Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3971 / 3972
(#) Udvari Zsombor válasza Sword hozzászólására (») Szept 9, 2024 /
 
Idézet:
„Hogy tudom megoldani, hogy, amikor az egyik tápról adok neki feszt, az ne a másik táp testjével záródjon?”
Akkor most közösíthetőek a GND-k egy "közös GND-s" duo LED-re? Ez csak akkor jó, ha közösíthetőek a GND-k.
(#) david10 hozzászólása Szept 9, 2024 /
 
Sziasztok,
Autórádiók végfokjának a teszteléséhez szeretnék építeni egy 6 csatornás kivezérlésjelzőt (VU metert).
Ezt LM3914-el tűnik a legegyszerűbbnek megoldani, azonban galvanikusan le szeretném választani a kimeneteket, semmiképpsen se szeretném közösíteni a hangszorók minusz szálát mert annak a típusú rádiónak amelyiket szeretném tesztelni, típushibája az SMD végfok forrasztásának a megszakadása, ha közösíteném a hangszorók minusz száljait akkor pont működne mind a 6 csatorna mert egy másik hangoszóról kapná a minuszot.
Hogyan lehetne galvanikusan külön leválasztani mind a 6 csatornát? Találtam az interneten 600:600 ohmos audio transzformátort, de a megrendelés előtt szeretnék erről is kérni egy véleleményt hogy az ebben az esetben működhetne-e?
Transzformátort is van lehetőségem tekercselni ha van rá szükség.
A választ előre is köszönöm.
(#) chipi hozzászólása Szept 9, 2024 /
 
Sziasztok!

Van egy Instal LEM012SD számlálom. Van rá mód, hogy tudom resetelni?

Köszönöm előre is a választ!
(#) Gafly válasza chipi hozzászólására (») Szept 10, 2024 /
 
Manual szerint nem nem lehet:
Idézet:
„Current total energy
When the meter is in normal working, it will display only 7 +1 energy data with. The
unit is kWh. These data cannot be reset to zero by the user. Example: Total energy
is 4574899.1 kWh.”

De eléggé biztos vagyok benne, hogy van rá mód, bár lehet hogy szét kell szedni. Lehet nem sok helyen van róla hozzáférhető leírás.
(#) JMarton87 hozzászólása Szept 10, 2024 /
 
Sziasztok!

Meg tudná mondani valaki, hogy átlagosan egy villanymotor (legyen háromfázisú) hővesztesége mennyi?
Esetleg honnan lehetne megtudni?

Előre is köszönöm a segítséget!
(#) kadarist válasza JMarton87 hozzászólására (») Szept 10, 2024 /
 
Keresd úgy, hogy forgógógek hatásfoka.
(#) Gafly válasza JMarton87 hozzászólására (») Szept 10, 2024 /
 
Már megint majdnem megkérdeztem, hogy miért kérdezed?

Ha szóbeli vizsgára kell, akkor elkezdhetsz mesélni arról, hogy ha egy villanymotor üresen forog, akkor is vesz fel áramot, például mert:
- Át kell mágnesezni a vasat (ezt mindig, nem igazán tudjuk változtatni)
- Ez az áram is átfolyik a tekercsen (mindig, nem igazán tudjuk változtatni)
- Lehet van rajta ventillátor a hűtéshez, ami szintén kevéssé függ tőlünk
De lehet hogy terhelés is van rajta, akkor már számításba lehet venni például:
- A nagyobb terhelőáram, jobban melegíti a tekercset
- Meghát valamennyi teljesítmény is kimegy a tengelyen (hiszen azért van a motor eredetileg)
- Hamár tengely, akkor annak csapágya is van, ott is fellép veszteség, és melegszik

Amúgy mi a fene az a hőveszteség?
Legyen mondjuk 10%, annak mindenki örülni fog.
(#) granpa válasza JMarton87 hozzászólására (») Szept 10, 2024 /
 
Valami "szalagdiagram" rémlik emlékeimben, abban szerepel. Amúgy "az átlag villanymotor" nagyon tág fogalom. Teljesítménytől, felépítéstől is függ(enek) a veszteség(ek).
(#) albinolynx hozzászólása Sze, 12:28 /
 
Sziasztok!
Távirányítókkal ki/be kapcsolható egyfázisú aljzatot szeretnék kiépíteni. Ehhez tudnátok ajánlani bevált építési leírást? Gyári megoldás is érdekelne, amennyiben létezik négy darab távirányítós kivitelben. Az aljzatból maximum 500W teljesítmény felvétele reális. Hatótávolság minimális. Körülbelül hatvan négyzetméternyi terúlet, válaszfalak nélkül. Köszönöm!
(#) JMarton87 válasza Gafly hozzászólására (») Sze, 13:04 /
 
Köszönöm!
Én is 10%-al közelítem.
A villanymotor hővesztesége - tehát az az energia, ami hővé alakul - az a másik oldalon hőterhelés.
Egy épületben van 1 MW-nyi villanymotor, és itt próbálom közelíteni, hogy mennyi lehet ez a hőfejlődés.
(#) Gafly válasza albinolynx hozzászólására (») Sze, 13:05 /
 
Ha három is elég, akkor olcsóbban is van...
(#) albinolynx válasza Gafly hozzászólására (») Sze, 13:39 /
 
Nekem egy aljzatra van szükségem és négy darab távirányítóra.
(#) bitmixer válasza albinolynx hozzászólására (») Sze, 14:28 /
 
Nézd meg ezeket:
https://vi.aliexpress.com/item/1005007424755113.html
https://vi.aliexpress.com/item/4000216126653.html
Ezek ugyan nem aljzatban végződnek, de olyat nem találtam.
(#) albinolynx válasza bitmixer hozzászólására (») Csü, 7:01 /
 
A második jónak tűnik. Köszönöm!
(#) Geri86 hozzászólása Pé, 16:04 /
 
Sziasztok.

Az alábbi kis bluetooth-os audio modul-hoz szeretnék építeni egy egyszerű 7805 stab.-al készíteni egy tápegységet a kérdésem az lenne milyen értékű biztosítékkal védjem az áramkört, plusz azt a trafó elé vagy egyenirányítás után tegyem? A kis modul üzemi áramfelvétele: 20mA.

Köszi.
(#) Epu2 válasza Geri86 hozzászólására (») Pé, 17:16 /
 
Az áramkört nem tudod olvadó biztosítékkal védeni. Nem arra való, hanem a hálózat védelme. De ha akar beletenni akkor a hálózati trafó, táp elé egy 200mA-es gyors kiolvadású biztosítékot.
(#) Geri86 válasza Epu2 hozzászólására (») Pé, 21:16 /
 
Köszi szépen.
(#) sany válasza Geri86 hozzászólására (») Szo, 9:46 /
 
Esetleg tegyél rá egy 1 Ω-os ellenállást, akár huzalból, akár sima szénréteg 0,25 W ellenállast is.
(#) sany válasza sany hozzászólására (») Szo, 12:56 /
 
Nem a sima huzalra gondoltam, hanem ilyen típusú ellenállásra.
A hozzászólás módosítva: Szo, 12:56
(#) gyulank válasza vision61 hozzászólására (») Vas, 18:50 /
 
És amúgy én nem találtam akkor se, meg most se sehol, ha rákeresek, csak abban a boltban, meg a másik hasonló nevűben, ami ugyanaz.
(#) Skori válasza gyulank hozzászólására (») Vas, 20:35 /
 
Komolyan csak most sikerült reagálnod, egy több mint fél éves hozzászólásra?
(#) chipi válasza Gafly hozzászólására (») Vas, 21:25 /
 
Ilyen a belseje.
(#) Régi motoros válasza chipi hozzászólására (») Vas, 22:05 /
 
A reteszelhető verziókon van egy gomb, ha ezen nincs, akkor nem sok esély van rá, hogy töröld a számlálót. Hacsak nem találsz a panelon kivezetett pint hozzá.
A hozzászólás módosítva: Vas, 22:09
(#) afp válasza Régi motoros hozzászólására (») Vas, 22:13 /
 
A nyákon van egy Clr0 felirat (baloldali IC mellett). Logikusan a felirat melletti 2 furatszemre kellene forrasztani a nyomógombot. Viszont egyáltalán nem értek ehhez a témához, csak tippelek.
(#) Régi motoros válasza afp hozzászólására (») Vas, 22:29 /
 
Elképzelhető, bár erről a képről nem lehet végigkövetni hová megy a két forrpont.
Ha valóban reset bemenet, akkor gyaníthatóan az egyik a CPU GND-re, a másik a CPU egyik digitális bemenetére elvileg. Ha valami hasonló a helyzet, akkor be lehet próbálkozni egy 1kΩ ellenállással összezárni a két pontot egy pillanatra. Ha semmi hatása, esetleg csökkenteni az ellenállás értékét, vagy akár el is hagyni, és csak direkt összezárni (de az is lehet, hogy nyomva is kell tartani bizonyos ideig).
De mind ez csak feltételezés.
A hozzászólás módosítva: Vas, 22:29
(#) chipi válasza Régi motoros hozzászólására (») Vas, 23:05 /
 
Csináltam másik 2 közelebbi fotót.
Fotó 1
Fotó 2
A első ic típusa: 509s11
A második ha jól nézem egy Eprom: bl24c02f
A cpu: BL55066
A hozzászólás módosítva: Vas, 23:08
(#) gyulank válasza Skori hozzászólására (») Hé, 3:47 /
 
Akkor is reagáltam, ő nem reagált. Csak azóta se változott a helyzet. Csak annyi változott, hogy 12e helyett 6e a szállítás, nekem ugyanúgy kamu boltnak tűnik, de ha nem az, akkor se venném előreutalva, meg ennyiért. Ő meg azt mondta, hogy mindenhol van ilyen. Meg engem moderálnak valószínűleg azért is, hogy erre válaszoltam.
(#) sany válasza gyulank hozzászólására (») Hé, 8:04 /
 
Nem hiszem, hogy ezért lenne moderáció.
(#) vision61 válasza gyulank hozzászólására (») Hé, 11:07 /
 
Ez így ebben a formában nem igaz, mert én is, és még jópáran írtak a mérleges kérdéseddel kapcsolatban. Amit pl. én vettem, (és le is írtam egy tesztelést róla) azóta is láttam már többször a Lidl, illetve az Aldi kínálatában.
(#) Gafly hozzászólása Hé, 11:46 /
 
Öreg telefonból hiányzik egy pici darab.
Azon gondolkodom, hogy mivel pótoljam hirtelen?
Következő: »»   3971 / 3972
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem