Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Li-Po - Li-ion akkumulátor és töltője
 
Témaindító: yokesz, idő: Máj 30, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   307 / 323
(#) david87 válasza img hozzászólására (») Jan 3, 2024 /
 
A 2. képen oldalról egy lámpával van meg világítva a panel hogy látszódjon a szám
(#) img válasza erbe hozzászólására (») Jan 3, 2024 /
 
Mintha tele lenne valami szmötyivel az IC környéke, meg a lábai között is.
(#) img válasza david87 hozzászólására (») Jan 3, 2024 /
 
Nincs túlmerülve a rákötött cella?
(#) david87 válasza img hozzászólására (») Jan 3, 2024 /
 
4V van a cellán.
(#) img válasza david87 hozzászólására (») Jan 3, 2024 /
 
Akkor érdemes lenne kicserélni az IC-t.
(#) david87 válasza img hozzászólására (») Jan 3, 2024 /
 
Azt nem tudom hogy a 2 lábon van egy ellenállás azt nem tudom hogy menyinek kéne lennie.adatlap szerin a maximum ellenállás 1,2kohm ez most 780ohm.
(#) img válasza david87 hozzászólására (») Jan 3, 2024 /
 
A 4056-nak a 2. lába a GND, meg a 6. lába közé kötött RPROG ellenállásról beszélsz? Ha csak a max. érték van megadva akkor annál kevesebb lehet, meg van adva a képlet, hogy hogyan számolható ki az értéke a megfelelő töltőáramhoz.

"Charge current program, charge current monitor and shutdown pin. The charge
current is programmed by connecting a 1% resistor, RPROG to ground. When charging
in constant-current mode, this pin servos to 1V. In all modes, the voltage on this pin
can be used to measure the charge current using the following formula:
IBAT = (VPROG/RPROG)×1000
The PROG pin can also be used to shut down the charger. Disconnecting the program
resistor from ground allows a 3μA current to pull the PROG pin high. When it reaches
the 1.21V shutdown threshold voltage, the charger enters shutdown mode, charging
stops and the input supply current drops to 25μA. This pin is also clamped to
approximately 2.4V. Driving this pin to voltages beyond the clamp voltage will draw
currents as high as 1.5mA. Reconnecting RPROG to ground will return the charger to
normal operation."
A hozzászólás módosítva: Jan 3, 2024
(#) david87 válasza img hozzászólására (») Jan 3, 2024 /
 
Idézet:
„A 4056-nak a 2. lába a GND, meg a 6. lába közé kötött RPROG ellenállásról beszélsz?”

Igen arról beszélek. A táblázat 1,2k-10k ig mondja
(#) img válasza david87 hozzászólására (») Jan 3, 2024 /
 
Akkor viszont elsőre rosszat írtál, mert

"Adatlap szerin a maximum ellenállás 1,2kohm ez most 780ohm."

Minimumot kellett volna írnod.

Én még olyat nem láttam, hogy egy ellenállásnak kisebbre változott volna az értéke, max. nagyobbra.

Köss be a helyére egy 10K-s potit és meglátod elindul e a töltés ha változtatod az értékét.
(#) david87 válasza img hozzászólására (») Jan 3, 2024 /
 
Elengedem kuka az ic mert semmire se reagál lehet túlfeszt kapott.
rendelek egy ilyen modult Bővebben: Link
(#) vargham válasza Dióda hozzászólására (») Jan 3, 2024 /
 
Nekünk jól működik. A mukahelyemen is használjuk, és én is otthon. Hiba nélkül teszi a dolgát.
(#) moltam hozzászólása Jan 3, 2024 /
 
Helo.
Van egy ilyenem, 18V 3Ah, lux tools. 10 cella van benne. Nincs hozzá töltő. Van valami bevált kapcsolás/cél ic amivel üzemszerűen töltögethetném a kigyulladás veszélye nélkül?
A hozzászólás módosítva: Jan 3, 2024
(#) Ge Lee válasza moltam hozzászólására (») Jan 3, 2024 /
 
Bármivel töltheted, akár labortáppal is, az a lényeg, hogy ne töltsd túl nagy árammal, és a feszültség egyik cellánál se lépje át a 4,2V-ot. Ha nem egyformák a cellák akkor kell hozzá BMS is ami felügyeli ezt.
(#) moltam válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 3, 2024 /
 
Egyformák, ez egy gyári akku, van hozzá gép is csak a töltő ami hiányzik, azt nekem kéne megalkotni. Mekkora árammal kell tölteni? Gondolom van valami profil amit követni kell, na meg az sem mindegy hány fokos az akku. Ezért gondoltam valami cél ic köré épült kapcsolásra, de lehet nem úszom meg hogy mélyebben beleássam magam...
(#) Ge Lee válasza moltam hozzászólására (») Jan 3, 2024 / 1
 
Vehetsz hozzá céláramkört is nyilván. Ha az nincs, akkor ahogy írtam, egyik cella (mivel sorba vannak kötve) feszültsége se lépje át a 4,2V-ot de én általában nem szoktam 4,15V fölé tölteni, az áram meg cella függő, általában 0,1-0,3C-vel szokás tölteni, tehát mondjuk 100-200mA de mivel párhuzamosan is van kötve két pakk így ennek a duplája. Szerintem felmehetsz akár 0,5A-ig is melegedni ott sem fognak.
(#) Régi motoros válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 3, 2024 / 2
 
Mehet az 1C -vel is nyugodtan. Míg 0.3C-vel feltölti kihullik a haja...
(#) Régi motoros válasza moltam hozzászólására (») Jan 3, 2024 / 1
 
Csak azt nem mondtad DC vagy AC töltőt szeretnél?
Előbbire pl ilyennel, utóbbira pl ilyennel, feltéve ha nincs szükség hozzá valami kapcsolójelre vagy kommunikációra.

Viszont mivel úgy nézem balanszer valóban nincs rajta (hacsak a panel másik oldalán nem),
érdemes volna azt is tenni rá.
A hozzászólás módosítva: Jan 3, 2024
(#) img válasza david87 hozzászólására (») Jan 3, 2024 /
 
Ezzel kezdtem, hogy érdemes lenne kicserélned az IC-t.
(#) zaza99 válasza mex hozzászólására (») Jan 6, 2024 /
 
Megjöttek az ic-k. Kicseréltem A TH20594-et de semmi változás. Utána a 67A-t szintén semmi. Ugyanazok a mérési eredmények mint előtte. Cseréljem mégegyszer az icket? Van még mindegyikből.
(#) Remci válasza zaza99 hozzászólására (») Jan 6, 2024 / 1
 
Szia!
A kondikat átmérted? Nekem múltkor egy 24v-os táppal volt ilyen problémám. Ic-t is cseréltem, mire rájöttem hogy a primer körben egy kisebb értékű elektrolit kondi volt hibás. Kinézetre semmi nem látszódott rajta, de műszerrel mérve kuka. Kicserélve elindult a táp. Nem biztos hogy nálad is ez a probléma, de egy próbát megér.
(#) zaza99 válasza Remci hozzászólására (») Jan 6, 2024 /
 
Szia!

Nálam meg a kisfesz részen lett egy zárlatos kondi 330µF 25v.

Köszönöm a segítséget!
(#) Remci válasza zaza99 hozzászólására (») Jan 6, 2024 /
 
Nincs mit. Működik is?
(#) zaza99 válasza Remci hozzászólására (») Jan 6, 2024 /
 
Igen, elsőre elindult.
(#) Remci válasza zaza99 hozzászólására (») Jan 6, 2024 / 1
 
Akkor rendben
(#) Suba53 hozzászólása Jan 15, 2024 /
 
Sziasztok!
Van egy Deerma VC20 akkus porszívónk, ami elkezdett gyengélkedni.
Szétszedtem, 4db 18650-es cella van benne. Komoly kis BMS panel a töltő védő elektronikája. Gondoltam megnézem így szétkapva, hogyan viselkedik töltés közben.
Valami nem igazán stimmel a dologban. A töltőjére ( dugasztáp ) 18V van írva, de töltés közben a kapocsfeszültsége 16,9V Ha számolok egy kicsit, a celllákat a töltőm, ami egy cellát képes maximumra tölteni, kb 4,2-4,22V-ig tölti 5V-os tápfeszről.

Az a gyanúm, hogy ennek kevés a 16,9V, nem tudja fullosra tölteni a pakkot. A négy cellának minimum kellene a 18V, vagy inkább egy kicsivel magasabb a teljes töltéshez.
Amikor a ledek már jelzik a teljes töltést, a töltő kapocsfaszültsége is csak 17V. Egy cella érte el a 4,22V-ot, a többi három 4,08; 4,12; 4,16V.

Gondoltam, rátolok egy laptop adaptert, az tudja stabilan a 19V-ot, aminek a tartalékokkal maradék feszültségekkel együtt is elégnek kellene lenni.
Próbálkoztatok már hasonlóval?
(#) david87 válasza Suba53 hozzászólására (») Jan 15, 2024 /
 
Szerintem akkor a panelon lesz a hiba vagy egy cella hibás gyengélkedik.
Próbáld ki a laptop adaptert 19V 1V-al kap többet elvileg bírnia kéne neki.
meg nézd meg milyen IC- vannak a panelon. mert akkor lehet következtetni bármire is.
(#) Ge Lee válasza Suba53 hozzászólására (») Jan 15, 2024 /
 
Idézet:
„Egy cella érte el a 4,22V-ot, a többi három 4,08; 4,12; 4,16V.”
Így működik egy BMS, nem igzaán értem mi a problémád. Ha nem lenne BMS a cellákon, akkor az történne amit szeretnél, a legkisebb cella is feltöltődne 4,2V-ra vagy följebb, ami meg most van 4,22V-on az pedig 4,36V-ra töltődne, és ha nincs szerencséd már kész is van a lakástűz.
Ugye, soros kapcsolás esetén, ha bármelyik cella elérte a BMS által maximálisan megengedett értéket akkor nem fog tovább tölteni, pont azért, hogy megvédje azt a cellát a kigyulladástól.
A cellák meg azért nem töltődnek egyformán mert már nem egyformák, az amelyik a legnagyobb feszültségű az a leggyengébb.
(#) Suba53 válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 15, 2024 /
 
Igen, igazad van. Akkor azt csinálom, hogy mindegyik cellát csurig töltöm egyenként, és úgy rakom össze.
Előtte lemerítem a pakkot, az is infó lesz, hogy a cellák feszültsége hogy alakul, amikor a BMS lekapcsolja a terhelést.

Egyelőre nem akarom cserélni, az akkukat, mert annyira nem régi a kütyü. És elég korrektül vannak hegesztgetve a cellák. Nincs eszközöm, hogy ilyen szépen össze tudnám rakni újra.

A fiamnak egy multifunkciós szerszámában billentettem helyre az akkuk szimmetriáját, és azóta jól működik.
Aztán ha nem válik be, jöhet a gányolás.
(#) 444Tibi válasza Suba53 hozzászólására (») Jan 15, 2024 /
 
Ha a gyári töltőbe van az áramkorlát, nem jó ötlet a laptopadapter. Megküldheti 4-5 amperrel is akár. Aztán szépen letilt mivel csak cv, nem tud cc-t. BMS meg nem szokott töltőáramot korlátozni.

Öregszenek az akkuk az a baja. Meg kéne nézned üzem közbe, amikor lekapcsol. Nagy tábla csokiba látatlanba lefogadom hogy lesz egy cella ami durván alatta lesz a többinek és ezért tilt. Tippre az a cella lesz ami most a legmagasabb feszültségű, a 4,22V.
A 17V teljesen elegendő lenne a töltéshez, 4*4,2=16,8

Annyit próbálj meg, miután készre jelzett a töltés, hagyd rajta egy napig a töltőn.
Vagy felfújja a legmagasabb feszültségű cellát, ami nem valószínű ezért vana bms, vagy sikerül neki kibalanszolni.
(#) hadhazik válasza StMiklos hozzászólására (») Jan 18, 2024 /
 
Bővebben: Link

Kérdés: a fenti vörösréz szalagot hogyan lehet ponthegeszteni a li-ion cellára a nikkelezett szalaghoz használt ponthegesztővel?
A DIY szett 3S7P Li-Ion akku feszültsége 9-12,3 V, ezt össze lehet állítani 7S3P verzióban 12-16,4V, az IMAX B6 ezt már nem töltené, a szokásos inverter-chargerek sem szeretik egyik verzióban sem.
Milyen verziót választanátok egy ~ 615W-os napelem alá, esetleg többszörözve lenne az akku? Load 230V.
Esetleg előtét ellenállással működhet a réz szalag ponthegesztése, vagy felül nikkelszalaggal?
A hozzászólás módosítva: Jan 18, 2024
Következő: »»   307 / 323
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem