Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok! Pcb wayen van fent a bitx ssb rádió több sávos verziója. Ez három panelból áll. 50 wattos végfok, alap panel , és dds VFO val előlap. Nem tudom szeretne-e valaki építeni ilyen rádiót, mert a panel csak ötösével rendelhető. Tudnék belőle adni.
A hozzászólás módosítva: Aug 13, 2023
Egy kis info:
Augusztus 20. Tallián-kastély - Osztopán - KASTELYOK.COM A kastély udvarában, szabadtéren tartják, BÜFÉ, általában ebédre babgulyás rendelhető. Ezen a környéken sajnos ez az egyetlen találkozò. Általában 7:30-tòl már vannak eladòk.
Két OM is SMD ben gondolkodik. Miben jobb az uBITX V6, fizetős, kit, smd, és készre van szerelve a panel.
uBitx nem 1 2 sávos ... 3-30 MHz fut.
SSB/CW 11,059 MHz KF-je mert a 12 MHz KFbe a digit kijelzők órajele belekeveredett. Tudok olyanról aki SMD-ben gyártotta le uBITX n+1. rádióját. Biztosan át küldi a saját KiCAD gerber fájlokat, részetekre is. , de lehet van elfekvő smd-s panelje is . A hozzászólás módosítva: Aug 21, 2023
Köszi az Infót! Nem tudam hogy szélessávú. Engem elriaszt az SMD, nem akarok ilyet építeni. Megnézem a rajzát mindenesetre.
Pontosabban generalcoverage , 2szer kevert , 45MHz első és 11 vagy12 MHZ 2. KF.
kb.: 5-10W kimenő sávtól függően (IRF FETek amit tudnak felső sávokon).
Sziasztok! Találtam egy régi kis 10 Wattos rádiót (144Mhz től) . Van hozzá egy fix 13,7 V - os stabilizált tápegységem is . Antennám viszont nincsen ( ahogyan engedélyem sem ) . Jól gondolom, hogy antenna nélkül nem szabad áram alá helyezni ? Létezik esetleg valami bevált műterhelés, amivel kipróbálhatom ? Nyilván nem fogok adást indítani róla , de ha működik, akkor faragnék hozzá antennát is (2 méterest ) . Vagy kérjem meg a helyi egyesületet , hogy próbálják ki ? Köszönöm szépen!
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2024
Először szerezz hozzá engedélyt is. Akkor már tudni fogsz antennát is készíteni/venni hozzá, és használhatod is. Rádióberendezést birtokolni is csak engedéllyel lehet, néhány kivételtől eltekintve.
Ilyen frekire (és teljesítményre) már nem egyszerű műterhelést sem készíteni, azt is venni kell. Ha rádióamatőr körökben forgolódsz (ha4023 fórumtárs segíthet), viszonylag olcsón megúszhatod. Ha az adót terhelés nélkül elindítod, szinte biztos a végfok javítás.
Köszönöm! Azt olvastam egy rádióamatőr tananyagban, hogy engedély nélkül is lehet elvileg építeni és birtokolni is készüléket . Elkezdtem egyébként utána olvasni, de van még mit tanulnom még .
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2024
Ismeretem szerint lehet
venni, eladni, birtokolni, örökségül hagyni, örökölni, bére adni és bérelni, zálogba adni és zálogként elfogadi, biztosítékul megjelölni, stb. Engedélyhez kötött építeni, módosítani, üzemben tartani ( üzemelésre kész állapot és az üzemeltetés ), megsemmisíteni. A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2024
Hagyjátok szépen kérlek a destrukciót. Így is alig van rádióamatőr. Majd levizsgázik... Egy 144 Mhz adó elkészítése elég meredek feladat, mert műszerezettség is kell hozzá, illetve mérni sem fogod tudni mivel. Ennél lényegesen egyszerűbb valamit csinálni rővidhullámra. Bővebben: Link Ez tud vagy egy wattot, 1000 Ft alatt van az anyag, és 2 wattos 50 ohmos ellenálláson lehet tesztelni.Bővebben: Link Ez meg egy 3 EUR éertekű kit. Senkit nem zavarsz vele ha próbálgatod.
Kell hozzá 5 db 2 wattos 250 ohm körüli ellenállás párhuzamosan kötve. Mérni kell a felvett áramot, és érdemes az ellenállások mellé kötni egy kis 24 voltos izzót, amin látszik ha van kimenő power.
A kipróbálása is körülményes. Kell hozzá műterhelés és sokkal jobb ha valaki megmutatja mire való. Neki van engedélye és jogszabály sértés sem lesz az ügyből. Fót környékén meg tudom mutatni, ha segít.
Köszönöm szépen! Lehet, hogy élek a lehetőséggel!
Épp az a gond, hogy rádiója van, vizsga nincs. Lehet, hogy már viszket a tenyere, hogy bekapcsolja, de előbb le kéne vizsgázni. Akkor építhet, birtokolhat, üzemeltethet (használhat) készíthet, eladhat, vásárolhat, telepíthet antennát, stb. mert már van engedélye.
Egyébként az a műterhelés igencsak fusi, az öt ellenállásnak már van jelentős kapacitása, ami 28 MHz -en még elmegy, 100 MHz -en már nem biztos, meg pluszban az égő ellenállása párhuzamosan, annak a drótjai, úgyhogy nemigen tudni mennyi az annyi. Nem biztos, hogy a végfok egyből tönkremegy, de előbb utóbb a végtranzisztorok feladják. Idézet: „Senkit nem zavarsz vele ha próbálgatod.” Az ilyen "házi", nem korrekt műterhelésnek jelentős sugárzása is van, ráadásul a nem korrekt lezárásnak köszönhetően megnőhet a mellékhullámú sugárzása is, így nem lehet tudni, kit fog zavarni. (hacsak nem egy tanyán lakik) A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2024
A BRG-ben évtizedeken keresztül ilyen műterhelésekkel "járattuk" a 10W-os rádiókat. Ez 10 db 560 Ohm-os ellállás párhuzamosan. A teljesítményt egy LED indikálja sorba kötve egy diódával és egy 3,3 kOhmos ellenállással.
Most megmértem, 100 MHz-en az SWR 1:1,3 200 MHz-en 1:1,9. Ennek csak a háza nem "fusi", a belsejét bárki meg tudja csinálni otthon. Ha egy kisebb festékes dobozba szereljük bele, a sugárzása is kisebb lesz. Érdekessége a BRG-s változatnak, hogy a burkolat rácsavarása nélkül jobb az állóhullám arány (ilyenkor természetesen többet sugároz).
A másik kép valahogy lemaradt...
Dough beszél ISS, dehát ARISS már régóta van, csak lehet nem érnek rá állandóan QSO-zni.
Igen, igazad van , de egyáltalán nem biztos, hogy jó az a készülék. Régi ICOM 260 E , japán masina . Egyébként egy ház alatti pincében lesz próbálva , onnan nem fog kijönni zavaró jel . Sokáig nem járatom . Ellenben a beszélője az Grant és teljesen más a belselye , kiosztása , úgyhogy egyelőre várat magára a dolog . Tanulom az anyagot .
Erősen ajánlott a tanulás. Ha levizsgázol, kinyílik előtted a világ, mint szakmai, mind műszaki szempontból.
Sok sikert kívánok.
Nincs, nem is volt soha. Nem tartottam erkölcsösnek, hogy "rabló is, pandúr is" legyek egyszemélyben, bár volt aki megtette.
22 évet dolgoztam az NMHH elődjeinél, hatósági emberként.
Hallgatózni engedély nélkül is szabad. És érdekes is.
Természetesen csak műsorszóró állomásokat.
A helyzet az, hogy csak műsorvevőt hallgathatsz, annak üzemben tartásához pillanatnyilag nem kell engedély (volt mikor ahhoz is kellett, előfizetés címen).
Az ET (Egységes Távközlési törvény) csak annyit ír, hogy rádióberendezés (a műsorvevő is az) csak engedéllyel tartható üzemben. Ezt módosította a műsorvevő berendezések előfizetői díjáról szóló törvény. Érdekes módon ebből kimaradt az autóba épített rádióvevő, a régi törvényben még a felsorolásban benne volt. Elvileg még ma is kellene előfizetési díjat fizetni, ha a rádió műsorvevő nyilvános helyen, rendezvényen üzemel. Az ET nem szól ugyan, mi van ha mégis hallgatózol, mert ugye műszakilag felderíthetetlen, de bejelentés, vagy eljár a szád alapján mégis kiderül, akkor viszont az információvégelmi törvény vonatkozik rá, ami meglehet súlyosabb következményekkel jár. A hozzászólás módosítva: Jan 7, 2024
Ha belegondoltok, valahol vicces, hogy szeretnénk, ha növekedne (de legalább nem csökkenne) a rádióamatőr állomány, jó lenne az állandó vérfrissítés, utánpótlás nevelés; ugyanakkor veszett módon elzárkózás, "tedd le a vizsgát" megy, amint valaki érdeklődik a téma iránt.
Kellene valami olyan köztes megoldást találni, ahol nem azzal kezdi az ember, hogy bemagolja a vizsgaanyagot (s ettől elmegy a kedve az egésztől), de nem is az égbe kiáltja bánatát, ezzel zavarva a többieket. Példának okáért az mennyire elvetemült / szabályellenes dolog, ha egy már vizsgával rendelkező személy felügyelete alatt követi el a rádió tesztelését? Ugyan ez, ha klubon belül csinálja (még mindig vizsga nélkül)? A rádióamatőr rendezvényeken a rókavadászatok direkt gyerekeknek szólnak, hogy jól szórakozzanak és felkeltsék az érdeklődésüket - a venni sem szabad elv alapján ez is szabályszegésnek minősülne, nem?
15/2013. (IX. 25.) NMHH rendelet a rádióamatőr szolgálatról
3. § (4) Vizsgabizonyítvánnyal nem rendelkező, vizsgára készülő személy CEPT fokozatú amatőr engedéllyel rendelkező oktató közvetlen irányítása mellett, az oktató vagy a közösségi amatőrállomás hívójelét használva, tanulási céllal forgalmazhat. |
Bejelentkezés
Hirdetés |