Fórum témák
» Több friss téma |
Nem olvastal el mindent ezek szerint. Epp ezt szerettuk volna megoldani kobzoli es karpi-val. Olvasd el az egeszet mit irtam ebbe a topikba s meglatod mi a baj hogy ne ismeteljem magam.
Szia!
Nem igazán értetted meg amit leírtam! Mindegy! Rajzoltam neked egy áramkört, ez alapján próbáld meg! Eredetileg ez nem ide készült, csak átalakítottam, az értékek irányadók! a 22K-s ellenállást ne cseréld kisebbre!
Koszi szepen. Az biztos hogy mostmar tenylegn nem ertettem amit magyaraztal
![]()
Szia!
A TSOP kimenetén egy tranzisztor van, ha van bemenő jel, a diódán keresztül, kisüti a kondenzátort. Ha az infravevő nem kap jelet, a kondenzátor a 22K-os ellenálláson keresztül ismét feltöltődik 5V-ra. Az időállandó elég kis értékű, ha nagyobb kell, növelni kell a 22K értékét, olyan 47-220Kohm-ig. A kondenzátor értékét is lehet növelni 10-47µF-ig!
Koszi .
Jaj kineztem a szemem mire eszrevettem az ablak alatt a gombokat ( hehe ) mind lent kerestem .Mas forumokon mashol van , de ott se tudom hasznalni , beirom es direkt mukodo link lessz .Bar neha tenyleg hosszu es helyet foglal illetve zavarja a szoveget .
Koszi, mostmar kezdem erteni az elvet.
VITACOM uzletbe lehet kapni mindenfelet .Vagy meg lehet rendelni cegektol az interneten /postan keresztul.
MMC4093 trigger , vagy uA 339 , LM 339 komparator. Biztos nincs savszuro az Infra IC-be ? Nagyobb kene legyen a feszulseg lehuzas . Itt egy kapcs rajz ilyesmi kell szerintem ,az alkatreszek erteke csak ugy kb-re vannak veve .A feszultsegoszto lehet kis aramu . Ahogy te tetted az ellenallast a minuszra , ha jol tipelem mi van az "infra"-ba , sontoli a bent levo tranzisztort . Nem hinnem hogy emitterkoveto lenne a kimeneten.Az IC LM 339-es komparator kimenten a belso tranzisztor kolektora van ( Open C) igy kell a kulso terheloellenalas .
A kapcsolast koszi, de az a rohelyes hogy aramkor tervezo softban ment csak, de mikor megepititettem a szokasos kis erositese volt az icnek. Az ic-ket meg koszi, a vitacomot meg nagyon nem birom me Romaniaban a legdragabb honlap
![]() ![]()
Hatt errol van szo , 36-40KHz -en mukodik es ahogy nezem kb 30-40% valtozas van a kimenojelben . A frekvenciatol tavolodva nagyon hamar romlik az erzekenyseg .Tehat a jelado vivovfrekvenciat kell leadjon.
Van a Conex Electronic , allitolag olcso . En az uzletbe vasarolok , nalunk Temesvaron van meg vagy harom ( sajnos a Dioda az bezart ).Lehet rendelni es hoznak akarmit amatoe nivon ha nem kell "kifizetodjon" megeri. A VITACOM olyan amilyen de csak jo hogy van sajnos a kis magan uzletek lassan bezarnak . Lassan nem kell mar senkinek javitasra diszkret alkatresz , cserelik az egesz panelt mind a PC-be.
De eddig nekem barmilyen frekvencian adtam neki az infra jelet a 0.1 volt valtozas biztosra meg volt, logikailag billent nem volt koztes vagy ment vagy nem es nagyon erzekeny a benne levo erositonek hala. S szerintem valahogy nagyon erdemes lenne ezt a 0.1 volt kulonbseget felhasznalni egyszeruen. De meg nem volt idom a 1-2 ajanlott kapcsolast kiprobalni, azutan majd beszlek hogy mennyire javul a helyzet vagy teljesen lottek az otletemnek. Koszi az online aruhazat szetnezek rajta me minden ami nem adelaida es vitacom azt orommel nezegetem, olyan artobszorossel dolgoznak hogy csak.
Koszonom mindenkinek a segitseget, foleg lapose-nak. Az altala javasolt kapcsolas megoldotta a problemat es valoban kituno teljesitmennyel erositi az infra altal kiadott jelet
![]() ![]()
Sziasztok
Csinálok egy 4 csatis mikrofon keverőt kb. 200-as erősítéssel, TL071-el. Az lenne a kérdésem, hogy az előerősítő részével erősítsek 200-at és a keverő részével meg 1-et? Vagy az előerősítő részével erősítsek 50-et és a keverő részével meg 4-et? Zaj szempontból kérdezem. Elméletileg van nekem is sejtésem de tapasztalata van-e valakinek róla?
Szia!
Szívesen! ![]()
Szia!
Nekem az első fokozatban 50-100-as érték vált be a legjobban! De ha több féle mikrofont használsz célszerű berakni egy erősítés szabályzó potit, ami kb. 20-100-ig tudja szabályozni az erősítést!
Köszi. Csak 2 féle mikrofon lesz rajta.
Mikrofonnak eloerosito kell.ami impedancia illeszto is egyben ,nem kell sokat erositsen de nagyon kis zaja kell hogy legyen .
Jo a FET -es IC de legyen valogatott nagyon kis zajt kelto .Ha a zaj megis problema speci eloerositot kell epiteni .Utanna kovetkezik a kevero eloerositoje ami a nem zajos "nagy" jelet tovabb erositi a megfelelo nivora. Vannak nagyon kis zaju nem FET-es IC-k , szerintem a magneses pickup eloerositokben hasznaltak jo kell legyenek mikrofonnak is.
Tudna nekem valaki segíteni műveleti erősítők ügyében?
Valaki küldene nekem valami magyar ebook-ot, esetleg URL-t? A suliban eddig nem volt benne a tananyagban.Lehet,hogy nem is lesz, amilyen béna suli.Pedig sok áramkörben ott lapul.Szeretném megismerni a működésüket.Főleg gyakorlati szinten érdekelne. Láttam egy pár képletet, de abból nem értettem meg semmit. A tudásomat szeretném bővíteni... Mindenki segítségét nagyon szépen köszönöm.
Köszi a gyors választ. Nagyon örülök,hogy itt mindenki ilyen segítőkész.
Még egy gyors kérdés. Ha példaul az áramköröm 9V elemmel működik, akkor honnan lopok -9V-ot ? Valszin hü***ket kérdezek, de nézzétek már el nekem.
Sziasztok!
Tud valaki olyan műv. erősítős kapcsolást, ami korrekt ofset beállítás mellett megőrzi a műv. erősítő nagy bemeneti ellenállását? A kapcsolás bármilyen lehet, invertáló vagy nem invertáló, erősítő vagy fesz. követő, a táp sem érdekes.
Itt talaltam a linket a forumon , remek konyv es folyoirat gyujtemeny
itt talalsz mindenfelet analog IC-s konyvbe talalksz rengeteg tanacsot es peldakapcsolast. sajnos nem emlekszem a pntos cimere .Tobb konyvben is megtalalhatok az analog IC illetve az AO kapcsolasok.
itt is
Csákány Antal: Elektronika Ezt a link-et is itt talaltam a forumon. Fiatal tanulni vagyoknak csak azt tudom tanacsolni hogy azert olvassak a forumot es keressek a valaszokat . A mar letargyalt dolgokat amit lehet hogy tanultabb es tapasztaltabb kolegak folytattak. A konyveket tanacsos letolteni en mar jartam egy parszor ugy hogy egy egy link mar nem volt elerheto par honap utan.
Elnézést, hogy csak ilyen későn válaszolok, de nem váltott aképernyő, azt hittem, nincs rá válasz.
A Csákány Antal féle könyv ilyen kérdésekre nem tér ki. És akkor finoman fogalmaztam.
Mondjuk nem tudom, milyen jeleket szeretnél feldolgozni/erősíteni, de mit szólnál például egy 3-műveleti erősítős mérőerősítő kapcsoláshoz?
Igen. Mérésre szeretném használni. A kísérleteim szerint uA 741-gyel el lehet érni 0,1% pontosságot, ami igen szép eredmény egy 50 Ft-os IC-től, de sajnos az ofszet kompenzálás elrontja a bemeneti ellenállást. A 3 OPA-s mérőkapcsolás édekelne, de nem hinném, hogy az alapkérdést a 3 db oldaná meg, nem 1.
ITT KERESD A KONYVEKET
(#345268) karpi válasza Göndör hozzászólására KONYVEK Rozsa Sanndor ..Meroerositok Amatoroknek.. Analog Integralt aramkorok ....Herpy Miklos Analog IC Zsebkonyv - Lengyel Geza Texas Analog es Illeszto Aramkorok .. Integralt Aramkoros elektronika .....(tobb szerzo) Peldak integralt aramkorok alkalmazasara.......XY Muszerkapcsolasok amatoroknek.. .Harro Kuhne Meg van egy par nagyon jo konyv.A fent emlitett cimekben megvan hogy kell kompenzalni kulso alkatreszekkel tobbfele megoldasban. Meroerositoek a 741 nem a legjobb megoldas , csak valami katonai sorozat esetleg. az LM 308 , LM 301 sokkal jobb minden szempontbol. Kulomben a 741-nek van ofszet kompenzalasi lehetosega az 1 es az 5 lab koze egy 10K-s potmetert kotnek melynek a csuszkajat a minusz tapra kotik,igy allitjak az ofszet kompenzalast. Azonkivul kezi kompenzalast kell vegezni meresek kozott is ha nagy pontossag kell. Most attol fugg mit akarsz es hol merni .Es hogy hogy mered . Ha egy 10 Mohmos belsoellenallasu "alkatreszen" feszultsegesest akarsz merni egy 10Mohmos belsoellenallasu meromuszerrel a precizio reg alszalt a kimutatott/mert feszultseg a fele lessz a tengyleges feszultsegses helyett. A FET-es bemenetu :TL 061...072 stb . sokkal jobbak. Egy FET-es elotet is biztositja a nagy impedanciat ilyen pelda is van. Nem neztem minden konyvet vegig , sok van tobb mint 200 cim.
Kedves Karpi!
Mindenek előtt nagyon köszönöm segítőkész válaszaidat és a könyv címeket. A Petyaművek-et letöltöttem, de a sok könyv közül nehéz kiválasztani, hogy melyik foglalkozik az engem érdeklő kérdéssel. A "fiatalon tanulni vágyók" kifejezést örömmel magamra veszem, habár 30 éve tanítok matematikát és fizikát, tehát már nem vagyok abban a bizonyos zsenge korban. Elektronikával két éve keztem el foglalkozni. Magamról ennyit. A kérdésem lényegét azt hiszem nem emeltem ki kellően. Az IC nagy bemeneti ellenállását szeretném közvetlenül kihasználni a mérés során. Az ofset-kompenzálásnál használt külső ellenállások lerontják a bemeneti ellenállást. Éppen amiatt, amit írtál, hogy ez csak kisebb lehet, mint a mérőeszköz (műv. erősítő) belső ellenállása. És az is nyilvánvaló, hogy ezen ellenállások aránya fogja meghatározni a mérési hibát. Természetesen a tényleges mérésnél FET-es bemenetűt akarok használni, de a probléma ettől még általánosan érvényes. Legutolsó mondatodból (FET-es előtét alkalmazása) azt veszem ki, hogy nem ismeretes megoldás a vágyamra. A 741-nek van ofset kompenzálása, de "túrót sem ér". Az általam olvasott 5 vagy 6 könyv közül mindössze egy említi meg, hogy az ofset-kompenzálás csak akkor eredményes, ha a beneneteknek közel azonos az áramigénye. A 741-nél tapasztalatom szerint ez nem áll fenn. Indoklás természetesen nincs itt sem, mint ahogy egyetlen elektronikával foglalkozó egyetemi jegyzetben sincs jószerivel semmi indoklás sem. Csak kinyilatkoztatások, amelyek nem támaszkodnak semmiféle megfontolásra, de ami a nagyobb baj, hogy a valósághoz sincs semmi közük. Magyarul hülyeségek sokaságával vannak tele. Igy aztán a sok hülyeségből kell kinyomozni a helyes összefüggéseket, levezetni, amit elfelejtenek vagy nem tudnak a szerzők levezetni, stb, stb... Ha az alapvető kérdésekkel is foglalkoznának a könyvszerzők, jegyzetírók (okokkal, következményekkel, peremfeltételekkel, érvényességi körrel, stb.) , akkor valószínűleg én is ki tudnám következtetni a megoldást. Nem terhellek tovább ezzel a témával, de 100 oldalt tudnék írni arról, hogy ezek a professzor urak a tudományos gondolkodásnak milyen szintjén vannak. A baj mindössze annyi, hogy én nem rendelkezem még kellő ismeretanyaggal, és ezt olyan könyvekből kéne megszereznem, amelyek szerzői viszont nem rendelkeznek a logikus gondolkodás képességével. A konkrét mérés pedig, amit szeretnék korrekt eszközökkel elvégezni az a következő. Félvezetőkben lezajló belső fotoeffektus mérése, ami elgondolásom szerint sztatikus állapotban volna a legegyszerűbb, vagyis áram nélküli feszültséget, azaz Coulomb-potenciált mérnék. A vizsgált feszültségtartomány: 100 mV - 1,5V. Ehhez kell a nagy belső ellenállás. A FET-ek teraohmos ellenállása nagyon kecsegtető. De ezt elrontani egy 10 Mohmos-os előtaggal...? FET-es előtaggal viszont hogy biztosítom a szigorú linearitást ebben a viszonylag széles tartományban? Nyilván van rá megoldás, én éppen ezt keresem. Ezért gondoltam, hogy itt a HE-en vannak mérésekben is jártas szakemberek, akik tudnának ebben segíteni. Üdv: Göndör
Szia! Ha igazán kis ofszetfeszültségű mérést szeretnél megvalósítani, azt javaslom, használj chopper-stabilizált opamp-ot. Én pl. azt a bizonyos 3 műveleti erősítős kapcsolást ICL7650-es típussal valósítottam meg, amely szintén 10^12Ω bemeneti ellenállású és itthon is beszerezhető. Ennek nincs szüksége külön kompenzálásra, szobahőmérsékleten a tipikus bemeneti ofszetfeszültsége +/-0,7uV. Muszáj volt ilyeneket használni, mert a mérendő feszültség tartománya néhányszor 10uV-os tartományról indult. A kapcsolást 6 digites DMM segítségével összeválogatott ellenállásokkal építettem, és 4x-es erősítés mellett a teljes tervezett bemeneti tartományáig, +/-600mV-ig jó linearitást mutatott. Az erősítő bemeneti ellenállása olyan nagy volt, hogy bemeneti jel nélkül már lassú mozgást (lebegést) produkált a kimenete. Igazából nem tudtam kimérni, pedig próbáltam
![]()
Sziasztok! Egy kis segítségre lenne szükségem. A következő kérdésre szeretnék választ kapni: Mekkora az ideális műveleti erősítő kimenetén mérhető feszültség, ha az invertáló bemenetét földre kötjük, a neminvertáló bemenetre 100mV egyenfeszültséget kapcsolunk. A választ előre is köszönöm!
![]()
Az ideális műveleti erősítő nyílthurkú (visszacsatolás nélküli) erősítése végtelen, ezért ha a neminvertáló (+) bemenetére ilyenkor az invertáló (-) bemenetnél pozitívabb feszültséget kapcsolunk, a kimenet a pozitív tápfeszültségre ül ki. Így Uki= +Ut lesz a kimenőfesz értéke.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |