Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Napelem alkalmazása a lakás energia ellátásában
Lapozás: OK   220 / 239
(#) antikzsolt válasza Régi motoros hozzászólására (») Nov 29, 2023 /
 
Egy a lényeg kisebb ne legyen mint a maximális amit normál esetben a napelem tud. Eggyel nagyobb. Esetleges villámcsapás esetén megmenthet a túlfejlesz ártalmaitól.
(#) dB_Thunder válasza Régi motoros hozzászólására (») Nov 29, 2023 /
 
Nem figyeltél! Elmondták a miérteket is:
Idézet:
„Nem tudod zárlatra méretezni mert nem lehet”

Idézet:
„A biztosító célja nem az, hogy zárlatra leoldjon, a mögötte elhelyezett túlfeszültségvédelmet és vele együtt az invertert védi.”
(#) SKY válasza Régi motoros hozzászólására (») Nov 30, 2023 / 1
 
Szia!
A DC oldali túláramvédelem és a DC leválasztás két teljesen különböző dolog. A DC leválasztást az inverter karbantartása miatt írja elő a szabvány, ezért az lehet akár kézi kapcsoló is. A TvMI további elvárásokat támaszt a kábelnyomvonaltól függően, aminek a kiindulási alapja az, hogy tűzoltáskor az épületben lehetőleg ne legyen feszültség alatti kábel, ezért távműködtetésű DC kapcsolót ír elő (lehet akár távkioldású megszakító), de manapság motoros, automatikusan visszakapcsoló DC leválasztókat szoktak alkalmazni. (Láttam már olyat, hogy egy ilyen lekapcsolás után fél évig elfelejtették a padláson lévő kézi kapcsolót visszakapcsolni...)

A napelemes szabvány: MSZ HD 60364-7-712:2016

A napelemekkel soros biztosító elsődleges feladata, hogy párhuzamos sztringek esetén megvédje a gyengén teljesítőt a többitől, hogy azon ne fordított irányú áramot nyomjanak keresztül. A legtöbb napelem 15-20A visszáramot is bír (adatlap pontosan megadja), vagyis két párhuzamos esetén a másik teljes visszáramát is elbírja, ezért általában 3 párhuzamostól használnak biztosítót. A sok párhuzamos kötés általában alacsonyabb feszültségű töltésvezérlőknél, szigetüzemnél jön elő, mert normál hálózatra táplálónál a két párhuzamos sztring is soknak számít a mai teljesítményeknél HMKE méretnél. Esetleg 50-100kW-os invertereknél még szükséges lehet.

Egyetlen sztring esetén, ha a rendszer többi eleme bírja a maximálisan fellépő áramot, vagyis a nyári Isc_max-nál több a kábel tartós terhelhetősége, akkor nem is kell túláramvédelem.

Általában a gPV nevű 1000VDC olvadóbiztosítót szokták használni, ennek a foglalata is csak 1 modul széles (18mm).

Egyébként nem hülyeség a napelem maximális áramával megegyező, vagy akár valamivel kisebb névleges értékű védelmet választani.
Sem a kismegszakító, sem az olvadóbiztosító nem fog kioldani a névleges áramánál. Az egyezményes nem kioldó áram kismegszakítóknál In*1,13, olvadónál minimum In*1,4. Ez azt jelenti, hogy a névleges áram felett, de az egyezményes nem kioldó áram alatti tartományban abszolút kiszámíthatatlan a működése, lehet hogy napokig, vagy akár sosem fog kioldani túlterhelve.
Az egyezményes kioldóáram azt jelenti, hogy maximum 1 órán belül működni fog, ami időtartam a vezetékek áramterhelhetőségében már szabványilag bele van kalkulálva. Ez kismegszakítónál In*1,45, olvadónál In*1,6-2,1. Jól látható, hogy a kiszámítható működéshez legalább 1,5-szörös névleges áram kell!
(#) Ge Lee hozzászólása Nov 30, 2023 /
 
Teszek ide két pdf-et ezekben van hivatkozás a szabványra de ettől sem leszünk okosabbak. Itt egyébként azt írják, hogy ha a PV kábel el tudja viselni a PV zárlati áram 1,25 szeresét akkor nincs szükség PV oldali túláram védelemre. Meg teszek ide egy adatlapot is, elvileg ilyen paneljeim vannak bár nem vagyok benne biztos. Ott látszik, hogy a max árama 13,04A a zárlati árama pedig 13,85A+/-3%. Erre ugye nem lehet hagyományos biztosítót méretezni csak elektronikusat. Illetve használatban nem is az STC hanem a NOCT adatok a mérvadóak, előbbi inkább laborkörülmények között 1000W/m2 besugárzás mellet igaz. De a panel adatlapján is azt írja, hogy a maximum series fuse rating az 25A.
Olvastam tegnap egy cikket de most nem találom, arról szólt, hogy Ausztráliában elég sok a napelemes tűzeset, a leggyakoribb okok pedig az invertertűz és a kábelhiba ami vagy helytelen szerelés vagy a kábel zárlata a tetőtartóhoz.
A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2023
(#) Régi motoros válasza dB_Thunder hozzászólására (») Nov 30, 2023 /
 
Dehogynem figyeltem, épp így kezdtem én is, hogy zárlatra nem lehet méretezni.
A diskurzus közben ezzel kapcsolatban ott járunk, hogy a leválaszthatóságot szolgálja a napelem és az inverter közötti DC megszakító. A rajta szereplő áramérték pedig a működés közbeni megszakíthatóságot biztosítja.

A mögötte lévő DC túlfeszültségvédő egy plusz eszköz erre fel írtam, hogy az a fél lépés.
A túlfeszültségvédőt pedig szerintem nem védeni kell ahogy említed, mert annak épp az a lényege,
hogy megszólaljon, csak úgy védi az utána lévő invertert.
Teszem fel én egy 150V -os töltésvezérlőt használok, az elé hiába teszek 1000V -os túlfeszlevezetőt.
Az elé max 150V-os túlfesz levezető kellene, vagy inkább kicsivel kisebb, de feltétlen minimum akkora feszültségű, mint amilyen a rákapcsolt napelemsor maximum feszültsége.

Egyébként jelenleg egy ilyen töltésvezérlőt tervezek majd használni, csak hogy érthető legyen.

Ui.: Mondjuk ilyesmi túlfeszvédőre lenne szükség. Csak épp itt is a 100V kevés, a 250V meg már sok.
A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2023
(#) dB_Thunder válasza Régi motoros hozzászólására (») Nov 30, 2023 /
 
Idézet:
„A túlfeszültségvédőt pedig szerintem nem védeni kell ahogy említed, mert annak épp az a lényege, hogy megszólaljon, csak úgy védi az utána lévő invertert.”

A védelem csak akkor működik, ha van előtte valamilyen kioldásra alkalmas eszköz!

Idézet:
„jelenleg egy ilyen töltésvezérlőt tervezek majd használni”

Én nem hiszek az összelegózott cuccokban, ez egy olyan feladat aminek a helyes működéséhez az egyes részegységeknek (mppt, töltés vez., BMS, inverter) kommunikálniuk kell.
(#) kendre256 válasza Régi motoros hozzászólására (») Nov 30, 2023 /
 
A rendszered egyenáramú, kis feszültségű lesz? Mert a linkelt töltésvezérlő csak tölti az akkukat, de semmi mást nem csinál. Mondjuk nagyon univerzális, de mi fog nálad 230V-ot csinálni, vagy az nem kell?
(#) Régi motoros válasza dB_Thunder hozzászólására (») Nov 30, 2023 /
 
Persze hogy van, vagyis lesz, arra kell a DC megszakító, azt hittem, ezen már túl vagyunk.
(#) Régi motoros válasza kendre256 hozzászólására (») Nov 30, 2023 /
 
Külön számítógép UPS akkuját fogja tölteni, ami 3 soros 12v -os akku lesz.
Persze nem a kis hoki ami gyárilag kellene bele. Mellé lesz téve pár autóakku.

Mondjuk a szoftvert nem látom honnan lehet hozzá letölteni.

Viszont ami most aggaszt, tegnap láttam egy videót róla, és állítólag nem lehet a töltőáramot beállítani a kezelőfelületről. Meg kellene nézni a szoftvert, hogy PC-ről lehet e állítani.
A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2023
(#) Régi motoros hozzászólása Nov 30, 2023 /
 
A másik versenyző ez lett volna még de ennek sajnos nincs PC kapcsolata.
(#) KTobi válasza Régi motoros hozzászólására (») Nov 30, 2023 /
 
Jól nézd meg, milyen UPSra teszel sokkal nagyobb akkut, mert a legtöbb a saját akkujára van méretezve. Mire kiürül a gyári akkuja túlmelegszik, de még nem ég le.
(#) kendre256 válasza KTobi hozzászólására (») Nov 30, 2023 /
 
A cégnél raktunk rá sokkal nagyobb akkut, és a szünetmentes házára kívülről rábarkácsolt ventilátort, így nem melegszik túl.
(#) Régi motoros válasza KTobi hozzászólására (») Nov 30, 2023 /
 
Mivel kb 20-30% -os terheltségen megy csak, nem tartok attól, hogy megsülne.
Egyébként Masterguard A1000, van rajta kb 300W és más semmi. A PC a TV meg a hifi.
Legfeljebb még a router kerül majd rá, ennyitől nem hinném, hogy behal.
(#) pipi válasza Régi motoros hozzászólására (») Nov 30, 2023 /
 
Hali!
Autóakksi, ups zselés akksi kevés töltöm-kisütöm ciklust tud... Valami munkaakksi kellene oda
(#) Régi motoros válasza pipi hozzászólására (») Nov 30, 2023 /
 
Persze tudom. Csak hát arra a világ minden pénze is kevés. Ebben a projektben nem a full sziget üzem a cél, hanem az, hogy ha épp süt a nap, akkor abból legyen fedezve az áramszükséglet.
A hálózat stabil, évente 1-2 áramszünet van max.
A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2023
(#) Atis57 válasza pipi hozzászólására (») Nov 30, 2023 /
 
Szia!
ebben biztos vagy? A munka akkuk is ugyan olyan gagyik ,mint az inditók.
Vannak ilyen görbék is, ---meg másmilyenek is.

CycleLife.jpg
    
(#) Ge Lee válasza Atis57 hozzászólására (») Nov 30, 2023 /
 
Az indító és a munka közt kb. csak annyi a különbség, hogy utóbbi a 0,1 helyett 0,2C-vel terhelhető tartósan. Egy inverter esetén meg kiveszünk akár 2-3C-t is.
(#) Régi motoros hozzászólása Nov 30, 2023 /
 
Használt villanyautó bontott akkuban gondolkodnék még, de nemigazán van erre cirka 1-1,5MFt -om. Esetleg nem akartok páran beszállni? Összedobjuk az árát, aztán szétbontjuk és osztozunk a cellákon.
(#) Horvath65 hozzászólása Dec 1, 2023 /
 
Üdv a csapatnak! "Okos óra" leolvasásához kérek segítséget tőletek. Tudtommal az 2.8.0. hálózatra táplát érték a 1.8.0 a hálózatról elfogyasztott érték. Tudnátok-e segíteni az eligazodásban mi mit jelent? A készülékről teszek fel képet. Ellenőrizni szeretném a napi fogyasztást és a napi hálózatra töltést. A segítségeteket előre is köszönöm. További szép estét!
(#) KissAttila válasza Horvath65 hozzászólására (») Dec 1, 2023 /
 
Jol tudod.
(#) kendre256 válasza Horvath65 hozzászólására (») Dec 1, 2023 /
 
Itt egy leírás róla, a nyilak iránya mutatja a felhasznált, illetve a betáplált mennyiségeket.
(#) Rumcájsz válasza Horvath65 hozzászólására (») Dec 1, 2023 /
 
Mivel a fogyasztásmérő távleolvasott és idősoros, ezért kérhetsz hozzáférést a szolgáltatótól!
Ez a mérő is negyed óránként tárolja az értékeket, igy negyed órás pontossággal láthatod. A hozzáférést megkapva az előző napig bezárólag mindent látsz.
meresi_kp (kukac) mvm.hu
Legközelebb ha képet teszel fel, a gyáriszámot, blomba számot töröld mert beazonositható vagy.
(#) Régi motoros hozzászólása Dec 2, 2023 /
 
Üdv! Volna valaki(k)nek kedve betársulni napelem rendelésbe, együtt nagyobb tételben olcsóbb akcióval?
Ezt rendelném, na de ha raklappal vásárolnánk még olcsóbb lenne. Nekem indulásként 10 panel kellene, szóval a másik 26 darabra keresnék jelentkező(ke)t. Adatlap az oldalon, vásárlási feltételekkel együtt.
Ha berendelem ingyen kihozzák, a társulóknak Nyíregyre kellene érte jönni. Köszönöm.
(#) Régi motoros hozzászólása Dec 9, 2023 /
 
Estét!
Megkaptam a töltésvezérlőmet. A kérdésem tudja e valaki, milyen programmal kompatibilis ez az eszköz?
A gyártó oldalán nem látok hozzá való letöltést. Írtam nekik email, azt válaszolták, hogy ez csak töltésvezérlő, nincs hozzá szoftver. Erre válaszoltam, hogy akkor minek van rajta kommunikációs port, dísznek? Egyenlőre még nem válaszoltak. A használati utasítás egyértelműen jelzi, hogy RS485 kapcsolat van rajta. A linken letekerve egy hozzászólásban említ valaki valami ESPHome -ot, de nem igazán értem mit is takar az pontosan?

Ui.: Mint látni a kézikönyvben még említik is, hogy USB-RS485 konverter nem tartozék, de tőlük meg lehet venni. Szóval gyanítom, az ügyfélszolgálatos aki először válaszolt nem technikai munkatárs.
A hozzászólás módosítva: Dec 9, 2023
(#) Atis57 válasza Régi motoros hozzászólására (») Dec 9, 2023 /
 
Szia!
"valami ESPHome -ot, de nem igazán értem mit is takar az pontosan?"
Nálam a nagy semmit; --ki -be kapcsolható távolról ill. egy mikrovezérlővel EXcell táblába szerkeszthető a napi áram,teljesitmény.

Igaz ez egy eredeti kinai klón.
(#) Bakman válasza Régi motoros hozzászólására (») Dec 9, 2023 / 1
 
Elvileg a WatchPower tud vele kommunikálni. Én egy másik típussal játszottam ismerősnél, elég egyszerű a kommunikációs protokoll. Nem biztos, hogy nálad is pont ezeket az adatokat tartalmazzák a mondatok de némi türelemmel kideríthető a dolog, már ha ez a vágyad.

Máshol is lehet venni USB-RS485 átalakítót, pl. innen: Bővebben: Link.

Az ESPHome egy ESP8266 alapú, "csináld magad" monitorozó rendszer ilyen-olyan eszközökhöz/szenzorokhoz.
(#) Régi motoros válasza Bakman hozzászólására (») Dec 9, 2023 /
 
Nos ez már indulásnak jó.
A WP-t majd kipróbálom, feltéve ha ideér az USB-RS485 konverter amit rendeltem.
A protokoll nyíltsága mindenképp előny, így már akár arduino kijelzőt is lehetne készíteni hozzá.
A gyári kijelzővel nem sokra megy az ember, főleg ha 1 méteren kívül van, látni is alig lehet olyan kicsi.

Ui.: Azt hiszem kellesz még pluszba rendelni egy RS232-RS485 konvertert is az arduinohoz akkor.
A hozzászólás módosítva: Dec 9, 2023
(#) Bakman válasza Régi motoros hozzászólására (») Dec 9, 2023 /
 
Idézet:
„A gyári kijelzővel nem sokra megy az ember, főleg ha 1 méteren kívül van, látni is alig lehet olyan kicsi.”
Ez csak az egyik probléma, ami miatt kérték tőlem a mellékletben látható kis szerkentyűt. A gyári kijelző egyszerre csak egy adatot mutat, de onnan is visszalép alaphelyzetbe egy idő után...

easun.jpg
    
(#) Régi motoros válasza Bakman hozzászólására (») Dec 9, 2023 /
 
Pontosan ezt nem értem én sem, mi a fenéért spórolnak ki belőle egy 2-3EFt-s (nagy tételben még olcsóbb) grafikus kijelzőt, és tötymörögnek még mindig a nyamvadt 7szegmenses lcd-vel, amin csak két adat látható egyszerre, meg némi piktogram. Hol élnek ezek még?
Én is azért kerestem a szoftveres megoldást, hogy minden adat egyszerre látható legyen.
A választás amúgy épp azért esett erre, mert ebben még bőven van hely belül,
és egy DC teljesítménymérőt terveztem belefaragni.

Ui.: Mondjuk ha nem titkos a projekt, közkinccsé tehetnéd mások és az én örömömre.
(#) Bakman válasza Régi motoros hozzászólására (») Dec 9, 2023 /
 
Nem kell semmilyen DC teljesítménymérő bele, kérésre elküld mindenféle adatot.

Nem titkos a projekt de egy eléggé speciális helyzetre készült, szinte biztos, hogy máshol nem állja meg a helyét változtatás nélkül, látatlanban pedig nem akarok nekiállni egy ilyennek. Ott, ahova készült (szigetüzem), az inverterre csak az akku volt csatlakoztatva, a napelemes töltést különálló töltésvezérlők végezték, így azokat az adatokat amelyeknek nincs értelme, figyelmen kívül hagyja a program.
Következő: »»   220 / 239
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem