Fórum témák
» Több friss téma |
Köszönöm szépen a sok hasznos információt. Kellemes időtöltést, így május elsején!
Sziasztok.
Készítettem egy monostabil áramkört. Minden rendben vele, működik. De. Ha bekapcsol egy közelben lévő mágneszár, akkor olyan, mintha működtettem volna a nyomógombot. Ugyan ez a helyzet, ha a pillanat pákát kapcsolgatom mellette, akkor is minden alkalommal "működésbe hozza" a nyomógombot. Tehát zavarjel van jelen. És érdekes, mert akkor lép hamis működésbe a monostabil, amikor a mágneskapcsoló bekapcsol. Vagy a pillanat páka bekapcsol. A mágneskapcsoló elengedésére nem reagál. Sem a pillanat páka elengedésére. Csak és kizárólag a bekapcsoláskor ad hibás működést. Valami zavrszűrés ötlete szívesen fogadnék. A triggerelés azért így van megoldva, mert ebben az esetben az impulzus szélesség, vagyis a gomb nyomás hossza egyáltalán nem számít. (Az ajtó akár órákig is nyitva lehet.) A hozzászólás módosítva: Júl 10, 2024
Hello!
Ha tényleg bontó a nyomógomb, az lehet jó is. Ha nem, próbálj meg azt használni. A tápon nem látok kondit (de lehet a valóságban van.) Egyébként nem írtad, hogy a nyomógomb milyen távolságra van az áramkőrtől. Sajnos a bemeneti 1µF az egy differenciáló tag, ami pont a zavarokat tudja a legjobban átvinni. Igazából a nyomógomb után egy RC integrálótag kellene, majd egy hiszterézises komparátor (pld. egy 555) és ez után a differenciáló tag. De esetleg egy optocsatolót is lehet alkalmazni. Ugyan itt nincs szükség a galvanikus elválasztásra, de az optocsatoló Led diódája "árammal működik", kizárhatja a zavarjeleket.
Szia,
Az IC 1-8 kivezetése közé 100nF körüli kerámia kondit rakj be, az 1-2 közé 10nF-ot.
A nyomógomb kb 4 méterre van az áramkörtől. Szóval akkor esélytelen 1-2 passzív alkatrésszel megoldani. Beépített dolog, nincs lehetőségem kiegészítő áramkör elhelyezésére helyhiány miatt. Fullos a doboz. A mágnes záron jelenleg nincs paralell dióda. (A mágnes zárat egy relé kapcsolja, anno ezért nem terveztem rá diódát.) Egyébként egy tápról megy a mágnes zár, és a kütyü is. Esetleg egy teljesen külön, független táp megoldaná vajon a problémát? Bár kétségem van e felől, mert labortápról járatva a kütyüt pillanat pákával is meg tudtam hülyíteni. A nyomógomb egy ajtó nyitás érzékelő, bontó érintkezővel. Ahogy a kapcsoláson van.
Sejtettem, hogy távol van a kapcsoló. Ha nincs sok lehetőség változtatásra akkor..
Ebben az esetben, legalább egy reverzdiódát tegyél a mágneszárra, egy diódán keresztül tápláld az 555-öt, legyen a tápján egy 470µF-os kondi. Ezzel érzéketlenebbé válik a táp berogyására, ha húz a zár. Valamint tegyél a 2-8 láb közé egy 100nF-os kondit és az 5-ös láb kondiját is cseréld ki egy 100nF-ra. De a külön táp is megoldás lehet. De az 555-re kell kondi a közelbe. A hozzászólás módosítva: Júl 10, 2024
A 2- kivezetésre csatlakozó feszültségosztó alsó tagját kivenném, fölösleges féltápot beállítani, csak a zavarérzékenységet növeli.
Úgy tűnik, első körben, hogy az antiparalell dióda megoldotta a problémát, amit a mágnes zárra tettem. Nincs hibás működés.
Oké, de egy tanács.. Egy zavart mindig úgy kell elhárítani, hogy csökkenteni kell a zavarforrás erejét és növelni a zavarérzéketlenséget. Ez a helyes irány. Mert korrekten vizsgálni sztochasztikus jelenségeket, általában nehéz dolog.
A melóban is vizsgálták a távadók/jelváltók zavarérzékenységén anno. A folyosón húzogattak drótokat, hogy valahogy modellezzék az üzemi állapotokat. Én meg épp ott szerettem volna elmenni és megszólítottam Őket, hogy "Bocsánat zavarhatok?.. Valahogy nem volt kedvük vidulni a helyzeten.. Tehát arra hivatott szakembereknek is fejtörést okoz némely eset/helyzet. Mert ugye ez az üzem, nem az a hely, ahol "Nyomunk egy Reset-et, osztán jól van ez így.."
Természetesen. Tökéletesen egyet értek. Nos, most teljesen üzem biztosan működik a kütyü. Több száz teszt után egyszer sem hibázott.
Ettől függetlenül elfogadom, és osztom a tanácsodat, véleményedet. Kapcsolást keresekSziasztok!Keresek egy olyan kapcsolást ami a kővetkezőket tudja: Kap egy 24 voltos feszültséget kb 1 percre a bemenetre (váltóáramot) , a feszültség megjelenésekor egy relét kéne meghúzva tartani és a bemenetre adott feszültség megszűnése után csak valamennyi idővel elengedni a relét. Valakinek nincs ötlete? Előre is köszönöm. A hozzászólás módosítva: Okt 7, 2024
Elengedéskésleltetett / elejtéskésleltetett időrelé
Hello! Ha csak a 24Vac van, miből húzzon tovább a relé? A valamennyi, nem műszaki paraméter!
Szia!
Nem igazán értem a kérdést, valószínűleg azért mert nem vagyok műszaki szakember. A táp feszültség 24v egyenáram. A meghuzasi idő 1 és 15 perc között állítható. A hozzászólás módosítva: Okt 8, 2024
Hello! Te 24V váltó megjelenésekor meghúzatnál egy relét. De mikor elmegy a váltó, tovább kellene húzni egy ideig a relének.
Miből lesz az energia, ha elmegy a váltó? Vagy van pld más egyenfeszültségű megtáplálás amiből húz a relé? Vagy lesz benne akkumulátor? Mennyi ideig kell húzva maradnia a relének? Vagy pld. mire használnád? Ezek a kérdések merülnek fel.
Szia. Így már értem.
Egy egyszerű példával szeretném leírni hogy mit szeretnék. Van egy ajtó amire fel van szerelve egy kapcsoló. Az ajtó zárt állapotában a kapcsoló nyitva van tehát nem vezet át áramot. Ha kinyitják az ajtót záródik a kapcsoló és át vezeti az áramot a kapcsoló. Azt szeretném megoldani hogy ha kinyitják az ajtót 10 - 15 percig világítson egy lámpa. Van egy táp feszültség ami 24v egyenáram és van egy kapcsoló feszültség ami 24 volt váltoáram. Azthiszem ebben benne van minden kérdésedre a válasz.
Szia. Köszönöm, de hátha van kicsit olcsóbb
Hello!
Oké, akkor itt az áramkör, lehet dolgozni. OMRON G2-R1 relé kell bele, vagy annak klónja. Táp ráadásakor is lesz egy késleltetés.
Szia.
Még egy kis segítséget kérnék, az R2 ellenállás azért van más színnel mert azzal lehet a lámpa világítási idejét befolyásolni?
Hello!
Pontosan.. Mindig a változtatható, vagy a beállító értéket jelölöm a kékkel. (Persze a C1 kondi is befolyásolja.) Kb. T=1,08*C1*R2*2^14/60 [perc] az eredmény. |
Bejelentkezés
Hirdetés |