tekercselt huzal), pedig M zároltak voltak szóval még használati nyom sincs rajtuk csak a tárolásból eredő karcok és piszok.
Az ellenálláshuzalból tekert ellenállás ha nincs leégve, javítható. Ebben a felállásban lehet hogy a forrasztása volt elkorrodálva, vagy rossz folyasztószert használtak. Nem véletlenül vannak tekergetve/pontosítva.
"Sajnos" a forrasztások jók és nem látok más problémát sem. Ahonnan vettem volt vagy 10 darab és mindnek többé kevésbé ugyan ez volt a baja, az alapműszer jó mégsem mér feszültséget. Az R7-R8 ellenállások vannak megszakadva, mind a kettő. Most kiválogattam egy olyat "modern" (80-as évek) műszerellenállásból amivel tökéletesen mér az egyik. Sajnos az alapműszert is szét kell szednem, valami piszok van benne mert néha akad a mutató.
U.i.: A kapcs. rajz leírása pár helyen hibás és sajnos az elektrotanyás is. Ráadásul nem is egyformák... ![]() A hozzászólás módosítva: Szo, 19:12
|
Bejelentkezés
Hirdetés |