Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 2 utas PC-s hangsugárzók
 
Témaindító: burkus, idő: Júl 2, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 2
(#) burkus hozzászólása Júl 2, 2006 /
 
Sziasztok!

Szeretnék hangszórót építeni PC-hez. 2-utast (egy hangfalban egy magas és egy mély), de nem akarok túl nagyot. Vettem 2-db 20W-os magasat, holnap veszem meg a mélyet. Az is 20W-os lesz.

Az lenne a kérdésem, ennek mekkora "doboz" kellene?
És hogy ez az erősítő jó lesz-e? TDA2005-re gondoltam...találtam hozzá egy furcsa kapcsolási rajzot. Szerintetek ez jó lesz hozzá? Persze káttőször építem meg

TDA2005.gif
    
(#) vicsys válasza burkus hozzászólására (») Júl 2, 2006 /
 
Sztem jó lesz.
A dobozt meg 2 dolog határozza meg:
1., a hangszórók mérete
2., a hely ahova majd rakod a dobozokat
3., (ráadás) a kivitelezés (technológia)-ami persze arányos a költségeiddel...
A tápegységet beleszereled vagy külön lesz?
(#) burkus válasza vicsys hozzászólására (») Júl 2, 2006 /
 
Az erősítő és a tápegység külön lesz
(#) Norberto válasza burkus hozzászólására (») Júl 2, 2006 /
 
burkus...nem ártana elmenned egy magyartanárhoz és átismételni pár szót és szabályt

méj=nem helyes, ellipszilonnal írják, így: mély

lessz=egy darab sz-szel írandó, így: lesz

valamint nem ártana az írásjelek használata sem...

Kösz a megértést!
(#) burkus válasza Norberto hozzászólására (») Júl 2, 2006 /
 
Csak egy kicsit sietek
(#) szabi83 válasza burkus hozzászólására (») Júl 2, 2006 /
 
milyen tápod van? hány ohmos a hangszóród?
(#) luxmanpower válasza vicsys hozzászólására (») Júl 2, 2006 /
 
Hát nemépp... A doboz méretét a mélyközép hangszórók T/s paramétereiből program által kiszámolt dobozméret határozza meg (legalábbis ha azt akarod hogy mélyhangokat is kiadjon).
(#) vicsys válasza luxmanpower hozzászólására (») Júl 2, 2006 /
 
ehehehehe
szerinted milyen lesz amit 20W-os méllyel meg 20W-os magassal készít?
a típusát már nem merem kérdezni...
egyébként igazad van! Tessék rendesen kiszámolni!(aztahétmeganyócát!)
tied a pálya....
(#) burkus válasza vicsys hozzászólására (») Júl 3, 2006 /
 
Van egy programom hozzá de nagyon nem tudom használni
(#) szabi83 válasza burkus hozzászólására (») Júl 3, 2006 /
 
nem tom milyen hangszórókat veszel, de én a lomex hangszóróit vettem volna../vennék..(750Ft mély/közép + magas) [/link]
erősítőnek meg: TDA7297 2x15W 8ohm ~690ft
ez így jobb lenne, mint a tda2005 -s..

mellesleg:
tda2005:
sztereoba: PO = 10 + 10 W@2ohm, thd = 10%
monoba (HID kapcs) PO = 20W@4ohm , thd = 1%.
vagyis 4*20W szeretnél az ~1300ft a 4 db ic

bocsi, hogy beleszóltam, csak hangossan gondolkodtam! :yes:

üdv
(#) luxmanpower válasza vicsys hozzászólására (») Júl 3, 2006 /
 
Nem kell ám lelkedre venni semmit! Módosítani akartam, amit írtam, csakhát számomra értelmetlen módon a bizonyos ideig lehet csak...

(Nem értem hogy miért nem jó az ami más fórumokon van, hogy addig lehet módosítani amíg utánnad nem szól hozzá valaki.)
(#) vicsys válasza luxmanpower hozzászólására (») Júl 3, 2006 /
 
No problemo, szaktárs!
Csakhát én úgy gondolom, hogy jelen szituban kár bármilyen progival bonyolítani kedves burkus barátunk életét.
Próbálom mindíg a legkézenfekvőbb megoldást forszírozni, mert csak gubanc lesz a vége.....sajnos nincs időm arra, hogy egyesével elmondjam mindenkinek: "....és akkor most katt a jobb alsó sarokban, hogy ok aztán file menü....."
De amivel lehet támogatom a fórumozókat! Sajnos sok olyan levelet kapok hogy mi az a stab ic? Tudom, tudom...én is így kezdtem...CSAK, szépen fogtam magam aztán bementem az első könyvtárba és végignéztem az összes mikroelektronikai könyvet. (bár legtöbbet a 80-as évek Rádiótechnika újságjaiból tanultam!!!) Tehát: a cél-legyen sikerélmény! Ha már van akkor nem múlik a lelkesedés és egyre jobb és szebb berendezések készülnek el!
Burkus! Hajrá!
(a végeredményről kérek fotókat, a ki mit épített topicba!)
(#) Oneill válasza burkus hozzászólására (») Júl 3, 2006 /
 
Sziasztok!
Én sem akarom elkeseríteni Burkust, de szerintem 20W-os mélyhez ne stimmel egy 20W-os magas. Ezzel nem lenne dinamikus a hangfal. (És nem hangszórót építünk. Az egy picit bonyibb folyamat. ) Na szóval: Ahhoz, hogy egy hangfal dinamikusan szóljon a következőkre kell figyelni:
- Egy hangfalban a dinamikát a mély hangok adják elsősorban. Ez viszi a teljesítmény nagy részét. Alapban a mély hangoknak nagyobb az energiájuk.

-Ahhoz, hogy egy ládának szép, dinamikus, telt hangja legyen jól megkell választani a mélyhez passzoló közepet illetve magasat.

-Figyelni kell a keresztezési frekvenciákra. Itt egy példa: mély (amennyire 20 cm lehet az)35Hz-3500Hz, közép 1500Hz-10000Hz, és a magas 3500Hz-20-22000Hz
Szóval legyen jó nagy az átfedés.

-Ha ahogy te mondtad 2 UTAS ládákat akarsz akkor nem mély és magas hangszórókra van szükséged, hanem SZÉLESSÁVÚ sugárzóra.
20W-os szélessávúhoz kell kb egy 10W-os magas és a frekik a következők: szélessávú 35-40Hz-7500Hz és a magas 3500-20000 Hz. Ez kb stimmelni fog.

-Ha hangfalat építessz akkor véleményem szerint 20cm alatti mély vagy szélessávú hangsugárzóval ne is foglalkozz. Ahhoz passzol egy 10-12cm-es közép és egy 6 cm körüli magas.

-Fontos, hogy a hangláda méretét és a hangszórók elhelyezkedését jól számold ki. (adok ehhez egy progit) Vagy, ha nem megy akkor válassz egy már régebbi, jólbevál hangfalméretet, ami a te paramétereidhez aránylag nagy %-ban passzol.

-A méret kiszámítása nagyon fontos, mert ha rossz a méret, akkor a hangjelek félbetörhetnek a láda hátlapján és ez blokkolhatja, interferálhatja a kész hangfalat. Arra nagyon ügyelj, hogy a sinusjel ne törjön félbe. A hangdoboz hátlapjáról mindíg a jel 2 periódus közötti része verődjön vissza. (remélem érthetően mondtam )

-Fontos még, hogy a láda belsejét igényesen béleld ki legalább egy 3cm vastag kőgyapottal és NEM szivaccsal! És az egész felületét a láda belsejének! A Palmatex jól megfogja.

-A hangszóró karimája és a doboz közé helyezz gumicsíkot, hogy ha beindul a láda, akkor ne rezonáljon neked a fém perem a fán.

-A hangváltót is jól nézd meg, hogy milyen frekvenciánál vág és, hogy hány Ohm-os. Ez fontos. Ja és NEM kondenzátorral csináljuk meg a hangváltót mert az s@jt!!!

-Hangszóróügyben felhívnám a figyelmedet arra, hogy Székesfehérvárott megint elindult a Videoton hangszórók gyártása. Sokkal jobb a teljesítményük, frekvenciaátvitelük, és legfőképp minőségük, mint a kóreai és kínai társaiknak. Gondolok itt: SAL: aminél nem nehezebb jobbat venni és az MNC
Ha nagyon igényes vagy és profit szeretnél akkor vegyél Jamot. A HI-FI-ben ő a király.

-A hangfaladhoz SOSE használj vékony keresztmetszetű kábelt, még akkor sem, ha kisteljesítményű a hangláda. A vékony kábel az ellenállása miatt levág a magas hangok tartományából jelentősen. Én azt mondom min egy 2*0,75mm2-es kábelt vegyél hozzá.

Ja és az erősítőről annyit hogy szerintem erre a célra a TDA200x-es verziók nem az igaziak. A 2003-as az ami még zajszintben és hangminőségben a jobbik belőlük de azzal ahhoz képest, hogy mit tud (10W) sok a munka. 1szerűbb ha építessz egy TDA 1554Q-t. Az szépen szól 2*22W. Igaz teljes kivezérlésen ennek is nagy a THD-je, de ilyen hangfalakkal és GÉPHEZ nem fogod csutkán hajtani. Amúgy kristálytiszta, dinamikus hangja van. És géptrafód is kibírja szóval a gépba be is lehet építeni. Nekem úgy volt és van is 3. éve.

Na ez kicsit hoszúra nyúlt, de ezeket fontosnak éreztem elmondani.
Remélem tudtam segíteni
Oneill
(#) burkus válasza Oneill hozzászólására (») Júl 3, 2006 /
 
Szerintetek a tda1558q jó ?
Azt nem tudom pontosan a mély hány vattos még nem vettem meg de az eladó azt mondta hogy az jó lesz a magas hangszóróhoz amit vettem.
(#) luxmanpower válasza burkus hozzászólására (») Júl 3, 2006 /
 
Tudnál valamit írni a hangszórókról? (márka tipus)
(#) burkus válasza luxmanpower hozzászólására (») Júl 3, 2006 /
 
A hangszórórol annyit tudok hogy 20w-s meg az van ráírva hogy somogyi.
(#) luxmanpower válasza burkus hozzászólására (») Júl 3, 2006 /
 
Akkor van azon tipusszám is. Biztosan!
(#) burkus válasza luxmanpower hozzászólására (») Júl 4, 2006 /
 
Találtam róla infót itt
(#) burkus válasza luxmanpower hozzászólására (») Júl 5, 2006 /
 
Már megvan milyen méj kell kozzá és mekkora dobaoz A cstolt fájl 17. oldalán
A magas : DTF20
A méj : SBX1010
Szerintetek jó hozzá ez a fetes erősítő ?
(#) isamisa válasza burkus hozzászólására (») Júl 5, 2006 /
 
Jó hozzá az erőssítő, de majd később máshoz is jó lesz...
De az biztos hogy azzal szét tuddnád szaggatni a hangszórókat, meg a házat is ( egy másik hangfallal)

Ja az a terv jó lesz hozzá, persze ne várj tölle tul sokat, de biztos tetszeni fog ha te csinálod. De szerintem jobb lett volna ha 13 Centis mélyett veszel hozzá...
(#) bbatka válasza burkus hozzászólására (») Júl 5, 2006 /
 
Szerintem TDA2005-öt ne használj. Elég jól hallhatóan torzít már kisebb teljesítménynél is. Egy ilyen erősítőt építettem ajándékba kapott IC-vel. Nincs nagy tapasztalatom IC-s erősítő építésben, de TDA2030-al épített erősítőm is sokkal szebben szól.
(#) burkus válasza isamisa hozzászólására (») Júl 5, 2006 /
 
És a rajzon azt a b667 - et mivel lehet hejettesíteni ?
(#) burkus válasza burkus hozzászólására (») Júl 6, 2006 /
 
Megépítette ezt már valaki ?
(#) szabi83 válasza burkus hozzászólására (») Júl 6, 2006 /
 
nem kell helyettesíteni azokat..
elé kell irni a "2s", lásd: 2SD667 és 2Sb647..
hqvideoba van ~80Ft/db

üdv
(#) burkus válasza szabi83 hozzászólására (») Júl 7, 2006 /
 
Így már ok köszi a segítséget
Még 1kérdés : Ezeknek a feteknek mekkora hűtés kell ?
(#) burkus válasza burkus hozzászólására (») Júl 11, 2006 /
 
Most kezdtem el megvenni az alkatrészeket és azt nem tudom mi a rajzon az a 10+L mert a jel alapján az egy tekercs és alatta egy ellenálás a tekercs hány menet és milyen átmérőre tekerjem ? Az ellenálás pedig hány óhmos ?
(#) burkus válasza burkus hozzászólására (») Júl 12, 2006 /
 
Ja és még valami ennek hány volt kell ? 35v egyenáram vagy +-35v vagyis 70v egyenáram ?
(#) szabi83 válasza burkus hozzászólására (») Júl 12, 2006 /
 
Idézet:
„vagy +-35v vagyis 70v egyenáram”

NEM.... +-35V egyen áram és nincsen vagyis!!!!! szimetrikus trafó/táp kell neki!

üdv
(#) burkus válasza szabi83 hozzászólására (») Júl 13, 2006 /
 
Akkor ez a rajz jó ?

multi3.gif
    
(#) burkus válasza burkus hozzászólására (») Júl 15, 2006 /
 
Vagy inkább ez ?

TÁP.jpg
    
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem