Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » TDA7294 végerősítő
 
Témaindító: Dióda, idő: Ápr 17, 2006
Lapozás: OK   52 / 607
(#) bancsi15 hozzászólása Jan 4, 2009 /
 
Ilyet szeretnék majd hangszórónak.Bővebben: Link
vagy ilyet:Bővebben: Link
(#) m.joco hozzászólása Jan 4, 2009 /
 
Mi lenne, ha zoka kolléga kicserélné a TDA7294-t TDA7293-ra? Én is ezt az IC-t használom, mert jobban bírja a feszt, és csak +-47V-os tápot tudtam olcsón szerezni, bár én 8ohm-os hangszórót használok a mélynyomómban. Bár szerintem 4ohm-os hangszóróra jóval kisebb fesz kellene.
Üdv.
(#) Amarton válasza bancsi15 hozzászólására (») Jan 4, 2009 /
 
Mélynyomónak ez nagyon kicsi teljesítmény.
Így neked csak 18W-od lesz,
ráadásul a hangszóró érzékenysége nem túl nagy. 89dB, amihez erősebb erősítő javalt.
Lehet elég a 18W egy 100dB érzékenységű hangszóróval
(#) MPedro válasza Amarton hozzászólására (») Jan 4, 2009 /
 
Szépen kérem, ne durvuljunk el. A hozzászolásod hangneme ("Nagyon jó lehet ilyen feszültségen bazi nagy torzítás mellett hallgatni az erősítőt") valahogy azt sugalja, hogy te tudod a tuttit, mindenki más kezdő. Ez kicsit kioktató, nem a tapasztalat-csere irányba viszi a dolgokat (a politikusonál még-még elmegy, de itt ?).

Az elmúlt 30 év során mindmáig véltem, hogy a templomban hinni, az elektronikában mérni kell. Ezért annak idején mértünk torzítást, és képzeld, semmi "bazi nagyot" nem találtunk. Te is mértél ?

MInt már sokszor leírtam (de úgy látszik ismételni mindig hasznos), PA célokra (zenekari hangosításra) használom a sajátjaimat, és elhiheted, hangosak vagyunk.

Amúgy elmesélem - csakhogy képbe kerülj - amikor zenét hallgatok, akkor jellemzően a jazz különféle hangszeres változatai szólnak, vagyis olyan music-ot preferálok, ahol a minőség lényeges, és lehetőleg bakelitről, vagy gyári - nem másolt - CD-ről. Nem vagyok "high-endista", de azért kényes a kagylóm

P.
(#) bancsi15 válasza Amarton hozzászólására (») Jan 4, 2009 /
 
Éppen ezért kérdezem, hogy, ekkora feszültséggel szerintetek, milyen IC-t használjak erősítőnek ilyesmi hangszórókhoz, mint pl.: amit belinkeltem.
(#) Amarton válasza MPedro hozzászólására (») Jan 4, 2009 /
 
Ez nem durvulás, csak kérdés volt.
Abban igazad van, hogy mérni kell.

Nézzünk egy egyszerű példát.
Az erősítőm mondjuk 100 szorosat erősít.
Tehát a 100mV-os jelemet felerősíti 10V-ra.
Tehát hiába kap az erősítőm +-100V-ot, ha a kimeneten csak 10V jelenik meg, ami elég kicsi teljesítmény.
Ha a bemeneti feszültséget növeljük vagy az erősítő erősítését, akkor a kimeneten elérheti a tápfeszültséget és akkor meg van a teljesítmény is.
Szumma-szummarum minél nagyobb teljesítményt akarsz kihozni az IC-ből annál nagyobb lesz a torzítása.
Ez az IC olyan 50W-ig jó, ha már a jazznél tartunk és nagyon érzékeny hangfalakon hallgatva.
(#) Bassmester válasza bancsi15 hozzászólására (») Jan 4, 2009 /
 
Egy hidalt 7294 kapcsolás 8 Ohm-ra simán 30W felett teljesít még +/- 17V-ról is. Otthoni körülmények között ez elegendő lehet egy >90dB érzékenységű hangszóróval, de 4 Ohm-on is jól működne és teljesítményben is elfogadhatóbb lenne.
(#) Amarton válasza bancsi15 hozzászólására (») Jan 4, 2009 /
 
Szerintem hidalj össze 2 TDA-t és válaszz 4 Ohmos hagszót.
Az már elég teljesítményt ad neked.
(#) bancsi15 válasza Bassmester hozzászólására (») Jan 4, 2009 /
 
Ha más IC-vel megoldani kéne megoldani, akkor mit javasolnátok? Mondjuk pl.: egy hidalt TDA2030A. Ez 36W, ha jól tudom.
Már bocsi, hogy itt megkérdezem.)
(#) gb197 válasza bancsi15 hozzászólására (») Jan 4, 2009 /
 
Szia.
Nyugodtan használd a 7294 v 93 as ic-ket, ettől jobbat, megbízhatóbbat ilyen áron úgysem találsz. A 2030 as kapcsolás véleményem szerint felejtős, ha a legjobbat akarod minőségileg, ajánlom az lm 4780 as ic-t, ennek kicsit borsos az ára.
(#) lapose válasza MPedro hozzászólására (») Jan 4, 2009 /
 
Szia!

Ebben igazad van, nekem is mentek 40V körül minden gond nélkül!
Viszont egy pár perces munkával így le lehet csökkenteni a tápfeszt, gyorsan kizárva az egyik hibalehetőséget!
(#) lapose válasza bancsi15 hozzászólására (») Jan 4, 2009 /
 
Szia!

Ha olcsón akarod TDA2030!
De ha rám hallgatsz megcsinálod a TDA7294-et rendesen, és ha esetleg később szerzel egy ugyanilyen trafót, már is kész a nagyobb teljesítményű erősítőd!
(#) lapose válasza Amarton hozzászólására (») Jan 4, 2009 /
 
Szia!
A feszültség kérdésben igazad van, egy erősítőt célszerű olyan feszültségről üzemeltetni, ami hozzá való!
De ez csak elmélet! Itt a gyakorlatban sokan olyan trafót használnak, amilyet éppen szerezni tudnak, és ezeknek a feszültsége adott!
És ha ez olcsón, vagy ingyen beszerezhető, nem biztos hogy megéri kb. 10000 Ft-ért másik trafót venni, főleg ha diák vagy!
(#) Kovidivi válasza lapose hozzászólására (») Jan 4, 2009 /
 
Nekem is a TDA7294-em "csak" +-24Voltról jár, mert mikor megépítettem, az volt az elképzelésem, hogy hidalva fogom hajtani, 8ohmon. De mivel nem hidaltam be, a hangfalam pedig maradt 8ohmos, így max. 40W-ot ad le. Viszont ez a 40watt (vagy kevesebb) teljesen elég a szobámba... Szilveszterkor is vittem buliba. Közepet és magasat hajtani vele tökéletes, ordibálnunk kellett elég erősen Így is problémázott a házigazda, hogy nehogy széthajtsam a sony 100W-os hangfalait (6ohm) Mélyláda természetesen nagyobb erősítőről ment.
Egyébként a szobámban egy 4ohmos mélyládát hajt az erősítő, és a két hangfalam párhuzamosan kötve, tehát ott is 4ohm van. A hangerővel semmi probléma nincs, az orrcimpacsikizés itt is megvan Persze, ha lehetőségem lesz, kicserélem a trafót, és újraépítem az egészet, hidalható, párhuzamosítható erősítővé 4db TDA7294-nel! De ez a jövő zenéje
(#) zoka hozzászólása Jan 4, 2009 /
 
Megvalósítottam azt, amit Lapose ajánlott:
2 x 15 menet drótot tekertem a trafó köré, és annak kivezetését ellentétes fázisban bekötöttem az eredeti szekunder tekercsre. A másik végei mentek a diódahídra. Illetve a gnd maradt a közös.
A 15 menet 5-5 V csökkenést eredményezett a tarfó szekunder körein. Most ezt egyenirányítva 2 x 33,7 V megy az erősítőre. Mivel ügyesen tekercseltem vagy inkább csak szerencsém volt, halálpontosan együtt mozog a pozitív és negatív fesz :yes:

A mérési eredméyeket tapasztalva le vagyok döbbenve - de erre vártam titokban!
Ugyanúgy a 4 Ohm-os JBL-vel teszteltem.
(a voltokat átszámoltam wattokra, de csak "szemléltetés", mert azért nem egy műterhelésről van itt szó)

10Hz - +/-41V-ról csattog: 7,2 V nál (13 W). Itt +/-33,7V-ról: 13,7 V (47 W) !!!
15Hz - +/-41V-ról csattog: 7,4 V nál (14 W). Itt +/-33,7V-ról: 20,7 V (107 W) !!! *
20Hz - +/-41V-ról csattog: 7,8 V nál (15 W). Itt +/-33,7V-ról: 20,4 V (104 W) !!! *
25Hz - +/-41V-ról csattog: 8,3 V nál (17 W). Itt +/-33,7V-ról: 20,6 V (106 W) !!! *
35Hz - +/-41V-ról csattog: 9,2 V nál (21 W). Itt nem mértem, mer ez a freki má maszírozza a szomszédokat.

* torzítás itt kezdődik, de valószínű nem az erősítő, hanem a JBL nem bírja tovább (csak azért úszta meg mert zárt doboz megfogta).

Asszem az eredmények magukért beszélnek: NINCS CSATTOGÁS 5x-ös teljesítménynél sem csattog !!!

Nálam mégis csak a magas tápfesz volt a hiba!!!!!

Ezer köszönet mindenkinek, aki segíteni próbált, de főleg Lapose-nak az ötletért

Érdemes megnézni a tekercselést, jó gagyi ,de a célnak megfelelt. Nem hagyom így, majd kerítek gyengébb trafót.

Üdv: zoka

DSC09979.JPG
    
(#) lapose válasza zoka hozzászólására (») Jan 4, 2009 /
 
Szia!

Örülők, hogy összejött!
Ez a kép eszméletlen!
(#) MPedro válasza zoka hozzászólására (») Jan 4, 2009 /
 
Gratulálok ! Ugyanakkor sajnálom, hogy nem vizsgálhattam meg a cuccot, mert szvsz. nem a betegséget, hanem csak annak tüneteit kezelted. Igaz, a végeredmény tekintetében ez így is tökéletesen megfelelő.

P.
(#) ptesza válasza zoka hozzászólására (») Jan 4, 2009 /
 
Tanulságos volt. De azért mindenki beláthatja ,hogy az adatlapoknak azért lehet hinni,és mint a prociknál itt akad jobb és rosszabb darab. Bevallom egy kicsit elgondolkoztam a hamisításon is , mint a tranzisztoroknál ,Fetek nél , és az STK-ic nél. De nem is tudom mivel lehetne felcserélni.
(#) Máj Péter hozzászólása Jan 4, 2009 /
 
Sziasztok. nekem van egy -+30v trafom és szeretnék tápegységet épiteni csak azt nem tudom hogy hány és mekkora elko-kal épitsem meg. válaszotokat köszi
(#) blokkmetal válasza Máj Péter hozzászólására (») Jan 4, 2009 /
 
Hali!

Én egy mono, 1 IC-s TDA7294-el felépített végfok (mélyláda erősítőjeként) tápegységébe 4x4700µF pufferkondit raktam(+ és - ágba 2-2), és nem nyöszörög miatta. Ezek a kondik nekem itthon voltak és csak 4700-asokat találtam. Szerény véleményem, hogy ha lehetséges, akkor 10000µF illendő neki, mert próbáltam csak 4700µF-dal is és főleg mivel mélyláda, küzdött nagyobb igénybevételkor.
(#) Máj Péter hozzászólása Jan 4, 2009 /
 
És ez akkor is ha én sztereoként szeretném majd használni akkor is elég 4x10000ľF-os?
(#) Bassmester válasza Máj Péter hozzászólására (») Jan 5, 2009 /
 
A 4x10000µF elég lesz neki, bár én a hidalt szubvégfokomhoz úgy méreteztem a pufferblokkot, hogy mennyi fér el a dobozban
(#) ptesza válasza Bassmester hozzászólására (») Jan 5, 2009 /
 
(#) ptesza válasza Máj Péter hozzászólására (») Jan 5, 2009 /
 
Ha nem középleágazásos hanem kint van mindkét szekunder tekercs végei , akkor lapozzál vissza néhány oldalt ,mert ott van egy nagyonjó rajz.

Jah egy 100nf is kell a pufferekel párhuzamossan.


(#) brezinajanika hozzászólása Jan 6, 2009 /
 
Hello!Meg szeretném építeni ezt a kapcsolást és egy 35Vos toroidról szeretném hajtani és kellene nekem rajz,mert nem értek ahhoz,hogy csináljak 2 kábelből 3at
(#) MPedro válasza ptesza hozzászólására (») Jan 6, 2009 /
 
Ellenvéleményemet fenntartom ! Tudnillik zoka barátunk darabján kivül másnál (a látókörömben valaha is volt tán 100> megépített és működő kit vonatkozásában) ilyen még soha senkinél nem jött elő, semmilyen impedancia mellet (de akkor sem, amikor vmit nagyon eltoltam, és vagy 10 percig ment a híd 2 Ohm-on... [amúgy tulélte.]).

Megerősítem a korábban elmondottakat : nálam PA célokra +/- 43 V-ről megy, méréseink szerint érdembeni torzítás nélkjül.

Zoka esetét kizárólagosan akkor lehetne bármilyen elmélet igazolásához alkalmazni, ha megtörtént volna az általam (mint helyileg legközelebb lévő által) javasolt müszeres, szkópos vizsgálat. Ezért azt a véleményemet is fenntartom, hogy zoka a "tüdőgyuladást okozta lázra algopyrint szedett", vagyis tüneti kezelést eszközölt.

Béke !

Pedro
(#) Kovidivi válasza MPedro hozzászólására (») Jan 6, 2009 /
 
MPedro! Szerintem mindenki látja, hogy lelkiismeretesen működik a boltod, senki sem mondta, hogy a Ti hibátok lenne a kopogás. A Bolt szerintem teljesen tiszta! Itt csak az IC határértékeit feszegettük!
Ui: Bárcsak minden eladó ilyen segítőkész lenne...
(#) gb197 válasza MPedro hozzászólására (») Jan 6, 2009 /
 
Osztom Pedro véleményét , miszerint nem a nagy tápfesz okozta a kopogást, itt más a probléma, s az alacsony tápfesz csak palástolta "tüneti kezelése" a valós problémának. Az gyanítom ez gerjedés,de lehet alkatrész ill. ic hiba is! Az ,hogy most ez müködik nem jelenti azt, hogy stabil a kapcsolás, és más tipusú hangfalnál nem jeletkezik a hiba.
(#) zoka hozzászólása Jan 6, 2009 /
 
A cucc ezzel a házilagos fesz. csökkentéses módszerrel eddig működik, de nem tudom mennyire stabil folyamatos nagy terhelésnél, lehet-e így használni ? (ha jól tekercselem)
Most 4 Ohm-on még a s....t is kitekeri a JBL-ből, viszont 8 Ohm-on meg ekkora feszre "csak" 60W körül van 0,5% THD-n. És gyakran úgy hajtom, h egyik oldal sub, másik 8 Ohm.
Egy toroid viszont NAGYON drága (a mostanit pedig nem akarom letekercselni , olyan szép ez így ahogy van:yes:
Arra is gondoltam, bekapcs előtt átkapcsolni 4 vagy 8 Ohm "üzemmódhoz" az AC feszt, mint a képen. Vajon ez jó lehet? (szerintem elég eszement ötlet, kiráz tőle a hideg

Mielőtt bármit is csinálnék:
Az valóban elgondolkodtató, hogy másoknak +/-42V felett hajtva, miért nincs gond 4 Ohm-on (pedig hangosításnál kizárt, hogy nem jön elő egy ilyen durva hiba (vagy csak nem mennek 80Hz alá vagy 4Ohm-on még senki nem tekerte torzításig ekkora feszről????? hát én biztos nem, mert előbb csattog, minthogy torzítana
Ha nem az IC-k nek sok a fesz, kizárt, hogy az erősítő nyákján van hibás alkatész vagy forrasztás (bizonyíték: mind a 2 egyformán viselkedik), akkor a táppal van gond, talán a pufferelkókkal

acdc.JPG
    
(#) zoka válasza MPedro hozzászólására (») Jan 6, 2009 /
 
Üdv Pedro!

Valamelyik nap (előtte üzenek) elviszem az erőlködőt, hogy 100% -ra lehessen menni a betegség valódi okát illetően

Köszönöm: zoka
Következő: »»   52 / 607
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem