Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Propeller Clock
 
Témaindító: vicsys, idő: Jún 3, 2005
Lapozás: OK   63 / 489
(#) janocsi válasza c27 hozzászólására (») Nov 30, 2008 /
 
Szia C27!
Ha megnéznéd, hogy milyen az az IC a fej-motoron, és a csatlakozó az hány pólusú, talán könnyebb lenne a megoldása. Esetleg néhány közeli kép róla...
Szia.
(#) janocsi válasza Krisz03 hozzászólására (») Nov 30, 2008 /
 
Szia Krisz!
Az elején éjjel-nappal járattam, de a zaj, hát azt már nem bírnám ki éjszaka. Igy lettek egyre jobban készenlétire ítélve. Azt hiszem hogy tényleg nem ártana egy jó dobozolást elvégezni legalább eggyel, mert akkor nem zavarna annyira az a ventilácciós-szélzaj. Ha igy lesz, azt Neked köszönhetem majd.
Szia.
(#) Krisz03 válasza janocsi hozzászólására (») Nov 30, 2008 /
 
Idézet:
„Ha igy lesz, azt Neked köszönhetem majd”

Köszi, ez jól esett!

Én nem terveztem azt, hogy alszok is mellette, mert ahhoz teljesen le kellene némítani, illetve a fényét is csökkenteni. De ahhoz, hogy nappal ne legyen idegesítő, ahhoz nagyon jól bevált egy egyszerű fa doboz.
Ja igen, a hálózati trafóra is ügyelni kell, mert annak búgását inkább felerősíti a doboz. Így felhagytam a csavaros rögzítéssel, és hanyatt fordítva egy vérnyomásmérő mandzsettára ragasztottam kétoldalú ragasztószalaggal. Így most már készenlétben teljesen zajtalan.
(#) c27 hozzászólása Nov 30, 2008 /
 
Akkor felteszek pár részletesebb képet is a videofej motorról és felteszek még párat a másik kettőről is azokat is be kéne valahogy indítani.
(#) c27 hozzászólása Nov 30, 2008 /
 
A képek folytatása.
Remélem tudsz segíteni, mert nekem nem nagyon megy.
Tudom a képek nem a legjobbak, de ha valami nem látszik nyugodtan írj. A videofej motornak 6 kivezetése van, amelyik a 01-es annak 8. A 03-asnak is 8.
(#) janocsi válasza c27 hozzászólására (») Nov 30, 2008 /
 
Szia C27!
Hmmm. A video-motor képeit nézegetve úgy látom, csak 4 kivezetés van használva, kettő az be sincs forrasztva. Az a baj, hogy olyan életlenek a képek, hogy nem lehet bizton állítani azt sem, hogy pl.: nyákoldalról a bal 1. csati lába az valószinüen GND lesz-e. Nem tudom leolvasni az IC nevét sem, abból is fontos infókat lehetne megtudni.
Azt nézd meg. hogy az jelzett láb az valóban az IC hütőbordához van-e kötve, ha igen, az lesz a GND!
Azt is nézd meg, hogy valóban csak 4 lábat használ-e a csatlakozáshoz, vagyis csak ennyi van bekötve.
(Szokányos bekötése a csatinak: 1. GND, 2. 100K Ohm-on a Vcc-re, 3. Vcc. De ez nem biztos! A Vcc-t kell megtalálni hogy az melyik lábra van kivezetve, onnan már könnyű kitalálni hogyan működik.
Szia.
(#) c27 válasza janocsi hozzászólására (») Nov 30, 2008 /
 
Köszönöm, hogy segítesz. Most kezdtem el foglalkozni ezekkel az új típusú motorokkal.
(Eddig a sima kommutátoros motorokat fejlesztettem és el is jutommal egy szintig. Iszonyatos fordulatszámnál sajnos a kommutátor beégett és az éritkezők szétégtek.
A szénkefe se bírta sokáig. A kétszeres kommutálás se igazán segít, sajnos nem tudom mekkora fordulaton pörög, de az embertelen amilyen hangot ad. Süvít a vasmag forgás közbe 6V-at. Ez egy magnó motorja volt csak átttekercseltem.)
Visszatérve. Sajnos nem tudom mi az a GND.
Ahogy néztem mind a 6 kivezetés megy valahová.
2 fent megy és még lent is az egyik. A másik négy csak az alján megy. A képeket webcamel csináltam így hát nem a legjobb
Megpróbáltam élesíteni rajtuk.
(#) janocsi válasza c27 hozzászólására (») Nov 30, 2008 /
 
Szia C27!
Hogyhogy nem tudod mi az a a GND? (Ground) Föld!
Igy sajna nagyon nehéz lesz megoldani, mert nincs viszonyítási alapunk a dolgokhoz.
A bal 1. láb az a z IC-nek a földpontjára, a hütőfelület forrponjára van-e kötve? ( Az IC középső részén látsz nagy forrasztott lemzkét, hát ő az), Ez a kérdés most, és ha ez igaz egy láb, (a tápfesz minusz vége) már meg lehetne...
Szia.
(#) c27 válasza janocsi hozzászólására (») Nov 30, 2008 /
 
Felülről a jobb szélső a GND. Te az alját nézted akkor bocsi igen bal szélső a GND. Akkor ez megvan.
Hogyan tovább?
(#) janocsi válasza c27 hozzászólására (») Nov 30, 2008 /
 
Szia C27!
Most a Vcc, vagyis a pozitiv tápfesz bemenetét kell megtalálni. Ez valószinű, hogy a 2. vagy 3. láb lesz a minusz táphoz képest. Vagyis bal 1.= (-), bal 2.=(?) és bal 3.(?) . Itt mindenképpen kell keresni néhány ellenállást ezen a ponton, néhány kondenzátort, vagy hall-elemet. Ha erre a 2. vagy 3. lábra vannak ilyen eszközök kapcsolva, akkor bizton lehet állítani hogy ő a (+) tápfesz bemenete. Ha ez meglenne, már könnyü dolgunk van a továbblépéshez. Még annyit, ha ezt nem lehet igy eldönteni, akkor kellene az IC neve alapján keresni a (+) bemenetét.
Szia.
(#) kawa hozzászólása Nov 30, 2008 /
 
Hi mindenki!!!!
Én most szeretnék belevágni a propeller clock megépítésébe.
Valaki tudna nekem nyáktervet adni???????(Csak a távszabályzó nyákterve hiányzik)
És még ha van valakinek egy fölös alkatrész listája, azt is nagyon megköszönném.
(#) kawa hozzászólása Nov 30, 2008 /
 
Most láttam meg hogy az én nyákterveim jpg-ben vannak szóval nagyon megköszönném ha valaki ide tudná adni mind3 nyáktervet
(#) c27 válasza janocsi hozzászólására (») Nov 30, 2008 /
 
Szia. Na akkor a 2. láb belemegy az ic-be.
A hall elem az micsoda? Sanjos még nem vagyok nagyon jártas. A 3. láb egy fura dologba megy:
egy kis tekercshez megy valami érzékelő lehet talán a hall elem lenne? A 6. láb is oda megy csak a másik kivezetésébe. A 4 láb fura alkba halad a motortekercsek körül bebe-bebe futva különböző kis nem tudom mikbe és a motor tekercsébe is megy.
Az 5 láb szintén hasonlóan a 4.-hez. A 6.-at mint mondtam abba a fura érzékelőszerűségbe megy a 3.-kel egyött.
(#) janocsi válasza c27 hozzászólására (») Dec 1, 2008 /
 
Szia C27!
Hát nehéz dolgunk van továbbra is...
A 4. és a 6. csatlakozó lábakat kizárhatjuk, mert az egy impuzusadó tekercs, itt nem használjuk.
Azt mondod, a 2. láb bele megy az IC-be, csak úgy. A 3. és az 5. láb az pedig gyanus, mert mindenféle "valamik"-hez kapcsolódik, úgy van bekötve az IC-hez.
Az a helyzet, hogy igy nem jutunk előbbre, kell az IC adatlapja. Az IC neve alapján a neten rákeresel, és ha megvan, akkor abból kell a + tápfesz bemeneti pontját megtalálni.
Szia.

(#) c27 válasza janocsi hozzászólására (») Dec 1, 2008 /
 
Helló. Hát sajnos az ic nevéről semmit sem tudok a számát beírtam, de semmit sem talált. Na még nézegettem kicsit és összefoglalom:
Akkor a bal 1. láb a -
A 2. láb csak úgy bele az ic-be egyenesen.
A 3. láb a csatolt képen lévő dolgokba megy és ezek a tekercsekhez is mennek körbefutva a tekercseket alulról.
A 4. láb fura alakban halad a tekercs kürül ahoz is csinálok egy képet.
Az 5. láb az impulzusadó tekercsbe megy és a 4.-hez hasonlóan a tekercs körüli fura alak másik vége is.
Az 6. láb kijön az impulzusadó tekercsből.
(#) Krisz03 válasza c27 hozzászólására (») Dec 1, 2008 /
 
Hali!

Ez a vezérlő IC szinte ugyanaz, mint az én videómotoromon lévő, de nincs annyi lába. Bővebben: Kép
A képen a csati az IC-től jobbra fel található, melyen a legalsó lábat nem használom, a második (amelyik jobbra el van hajlítva) a tápfesz, harmadik a test, negyedik a szervo bemenet (100kOhm-mal tápfeszre kell kötni). Nálam vannak pufferkondik a panelen, ebből tudtam fórumos segítséggel kikövetkeztetni, hogy melyek a tápágak. A többi lábat pedig kisípoltattam, hogy merre mennek, és csak az egyik volt olyan, ami csak az IC-be vezetett, tehát elég nagy volt a valószínűsége, hogy az a szervó.

---

Készítettem egy tűrhető minőségű videót az órámról. Látszik, hogy a bekapcsolás után eltelik jó pár másodperc, mire előjön a kijelzés. Az az érdekes, hogy minél hosszabb ideig van készenlétben az óra, bekapcsoláskor annál hamarabb jön elő a kijelzés. Ha pl kikapcsolom, és épphogy megvárom, hogy leálljon a motor, akkor újból bekapcsolva nem lesz kijelzés.
Meg néha van olyan, hogy a távirányítón a 2-es számú gombot nyomom (erre állítottam a dátum ki/bekapcsolást), akkor a pontokat is megjeleníti (5-ös gomb), de van olyan is, hogy előreállítja 1 perccel az időt (ez egyébként a 8-as gomb lenne).
Nem panaszkodásból írtam, hanem csak mint érdekességet. Hátha egyszer másnak is ilyet fog művelni az órája, és akkor nem fog meglepődni, hogy ez meg micsoda, vagy mégjobb, rájön mi okozza.
(#) janocsi válasza c27 hozzászólására (») Dec 1, 2008 /
 
Szia C27!
Látom Krisz03 is bekapcsolódott szerencsénkre a probléma megpldásához.
A következő kapcsolást lehet megvalósítani:
1. láb (balról/nyákpldal), az legyen a minusz tápfesz.(Ezt már tudjuk).
2. lábról egy 100K Ohm-ot a 3. lábra kötsz.
3. láb a potitiv tápfeszre mehet.
Elsőre 6-8V DC-t, (egyenáramot), kapcsolhatsz rá. Ha igy elindult, folyamatosan adhatod a feszt 12-15V-ig a motorra.
Szia.
(#) Krisz03 válasza janocsi hozzászólására (») Dec 1, 2008 /
 
Újra végigolvastam a párbeszédeteket, megnéztem a fényképeket, és én is arra jutottam (főként az én hasonló motorvezérlő IC-mből kiindulva), hogy 1-es láb test (IC hűtőfelületére van kötve), 2-es láb szervó (közvetlen, és csak az IC-be megy), amire az ellenállás kell, és 3-as tápfesz (úgy vettem ki az írásokból, hogy ez a Hall-okhoz is vezet, tehát itt kapnak azok is tápot.

A tesztet érdemes áramkorlátos táppal végezni, nehogy valami véletlen elfüstöljön. A feszültségekkel kapcsolatban azt tapasztaltam, hogy 5V alatt nem működik, maximum csak rezeg a motor, 14.1V felett pedig lelassul, drasztikusan visszaesik a felvett áram.
(#) c27 válasza Krisz03 hozzászólására (») Dec 1, 2008 /
 
Szia. Köszönöm mindenkinek a segítségét. Akkor az jön, hogy most megyek és kipróbálom. Hátha menni fog. 6V elég neki?
(#) Krisz03 válasza c27 hozzászólására (») Dec 1, 2008 /
 
Igen, akkora feszültségnek elégnek kell lennie, hogy elinduljon a motor.
Várjuk a fejleményeket!
(#) c27 válasza Krisz03 hozzászólására (») Dec 1, 2008 /
 
Hát megvan a végeredmény
Nagyon köszönöm mindenkinek ez bejött. Csak úgy kavar. Hát ez szuper. Tényeg köszönöm még egyszer.
(De, azért lenne majd egy másik feladvány 2 oldallal ezelőtt azt hiszem feltettem még két másik motor képét, de azok nagyobb falatok. Majd ha ráér valaki akkor majd azzal is foglalkozhatunk, de tényleg ráér még.) De ez a videomotor nagyon tetszik. Örülök is és nem is, mert sajnos már kénytelen voltam kidobni 3 motort régebben 2 évvel ezelőtt, mert nem sikerült beindítani őket
Hát ez az én hibám, de akkor most már lassan én is ki tudom találni, hogy kell megállapítani a dolgokat
Majd szerzek még pár motort.
(#) Krisz03 válasza c27 hozzászólására (») Dec 1, 2008 /
 
Örülök neki, hogy sikerült forgásra bírni!
Azokhoz a másik motorokhoz én sajna nem értek, így ebben nem tudok segíteni. Janocsi talán jártasabb ezen a téren.

Ne tudd meg, hogy én is mennyi motorral kísérleteztem. Az még csak a történet egyik fele, hogy forgásra bírod a motort. A java még hátra van. Meg kell állapítani, hogy a fejben lévő tekercs kivezetések hova tartoznak, miként kell őket összekötni, hogy át tudd vinni az energiát az állórészről a forgóra. Na ez az ami nekem nem jött össze, pedig vagy 3-4 videófejet kipróbáltam. A vége az lett, hogy a videómotor tengelyére készítettem egy csévetestet, és magam tekertem rá rézhuzalt.
(#) c27 válasza Krisz03 hozzászólására (») Dec 1, 2008 /
 
Ezt nem egészen értem az álló rászről a forgóra?
Az mit takarna?
Amúgy a másik két motor tényleg sokkal bonyolultabb és több a kivezetésük is. Szétnézek még mintha valahol lenne még videofej motorom.
(#) Krisz03 válasza c27 hozzászólására (») Dec 1, 2008 /
 
Idézet:
„Ezt nem egészen értem az álló rászről a forgóra?”


Valahogy el kell látni árammal a LED-eket, és az azokat vezérlő PIC-et. Vezetékkel nem kötheted össze, mert feltekeredik, ezért kell használni egy ún. légmagos trafót. Ennek primer tekercse áll, erre kapcsolgat a bázisáramkör tápfeszt, aminek hatására a benne forgó (álló helyzetben is működik) szekunder tekercsben, ami a propeller aljára van rögzítve, feszültség indukálódik.

A videófejben is található egy ilyen trafó, ami a fejek jelét továbbította a videómagnó megfelelő áramköreihez. Ezt a trafót a legtöbb fejnél fel lehet használni, hogy áramot juttass a LED-ekhez.

Olvasd el Vicsys Propeller Clock-os cikkét!
(#) c27 válasza Krisz03 hozzászólására (») Dec 1, 2008 /
 
Most kezdem sejteni miről beszélsz. Igen azt nem írtam pontosan mire kell a video motor. Én csak meghajtásra használnám. Egyelőre még nem találtam ki pontosan mire, de lehet majd idővel le fogom cserélni a tekercselőgépem motorját, bár igaz, hogy a mostani kommutátoros, de szerintem sokkal erősebb, mint a videomotor, majd meglátom.
Nem elsősorban a propeller clock volt a célom, de lehet, ha lesz időm én is belefogok majd. Igazából most egyelőre csak a motort akartam beindítani. Amúgy kipróbáltam egy 250KΩ ellenállással és úgy is ugyanazt a fordulatot produkálta, gondoltam, ha nem 6V-tal fog menni, hanem 12V akkor nem árt, ha nagyobb ellenállás van az ic előtt.
Ja amúgy nem tudja valaki, hogy mekkora a hatásfoka a bldc motoroknak és a hagyományos kommutátoros motoroknak?
Tapasztaltam, bár lehet rosszul gondolom, hogy a bldc motorok eléggé gyengék. Tényleg csak saját vélemény, de a kommutátorosok szerintem jobban terhelhetők.
(#) c27 hozzászólása Dec 1, 2008 /
 
Egyébként ha szenzoros motort terhelünk az sose esik ki a szinkronból, de ha léptetőmotort terhelnénk jobban akkor az ki tud esni?
Ezt sose tudtam pontosan, mert a léptetőmotoron nincs szenzor ugye? Annak a vezérlés állítja be a fordulatszámot.
(#) Krisz03 válasza c27 hozzászólására (») Dec 1, 2008 /
 
Nálam is úgy indult a dolog, hogy csak működésre akartam bírni a motort, és mi lett belőle...

A 100kOhm nyugodtan maradhat, és 5-14V közötti tápfesszel ellátva változtathatod a fordulatszámát. Aztán hogy mit van ereje meghajtani, hát nem tudom. Az órához tökéletes.
(#) c27 hozzászólása Dec 1, 2008 /
 
Találtam még két gyöngyszemet(videomotort), de ők aztán megjárták a poklot. Kicsit lesérültek, de az egyik könnyen javítható remélem.
Az egyiknek a szenzor hiányzik, de tudom pótolni egy másikkal. Sajnos a másikból hiányzik egy kis darab, nem tudom mennyire fontos rész, mert eléggé szélen van és nem tudom mi hiányzik.
A 2. nak 5 kivezetése van csupán, de a testet nem találom. Ezek már nem olyan egyszerűek.
(Ezekek azért nem olyan fontosak, szóval van idő gondolkodni majd én is gyakorlok egy kicsit rajtuk és sajnos már nem állítható, hogy működni fognak.)
(#) c27 válasza Krisz03 hozzászólására (») Dec 1, 2008 /
 
Hát az órához biztos, de nem tudod véletlenül mekkora fordulatszámon forog 12V-on?
Amúgy ha marad a 250KΩ ellenállás az se gond nem?
Vagy inkább legyen csak 100K?
Most van pár ellnállásom van választási lehetőség. Annyi még a gond, hogy a csapágyak már viseltesek, de azt könnyen ki tudom cserélni, ha van másik.
(#) Krisz03 válasza c27 hozzászólására (») Dec 1, 2008 /
 
Ha megy a nagyobb ellenállással is, akkor nincs gond, akár maradhat is.
Következő: »»   63 / 489
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem