Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapunyitás gombnyomásra olcsón! - avagy automata kapu házilag
Lapozás: OK   18 / 107
(#) zsoltee0001 válasza zokni86 hozzászólására (») Júl 10, 2008 /
 
azért pang, mert az utóbbi pár napban nem találtál fel semmiféle újdonságot.
amúgy működik a cucc? jól?
(#) kaqkk válasza zokni86 hozzászólására (») Júl 10, 2008 /
 
Én most tervezem a pic -es nyitó elektronikámat
3 motorhoz mobiltelós vezérléssel kézikapcsolókkal
időzitett visszazárással és infra érzékelös vésznyitással.
1db pic+egy uln2003 meghajtó+6relé és a kétszárnyú kaput (kiskapu funkció-is) +a garázs ajtót nyitja majd.

A különböző nyitási -zárási időt a meghajtó feszültséggel
is tudod variálni!
(#) zsoltee0001 válasza kaqkk hozzászólására (») Júl 11, 2008 /
 
Hali
nocsak ilyen kombinált vezérlésről még nem hallottam, de nem rossz ötlet, gondolom akkor nincs nagy távolság a kapu és a garázsajtó között?
A garázsajtó is mobilhívásra nyílik? vagy a kapuval egyszerre dolgozik?
Létezik egy gyári vezérlés amibe PIC-et használnak (PIC18F458) kétszárnyú kapuhoz, ha érdekel csinálhatok pár képet róla, hogy ötlettel szolgáljon.
üdv
(#) kaqkk válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Júl 11, 2008 /
 
Igazán nem kell ötlet ,már a programozásnál nyáktervezésnél tartok . A nyitás zárás mehet a telóval egyszerre ,de nyithatom azajtót is kaput is külön
kézi kapcsolóval és a kiskapu funkció csak kézi (rejtett reed relé) -vel működik majd Egyébbként 30 m a távolság
de a garázsban lesz az elektronika és a kazánházban a telefon . Észrevettem a télen hogy 0 fok alatt nem foged hívást ("lefagy") a teló!
(#) zokni86 válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Júl 11, 2008 /
 
Hali elseje óta van összeállítva azótta működik bár már alakítottam rajta a 60forintos nyomógombokat kicseréltem kicsit komolyabbakra..de kb ennyi és már túlvagyok több kiadós esőn is aminek külön örülök mert a vízállóságban bíztam a legkevésbé.........
nyomógom(végálláskapcsoló)imat még ujra kifogom majd cserélni ha majd a családtagok vagy én összeguberálnünk vmi jobb megoldást.........
(#) Pixi hozzászólása Szept 12, 2008 /
 
Sziasztok!
Én is szeretnék kapunyitót készíteni!
A motorok egy egy 12 voltos Trabant ablaktörlőmotor lenne, egy még elörébb látott menetes száras megoldással! A mechanika része nem is nagy gond! Viszont azt nemtudom, hogy mekkora legyen a menetes szár és, hogy a kapura rögzített és a kaput tartó oszlopra rögzített tartónak hogyan kellene állni és milyen hosszú legyen?
A távvezérlés nem gond, mert univerzális távirányító modullal akarom megoldani, egy nyitó és egy záró gombbal, vagyis kétgombos távírányító, és a ki be csukást meg két relével amik alapból negatívon lennének, és egyik relé nyitna vagyis akkor azt húznám pozitívra az eggyik távvezérlő gombal, záráskor meg a másikat!
Viszont erre kéne egy megoldás a végállások miatt!
Nem jövök rá, hogy tudnám kivitelezni! Mindenképp a kapcsolók lennének, de nem jövök rá a megoldásra!
Vagyis ha megnyomom a gombot elindul a motor akkor utána ha elengedem akkor már menne továb mert a végálláskapcsoló zárná az áramkört, és ha kiér a másik kapcsolóhoz akkor az újra bontja az áramkört és keáll, visszafele ugyan így!
Ebben szeretném a segítségetek kérni, hogy tudom kivitelezni? A lehető legkevesebb elektronikával szeretném megoldani!
(#) deguss válasza Pixi hozzászólására (») Szept 12, 2008 /
 
Szia!

Nem ajánlom házilag elkészíteni ha utcafrontra kerül, de ha már kérdezed, válaszolok:

Ha nem akarsz mikrovezérlőt alkalmazni, aminek azért sok előnye lenne (fénysorompók bekötése, motor áramfelvételének figyelése a megakadás miatt, stb.), akkor egy öntartó kapcsolás kell neked, ahol a relét vagy mágneskapcsolót meghúzza a vezérlőd, de az egyik végálláskapcsoló (nyitó érintkezővel) párhuzamosan van kötve a vezérlés kimenetével, tehát ha már elindult, akkor az addig megtartja, amíg nem bont (ki nem nyílik a kapu).
Természetesen a másik végálláskapcsolót meg sorosan kell kötni vele. Annak is bontó (nyitó) érintkezőjét.
(#) Pixi válasza deguss hozzászólására (») Szept 13, 2008 /
 
Hali!
De ha már ennyi mindent akarnák bele akkor egszerűbb egy gyári vezérlőt beszerezni, gyári távirányítókkal és a motorokat, és a mechanikákat legyártani itthol!
Igazából a pénzhiány miatt szeretném magam megoldani! Csak az elektronikánál akadtam el, amúgy mindent 12 voltosra akarok benne, mert ugye a motorok megvannak, és biztonságosabb is!
Na majd akkor talán kitalálok valami megoldást!
Amúgy mennyibe jönne ki egy komolyabb vezérlés?
(#) Pixi hozzászólása Szept 13, 2008 /
 
Gondolkoztam ezen a működtető elektronikán és úgy néz ki meg van a megoldás!
A képet csatoltam hozzá! Igz kézzel rajzoltam, de nemtudom jó lesz-e így!
A lényege, hogy van 2 váltórelé ami alapból negíavíton van és egyik távvezérlő kimenet az eggyiket húzzabe így nyit a másik a másikat! A végálláskapcsolásnál van két nyitó kapcsoló ami ha a kapu "úton" van avgyis mozog akkor mindegyik zárt állapotban van majd ha kiér megszakítja a motor áramkörét!
A relé a mi a két kapcsolót hidaja át arra van, hogy motor a távirányító jelére elinduljon, és addíg zárja a végálláskapcsolók áramkörét, miután elindult akkor a relé szerepét átveszik a végálláskapcsolók!
Az a két K jelölésű négyzet meg a késleltető elektronika, ami annyit tesz, hogy ha megkapja a jelet akkor utána beállítható ideig tartja a relét így adíg kap feszt a motor amíg kell, sőt tovább is ugye, de a végálláskapcsolók miatt a motor leáll! Majd egy idő után a relé is lekapcsol!
Szerintetek ez így jó lehet?
Amúgy ezt majd lehet bővíteni ezzel azzal, de ez egy önműködőd távvezérlős alapnak elég!

Kép009.jpg
    
(#) Pixi hozzászólása Szept 13, 2008 /
 
Kicsit farigcsáltam nemrég, és már ki is alakítottam a mechanikát már csak a motor és a menetes szár kell rá meg egy csapágy és mehet is! Nomeg fel kell mindent rögzíteni a kapura!
(#) Pixi hozzászólása Szept 13, 2008 /
 
Meg itt van újra, egy kicsit nagyobb felbontásban a kapcsolási rajzom!(be volt kapcsolva a méretezés!)

Kép009.jpg
    
(#) Pixi válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 13, 2008 /
 
Hát ha egyszer elkap a lendület és van anyag akkor nem sokminden tarthat vissza! Meg van egy motor is és egy 16-os menetes szár!
A Trabi ablaktörlő motorral a fenti menetes szárral, a motor gyorsabbik sebességével 1 perc 30 mp alatt megy végig, a nyitó mechanika teszt alatt lemért távon, vagyis ennyi idő alatt csukná be és nyitná ki!
Az tuti, hogy keresek majd vastagabb menetes szárat ha találok!
Már csak arra leszek kíváncsi, hogy a kapcsolás amit alkottam működni fog-e!
Ja és a motor a végén lesz, és maga a zártszelvény most 47 centi, de ebből majd még lesz levágva!
Remélem sikerül öszehozni mindent!
(#) Pixi válasza Pixi hozzászólására (») Szept 13, 2008 /
 
Most néztem neten, és van 20as menetes szár is! Azthiszem ez lesz a nyerő!
Asszem jövőhéten be is szerzem ha másnem netről! Az 1 méteres 7-800Ft! Simán elég!
(#) Pixi hozzászólása Szept 15, 2008 /
 
Hali!
Ma lepucoltam a Trabi ablaktörlő motort és elöjött az adattáblája amin az szerepel, hogy 13Nm-ert tud! Ez az újabbik fajta motor nem a régi műanyagházas ami asszem csak 6 Nm!
Majd a héten megpróbálok mindent beszerezni, de most azon filózok, hogy minél rövidebbre kéne csinállni a menetes szár álltal megtett utat!
Most kb 20-25 centinél tarok! jólenne egy kissebbre venni! De majd játszogatok vele és kihozom rövidebbre, és így nem tart sokáig a nyitás, zárás!
Amúgy arról a kapcsrajról mi a vélemény amit feltettem kép009.jpg néven?
(#) Pixi válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 15, 2008 /
 
Ennél egyszerűbb???
(#) Pixi válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 15, 2008 /
 
Amúgy én is telóval fényképeztem le!
(#) Pixi válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 15, 2008 /
 
Valahogy nemtalálom mit kell nézni!
(#) Pixi válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 15, 2008 /
 
Ott nézegettem a képeket, de nemigazán jön le hogy is passzolna ez nekem a sima egyen 12 voltos motorhoz! Amúgy az enyémben benne van a távvezérlés is! meg úgy ahogy van ez vezérelné a kaput!
Igaz most lehet lesz egy másik komolyabb vezérlő is!
(#) Pixi válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 15, 2008 /
 
Aha! Így elsőre kicsit nem értem!
Amúgy ilyen öntartó relét honnan tudok szerezni?
Vagy akkor ezzel a megoldással kizárnám a késleletető elektronikákat!
(#) Inhouse válasza Pixi hozzászólására (») Szept 15, 2008 /
 
Olvasd el a fórumot, az eleje felé be van linkelve egy program, ami megmondja neked, hogy milyen hosszú menetes szár kell, és a felfogatás méreteit is...

Üdv
Inhouse
(#) Pixi válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 15, 2008 /
 
Köszi a rajzot, de nem lenne egy kicsit élesebb??
Na majd holnap frissen átnézem, hogy mi merre!
(#) Pixi válasza Inhouse hozzászólására (») Szept 15, 2008 /
 
Köszi! Láttam a progit, és meg is van minek mekkorának kell lenni már ki is próbáltam igaz motor nélkül, amiről tettem is fel képeket! Csak a menetes szár maitt akarom még rövidebbre venni az utat, hogy rövidüljön a csukási/nyitási idő!
Ezt majd még kikisérletetzem!
(#) Inhouse válasza Pixi hozzászólására (») Szept 16, 2008 /
 
Lehet rövidebbre venni, de változnak a paraméterek. Ha nem jól választod meg az értékeket, akkor pl. a mozgás nem lesz egyenletes, a közepén belassul, vagy a végén...
Sok dolognak kell teljesülnie; a kapunak teljesen ki kell nyílnia (90-95fok), a mozgás (terhelés) egyenletes legyen a teljes úton, oda-vissza, stb... Minden adat (csuklópántok pozíciója, kiállása, menetes szár hossza, motor ereje, motor sebessége) kihat az egészre...

Üdv
Inhouse
(#) Pixi válasza Inhouse hozzászólására (») Szept 16, 2008 /
 
Hát akkor sztm marad a mostani megoldás, 18-as menetes szár aminek 2.5 a menetemelkedése! most hogy 1 perc alatt csukja be a kaput az már nem érdekel!
De megpróbálom összerakni próbára az egészet, hogy működik-e, és elbírja a kaput!(ami nem túl nehéz!)
(#) Pixi hozzászólása Szept 16, 2008 /
 
Ma beszereztem a menetes szárat, egy 20-as átmérőjű 2.5-ös menetemelkedésű! Most ki is próbáltam és azt a távot amit a 16-os másfél perc alatt tesz meg ezzel 50 másodperc! Ez már jó is lesz így!
Holnap elviszem az esztergályoshoz, meg beszerzem a csapágyat a végére és mehet is össze!
Kiváncsian várom a végeredményt!
(#) Pixi válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 16, 2008 /
 
Hát jóljönne egy élesebb képe mer így nem egészen tiszta mit hova kell kötni!
Meg hogy mi az ami egy relén belül van! Amúgy iylen reléket hol lehet kapni?
Amúgy az én rajzom az a két motorhoz együtt jó! Nemtudom hogy amit te rajzoltál az csak eggyhez vagy 2 hóz jó-e, és ha nyitás közbe megnyomom a becsukást akkor elindul-e visszafele, mert azt tudom, hogy az enyémmel így ahogy van nem indul el vissza hanem megáll!
(#) Pixi válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 16, 2008 /
 
A másik gond a képpel hogy nemtudom elolvasni a szöveges részt!
(#) Pixi hozzászólása Szept 20, 2008 /
 
Estét!

Gondoltam megosztom veletek a mai munkám gyümölcsét!
Elvileg legkorábban jövőhéten hétfő kedd körül fel is szerelem a kapura és ki is pórbálom!
Azt kiderül hogy is működik a valóságban!
Remélem jók a képek!Itt vannak a képek!!!!!
(#) Pixi válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 21, 2008 /
 
Hát elég jók képek ahoz képest, hogy mobillal csinálltam!!!
Sajna a rendes gépet lusta vagyok kivinni, ez meg kéznél van!
A mechanikát flexel letisztogatom, azt kep szép festést!
(#) Pixi hozzászólása Okt 3, 2008 / 1
 
Elkészültek a mozgató mechanikák, és tökéletesen működik!
Összehoztam a vezérlő kapcsolást is, ami majd működtetni fogja, és az öntartó relé kérdését egy egy a reed csővel és rátekert, a motorral sorba kötött tekercsel oldottam meg! A lényege, hogy ha a motor megy akkor a tekercs mágnesessége behúzza a reed csövet, és az adja a relének a GND-t, és amint mindegyik motor ki vagy becsukja a kaput és a végálláskapcsolók megszakítják a motor áramkörét, megszűnik a mágnesesség és a reed cső elengedi a relét! Ennyi! Nagyon egyszerű az egész!
Ha kész lesz a nyák teszek fel róla képet!
Addíg itt egy videó a nyitásról csukásról, igaz valamiért 2 perc helyett 22mp lett, valamit félrekodólt a youtube!
Ja és itt egy kép a mechanikáról!
Videó

Kép135.jpg
    
Következő: »»   18 / 107
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem