Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp autóba Hi-Fi-hez
Lapozás: OK   18 / 148
(#) gulyi88 válasza Baliszoft hozzászólására (») Feb 15, 2009 /
 
muszáj meghajtást alkalmaznod, mert itt a fetek dinamukus üzemben mennek, és a fetek bemenete tulajdonképpen egy kapacitás, a fet kapcsolási sebessége ennek a kapacitásnak a feltöltési és kisütési sebességétől nagyban függ.
Igaz, hogy kicsi kapacitások, de ahhoz hogy gyorsan feltöltődjenek/kisüljenek, kis idő alatt kell sok töltés ami == egy rövid, nagy áramimpulzussal (ami nem 20mA)
(#) Baliszoft válasza gulyi88 hozzászólására (») Feb 15, 2009 /
 
Értem. Így minden világos. Köszi a kimerítő magyarázatot.

Gyakorlatilag közbe kell iktatnom egy tranzisztort (vagy akár szintén FET-et) amivel nem a PIC-en keresztül kapja a gate a szuflát (akárhány amperre is legyen szükség).
(#) cimopata válasza Baliszoft hozzászólására (») Feb 15, 2009 /
 
Képzelj a fet G-S helyére egy 1nF-os kondenzátort.
És próbáld meg ezt 50kHz el 0-15V közt feltötleni kisütni.
20mA max árammal kilehetne számolni pontosan hogy mennyi idő a felfutás és a lefutás.
legutóbbi méséremnél 500mA-el 80-100ns.
Akkor képzeld ezt el 20mA nél. A 20us-os periódusidőből 4-5us csak a nyitás zárás tenne ki.

Nah gulyi megelőztél mindegy már nem törlöm.
(#) gulyi88 válasza Baliszoft hozzászólására (») Feb 15, 2009 /
 
közbe kell iktatni, de úgy, hogy tölteni és kisütni is tudja nagy impulzusárammal a fetet.
Én nem láttam még unipolárissal meghajtót.
MAXIMnak, IR nek, Onseminek ilyen meghajtói
MAX/IR/MC nevekkel
(#) Baliszoft hozzászólása Feb 15, 2009 /
 
Köszi a válaszokat, minden világos (legalábbis a FET meghajtással kapcsolatban).
(#) Subwoofer hozzászólása Feb 15, 2009 /
 
Szevasztok!
Nekem van itthon egy toroid magom! Kérdésem az lenne,hogy ez alkalmas lenne-e kapcsolóüzemű tápegységbe? PP tápegységbe gondolkodom én is autóba.
Adatai itt vannak:

3e25
42x25x12
AL 6425 nH
Ve 9860 mm3
Ae 95.8 mm2

külső átmérő 42,1mm
belső átmérő 25,9 mm
magasság 13 mm
(#) Subwoofer hozzászólása Feb 15, 2009 /
 
Másik dolog ami számomra érdekes! Ahogy nézegettem a kapcsolásokat itt mindeki olyat trafót használ amelynél a szekunder szimmetrikus! Mondjuk nagyobb teljesítmény elérése érdekében olyat nem lehetne csinálni,hogy csinálna az ember kettő darab tápot melyek egyesével 1szekundert alkalmaznának és egyenirányítás és szűrés után a kimeneteket összekötve állítani elő a szimmetrikus tápfeszt az erősítő részére?? talán könnyebb lenne a trafót is megtekerni több réz is férne stb... Ráadásul a teljesítmény is duplája lenne mint ha egy tápot csinálna az ember.. 1bivaly táp helyett kettő "egyszerűbbet" csinálni.
Miiylen problémák lennének ezzel? Eltekintve a költségektől..
(#) Skori válasza Subwoofer hozzászólására (») Feb 15, 2009 /
 
Az egyenirányítás hatásfoka miatt mindenképpen érdemesebb középkivezetéses szekundert használni.
Akkor viszont már csak két további dióda kell és máris megvan a kettőstáp.....
Persze akár két (egyforma) kettőstáp kimenete is párhuzamosítható lenne, de az meg nem érné meg.
(#) Subwoofer válasza Skori hozzászólására (») Feb 15, 2009 /
 
értem! Hát akar marad a szokványos megoldás! És a toroid mag szted alkalmas lenne ilyen felhasználásra? Fentebb vannak az adatai.
(#) cimopata válasza Subwoofer hozzászólására (») Feb 15, 2009 /
 
Idézet:
„1bivaly táp helyett kettő "egyszerűbbet" csinálni.”

Egyszerű a megoldás.
Csinálsz 2 olyan tápot aminek a szekunderei középkivezetésesek, ezeket 2 utasan egyenirányítod. Az egyik táp csinálj a + a másik a - oldalt.
(#) kissadam válasza cimopata hozzászólására (») Feb 16, 2009 /
 
Üdv!
Nem vagyok egy hű de okos ember, de ezt a hozzászólást nem nagyon értem:
"Sajnos nem helyettesíthető minden analóg cucc programozhatóval. Így van ez a fetmeghajtással is, amit muszáj hogy valami tranyókból felépített vagy külön integrált fetmeghajtó legyen mert, semmi más nem tud biztosítani olyan gyorsan akkora áramot a fetek gyors kinyitásához és lezárásához."
Iskolai tanulmányaim szerint a fetekhez nem kell gate áram csak feszültség!!!!! Esetleg a gate ellenálláson folyó áram, de áramot a "fetek gyors kinyitásához" ez így nem igaz!!!
(#) cimopata válasza kissadam hozzászólására (») Feb 16, 2009 /
 
Szakközépiskolai tanulmányok során nem nagyon térnek ki a fetek gate kapacítására, amit megfelelő árammal át is kell töteni. Ideális esetben tényleg csak feszültség kell hozzá. Valójában miután a belső kapacítása "feltötlődött" elég egy pár uA-s áram a nyitvatartáshoz.
De a lezáráshoz ismét nagy áramú gate kapacítás kisütés szükséges.
Ez megffelelő sebességgel csak több A-el lehetséges.
Egy PIC- kimenete erre nem képes.
Ezért kell diszkrét cuccokból vagy külön fetmeghajtó alkalmazásával ezt megoldani.

üdv
(#) Baliszoft hozzászólása Feb 16, 2009 /
 
Bombáználak benneteket további kérdésekkel:

IRF3205 és MC34151 közé 10 Ohm megfelelő ugye?

ETD 39, 50Khz-en max 200W kiszolgálásához jó választás vagy mehetek még lejjebb (ETD 34-re, frekivel viszont nem tudok sokkal feljebb)? A kis méret előny lenne.
(#) Baliszoft hozzászólása Feb 16, 2009 /
 
Jah kiegészítésként természetesen push-pull módban, és milyen anyagot javasoltok (N27) ?. A terhelés folyamatos lenne, tehát nem zenei.
(#) Baliszoft hozzászólása Feb 17, 2009 /
 
Huh. Ha túl fogósra sikerült volna az előző pár a kérdés, akkor itt van egy talán könnyebb: Fojtó tekercshez nincs megfelelően vastag lakkozott rezem, jó a hagyományosan szigelelt réz drót?
(#) cimopata válasza Baliszoft hozzászólására (») Feb 17, 2009 /
 
10 Ohm megfelelő, talán lehet még egy kicsit kisebb.
Valójában a fet gatejének is van egy soros ellenállása 1-2 ohm. Ezt is érdemes beleszámolni. Esetleg 6,8-8,2 ohm.
Amúgy az MC34151 el nincsenek jó tapasztalataim.
Volt mát szerencsém egy párat az örök pn mezőkre küldeni.

ETD34 50k-n 200W elég csisszes. Bár mondjuk gerjesztéstől függ. Kis túlgerjesztéssel és természetesen a vasmag megfelelő hűtésével többet is kilehet szedni.

A szigetelt huzal is jólesz
(#) Baliszoft válasza cimopata hozzászólására (») Feb 17, 2009 /
 
Köszi! Az mc34151 azért lett volna (lenne) kézenfekvő, mert elég 1 darab belőle a két FET-hez. Nem lenne több FET csak 1-1. Igazság szerint amit folyamatosan ki szeretnék venni belőle az 120W, de inkább túlméretezném, főleg azért mert szabadonfutó lesz. Nem kell HQ-nak lennie, viszont olcsónak, egyszerűnek és strapabírónak (sziréna erősítőhöz).
(#) gulyi88 válasza Baliszoft hozzászólására (») Feb 17, 2009 /
 
Attól függ hogy hova lesz a folytó, milyen áramösszetevők folynak majd rajta (..skinhatás..)

Fethajtásra MAX626/7 (attól függően hogy kell e invertálni hajtást vagy nem, de neked PIC nél tökmindegy, átírod a progit azt csókolom)
Duál meghajtó, és ha jól emléxem 2A es...
Én Rgate nak még kisebbet raknék úgy 1,5-3 ohmot
FET ekek DS ét pedig le kell védeni a nagy inuktív feszektől, ha pussh pull, akkor Uds maximum 2Ut ig van igénybebéve, e fölöttieket le kell vágni ->
zenner + egy snubber(a rezgések csillapítására)
(#) Baliszoft válasza gulyi88 hozzászólására (») Feb 17, 2009 /
 
Köszi! Elvileg ez az mc34151 is bír csatornánként 1.5A-t, persze tapasztalatom semmi nincs vele kapcsolatban ezért ha azt mondjátok, hogy felejtős akkor felejtős. A lényeg, hogy könnyen be is tudjam szerezni az alkatrészt, tehát mondjuk ha a lomexben hozzáférhető az pozítívum számomra. A MAX626/7-et nem találtam náluk .

A fojtó a táp elé és mögé kellene (elvileg ugye).

A gate elé javaslatotok szerint kissebb ellenállást fogok tenni (mondjuk 6.8). A FET driver adatlapján mindenféleképpen írják, hogy valamennyi kell ezért túlságosan lecsökkenteni sem szeretném.

FET védelemhez a "közismert" 56Ohm(2W) 100nF kombinációt gondoltam, megfelelő?
(#) gulyi88 válasza Baliszoft hozzászólására (») Feb 17, 2009 /
 
hát a maxim IC-t beszerezni nemigen tudod itthon, én rendeltem pár darab mintát, nekem még egysem nyúvadt ki! (lehet hogy ez is csak 1,5A..)

A táp elé megfelel a szigetelt tömör vezeték induktivitásra, ha van utána elég (ESR) kondi, viszont a kimenetre semmiképp nem tennék tömör vezetéket, max 0,3 ast 50KHzre (én mindenhova 0,15 öst használok mer az van..)
(#) cimopata hozzászólása Feb 17, 2009 /
 
Snubber nemfeltétlen kell.
Ha a panel jól van kialakítva és a nyitási sebesség is megfelelő akkor snubber nélkül is elég szép jel alakok lesznek.

Esetleg csinálhatnál diszkrét cuccokból is meghajtót.
pl földelt emitteres végfokozattal BDP947-948 NPN-PNP fokozat csúcsban 5A-s meghajtás.
Elé őt meghajtani meg 1-1 P-s N-s kisáramú fetet pl BSS123-BSS84 mindez földelt Source bekötésben.
(#) cimopata válasza cimopata hozzászólására (») Feb 17, 2009 /
 
Idézet:
„pl földelt emitteres végfokozattal”

Elírtam bocs, földelt kollektoros fokozat ahol majd az emitterekből lesz a kimenet.
(#) Baliszoft hozzászólása Feb 17, 2009 /
 
Óh, ez egyre bonyolultabban hangzik . Lehet, hogy mégiscsak meg fogok próbálkozni ezzel az mc-s driverrel . Ez is invertálós egyébként.

Szeretném leellenőriztetni Veletek a primer / szekunder tekercseim számát.

Elvileg

N = (Uprim*10000) / (4*f*Ae*B)

B=0,15T
Uprim=13.5V (járó motornál)
f=50000Hz
Ae=0.971 cm2 (ETD34 lomexes PDF-je alapján)

n = 135000 / (4*50000*0.971*0.15)
n = 135000 / 29130
n = 4.634

Tehát kellene 5 menet primer (persze duplán), és mondjuk 5*ennyi szekunder, ha a feszültséget ötszörözni szeretném. Rá tudok tekerni ennyit az ETD34-re egyáltalán? A skin hatást még ki sem számoltam.
(#) Baliszoft hozzászólása Feb 17, 2009 /
 
Skin ügyileg, ha helyes a számításom 0.6mm átmérőjű vezetéket kellene használnom.

d= (2.2mm / gyök50Khz)
d= (2.2 / 7.07)
d= 0.311

Átmérő = 2*0.311 = 0.622mm

Helyes a számítás?

200W-hoz elég ha összesodrok ebből, mondjuk 4-et?
(#) gulyi88 válasza Baliszoft hozzászólására (») Feb 18, 2009 /
 
számításaim szerint
200W, 13,5V->50V, 50KHz, 97,1mm^2, 150mT

primer:
2*10menet
2mm^2
biffilárisan.
(0,15 ös huzalból kb 130-140 db szál kell egy félprimerbe, tekintve hogy maximum 50% a kitöltés így az áram nem folyamatos..)

szekunder:
2*35 menet (vagy egy kicsit több max +2 menet)
0,3mm^2
biffillárisan
(2*100W)
(0,15 ös huzalból kb 20-25 db kell.. 50%... )

A skinhatásra most nem tudok mit mondani (suliból irok), de a 0,6os CuZ nagyon merev rossz vele dolgozni szerintem,
(#) gulyi88 válasza gulyi88 hozzászólására (») Feb 18, 2009 /
 
hopp elszámoltam
szekunderre ha 2 középmegcsapolásos tekercset teszel fel akkor igaz, de ha egy középmegcsapolásos tekercs kerül fel, akkor 4 szeres keresztmetszetet kell venni (graezt híddal az egész periódusban folyik az áram).

szal 1 középmegcsapolt szekunderre:
2*35menet biffilárisan
1 mm^2
(egy félszekunderre ez 0,15 ös CuZ ből kb 70 db ot jelent)
(#) yyy válasza gulyi88 hozzászólására (») Feb 18, 2009 /
 
220V-rol akarod járatni? nekem 10-30V -ra 2x2 menet van.
(#) emmzolee hozzászólása Feb 18, 2009 /
 
Hello

Én ezt találtam Skori oldalán.

Trafó számításhoz!!

Ezt mennyire tartjátok pontosnak?

Eléggé más adatok jöttek ki Baliszoft-nál és gulyi88-nál is.

Akkor kinek higgyen az ember? vagy nem is olyan egyszerű ezt kiszámolni pontosan? Inkább kísérletezni kell?

Kiszámoltam én is a primer oldalt Baliszoft trafójához. Nekem primer tekercsre 4,6 menet jött ki. Ebből ugye 2 lesz. A huzal vastagságot 0,5mm-re hoztam ki, és akkor 24 szál kell.

3.2A/mm2 áramsűrűséggel számoltam.

Jó ez így? Vagy ha nem, akkor hol a bibi?

Csak azért számolgatok, hogy gyakoroljak.


Holnap neki állok az enyémnek, és gondoltam nem futok le a sajátommal annyi fölösleges kört, ha erre rá érzek

Szóval megépítek először egy vezérlést, és azt lövöm be, hogy jó legyen. az osc. freki minimum 100KHz lesz.
Utána pedig jöhet a trafóval, és a kiegyenlítésekkel való kisérletezés.


Cimopata segítesz nekem ebben? (Nekem ez lesz az első)

A táphoz az alkatrészek már megvannak, és az ETD-k is izopropil alkoholban áznak, hogy ketté essenek. trafó számító progi
(#) Baliszoft hozzászólása Feb 18, 2009 /
 
Gulyi88,

Köszi! Tényleg más adatok jöttek ki nekünk. Primerre pont 2x-es. Én az alább leírt képlettel számoltam, és ugyanaz jött ki emmzolee-nak is.

Az, hogy a Te számításod szeirnt 2x annyi menetre lenne szükség a vékonyabb vezeték miatt van, vagy esetleg más az oka?

Annyira nem szeretnék sokszáz szálat összefogni . Olyan jó lenne mondjuk 3-4 darab 0.5-0.6-os .
(#) cimopata válasza emmzolee hozzászólására (») Feb 18, 2009 /
 
Néhány oldalon belül már sokadszor hangszik el a képlet:
rendezve:

N=(10000*Up)/(4*f*Ae*B)

N=(10000*13,5V)/(4*50000*0,96*0,15)=4,68menet

kerekítve 5 menet. Tehát 2*5menet primernek 13,5V ra.

40V hoz kell 40/13,5=2,96 2,96*5 menet=14,81 tehát 15menet. Tehát 2x 15 menet.

Visszacsatolás nélküli tápban 2x15menet 40V üresjárathoz.
Visszacsatolt táphoz kell egy +30% ráhagyás tehát 20menet. Azt a +30%-ot a PWM üresjáratban majd elintézi.

Néhány oldalon belül ez már a sokadik számolás, szívesen segítek, de azért aki teheti olvasgasson már egy kicsit vissza.
Következő: »»   18 / 148
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem