Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » MyElecParts alkatrész kereső és készlet nyilvántartó
Témaindító: majkimester, idő: Jan 2, 2024
Sziasztok,
Egy ideje a forrasztgatás helyett programozgatok. Egész pontosan egy elektronika alkatrészek keresésére fókuszáló programot készítek. Mivel ez egy elég egyedi dolog lesz, remélem maradhat neki az új téma. Rengeteg ötletem van, amit meg szeretnék valósítani a programban, az eddig elkészült dolgokat fogom itt bemutatni. De mivel fejlesztési stádiumban van, ezért egyelőre csak képernyő felvételek formájában. A program angol nyelven készül, de felkészítve a későbbi többnyelvű működésre, ezzel kapcsolatban nem kérnék megjegyzéseket, egyszer majd biztosan le lesz fordítva magyarra is. Kezdjük is a első bemutatóval, az SMD alkatrészekre írt jelölések keresésével. A kis méret miatt az ilyen alkarészekre nem fér el a pontos típusszám, ezért a gyártók csak néhány betűs rövidítéseket használnak, amivel szinte lehetetlen az alkatrészek beazonosítása. Ezen próbálok meg segíteni. Az interneten jó pár adatbázis található ahol meg lehet próbálni az alkatrész beazonosítását, de ezeket sorra felkeresni elég unalmas foglalatosság. A programba épített kereső megteszi ezt, és összefésüli az eredményt egy táblázatba, segítve a további szűrést például lábszámra, tokozásra. Sajnos ez sem csodaszer és a két betűs marking code esetén kicsi az esély a sikerre, de a bemutatóban nemrégen egy fórum társ által keresett alkatrészt (szerintem) sikerül beazonosítani. Jelenleg 5 oldalt látogat meg, de van még néhány ami beépítésre vár. A kereséskor kiválasztható mely oldalakon keressen, és jelzi az adott oldalról érkező találatok számát, illetve közvetlen megnyitható a forrás oldal is, ha ott szeretnénk megnézni a találatokat.
Offline adatbázis?
Biztosan van benne fantázia.
Egy alkatrész katalóguson saját részre én is gondolkodom. Ez persze csak magyarul fog tudni és Visual Basic -ben készül. Majd... Egyszerű adatbázis kezelés, szóval nem egy nagy durranás. Van legalább 100 - féle tranzisztorom és jóval több mint 100 -féle analóg és digitális IC -m. Ha kinézek magamnak egy rajzot, vásárlás előtt nem árt átnézni a "készletet". Ezt gyorsítaná meg. Mivel tanyán lakom, nekem nem üzlet minden apróságért 100 kilométer utazni, ezért marad a webáruház. Onnan szintén nem üzlet mondjuk 2 valamit rendelni. Ez persze csak személyes probléma. A te programod biztosan jóval hasznosabb lesz.
Gondolom, ennél azért többet tud, hogy ezt küldi egy böngészőnek.
"https://alltransistors.com/search.php?search=bc107" Nekem nagyon szegényes a programozói "tudásom" is.
Ha megnézed a videót, nem csak elküldi, hanem a választ értelmezi is valamilyen szinten.
Nekem nem indult el a videó.
Nem kritizálni akartam a programot, vagy a fórumtárs tudását!
Ne léptesd a képről tovább, mert úgy valamiért nem megy. Kattints közvetlenül a videó mellékletre...
Nagyon tetszik a demóban látott működés, hasznos dolog lenne.
Ezen az SMD jelölésen mindig fennakadok. Sokszor nem is az a gond, hogy nem férne rá, valami más ok húzódik meg a háttérben... Ezeknek a megfejtése sokszor csak fórumok böngészése után, egy ügyes szakmabeli találata alapján kerül elérhetővé. Egy agyrém, hogy van egy jelölés, amire nincs találat. De ha tudod, hogy mi is az az alkatrész és letöltöd az adatlapját, akkor abban benne lesz, hogy milyen jelölést találtak ki neki. Aztán itt vannak még az átfedések, a több, egymástól teljesen eltérő alkatrész azonos jelölése...meg a feliratozás, ami csak adott szögben megvilágítva lesz olvasható. Szerintem már alap a mikroszkóp, úgyhogy nyugodtan ráírhatnák rendesen is...puffogás off. Szóval hajrá!
Nem offline adatbázis. Nem mentem az oldalak tartalmát, és nem abban keresek, hanem online keresek rajtuk, és a találatokat összefésülve jelenítem meg. Ha ugyanaz a típusszám és tokozás, az egy sorban jelenik meg.
Vannak oldalak amik nem támogatják a pontos egyezés, stb. keresési módokat, ezeket is a megjelenítés előtt kiválogatom, ami tényleg megfelel a keresési feltételnek. Más oldalak lapozást használnak. Itt ha sok találat van, akkor max az első 10 oldalt töltöm le. Ha ennél több van azt jelzem a forrás checkbox mellet (100 of 212) és akkor a nyíllal el lehet látogatni az oldalra, ha valaki kíváncsi az eredeti találati listára. Ha valamelyik oldal átmenetileg nem működik, akkor azt ki lehet zárni a keresésből a checkbox kipipálásával. A lábszám a legtöbb oldalon nem szerepel, ezt a tokozásból állapítom meg, ehhez van egy belső táblázatom. A gyártót is a legtöbb oldal rövidítve írja ki, erre is van egy táblázatom (ezt mentettem a PT oldaláról), hogy olvasható nevek legyenek. A tokozás képe is csak néhány oldalon szerepel, itt prioritás élvez az alltransistor oldal, a tokozás képeket elsősorban innen szedi, ha ez a forrás is engedélyezve van, ha nem talál ott, akkor az eredeti forrás oldali kép lesz megjelenítve, ha van. (alltransistor oldali képek tartalmazzák a tokozás méretei, a többi nem, de sajnos vannak hibásak is.)
A saját alkatrészek közötti paraméteres keresés a következő, amit megvalósítottam, hamarosan ezt is megmutatom. Ehhez kell egy nyilvántartás is természetesen, de nálam ez nem merül ki a típusszám, mennyiség, meg néhány további adat tárolásában, azaz több lesz mint egy excel file. Az alkatrész kategóriára jellemző paramétereket is fogom tárolni, és szintén kereshetők lesznek. Illetve az adatlapokat is tárolom és megjelenítem, stb.
Köszönöm szépen.
Én is így valahogy képzeltem. Nálam egy *.mbd fájlban lennének a dolgok. Nem lényes különbség. Külön táblában a tranzisztorok, külön táblában mondjuk az SN típusok és így tovább. A megjegyzés rovatban meg valami alkatrészre jellemző. Például, hogy kapcsoló tranzisztor. Aztán ezekre is keresni. A VB6-ban semmi gondom nem volt az adatbázisokkal, de mikor NET lett belőle, az már nekem körülményes lett. Ott például a "LIKE" BC* se akar működni. 2003 -ban megvettem a legolcsóbb Visual Basic NET verzió licencét, de azóta se sokat használtam, mert nekem nagyon "java". Tehát, teljesen feleslegesen körülményes. Mióta kénytelen vagyok használni a win10 -et, azóta a VB6 meg nekem nem akar feltelepülni. Szóval a VBNET, meg én nem lettünk barátok.
Ha listboxba akarom kigyűjteni mondjuk a 2N tranzisztorokat, az egyszerű, mert a MID függvénnyel minden egyes rekord "típus" nevű mezejében ha az első két karakter "2N", akkor ezeket akár ábc sorrendben rakja be a listboxba, de ugyan ez a datagrid-be már körülményesebb.
Biztosan van az SQL nyelvben egy egyszerű parancs, de nekem itt a "LIKE" nem működik. A mondandóm lényege az lett volna, hogy sok sikert, mert biztosan hasznos programon dolgozol. A hozzászólás módosítva: Jan 3, 2024
Idézet: „Nem offline adatbázis. Nem mentem az oldalak tartalmát,” Arra akartam utalni, hogy ez pedig egy jó irány lenne! Idézet: „Ha valamelyik oldal átmenetileg nem működik, akkor azt ki lehet zárni a keresésből a checkbox kipipálásával. ” Attól tartok, hogy előbb v, utóbb korlátozni fogják a leendő programod hozzáférését az online adatokhoz! Mivel te nem jelenítesz meg reklámot, gyakorlatilag csak leszüreteled az ő munkájukat!
Az online keresésnek megvan az az előnye, hogy mindig a legfrissebb adatbázisokkal dolgozik. Sejtésem szerint viszont csak néhányat frissítenek rendszeresen, a többinél a mentett verzió is sokáig megfelelő lenne. A lementés viszont nem biztos, hogy egyszerű mindegyiknél, az SMD Marking Code-s oldal például konkrétan letiltotta az IP-met amikor egy keresésnél végig letöltöttem az összes oldali találatokat. Talán ez is cloudflare mögött van, ami figyeli a tömeges lekéréseket, igaz megfelelő késleltetésekkel idővel megoldható lenne.
A program egyébként a firefox user agent-jét használja, azt talán nem tiltják le, inkább lehet tartani capcha bevezetéstől, emiatt az offline jobb.
Idézet: „mindig a legfrissebb adatbázisokkal dolgozik.” Milyen sűrűséggel bővülnek ezek az adatbázisok? Az új jelölésű alkatrészekkel szerelt panelek mikorra kerülnek boncasztalra? Szerintem havi egyszeri adatbázis frissítés bőven elegendő lenne! Idézet: „inkább lehet tartani capcha bevezetéstől” Ami meg is ölné a programod működését gondolom! Most még csak te használod és már kaptál korlátozást, mi lesz akkor, ha 100ezrek használják? Ezért tartanám stabilabbnak egy offline, vagy akár saját szerveren futó adatbázis használatát, és központi frissítését időközönként!
Köszi, ebből én eddig csak a 2018-ast láttam. Nekik is van online keresőjük, de mint a databook az is fizetős. Regisztráció után 1db lekérdezést enged ingyen.
Érdemes azért megnézni a képet, mert elég bőséges adatot szolgáltat, beleértve a lábkiosztást és az adatlapot is. Ez ílymódon elérhetetlen, akinek munkához kell fizesse elő, hobbistáknak marad a többi oldal. Kipróbáltam a kezdő hozzászólásban található videóban lévő sPJ kóddal, és 2 találatot adott. A programom 7 különbözőt, de mondjuk 4 pontos találatod adott. Közöttük a BSL316C-t is, amit a Turata nem hoz. A frissités gyakorisága: Turata fizetős, legutolsó frissítés 2023.09 Hotenda és SMD Marking Codes forgalmazó, szerintem folyamatosan frissítik a készletre került termékekkel All Transistor - ez is frissülget Electronica PT, S-Manuals - Szerintem nem frissül
Nem az a fontos, hogy sok találat legyen hanem az, hogy ami talál az valós legyen. Sok találat néha gyanus is.
Meg persze az sem hátrány ha legalább aki keres tudja, hogy tranzisztort, ldo, vagy diodát keres.
Jó kis databook ez a Turuta féle. Köszi a linket.
Folytatnám a demót a saját alkatrészek nyilvántartásával, paraméteres keresésével.
Az első képernyő az alkatrészek listája. Balra a kategória választó, ami nem fix, hanem szintén tetszőleges struktúra alakítható ki (másik képernyőn szerkeszthető). A ROOT-ot választva még nem jelenik meg az alkatrész lista, de később itt is lesz. Ami érdekesebb, ha egy alkategóriát kiválasztok, ott a kategóriára jellemző paraméterek is megjelennek, szűrhetőek (Edit + Delete gomb utáni oszlopok). Ezek a paraméterek szintén szabadon definiálhatóak másik képernyőn. A második képernyő az alkatrész részletes adatai. Itt kétfajta nézet is van: - A sokkal jobban áttekinthető de csak olvasható nézet - A szerkesztési nézet Itt az általunk rögzített adatok mellett mellékleteket is tárolhatunk, sőt a rögzítést érdemes ezzel kezdeni, ahogy a videóban bemutatóm, mert akkor könnyebb a kitöltés is. A paraméterek kitöltése opcionális, de a kereshetőség miatt ajánlott. A melléklet jelenleg pdf vagy kép lehet, amit drag and drop-pal, copy paste-tel vagy tallózással is hozzá lehet adni. A pdf megjelenítőben működik a kijelőlés ls drag and drop-pal is másolhatunk szöveget. A beviteli mezők mindenhol validáltak, azaz csak érvényes adattal lehet menteni.
Folytattam a az alkatrész nyilvántartás részt a gyártók listájának kezelésével. Ez a nevek felsorolása is lehetne, de fél megoldásokkal nem érem be, így én kiegészítettem még a gyártó logójával, internet elérésével, stb.
Ha egy alkatrész hozzáadásakor nem találjuk a gyártót a korábban felvett listában, akkor ezt akkor rögtön könnyedén rögzíthetjük. Persze csak a név kötelező, a többi opcionális. A logóknál megy itt is a drag and drop, vágólapról másolás, tallózás is.
Elkészültem a tokozások kezelésével. A háttérben persze több mindennel, például a minden táblázatnál bevethető általános szűrés dialógussal is, ami a tábla felépítésétől függően automatikus a szükséges mezőket teszi ki, ezt is bemutatom a video végén. Ha legközelebb egy másik táblázatnál akarom használni, akkor gyakorlatilag 1 sor és kész.
A tokozásoknál eredetileg arra gondoltam, hogy van párszor 10 különböző tokozás, ami leggyakrabban előfordul egy hobbista fiókjában (és itt most én a félvezetőkre fókuszálok, nem célom passzív alkatrészek nyilvántartása, de ettől még aki akar akármit nyilvántarthat vele). Szóval a célom volt a leggyakrabban használt tokozások felvétele alapból, de aztán kiegészítettem a megkezdett sorokat. Például nekem PLCC-32 és 44-es tokban vannak alkatrészeim, de akkor már felvettem az egész sort. Így végül jelenleg 180 körüli tokozás van a programban. Ez volt az unalmas rész, de végre felvettem nagyjából minden szükségeset de mindig lesz ami még hiányzik. Mivel már most ilyen sok van, ezért kategóriákba rendeztem őket, és a kezdeti alapadatok, mint név, leírás és kép lassan kiegészült további adatokkal. Így jöttek hozzá sorban a alternatív név, lábszám, lábtávolság a tok mérete és a beépítés módja is. Továbbá az is látszik, hogy jelenleg hány alkarész van felvéve az adott tokozással. Itt is működik a gyártóknál már bemutatott módszer, amikor egy alkatrész rögzítése közben kell egy új tokozás, azt azon nyomban fel lehet venni, majd visszatérve az alkatrész rögzítésére, rögtön lehet használni is. Továbbá beépítettem egy duplikálás funkciót, ha egy meglévő tokhoz nagyon hasonlót szeretnék rögzíteni, akkor az eredeti lemásolásával, majd a paramétereinek szerkesztésével ezt könnyebben megtehetem. Végül a tok képének és a méret rajznak a rögzítése itt is a már korábban bemutatott módokon tallózással, drag and drop-pal vagy vágólapról is hozzáadható. A hozzászólás módosítva: Feb 21, 2024
Egyre jobb, jól jönne egy ilyen prg...
A programod milyen találatot ad egy AJ7GN2 feliratú SOT23-6 tokra? PWM táp vezérlő IC.
2 értékelhető találat a képen (a leírás szűrése nélkül is néztem, de nem volt más).
Az elsőnek az adatlapjában AJxxx kód van, csak az AJ rész fix, a többi date kód, stb, és nem 6 hanem csak 5 betűig. A másik adatlapjában nem találtam utalást a tok feliratára.
Köszi. A netes kereséssel én is ezeket találtam, de ezek step down IC-k. Pedig az R500-asnak még a lábkiosztása is egész hasonló.
Egy másik fórumon kaptam jó tippeket és úgy néz ki, hogy a LD7513, vagy LD7515-7516 a helyes megoldás. De ezek adatlapjában sem találtam meg a jelölést. Viszont minden stimmel a készülék rajzához nézve. Már nem gyártják, nem beszerezhető.
LDxxxx nem volt nálam a találatok között, viszont az LD7513-nak az adatlapjában benne van, hogy mi van a tetején, és az alapján szerintem kizárhatod. Mert fix rész a P13. A LD7515-7516 felirata hasonló.
Nem az első IC, amit a kínaiak "titkosítottak". Talán csak teljesítmény különbség van az említett LD-s IC-k között, bekötésre, működésre ugyanazok. De teljesen mindegy, sosem derül ki biztosra, mert beszerezhetetlen. Egy 3000Ft-os másik adapterrel kiváltható volt.
Anno volt egy HC616A, ott is nagy nehezen kiderült, hogy az SG6841 átcímkézve, illetve voltak még klónok, amik valószínűleg jók lettek volna: SG5841, OB2268, OB2269, DAP02, PT2201, LD7552... (a KA7552 teljesen más!) A hozzászólás módosítva: Feb 22, 2024
Régebben a HEStore-ban vásároltam L6920 DB step up konverter IC-ket, de még nem használtam belőle. Ezt kértem, a csomagjára is ez volt írva. Az IC-n a következő felirat látható: 692B B244. A tokozás megegyezik az L6920 adatlap szerinti tokozásával. A felirat szerinti adatlapot sehol sem találtam meg. Ki tudna segíteni, mi is valójában? A próbálgatást nem biztos, hogy túlélné...
Szia, az ilyen kérdéseket érdemes a "Ez milyen alkatrész-készülék?" topikban feltenni.
Amit kaptál az biztosan L6920DB csak a feliratnál a kevésbé releváns betűket elhagyták, hogy kiférjen, de még beazonosítható legyen: L6920DB A második sor pedig a date kód, stb. Az egyáltalán nem releváns. A hozzászólás módosítva: Ápr 23, 2024
Sziasztok, egy nagyobb kihagyás után újra halad a projekt. Az elmúlt időben is elkészült pár újdonság:
1. Áttekintő vagy kezdő oldal Itt egy kis statisztikai összefoglalót elhelyeztem, és innen érhetők el az egyes funkciók. (illetve a jobbra fent lévő 3 pontos menüből is) 2. Beállítások Elsőre két dolog került ide, az, hogy mi legyen a kezdő oldal amivel az alkalmazás indul és a táblázatok formátumát lehet befolyásolni. Később még bővülni fog. 3. Alkatrész lemásolása Hasonló alkatrészek rögzítése esetén hasznos, ha nem kell minden adatot újra felvenni, hanem egy meglévő alkatrészből kiindulva, annak egy másolatát szerkesztve lehet alkatrészt rögzíteni. 4. Pdf nézegető A csatolmányok megtekintésére beépítettem már korábban egy pdf nézegetőt, most ezt hasznos funkciókkal egészítettem ki: - Könyvjelzők kezelése - Thumbnail nézet - Keresés a dokumentumban - Nyomtatás - Pdf infó - navigálás / átméretezés / forgatás - könyv nézet - Pdf-ben lévő linkek megnyitása alapértelmezett böngészőben |
Bejelentkezés
Hirdetés |