Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektromos sertéskábító
Lapozás: OK   22 / 25
(#) Galkop válasza Bakman hozzászólására (») Feb 14, 2024 /
 
Ezen már egy darab fet sincs!
A hozzászólás módosítva: Feb 14, 2024
(#) sany válasza Galkop hozzászólására (») Feb 14, 2024 / 1
 
Abba két kis IC tokokba vannak integrálva FET.-ek. Ott vannak azok.
(#) Galkop válasza sany hozzászólására (») Feb 14, 2024 /
 
Igen. Miután írtam utána olvastam el figyelmesebben a választ. Igazatok van! Így munka után már összeugranak a betűk.
(#) Galkop hozzászólása Feb 26, 2024 /
 
Egyet sikerült javítani csak konverter hibája volt,de ez egy hulladék...
Egyáltalán nem tartom üzembiztosnak,rengeteg hibalehetőség van. Lehet,hogy "jó" meg "bevált" de ez szerintem csak annak köszönhető,hogy valami új.
Az akku folyamatosan tolja a feszültséget az alaplapra a nyomógomb csak egy áramkört szakít nem pedig az akku vezetéket.
Magára az akkura egy 7,5A- os autós biztosíték van forrasztva...
A konverteren leggyakrabban az ic mond csütörtököt. Ha én ezt vásároltam volna most becsapva érezném magam.
Ez még nem.kiforrott technológia csak egy tákolmány...
(#) Geri86 válasza Galkop hozzászólására (») Márc 20, 2024 / 1
 
Szia. Hozzám pár napja került egy ilyen “Hodászi” féle kábító azzal a hibával, hogy akksiról nem működik. Szerencsémre tényleg csak annyi baja volt, hogy a kis 7,5 amperes forrasztott autós biztosíték szakadt meg, így azt kellett cserélni. Viszont ez már egy teljesen megbonthatatlan vagyis hegesztett és popszegecselt verzió volt, esély nem volt a lelkébe nézni bontás nélkül a gazdája meg nem akarta. Az akksik a pólusoknál pontforrasztottak szigetelés a végeken tesa szalag. Akitől vette a srác azt mondta, hogy sajnos Hodászi már nem javít mert meghalt, majd Ő küld neki akksikat, ennek több hete, azóta telefonon is elérhetetlen. Így került hozzám. Egy másik hentes ismerősömnek is van egy ilyen de azt még szét lehet szedni. Ha nálam lesz csatolok képeket.
A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2024
(#) nagym6 válasza Galkop hozzászólására (») Márc 20, 2024 /
 
Nagy bajt okozhat az ilyen tákolmány, ha beszúrás előtt vagy után megszűnik működni, a disznó olyan "verekedést" rendez, hogy szinte megfoghatatlan. Emberekre rendkívül veszélyes lesz váratlanul.
(#) Geri86 válasza Galkop hozzászólására (») Márc 20, 2024 /
 
A román oldalon ezeket a modulokat említi a linkelt fényképhez a készítő.
A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2024
(#) Geri86 hozzászólása Márc 20, 2024 /
 
Nem tudom, életképes lenne-e a képeken lévő modulok összekötése?
A gyári inverter adatai:
Teljesítmény: 150W
Bemenet: 12V DC
Kimenet: 20V AC / 28V AC / 45V AC / 62V AC / 90V AC / 110V AC / 175V AC / 200V AC / 220V AC
Kimeneti feszültség frekvencia: kb 20KHz
Mérete: 5,8 x 5,8 x 2,8 cm
(#) Horvath65 válasza nagym6 hozzászólására (») Ápr 2, 2024 /
 
Nem kisebb a veszély, ha a falból jön a delej!
(#) moele hozzászólása Aug 14, 2024 /
 
Üdv fórumtársak !
Van egy vezérlő panel és a javításában kérnék segítséget.
A készítője lecsiszolta az IC-ről a típus jelzést.
Hogyan lehetne megtudni, hogy vajon milyen IC kell a javításhoz ?
Fotót mellékelem.
Köszönöm szépen.
(#) Gafly válasza moele hozzászólására (») Aug 14, 2024 /
 
Mit vezérel, és a másik oldalról is jó lenne kép...
(#) moele válasza Gafly hozzászólására (») Aug 14, 2024 /
 
Ez egy magán építésű sertéskábító panelje.
Úgy működött, hogy a kábítófogóval megfogták a nyakánál a sertést,
akkor önműködően bekapcsolt és pár másodperc beállított idő után kikapcsolt.
Holnap kiszedem a dobozából és készítek a panel hátuljáról is képet.
(#) pipi válasza moele hozzászólására (») Aug 14, 2024 /
 
Vissza kell rajzolni a kapcsolást, az adhat támpontot. De simán lehet hogy processzor védett program tartalommal, ami nyilván nem publikus, mégha tudod a proc tipusát is.
(#) uniman válasza moele hozzászólására (») Aug 14, 2024 /
 
Az "Elektromos sertéskábító"-s topikban szétnéztél...?
A hozzászólás módosítva: Aug 14, 2024
(#) moele válasza uniman hozzászólására (») Aug 15, 2024 /
 
Igen, mindent átnéztem a topik-ban, sok érdekes dolgot olvastam,
ami hasznos számomra.
(#) moele válasza moele hozzászólására (») Aug 15, 2024 /
 
Itt a panel hátulról.
(#) majkimester válasza moele hozzászólására (») Aug 15, 2024 / 1
 
A IC környezete alapján én kizárnám a mikrokontrollert, inkább quad op amp, például LM324 lehet, amiből 3 db van használva.
5-6-7 láb nincs bekötve.
4 - +táfesz lehet
11 - GND lehet
(nem rajzoltam vissza, csak feltételezés)
(#) mnyugger válasza majkimester hozzászólására (») Aug 15, 2024 /
 
Idézet:
„kizárnám a mikrokontrollert”

Nincs quartz, se rezonátor.
(#) vargham válasza mnyugger hozzászólására (») Aug 15, 2024 / 1
 
Egy csomó MCU eljár belső órajelről is.
(#) tothbela válasza majkimester hozzászólására (») Aug 15, 2024 /
 
Hasonlóan működhet, mint az a ponthegesztő, ami a hegesztő csúcsokat használja szenzorként.
Alapállapotban a csúcsok közötti ellenállást figyeli, és ha az egy küszöb érték alá esik, rákapcsolja a hegesztő (jelen esetben kábító) impulzust. Itt jön a gond, mert ez az impulzus tönkreteheti a figyelő áramkör bemenetét. A nyák láthatóan nincs letakarítva a forrasztás után, ami párás környezetben (disznóvágás) könnyen átvezethet.
(#) tothbela válasza moele hozzászólására (») Aug 15, 2024 /
 
Lehet hogy rosszul látom, de mintha lenne rajta alámart fólia sík is. Azt is javítani kellene.
A dobozban mi van még? Remélem van benne leválasztó transzformátor. Sajnos létezik direkt hálózatról használt kínzógép is. Ha a böllér még józan, akkor fázisceruzával esetleg megnézni a "helyes" hálózati csatlakoztatást. Ellenkező esetben a kolbász két rész sertés, egy rész Józsi bácsi arányú húskeverékből fog készülni.
(#) moele válasza tothbela hozzászólására (») Aug 15, 2024 /
 
Csak sima maratással készült fólia van, lakkozva.
Egy 500 VA-es biztonsági trafó van benne.
Primer.: 230 V~
Szekunder.: 300 V~ 2.5 A
15 V~ 1 A
(#) tothbela válasza moele hozzászólására (») Aug 15, 2024 /
 
A csatlakozója menő vezetékek szerencsére még vannak számozva, így egyértelműen lehet a bekötésről értekezni. A 15V az egyértelműen a 3. 4. Láb.
A 7. 8. Relékontaktus kapcsolja a malacot a 300V-ra.
Kellene még, hogy a többi vezeték hova kapcsolódik. Elméletileg ha nincs valami csavar a kapcsolásban, egyetlen 15VAC kis trafóval lehet tesztelni. Nem kell hogy megjelenjen a 300V a teszt idejére, ezért nem is ajánlatos az eredeti trafót használni.
Ha megkapja a panel a 15VAC-t, utána már érdemes méregetni az IC lábain. Ha az valóban opamp négyes, akkor annak a lábain mérhető feszültségeknek szoros összefüggésben kell lenniük. Ha nem jön ki a matek, akkor lehet hibás az IC.
Méregetés és alacsony feszültségű tesztelés nélkül nem érdemes cserélgetni az alkatrészeket, mert lehet bármilyen oka a működésképtelenségnek.
Hogy derült ki hogy nem üzemel? A malac mit reagált rá?
(#) btamas81 válasza tothbela hozzászólására (») Aug 15, 2024 /
 
Ezt a leválasztó trafós dolgot el tudnád magyarázni. Eco Pityu videóiban látom, hogy mindig leválasztóról indítja a cuccokat. Mire való a leválasztó trafó?

"Ha a böllér még józan, akkor fázisceruzával esetleg megnézni a "helyes" hálózati csatlakoztatást. Ellenkező esetben a kolbász két rész sertés, egy rész Józsi bácsi arányú húskeverékből fog készülni.
És Józsi bácsi miért fog úgy járni mint a disznó ha nem jól van bedugva a cucc?
(#) tothbela válasza btamas81 hozzászólására (») Aug 15, 2024 /
 
Nálad eleve ott van a 230/300V-os trafó. Ez alap, mivel így galvanikusan le van választva a hálózatról. De láttam trafó nélküli kábítót, ahol egyetlen soros áramkorláthozó ellenállást (izzólámpa vagy bojler fűtőbetét) kapcsoltak a sertéssel sorosan. Sajnos előfordul az ilyen kókányolás, mert nem kapunk az Euronics boltban bevizsgált CE logóval ellátott kábítót.
De hogy a kérdésre válaszoljak:
Nálunk a hálózati feszültség 230VAC és nullázott. Az egyik vezeték a védőföldön és a talajhoz képest is nulla V-on van. A másik a feszültség csúcsokban 320-ig felszalad pozitív, majd negatív irányban. A malacot tarkón szúrja a böllér a kábító villával, aminek az egyik tüskéje a nullán van, tehát nem ráz. A másik tüskéje egy kapcsolón és az előtét fűtőbetéten keresztül a fázisra csatlakozik.
A kapcsoló zárásakor a malac teste egy feszültség osztót képez, vagyis legfeljebb a hálózati feszültség fele lesz a sertés testén, ez is csak pár pillanatig. Ha viszont fordítva dugja be Pista bácsi a konnektorba, akkor már a kapcsoló bekapcsolása nélkül is fázisra kerül a malac, vele együtt Pista bácsi is. Pista bácsi lába pedig csak a gumicsizma szigetelő képességének köszönhetően nem fogja az áramot a talajba vezetni.

Jól impregnált trafón keresztül a kábítás folyamán a föld felé nem folyik áram,
Nálad tehát van leválasztó, azaz nincs "Józsi bácsi probléma.

Ha már kábítás. Nem sok a 300V a malacnak? 80-150V bőven elég kell legyen.
(#) btamas81 válasza tothbela hozzászólására (») Aug 15, 2024 /
 
Nem nekem van kábítóm, én csak a leválasztótrafós dologra voltam kíváncsi.
Köszi, hogy leírtad!
(#) tothbela válasza btamas81 hozzászólására (») Aug 15, 2024 /
 
Nincs mit.
Van itt a fórumon ilyen topik, ott is láttam olyan gépeket, hogy a hajam az égnek állt. Konkrétan részemről elsődlegesen az emberélet a legfontosabb, ezt kell biztonságban tartani. A sertéskábítás az egy dolog, abba én nem megyek bele. A szükséges feszültséget is azért említettem, mert a túl alacsony az nem kábít, a túl nagy pedig megsüti a vért a sertés nyakában. Azért legyen már a tarja hús szép, mert az úgy finom.
Egyébként tudás és tapasztalat kell hozzá, mert van kisebb-nagyobb, soványabb-zsírosabb kucu. A böllérek sem egyformák. Van akinek egy stamesz is sok, van aki fél liter tömény után is biztos kezű.
(#) moele válasza tothbela hozzászólására (») Aug 15, 2024 /
 
A hiba úgy jött elő, hogy a malac beleremegett, mert a kijövő feszültség a relén keresztül szaggatva jött ( a relé 25Hz remegett ). Holnapi nap megpróbálom amit írtál, csak 15 V ~ az áramkőrt. Próbára betettem az eredeti IC helyett egy LM 324 et, de nem csinált semmit, üzemi meleg lett.
(#) rascal válasza moele hozzászólására (») Aug 15, 2024 /
 
Szia! Egy LM324-nek, vagy hasonló műveleti erősítőnek nem nagyon szabadna melegednie. Ha melegszik, akkor vagy gerjed, vagy jobban le van terhelve a kimenete, mint kellene. Elvileg bírja a rövidzárat is, de nem szereti. Persze lehet még sok más baja is, csak ez a melegedés nem tűnik normálisnak.
(#) moele válasza rascal hozzászólására (») Aug 15, 2024 /
 
Szia ! Talán ebben a melegben elképzelhető, vagy nem ilyen IC kellene a régi helyére. (Még nem lett visszarajzolva a kapcsolás )
Úgy működött, hogy kb. 180 Ohm terheléssel a kimeneten (fogó) az 1 kapu működésbe lépett és kiválasztotta, hogy a két időáramkőrből (2-3 kapu) melyiket válassza ki. Annyi ideig (6-12 mp.) húzott be a relé. Azt még nem tudom, hogy hogy van megoldva az, hogy a 300 V~ kábítófeszültség ne kerüljön vissza a vezérlésre.
Következő: »»   22 / 25
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem